ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

90 درصد ایران روی کمربند زلزله است

نویسنده: علی باستانی

90 درصد ایران روی کمربند زلزله است

 

کمربند زلزله,کمربند زلزله ایران,کمربند زلزله در ایران,کمربند زلزله چیست,کمربند زلزله ی ایران,کمربند زلزله جهان,کمربند زلزله تهران,کمربند زلزله در ایران,کمربند زلزله در جهان,کمربند زلزله خیز جهان,ایران روی کمربند زلزله,ایران در کمربند زلزله,ایران روی کدام کمربند زلزله قرار دارد,ایا کشور ایران روی کمربند زلزله قرار دارد,ایران بر روی کمربند زلزله,ایران روی کدام کمربند زلزله,زمین لرزه,زمین لرزه بم,زمین لرزه تهران,زمین لرزه ژاپن,زمین لرزه اکوادور,زمین لرزه های ایران,زمین لرزه چیست,زمین لرزه آمل,زمین لرزه ایلام,زمین لرزه اهواز,زمین لرزه در ایران,روابط تضعیف شدت زمین لرزه در ایران,زمین لرزه در ایران,آخرین زمین لرزه در ایران,جدیدترین زمین لرزه در ایران,زمین لرزه امروز در ایران,بزرگترین زمین لرزه در ایران,اخبار زمین لرزه در ایران,اولین زمین لرزه در ایران,زمین لرزه های ایران در 50 سال اخیر,

 

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: کمربند زلزله 90 درصد خاک کشور ایران را در برگرفته و باید در ساخت و سازها دقت فراوانی کرد.

دکتر حسین نگارش اظهار داشت: آنچه که در این میان حائز اهمیت است، وضعیت اسفبار شهرها و کلان‌شهرهاست که بر روی گسل ها و یا در مجاورت آنها ساخته شده اند و در معرض خطر زلزله قرار دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان وبلوچستان در ادامه افزود: ایران از جمله کشورهایی است که از گسل های فراوانی تشکیل شده و حرکت این گسل ها باعث رها شدن انرژی ذخیره شده و بروز زلزله های مکرر  می‌شود.

به گفته نگارش، وقوع این زمین لرزه ها تلفات جانی و خسارت های مالی فراوانی را در مناطق شهری به دنبال داشته است.

وی بیان کرد: زلزله های مخرب و فاجعه آمیز چند دهه اخیر نشان داد که ایران کشوری زلزله خیز است و هیچ نقطه ای از آن از خطر زلزله در امان نیست.

نگارش، همچنین به وجود گسل‌های زیاد در سرزمین ایران اشاره کرد و اظهار داشت: حرکت های افقی یا عمودی این گسل ها در برخی از شهرهای ایران، منجر به بروز زلزله در این گونه شهرها یا نواحی پیرامون آنها شده که از این رو ضرورت پرداختن به علت وقوع زلزله و همچنین تاثیر گسل ها بر شهرهای کشور به خوبی احساس می گردد.

وی تصریح کرد: در این رابطه باید به دو موضوع مهم در شهرها پرداخته شود که مورد نخست باید به مکان گزینی شهرها و شناخت گسل ها دقت بیشتری شود و دوم آنکه مقاوم سازی ساختمان ها با معیارهای علمی فراموش نشود.

نگارش ادامه داد: ساختمان زمین شناسی فلات ایران و حواشی آن به سیستم کمربند چین خورده دوران زمین شناسی ارتباط دارد که از نظر ذخائر معدنی و اقتصادی یک عامل بالقوه و مثبت و از نظر تکان های لرزه خیزی یک عامل منفی است.

وی در پایان گفت: کشور ایران در قسمت میانی کمربند کوهزایی آلپی قرار گرفته و این حرکات هنوز به اتمام نرسیده و تعادل نهایی برقرار نشده است لذا با توجه به موقعیت ایران و واقع شدن در بین دو قاره قدیمی و مقاوم یعنی اورآسیا در شمال و آفریقا و عربستان در جنوب و گسل های فعال و فراوان و زلزله های متعدد دلیل این مدعا است.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت