ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

3 راه شناسایی داروهای تقلبی

نویسنده: احمد اعجازی

9503-29t1912

داروهای تقلبی,داروهای تقلبی بدنسازی,داروهای تقلبی چشم پزشکی,داروهای تقلبی چینی,داروهای تقلبی در ایران,داروهای تقلبی چشم,داروی چشمی تقلبی,داروی تقلبی,داروی تقلبی بیهوشی چینی,تشخیص داروهای تقلبی,شناسایی داروهای تقلبی,داروی تقلبی,داروی چشمی تقلبی,داروی تقلبی بیهوشی چینی,داروی تقلبی استامینوفن,داروی تقلبی اوستین,داروی تقلبی چشمی,داروی تقلبی لاغری,داروهای تقلبی,داروهای تقلبی بدنسازی,داروهای تقلبی چشم پزشکی,

تاریخ انتشار : دوشنبه, 14 تیر 1395

  معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به برپایی نمایشگاه آشنایی مردم با کالاهای قاچاق سلامت محور در میدان آرژانتین تهران به بیان 3 راه شناسایی داروهای تقلبی پرداخت.

دکتر مهران ولائی روز یکشنبه در گفت و گو با   ایرنا افزود:متاسفانه گاهی مردم داروهایی را از مراکزی غیر از داروخانه می خرند که اتفاقا برچسب اصالت سازمان غذا و دارو را هم دارند و اصل به نظر می رسند و مردم فکر می کنند این داروها تقلبی نیست درحالیکه این داروها قاچاق و تقلبی هستند.
وی خاطرنشان کرد: این مساله موجب شده تا معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران امروز -یکشنبه- نمایشگاهی با عنوان آشنایی مردم با کالاهای قاچاق سلامت محور در میدان آرژانتین برگزار کند که در آینده در سایر نقاط تهران نیز برگزار خواهد شد.
ولائی در ادامه به بیان برخی از روش های تشخیص برچسب های اصالت تقلبی از اصل پرداخت و گفت: برچسب های اصالت واقعی و تقلبی با یکدیگر فرق هایی دارند که مردم با داشتن آگاهی می توانند کالاهای قاچاق را تشخیص دهند بطورمثال روی برچسب های تقلبی، شماره تماس جعلی برای ارسال پیامک استعلام اصالت برچسب کالا درج شده درحالیکه شماره تلفن برای استعلام برچسب اصالت از طریق پیامک، 20008822 است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: همچنین در بارکدهای برچسب اصالت ،شماره هایی وجود دارد که باید با شماره روی خود دارو یکسان باشد.
ولایی ادامه داد: همچنین برچسب های اصالت تقلبی معمولا تاریخ انقضا ندارند در حالیکه برچسب های اصالت اصل تاریخ انقضا داشته و همان تاریخ انقضا نیز روی دارو درج شده است.
وی یادآور شد: در نمایشگاه آشنایی مردم با کالاهای قاچاق سلامت محور در میدان آرژانتین، قند و فشارخون مردم نیز اندازه گیری می شود که با استقبال خوب مردم روبرو شده است و جالب است که بسیاری از مراجعه کنندگان از بیماری دیابت یا فشارخون خود اطلاعی نداشتند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: این مساله نشان می دهد که اطلاع رسانی ها به مردم و نیز طرح پزشک خانواده مردم باید تقویت شود.
ولائی افزود: همچنین در این نمایشگاه با توزیع تراکت و بروشور به مردم در زمینه عوارض دوپینگ با داروها و مکمل های غیرمجاز ، اطلاع رسانی شده است؛ داروهای بدنسازی قاچاق عوارض زیادی از جمله عوارض کلبدی و اسکلتی به همراه دارند؛ این اطلاع رسانی ها در زمینه مواد آرایشی و بهداشتی نیز صورت گرفته است.
برچسب اصالت با هدف تشخیص کالای واقعی از کالای قاچاق روی محصولات سلامت محور با آرم سازمان غذا و دارو نصب شد اما با توجه به وجود برچسب های تقلبی متعددی که روی کالاهای سلامت محور به ویژه محصولات آرایشی و بهداشتی تحت عنوان شرکت های واقعی درج می شد از مردم خواسته شد تا با دقت بیشتری این محصولات را تهیه کنند.

 

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت