ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

قیمت گاز نزولی شد

نویسنده: علی باستانی

ysalehi20101206150126183

 

قیمت گاز مصرفی,قیمت گاز مصرفی نیروگاه,قیمت گاز مصرفی صنعتی,قیمت گاز مصرفی در صنعت,قیمت گاز مصرفی صنایع,قیمت گاز مصرفی ماشین,قیمت گاز مصرفی صنعتی 93,بهای گاز مصرفی,نرخ گاز مصرفی,نرخ گاز مصرفی خانگی,قیمت گاز هلیوم,قیمت گاز رومیزی اخوان,قیمت گاز رومیزی,قیمت گاز فردار,قیمت گاز صفحه ای,قیمت گاز cng,قیمت گاز یخچال,قیمت گاز,قیمت گاز اخوان,قیمت گاز اسنوا,گاز خردل,گاز معده,گاز اخوان,گاز هلیوم,گاز گرفتن لب,گاز گلخانه ای,گاز گرفتن,گاز استریل,گاز گرفتن به انگلیسی,گاز صفحه ای,

 

همزمان با آغاز سقوط دوباره قیمت نفت در بازار، بهای گاز طبیعی هم در بازارهای مختلف آسیایی، اروپایی و آمریکای شمالی رو به کاهش گذاشته است.

بر این اساس در معاملات منتهی به ۱۷ ژوئن سال جاری میلادی قیمت هر میلیون BTU تک محموله گاز طبیعی بدون تغییر در محدوده ۵ دلار و ۲۵ سنت در بازار آسیای شمال شرقی معامله شد.

علاوه بر این در بازار اروپای جنوب غربی هم قیمت هر میلیون BTU تک محموله گاز طبیعی با ۳۰ سنت کاهش در محدوده ۴ دلار و ۳۵ سنت در بازار معامله شده است.

از سوی دیگر در ادامه روند رو به کاهش قیمت گاز طبیعی در بازار اروپا در بازار NBP انگلیس قیمت هر میلیون BTU تک محموله گاز طبیعی هم با ۴۸ سنت کاهش در محدوده ۴ دلار و ۶۸ سنت در بازار داد و ستد شده است.

این درحالی است که برخلاف بازارهای اروپایی و آسیایی در بازار هنری هاب آمریکا قیمت گاز طبیعی به جای کاهش، افزایش یافت؛ به طوری که قیمت هر میلیون BTU تک محموله گاز طبیعی با ۱۹ سنت افزایش در محدوده ۲ دلار و ۵۱ سنت در بازار معامله شده است.

در شرایط فعلی پیشی گرفتن عرضه از تقاضا و دادن امتیازات قراردادی و قیمتی توسط صادرکنندگان بزرگ گاز همچون قطر از مهمترین دلایل تضعیف قیمت در بازار گاز به شمار می‌رود. با این وجود با ورود فصل تابستان و افزایش شدید گرمای هوا در نیمکره شمالی زمین که منجر به جهش و بالا رفتن مصرف برق می‌شود، تا حدودی وضعیت تقاضا به ویژه در حوزه نیروگاه‌های حرارتی و گازی تقویت شده است.

یکی از مهمترین دلایل تضعیف قیمت گاز در بلند مدت هم افزایش عرضه توسط تولیدکنندگان جدید LNG به ویژه کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، استرالیا، روسیه و برخی از کشورهای آفریقایی همچون آنگولا و کنگو استوایی است.

همزمان با افزایش عرضه در بازار LNG که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی با کاهش هزینه‌های تولید و هزینه‌های سرمایه‌گذاری به اوج خود نزدیک شود، تقاضا برای مصرف گاز در کشورهای بزرگ مصرف‌کننده همچون چین، کره جنوبی، ژاپن و اتحادیه اروپا به دلیل استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، زغال‌سنگ و ازسرگیری فعالیت نیروگاه‌های هسته‌ای روندی ثابت و حتی رو به کاهش داشته باشد.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت