ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

10 اثر باستانیِ ایران پیش از ظهور اسلام

نویسنده: علی باستانی

10 اثر باستانیِ ایران پیش از ظهور اسلام

 

اثر باستانی پاریزی,اثر باستانی پاریزی,اثر معروف باستانی پاریزی,اثری از باستانی پاریزی,اثری ازدکتر باستانی پاریزی,اثر محمد ابراهیم باستانی پاریزی,اثر باستانی شوش,اثر باستانی شوش دانیال,آثار باستانی شوش دانیال,آثار باستانی شوش,آثار باستانی شوشتر,آثار باستانی شوش دانیال,اثار باستانی شوش,آثار باستانی شوشتر,اثر باستانی شهر شوش,نام اثر باستانی شوش,اثر باستانی سنگ ازنا,اثر باستانی زاهدان,اثر باستانی زاهدان,آثار باستانی زاهدان,اثر باستانی فارس,آثار باستانی فارس,آثار باستانی فارس,اثر تاریخی فارس,آثار باستانی فارس تخت جمشید,اثر باستانی استان فارس,اثر باستانی زنجان,آثار باستانی زنجان,آثار باستانی زنجان,اثر باستانی پاریزی,آثار باستانی پاریزی,اثری از باستانی پاریزی,اثر باستانی شهر سامن,اثر باستانی فارس,اثر باستانی پاریزی,اثر باستانی شوش,اثر باستانی سنگ ازنا,اثر باستانی زاهدان,اثر باستانی زنجان,اثر باستانی,اثر باستانی اصفهان,اثر باستانی شهرستان تربت جام,اثر باستانی اصفهان,آثار باستانی اصفهان,آثار باستانی اصفهان,آثار باستانی اصفهان در دوره صفویه,آثار باستانی اصفهان(چهل ستون),آثار باستانی اصفهان عکس,اثار باستانی اصفهان منارجنبان,آثار باستانی اصفهان به زبان انگلیسی,آثار باستانی اصفهان پل خواجو,آثار باستانی اصفهان pdf

 
1- زیگورات چغازنبیل
یک پرستشگاه باستانی در دوره عیلامیان میان دو شهر قدیمی استان خوزستان، شوش و شوشتر. سازه ای خشتی گلی که بعد از نزدیک به سه هزار و 500 سال هنوز سرپاست. اولین اثر باستانی ایرانی که در یونسکو ثبت شد.


2- مجموعه پاسارگاد

10 اثر باستانی پیش از ظهور اسلام

سازه باستانی ساخته از سنگ در دوران هخامنشی بیشتر به خاطر آرامگاه کوروش کبیر شهرت دارد. در شمال شرقی استان فارس در دشت مرغاب واقع شده است. بقایایی از کاخ دروازه، باغ پادشاهی و آرامگاه کمبوجیه در آن وجود دارد. این سایت در یونسکو به ثبت رسیده است.


3- تخت جمشید یا پرسپولیس و نقش رستم

10 اثر باستانی پیش از ظهور اسلام

پایتخت و شهر باستانی امپراطوری هخامنشی متاخرتر از مجموعه پاسارگاد، معروف ترین سازه باستانی ایران است. 200 سال آباد بوده. اثری حیرت انگیز و آمیزه ای از هنر و معماری.

دیدن این اثر هنوز هم بعد از 2500 سال رشگ برانگیز است. مجموعه ای از کاخ ها و محوطه وسیع شهر و تعداد عجیبی از حجاری ها. به این اثر ظلم زیاد شده اما هنوز نماد ایران باستان است و همینطور نقش رستم که مقبره شاهان هخامنشی است که مجموعه از حجاری های دوران ساسانیان نیز در آن دیده می شوند.


4- بیشابور

10 اثر باستانی پیش از ظهور اسلام

یک شهر باستانی دیگر این بار از دوران ساسانی در کازرون فارس، پس از پیروزی شاهپور بر والدیان رمی ساخته شده. مجموعه کاملی از کاخ ها، خانه ها و گرمابه، معابد و ایوان موزاییک اکثر کتیبه ها، سنگ نگاره ها و موزاییک نگاره های این شهر به موزه های بزرگ جهان جلوه ویژه ای بخشیده اند.


5- بیستون

10 اثر باستانی پیش از ظهور اسلام

سنگ نبشته و حجاری حیرت انگیز از دوران هخامنشی دره هرسین کرمانشاهان که در اطرافش آثاری از دوران ساسانی نیز می توان یافت. شرح پیروزی داریوش بزرگ بر گئوماته مغ به چند زبان از عیلامی و اکدی گرفته تا پهلوی. این اثر در یونسکو ثبت شده است اما در طول زمان لطمات جبران ناپذیری به خود دیده است.


6- شهر سوخته

10 اثر باستانی پیش از ظهور اسلام

دولت شهری باستانی در نزدیکی زابل. تمدن 6 هزار ساله. پیشرفته ترین شهر جهان قدیم لقب گرفته است. حتی سینوهه پزش معروف مصری در کتابش به آن اشاره کرده است. در این ابرشهر قدیمی طلا، زیورآلات، معرق کاری، سفالکاری، حصیربافی و حتی اولین انیمیشن جهان بر روی یک کوزه سفالی کشف گردیده است.


7- ارگ بم

10 اثر باستانی پیش از ظهور اسلام

بزرگترین سازه خشتی جهان متعلق به دوره ساسانی که در مسیر جاده ابریشم قرار داشت. مجموعه متنوعی از عمارت های عظیم در بخش حکومتی و بازار و مدرسه و خانه های کوچک در بخش رعیتی. به امنیت و تهویه مطبوع در آن اقلیم شهرت داشته است. بعد از زلزله بم آسیب جدی دید اما بازسازی شد.


8- سازه های آبی شوشتر

10 اثر باستانی پیش از ظهور اسلام

مجموعه صنعتی باستانی که در نمونه خود بی مانندترین است. تجمع پل ها، بندها، آسیاب ها، کانال ها و تونل ها که همه برای هدایت و مصرف درست آب ساخته شده بودند. از دوران هخامنشی تا انتهای ساسانیان کاربرد داشته است. بزرگترین مجموعه صنعتی جهان پیش از انقلاب صنعتی اروپا شناخته شده است.


9- تخت سلیمان

10 اثر باستانی پیش از ظهور اسلام

محوطه بسیار وسیع در نزدیکی شهر تکاب، استان آذربایجان غربی که بزرگترین مجموعه آموزشی، مذهبی، اجتماعی و یک عبادت گاه مهم برای ساسانیان بوده است. یکی از سه محل نگهداری آتش زرتشت در ایران بوده است. جایگاه تاجگذاری شاهان ساسانی در آتشکده آذرگشسب. برخی محققان آن را محل تولد زرتشت نبی نیز می دانند.


10- بندر سیراف

10 اثر باستانی پیش از ظهور اسلام

بندری باستانی در نزدیک کنگان در استان بوشهر، با معماری خاصش که به ماسوله در گیلان بی شباهت نیست. به تسامح مذهبی معروف بوده و اکثر نژادها در آن زندگی می کردند. گورهای باستانی گواه این مسئله است. به بمبئی ایران نیز مشهور بوده است اما یک زلزله بندر را به طور کلی از بین برد. در زمان خود پررونق ترین بندر خاورمیانه بوده است.

برچسب ها : آثار باستاني اصفهان،آثار باستاني پاريزي،آثار باستاني زنجان،آثار باستاني شوش دانيال،آثار باستاني شوشتر،آثار باستاني فارس،آثار باستانی اصفهان،آثار باستانی اصفهان pdf،آثار باستانی اصفهان به زبان انگلیسی،آثار باستانی اصفهان پل خواجو،آثار باستانی اصفهان در دوره صفویه،آثار باستانی اصفهان عکس،آثار باستانی اصفهان(چهل ستون)،آثار باستانی زاهدان،آثار باستانی زنجان،آثار باستانی شوش،آثار باستانی شوش دانیال،آثار باستانی شوشتر،آثار باستانی فارس،آثار باستانی فارس تخت جمشید،اثار باستاني شوش،اثار باستانی اصفهان منارجنبان،اثر باستاني پاريزي،اثر باستاني زاهدان،اثر باستانی،اثر باستانی استان فارس،اثر باستانی اصفهان،اثر باستانی پاریزی،اثر باستانی زاهدان،اثر باستانی زنجان،اثر باستانی سنگ ازنا،اثر باستانی شهر سامن،اثر باستانی شهر شوش،اثر باستانی شهرستان تربت جام،اثر باستانی شوش،اثر باستانی شوش دانیال،اثر باستانی فارس،اثر تاریخی فارس،اثر محمد ابراهیم باستانی پاریزی،اثر معروف باستانی پاریزی،اثري از باستاني پاريزي،اثری از باستانی پاریزی،اثری ازدکتر باستانی پاریزی،ارگ بم،بندر سیراف،بیستون،بیشابور،تخت جمشید یا پرسپولیس و نقش رستم،تخت سلیمان،زیگورات چغازنبیل،سازه های آبی شوشتر،شهر سوخته،مجموعه پاسارگاد،نام اثر باستانی شوش

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت