ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

7 روش مؤثر برای درمان «پرواز زدگی»

نویسنده: علی باستانی

7 روش مؤثر برای درمان «پرواز زدگی»

 

 

پرواز زدگی ورزشکار,پرواز زدگی در ورزشکاران,پرواز زدگی در ورزشکاران,پرواز زدگی,پرواز زدگی,پرواز زدگی ورزشکار,پرواز زدگی در ورزشکاران

 

 

احتمالا واژه «جِت لَگ» یا «پرواز زدگی» را شنیده اید؛ حالتی که در آن تنظیم خواب فرد پس از یک پرواز طولانی و به علت اختلاف ساعت مبدا با مقصد به هم می ریزد و مشکلاتی برای او پدید می آورد.

تصور کنید که با شوق فراوان به کشوری دیگر سفر کرده اید اما به دلیل جت زدگی نمی توانید شب ها به درستی استراحت کنید، آن وقت است که در طول روز خسته و بی حوصله خواهید شد.

این مشکل با اینکه آزاردهنده است اما خوشبختانه روش های درمانی موثری هم دارد که می توان از آن خلاصی پیدا کرد. مواردی همانند برخی نوشیدنی های مخصوص، سرد نمودن اتاق یا استفاده از اپلیکیشن های ردیاب خواب برای درمان این اختلال وجود دارد اما چندان کاربردی به نظر نمی رسند.

از این رو با در نظر داشتن آغاز موج دوم سفرهای نوروزی، در این مطلب 7 راهکار را پیشنهاد نموده ایم که با کمک آنها می توانید ساعت بدن خود را با موقعیت مکانی که در آن حضور دارید، تنظیم نموده و راحت بخوابید.

مصرف ویتامین D و B

7 روش مؤثر برای درمان «پرواز زدگی»

ویتامین B-12 روشی طبیعی برای سرحال و پرانرژی نگه داشتن بدن شما به شمار می رود و همانند نوشابه های انرژی زا تاثیرات سوء ندارد. ویتامین D در هر دو صورت طبیعی یا قرص مکمل نیز تنظیم کننده میزان ملاتونین (هورمون خواب) است. بنابراین تا می توانید در طول روز آفتاب بگیرید تا حسابی ویتامین D در بدنتان ذخیره گردد.


عدم مصرف کافئین

7 روش مؤثر برای درمان «پرواز زدگی»

هنگامی که بی خواب می شوید هرگز به سراغ قهوه و مشتقات آن نروید زیرا کافئین و الکل دارای مواد تحریک کننده بوده و آب بدن شما را نیز خشک می نمایند و در نتیجه میزان بدخوابی و بی خوابی شما افزایش خواهد یافت.


نوشیدن آب

7 روش مؤثر برای درمان «پرواز زدگی»

پروازهای طولانی موجب گرفتکی عضله ها، خستگی و کم آبی بدن می شود. به همین منظور، پیش و پس از سفرهای هوایی حتما زیاد آب بنوشید تا بتوانید نشانه های جت لگ شدن را از بین ببرید.


استفاده از نور

7 روش مؤثر برای درمان «پرواز زدگی»

یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای از بین بردن خستگی و جلوگیری از پرواز زدگی، استفاده از نور است. جت لگ اصولا به دلیل به هم ریختن ساعت بدن پدید می آید. بنابراین، با کاهش نورهای مصنوعی و افزایش نورهای طبیعی می توانید به تنظیم خواب خود کمک شایانی بکنید. به طور مثال، حتی درون اتاق هم عینک آفتابی به چشم بزنید. همچنین خوب است بدانید که نور خورشید علاوه بر تامین ویتامین D، باعث می شود ساعت درونی بدن شما نیز سریع تر با فضای جدید تنظیم گردد.


ورزش کردن

7 روش مؤثر برای درمان «پرواز زدگی»

سفر می تواند مملو از استرس باشد و استرس نیز موجب بدتر شدن جت لگ می گردد. بنابراین توصیه می کنیم حتما در هتل خود ورزش های نه چندان سنگین انجام دهید. بهترین ورزش یوگا است که می توانید در هر کجا آن را انجام دهید.


نوشیدن آب میوه

7 روش مؤثر برای درمان «پرواز زدگی»

آب میوه های طبیعی علاوه بر تقویت بیشتر بدن، موجب آبرسانی نیز می شوند. در طول سفر تا می توانید آب میوه های سالم و ارگانیک مصرف کنید تا میکروب های بدنتان نیز از بین بروند.


مصرف ملاتونین

7 روش مؤثر برای درمان «پرواز زدگی»

قرص های ملاتونین یکی از بهترین روش ها برای راحت خوابیدن هستند که می توانید نیم ساعت قبل از خواب مصرف کنید. این مکمل هیچ عارضه ای ندارد و هورمون تنظیم کننده خواب بدن به شمار می رود.

برچسب ها : پرواز زدگي،پرواز زدگی،پرواز زدگی در ورزشکاران،پرواز زدگی ورزشکار،خواص ويتامين b17،خواص ویتامین b17،قرص ویتامین ب 17،کمبود ویتامین b17،منابع ویتامین b17،منابع ویتامین ب 12،منابع ویتامین ب 17،ويتامين a براي پوست،ويتامين a چيست،ويتامين a+d،ويتامين b12،ويتامين b17،ويتامين c،ويتامين d3،ویتامین a،ویتامین a برای پوست،ویتامین a در بارداری،ویتامین a در چیست؟،ویتامین ad،ویتامین ad نوزاد،ویتامین ad3e،ویتامین b12،ویتامین b12 b complex،ویتامین b12 چیست؟،ویتامین b12 خوراکی،ویتامین b12 در بارداری،ویتامین b12 در چه غذاهایی است؟،ویتامین b12 در چیست،ویتامین b12+مواد غذایی،ویتامین b12در چه چیزهایی است،ویتامین b17،ویتامین b17 در چیست،ویتامین b17 ویکی پدیا،ویتامین c،ویتامین c برای پوست،ویتامین c جوشان،ویتامین c جویدنی،ویتامین c چیست،ویتامین c در بارداری،ویتامین c در بدنسازی،ویتامین c در چه غذاهایی است؟،ویتامین c و zink،ویتامین d3،ویتامین d3 برای کودکان،ویتامین d3 چیست؟،ویتامین d3 در بارداری،ویتامین d3 در چه غذاهایی است؟،ویتامین d3 در چه موادی است،ویتامین d3 در کودکان،ویتامین d3 در مواد غذایی،ویتامین d3 و بارداری،ویتامین e،ویتامین e برای پوست،ویتامین e برای مردان،ویتامین e برای مو،ویتامین e در بدنسازی،ویتامین e در چه موادی است،ویتامین e در چیست،ویتامین e و چاقی،ویتامین e400،ویتامین ب،ویتامین ب 1،ویتامین ب 12،ویتامین ب 12 ،جینسینگ،ویتامین ب 12 چیست،ویتامین ب 12 خوراکی،ویتامین ب 12 در،ویتامین ب 12 در بارداری،ویتامین ب 12 قرص،ویتامین ب 12 ویکیپدیا،ویتامین ب 17،ویتامین ب 3،ویتامین ب 300،ویتامین ب 6،ویتامین ب کمپلکس،ویتامین ب12 در چیست،ویتامین ب2،ویتامین بی 12

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت