ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

5 راه تشخیص بیماری‌های خطرناک شایع بین کودکان

نویسنده: علی باستانی

5-%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%db%8c%d8%b5-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d8%b7%d8%b1%d9%86%d8%a7%da%a9-%d8%b4%d8%a7%db%8c%d8%b9-%d8%a8%db%8c%d9%86

 

,تشخیص بیماریهای کودکان,بیماری های خطرناک کودکان,بیماری های کودکان,بیماری های کودکان استثنایی,بیماری های کودکان Pdf,بیماری های کودکان نلسون,بیماری های کودکان,بیماری های کودکان خیابانی,بیماری های کودکان,بیماری های پوستی کودکان,بیماری های روانی کودکان,انواع بیماری های کودکان استثنایی,بیماریهای کودکان و نوزادان,بیماریهای کودکان استثنایی,انواع بیماریهای کودکان استثنایی,مقاله بیماریهای کودکان استثنایی,بیماریهای مربوط به کودکان استثنایی,بیماریهای کودکان نلسون,دانلود کتاب بیماریهای کودکان نلسون,بیماریهایی کودکان,بیماریهای کودکان,بیماریهای پوستی کودکان,بیماریهای پوست کودکان,بیماریهای پوستی نوزادان,بیماریهای پوستی نوزادان,بیماریهای پوستی در کودکان,انواع بیماریهای پوستی کودکان,بیماریهای شایع پوستی کودکان,بیماریهای پوست سر کودکان,بیماریهای پوستی شایع در کودکان,درباره بیماریهای پوستی کودکان,بیماریهای چشم کودکان,بیماری چشم کودکان,بیماری چشم کودکان,بیماری چشم کودک,بیماریهای چشم در کودکان,بیماری چشم در کودکان,بیماریهای چشم کودک,بیماری تنبلی چشم کودکان,بیماری قرمزی چشم کودکان,بیماری انحراف چشم کودکان,بیماریهای قلبی کودکان,بیماری قلبی کودکان,بیماریهای قلبی کودکان,بیماری قلب کودکان,بیماریهای قلبی در کودکان,انواع بیماریهای قلبی کودکان,بیماری قلبی در کودکان,بیماریهای مادرزادی قلب کودکان,علائم بیماری قلبی کودکان,علایم بیماریهای قلبی در کودکان,بیماریهای عفونی کودکان,بیماریهای عفونی در کودکان,انواع بیماریهای عفونی کودکان,فوق تخصص بیماریهای عفونی کودکان,مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی کودکان,بیماریهای عفونی کودک,متخصص بیماریهای عفونی کودکان,متخصص بیماریهای عفونی کودکان در مشهد,درمان بیماریهای عفونی کودکان,کتاب بیماریهای عفونی کودکان,بیماریهای ویروسی کودکان,درمان بیماریهای ویروسی کودکان,انواع بیماریهای ویروسی کودکان,درمان بیماریهای ویروسی در کودکان

 

متاسفانه در جامعه ما ابتلا به سل را بسیار بد می‌دانند و افکار مردم نسبت به این بیماری این‌طور شکل گرفته که سل بیماری مربوط به قشر فقیر و طبقه پایین جامعه است در صورتی که این بیماری اخیرا دوباره در بین مردم شیوع پیدا کرده است. به همین دلیل در گفتگو با دکتر وحیده صباغی، پزشک عمومی و اطفال، درباره این بیماری و روش‌های تشخیصی و درمان آن گفتگو کردیم.
دکتر صباغی،‌درباره بیماری سل و شیوع دوباره آن می‌گوید: سل میکروبی است که در بیشتر موارد ریه را درگیر می‌کند اما این بیماری می‌تواند در قسمت‌های دیگری از بدن هم بروز کند. به دلیل شرایط جغرافیایی، در بدن 80 درصد از ایرانیان، میکروب سل وجود دارد. درواقع منطقه ما بومی بیماری سل است و بسیاری از ما از ابتدا با این بیماری رشد کرده‌ایم اما سیستم ایمنی بدن‌ایرانی‌ها قوی است و اجازه نمی‌دهد که میکروب این بیماری در بدن ما رشد کند.
هچنین در کشور ما در بدو تولد به نوزادان واکسن سل تزریق می‌شود اما پس از آن تکرار نمی‌شود چون شیوع آن زیاد است و بدن ما به طور طبیعی هر چند وقت یک‌بار در برابر این بیماری واکسینه می‌شود.
مگر اینکه افراد در نزدیکی بیمار مبتلا به سل زندگی کنند و میکروب در بدن‌شان باشد که با بالا رفتن سن  و فشار افت سیستم ایمنی بدن، فرد مبتلا به سل فعال می‌شوند. بنابر‌این اگر کودکان با بیمار مبتلا به سل فعال خلط مثبت ارتباط داشته باشد، آنها نیز دچار این بیماری می‌شوند.

نشانه‌های ابتلا به سل

نشانه سل در کودکان زیر 6 سال مبتلا به این بیماری، تنها سرفه نیست و علائم دیگری هم وجود دارد که دکتر صباغی به آنها اشاره می‌کند: علامتی که باعث می‌شود ما به سل در کودک مشکوک شویم،‌شرح حال او و خانواده‌اش است به‌طوری که بدانیم یکی از اقوام نزدیک این کودک سرفه‌های خلط‌ دار داشته است.
پدر و مادر کودکان مبتلا معمولا بیماری سل را انکار می‌کنند اما این بیماری با اختلال رشد و کاهش وزن کودک خود را نشان می‌دهد. بنابر‌‌‌این بچه‌ای که اختلال رشد دارد، سابقه خانوادگی سل دارد و با فردی مبتلا به سل در ارتباط است به احتمال زیاد به آن مبتلا می‌شود.
معمولا در سیستم درمانی و پزشکی کشور به دلیل باور‌های عمومی اشتباه، سرفه‌های مزمن بیماران را به انواع بیماری‌ها نسبت می‌دهند اما برای‌شان آزمایش خلط تجویز نمی‌کنند تا بفهمند آیا آنها به سل مبتلا شده‌اند یا نه. تنها سیستم بهداشت به ابتلا به این بیماری حساس است.
ابتلا به سل در بارداری
این پزشک عمومی و اطفال با بیان اینکه افت سیستم ایمنی یکی از عوامل ابتلا به بیماری سل است توضیح می‌دهد: چون سیستم ایمنی خانم‌ها در دوران بارداری ضعیف می‌شود، امکان ابتلای آنها به بیماری سل افزایش پیدا می‌کند. از طرفی ممکن است میکروب سل از قبل در بدن خانم باردار وجود داشته باشد که با ضعف سیستم ایمنی در دوران بارداری خود را نشان دهد. ما در بارداری سل را درمان کرده و از آسیب آن به جنین جلوگیری می‌کنیم.
همچنین اگر خانم‌بارداری نداند که مبتلا به سل است و در این دوران دچار سرماخوردگی‌ها و سرفه‌های مکرر شود، بعد از به دنیا آمدن جنین از او آزمایش خلط گرفته می‌شود. اگر جواب آزمایش، خلط مثبت باشد، احتمال انتقال بیماری به جنین وجود دارد در صورتی که اگر بیماری مادر از همان ابتدا خوب تشخیص داده شود، بیماری‌اش درمان می‌شود.
همه بچه‌ها اگر در تماس با بیماران مبتلا به سل ریوی خلط مثبت باشند، به این بیماری مبتلا می‌شوند. البته ممکن است فردی سل ریه داشته باشد اما مقدار میکروب‌های موجود در ریه اینقدر کم باشد که قابل انتقال به کسی نباشد.
دکتر صباغی با بیان اینکه افراد خانواده باید به سرفه مزمن بیش از دو هفته اهمیت بدهند می‌گوید: آنها باید در این شرایط به نزدیک‌ترین مرکز بهداشت مراجعه کرده و برای تشخیص بیماری، نمونه خلط بدهند و در صورت مبتلا بودن به آن، درمان شوند. کودکانی که وزن‌گیری مناسبی ندارند و در خانواده سابقه بیماری سل داشته‌اند احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شده باشند. بنابر‌این مادران نباید از این موضوع خجالت بکشند و به جای درمان درست و به‌موقع روی آن سرپوش بگذارند.
در کودکان به جای نمونه‌گیری از خلط، از شیره معده نمونه‌برداری می‌شود که این کار با لوله‌گذاری از طریق بینی کودک انجام می‌شود اما متاسفانه مادران نسبت به این فرایند گارد می‌گیرند و به انجام آن راضی نمی‌شوند. در حالی که این نمونه‌گیری برای تشخیص قطعی بیماری بسیار مهم است.
5 روش تشخیص بیماری خطرناکی که دوباره بین کودکان شایع شده است

5 روش تشخیص سل

برای تشخیص سل در بچه‌های پایین‌تر از 5 سال، 5 روش وجود دارد که اگر جواب 3 آزمایش از این 5 تا مثبت باشد، مشخص می‌شود که کودک مبتلا به سل است و باید تحت درمان قرار بگیرد.
1- کودک در تماس با فردی بوده که سل خلطی مثبت داشته است.
2- از کودک تست پوستی یا PPD گرفته می‌شود که در صورت مثبت بودن جواب آن مشخص می‌شود که او به سل مبتلا است.
3- عکس قفسه سینه بچه علائم درگیری ریه با سل را نشان دهد.
4- بچه دچار کاهش رشد وزنی باشد و رشد و نمو خوبی نداشته باشد.
5- شیره معده از نظر میکروب سل مثبت باشد.
بنابر‌این اگر جواب 3 تا از این 5 آزمایش 5 باشد کودک باید داروی ضد سل دریافت و مصرف کند. تنها موردی که با بررسی جواب آن می‌توان سل را به‌طور قطعی تشخیص داد تست شیره معده است. اما متاسفانه خیلی از مادران اجازه نمی‌دهند که با همان لوله نازک که خطر و ضرری برای بچه ندارد نمونه‌گیری انجام شود.
برچسب ها : انواع بیماری های کودکان استثنایی،انواع بیماریهای پوستی کودکان،انواع بیماریهای عفونی کودکان،انواع بیماریهای قلبی کودکان،انواع بیماریهای کودکان استثنایی،انواع بیماریهای ویروسی کودکان،بيماري چشم كودكان،بيماري هاي كودكان،بيماري هاي کودکان،بيماريهاي پوستي نوزادان،بيماريهاي قلبي كودكان،بیماری انحراف چشم کودکان،بیماری تنبلی چشم کودکان،بیماری چشم در کودکان،بیماری چشم کودک،بیماری چشم کودکان،بیماری قرمزی چشم کودکان،بیماری قلب کودکان،بیماری قلبی در کودکان،بیماری قلبی کودکان،بیماری های پوستی کودکان،بیماری های خطرناک کودکان،بیماری های روانی کودکان،بیماری های کودکان،بیماری های کودکان Pdf،بیماری های کودکان استثنایی،بیماری های کودکان خیابانی،بیماری های کودکان نلسون،بیماریهای پوست سر کودکان،بیماریهای پوست کودکان،بیماریهای پوستی در کودکان،بیماریهای پوستی شایع در کودکان،بیماریهای پوستی کودکان،بیماریهای پوستی نوزادان،بیماریهای چشم در کودکان،بیماریهای چشم کودک،بیماریهای چشم کودکان،بیماری‌های شایع بین کودکان،بیماریهای شایع پوستی کودکان،بیماریهای عفونی در کودکان،بیماریهای عفونی کودک،بیماریهای عفونی کودکان،بیماریهای قلبی در کودکان،بیماریهای قلبی کودکان،بیماریهای کودکان،بیماریهای کودکان استثنایی،بیماریهای کودکان نلسون،بیماریهای کودکان و نوزادان،بیماریهای مادرزادی قلب کودکان،بیماریهای مربوط به کودکان استثنایی،بیماریهای ویروسی کودکان،بیماریهایی کودکان،تشخیص بیماریهای کودکان،دانلود کتاب بیماریهای کودکان نلسون،درباره بیماریهای پوستی کودکان،درمان بیماریهای عفونی کودکان،درمان بیماریهای ویروسی در کودکان،درمان بیماریهای ویروسی کودکان،علائم بیماری قلبی کودکان،علایم بیماریهای قلبی در کودکان،فوق تخصص بیماریهای عفونی کودکان،کتاب بیماریهای عفونی کودکان،متخصص بیماریهای عفونی کودکان،متخصص بیماریهای عفونی کودکان در مشهد،مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی کودکان،مقاله بیماریهای کودکان استثنایی

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت