ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

گوشی‌های اپل در بازار ایران کمیاب و گران شد

نویسنده: علی باستانی

گوشی‌های اپل در بازار ایران کمیاب و گران شد

 

گوشی های اپل,گوشی های اپل با قیمت,گوشیهای اپل جدید,گوشیهای اپل چینی,گوشیهای اپل 5,گوشیهای اپل قیمت,انواع گوشیهای اپل,مشخصات گوشیهای اپل,جدیدترین گوشیهای اپل,عکس گوشیهای اپل,علت گرانی گوشیهای اپل,قیمت گوشی های اپل,قیمت گوشیهای اپل,قیمت گوشیهای اپل 4,قیمت گوشیهای اپل 5,قیمت گوشیهای اپل چینی,قیمت گوشیهای اپل به روز,قیمت گوشیهای اپل اصل,قیمت گوشیهای اپل درایران,قیمت گوشیهای اپل جدید,قیمت گوشیهای اپل امروز,

 

طی روزهای گذشته انتشار اخباری از جمع‌آوری محصولات اپل از بازار تا پلمب نمایندگی های فروش محصولات این برند نگرانی‌هایی در میان صاحبان آیفون ایجاد کرده و در بازار نیز تاثیراتی برجای گذاشته است.

گرانی محصولات اپل به دنبال اتفاقات اخیر

افشار فروتن – رییس انجمن فروشندگان گوشی موبایل، سیم‌کارت و تجهیزات جانبی در این خصوص اظهار کرد: به دنبال اظهار نظرهای اخیر، چند روزی است گوشی‌های آیفون در بازار نایاب شده و افزایش شدید قیمت پیدا کرده‌اند، حال همه ما به دنبال این هستیم که بدانیم اقدامات و اطلاع‌رسانی‌های اینگونه چه کمکی به برخورد با گوشی قاچاق در داخل کشور می‌کند؟

وی با یادآوری این‌که پیش از این هم بارها برای اجرای طرح رجیسترینگ تلاش شده و هیچ‌گاه این تلاش‌ها به نتیجه نرسیدند، ادامه داد: حال با چنین شرایطی چه اقداماتی برای مقابله با گوشی قاچاق خواهد شد و آیا واقعا این نوع اطلاع‌رسانی‌ها و برخوردها راهکاری موثر و مناسب به شمار می‌روند؟

فروتن در ادامه ضمن اظهار تعجب از چنین اظهارنظرهایی که نتایجی مانند آنچه مشاهده می‌شود را به دنبال داشته، گفت: قطعا اگر به دنبال مقابله با واردات قاچاق باشیم اولین راه بحث کنترل تعرفه‌های گمرکی است، چرا که در غیر این صورت طبق تجربه‌های قبلی طرح‌های دیگر در مقابله با قاچاق نتیجه مثبتی به دنبال نخواهد داشت.

رییس انجمن فروشندگان موبایل، سیم‌کارت و تجهیزات جانبی، بیان کرد: در مراکز توزیع گوشی‌های موبایل همه می‌گویند که دیگر نمونه‌های این برند در بازار نبوده و اگر هم فردی مدل‌های مختلف این گوشی‌ها را در اختیار داشته باشد، قیمت آن به طور توافقی میان خریدار و فروشنده تعیین می‌شود که چنین موضوعی به هیچ عنوان شایسته نیست.

وی در پایان گفت:به شخصه نمی‌دانم منافع این نوع برخوردها به چه افرادی می‌رسد، اما قطعا آنچه در این خصوص مطرح شده به هیچ عنوان حرفه‌ای نبوده و تاثیرات این اظهارنظرهای غیرکارشناسانه در این حوزه مشخص است.

اما نکته دیگر آنکه این اتفاقات در شرایطی رخ می دهد که به دلیل شرایطی که تحریم های بین الملل بر بازار ایران ایجاد کرده، طی سالهای گذشته اکثر برندهای مطرح نتوانسته‌اند از بازار ایران غافل شوند اما با وجود ارائه محصولات آنها در بازار، معمولا این شرکتها فاقد نمایندگی رسمی و ارائه خدمات پس از فروش مناسب بوده‌اند و این موضوع تنها محدود به اپل هم نمی شود.

حال اینکه این نوع برخوردهای یکباره تا چه اندازه می تواند موثر واقع شود و موجبات دفاع از حق مصرف کننده را فراهم آورند امری است که جای سوال دارد. قطعا پیگیری حقوق مردمی که برای خرید این گوشی‌ها هزینه‌های چند میلیونی را متقبل می‌شوند اقدامی پسندیده است اما در این میان شیوه اجرای این طرح هم از اهمیت بسیار برخوردار است. به عنوان مثال پیش از این نیز اتفاقاتی در خصوص سامسونگ افتاده و از سوی وزارت ارتباطات برای دفاع از حقوق مشتریان این برند تصمیماتی گرفته شده بود.

بر این اساس اواخر سال ۱۳۹۲، وزیر ارتباطات ضمن انتقاد از عدم دسترسی کاربران ایرانی به برنامه‌های سامسونگ، به نماینده این شرکت در ایران مهلت داد تا برای حل این مشکل اقدام کند.

محمود واعظی در این خصوص متذکر شده بود:مدتی است که امکان استفاده از Samsung apps برای خریداران گوشی سامسونگ مقدور نیست، با توجه به اینکه حمایت از حقوق مصرف کنندگان یکی از برنامه‌های اصلی بنده است، مراتب از طریق مذاکره نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با نمایندگی سامسونگ پیگیری شده و با توجه به بهبود فضای حاکم بر کسب و کار شرکتهای بین المللی در کشور، رفع موانع موجود و میزان قابل توجه سهم بازار گوشی سامسونگ، مقرر شد نمایندگی مذکور پس از اعمال تنظیمات و تغییرات لازم از تاریخ ۱۳۹۳.۱.۱۶ سرویس مذکور را در اختیار کاربران ایرانی قرار دهد.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که شرکت سامسونگ اعلام کرده بود که فروشگاه آنلاین برنامه‌های موبایل را در ایران می‌بندد. اکنون نیز اگرچه طی روزهای اخیر اقدامات متعددی در خصوص اپل صورت گرفته اما همچنان برندهای متعدد تلفن همراه در ایران فاقد نمایندگی بوده و بنا بر اظهارات بسیاری از مسئولان حدود ۹۰ درصد گوشی‌های موبایل از مبادی غیر رسمی و به شکل قاچاق وارد کشور می شوند.

حال اگر قرار باشد جلوی این رویه گرفته شود قطعا به غیر از اپل، برندهای دیگری نیز در دستور کار قرار خواهند داشت که این مسئله این سئوال را در ذهن ایجاد می کند که اگر در نظر گرفتن حقوق مصرف کنندگان تا این اندازه مورد توجه قرار دارد آیا با برندهای دیگر (اهم از تلفن همراه تا سایر موارد) هم که بدون داشتن نمایندگی رسمی در ایران به فعالیت پرداخته‌اند نیز برخورد خواهد شد؟

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت