ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

افراط گرایان دینی، چه ها که نمی کنند!

نویسنده: علی باستانی

افراط گرایان دینی، چه ها که نمی کنند!

 

 

 

 

دین زرتشت,دین,دینار عراق,دین بهایی,دین مسیحیت,دین اسلام,دینامیک,دینانی,دینار کویت,دینام,دینار عراق,دینار عراقی,دینار عراق,دینار عراقی دولار,دینار عراقی مقابل الدولار,دینار عراق+نرخ ارز,دینار عراقی جنیه مصری,الدینار عراقی مقابل الدولار,الدینار عراقی ریال سعودی,دینار عراقی للبیع,دین بهایی,دین بهاییت چیست,دین بهایی چگونه است,دین بهایی در ایران,دین بهائیان,دین بهایی ها,دین بهاییگری,دین بهائیت در ایران,دین بهائیت ویکیپدیا,دین بهایی,دین مسیحیت,دین مسیحیت در ایران,دین مسیحیت پروتستان,دین مسیحیت چیست,دین مسیحیت چگونه است؟,دین مسیحیت کاتولیک,دین مسیحیت در افغانستان,دین مسیحیت pdf,دین مسیحیت در قران,دین مسیحیت چیست,دین اسلام,دین اسلام دین محبت است,دین اسلام چیست,دین اسلام دروغ,دین اسلام و خرافات,دین اسلام کی خصوصیات,دین اسلام,دین اسلامى,دین اسلام واقعی,دین اسلام در ایران,دینامیک,دینامیک مریام,دینامیک سازه,دینامیک ماشین,دینامیک سیالات محاسباتی,دینامیک سازه ها,دینامیک خاک,دینامیک مولکولی,دینامیک ماشین مارتین,دینامیک سیستم های قدرت,دینانی,دینانی معرفت,دینانی دانلود,دینانی+حافظ,دینانی سهروردی,دینانی و سروش,دینانی رقص سماع,دینانی سماع,دینانی عاشورا,دینانی زمان,دینار کویت,دینار کویت به پول ایران,دینار کویت ریال ایران,دینار کویتی,دینار کویت به ریال ایران,دینار کویت در بازار,دینار کویت به دلار,دینار کویت قیمت روز,دینار کویت نرخ,دینار کویت,دینامیک,دینام,دینامیت,دینامیک مریام,دینامومتر,دینام ماشین,دینام دوچرخه,دینامیک سازه,دینامیک ماشین,دینام پراید

 

 

هفته نامه چلچراغ – نسیم بنایی: ایستاده و دست بسته در آتش می سوخت؛ اتهامش اصرار بر دریافت الهام از جانب قدیس ها و پوشش مردانه بود. دختری کاتولیک که کمتر از دو دهه از عمر خود را در روستایی واقع در مرز شرقی فرانسه سپری کرده بود، به اتهام کفر و الحاد محکوم به اعدام شده بود. پاپ و اسقف های افراطی حکم ژان دارک را امضا کردند و او را در آتش سوزاندند.

آن اسقف های افراط گرا شخصیت های خیالی کتاب ها و فیلم ها نبودند، بلکه ریشه در جامعه ای داشتند که گاهی از این طرف بام پرت می شود و گاهی از آن طرف. پاپ افراطی شاید همان کسی بود که این روزها خواندن یک کتاب داستان را به دلایل نامعقول ممنوع می کند، یا همان کسی که با عقاید افراطی خود فیلمی را از پرده سینما پایین می کشد؛ شاید هم همان کسی بود که این روزها سر مسیحیان و مسلمانان را در عراق و سوریه و میانمار و آفریقا از تنشان جدا و ویدیوی آن را در شبکه های اجتماعی منتشر می کند. کسی که حکم اعدام ژان دارک را صادر کرد، احتمالا همان کسی بود که این روزها به او «بنیادگرای دینی» می گویند.

در حالی که بشر تلاش می کند با وجود تکثر عقاید در جهان هم زیستی مسالمت آمیز داشته باشد و از درد و رنج زندگی بکاهد، افراط گرایان دینی تنش های جهانی را بیشتر می کنند.

بنیادگرایی مسیحی

خدایی برای قضاوت و تنبیه

اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بود که عده ای از مسیحیان آمریکایی و بریتانیایی معترض یا لقب پروتستان به لیبرالیسم دینی و فرهنگ مدرن واکنش نشان دادند. این افراد به عنوان بنیادگرایان مسیحی شناخته شدند. هر چند این مفهوم از نخستین باری که استفاده شد تا به امروز دستخوش تغییرات فراوانی شد، اما در کل می توان گفت که بنیادگرایان مسیحی خود را مسیحی حقیقی می دانند. عمده ترین نقدی که بر آن ها وارد است، این است که خدای عشق و محبت مسیح را دگرگون کرده اند و به جای آن خدایی را نشان می دهند که مردم را قضاوت و تنبیه می کند.
تحلیل گران برخی از کاتولیک ها و پروتستان ها را بنیادگرا می دانند. آن ها اقدامات خود را مبارزه در راه خدا می دانند. در آمریکا بنیادگرایان مسیحی از طرفداران پروپاقرص جورج دبلیو بوش رئیس جمهور آمریکا بودند و در آن زمان نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع جمهوری خواهان ایفا کردند. البته آن ها به مرور موضع محافظه کارانه ای نسبت به مسائل اجتماعی گرفتند، اما از ابتدا توسط حزب جمهوری خواه در آمریکا ریشه دوانیدند. این دسته از مسیحیان معتقدند که هیچ گونه نقص و نقدی به بابل وارد نیست.

بنیادگرایی یهودی

اینترنت ممنوع

«یهودیت ارتدکس» یکی از فرقه های افراط گرا در دین یهود است که شاخه ای به نام «یهودیت حریدی» دارد. دان استون، پژوهش گر و مورخ، در یکی از کتاب های خود ادعا کرده است که حدود 50 تا 70 درصد از یهودیانی که در ماجرای هولوکاست جان خود را از دست دادند، یهودیان ارتدکس بودند. بسیاری از پژوهش گران بر این باورند که نسل یهودیان ارتدکس در آن زمان منقرض شد، اما تحلیل گرانی نیز وجود دارند که ادعا می کنند هولوکاست باعث شکل گیری حریدی ها صهیونیست های سکولار شد.

افراط گرایان دینی، چه ها که نمی کنند!

زندگی حریدی ها بر محور خانواده می چرخد. دختران و پسران به مدارس جداگانه می روند و سنین 13 تا 18 سالگی خود را در «یشیوا» سر می کنند. یشیوا در حقیقت نوعی موسسه یهودی است که روی مطالعات مذهبی به ویژه تلمود (تورات شفاهی) تمرکز دارد. اکثر خانواده های حریدی چهار، شش یا حتی 12 فرزند دارند.

آن ها با تماشای تلویزیون و فیلم و هم چنین خواندن روزنامه و کتاب های غیرمذهبی، سرسختانه مخالف اند. به علاوه کمپین های قدرتمندی نیز علیه اینترنت راه انداخته اند، مثلا در ماه می 2012 بیش از 40 هزار یهودی حریدی در شهر نیویورک دور هم جمع شدند و در مورد خطرات استفاده از «اینترنت بدون فیلتر» هشدار دادند. مردهای حریدی اغلب لباس مشکی با پیراهن سفید به تن دارند. زنان نیز دامن های بلند و بلوزهای آستین بلند می پوشند و اگر ازدواج کرده باشند موهای خود را می پوشانند.

بنیادگرایی بودایی

یوگا برای ترور

شاید درک این که بنیادگرایی در آیینی رسوخ کند که در آموزه های خود بر روزشی مثل «یوگا» تاکید می کند و انسان را به خلسه روحی برای مهرورزی به موجودات تشویق می کند، کمی دشوار باشد. اما این طور که پیداست، بنیادگرایی چنان قدرتی دارد که آیین بودایی با آن همه احساس و اهداف مهرورزانه نتوانسته در مقابل آن ایستادگی کند؛ مصداق عینی آن را هم می توان در میانمار، سری لانکا و تایلند به راحتی مشاهده کرد.

افراط گرایان دینی، چه ها که نمی کنند!
مردانی که موهای خود را تراشیده و پارچه ای نارنجی به دور تن خود پیچیده اند، در سال 2012 خشونت را در میانمار به جایی رساندند که 200 نفر کشته شدند و هزاران نفر که اغلب مسلمان بودند، ناگزیر خانه خود را رها کردند و از ترس جان گریختند. افراط گرایان بودایی خشونت علیه اقلیت های مذهبی مناطق خود را به جایی رساندند که نقل رسانه ها و مطبوعات شدند.

مجله تایم در شماره ژوییه 2013طرح جلد خود را به راهبه ای بودایی اختصاص داد و زیر آن نوشت: «چهره ترور بودایی». این اتفاقات در حالی افتاده است که دانشگاه آکسفورد در مطالعات خود در سال 2010 نشان داده بود بوداییسم نسبت به سایر آیین ها و سنت ها کمترین ارتباط را با خشونت دارد.

بنیادگرایی هندویی

گوشت گاو نخورید تا زنده بمانید

«هندوییسم» یکی از ادیان پرطرفدار در سطح جهان است که اکثر پیروان آن را مردم هندوستان تشکیل می دهند. هسته مرکزی هندوییسم صبر و مداراست. بنیادگرایی نیز همین نقطه را هدف قرار داده است. در حالی که آیین هندو پیروان خود را به مدارا با عقاید مختلف و متفاوت تشویق می کند، بنیادگرایی باعث انحطاط آ« از این مسی رو دور شدن از هسته مرکزی اش می شود.

افراط گرایان دینی، چه ها که نمی کنند!

 

براساس گزارش های الجزیره، از زمانی که نارندرا مودی به عنوان نخست وزیر هند انتخاب شد، یعنی از می 2014 تاکنون افراط گرایان هندو چندین بار دست به ترور اقلیت های مذهبی در این کشور زده اند. اکثر این حملات تروریستی علیه مسیحیان و مسلمانان هندی صورت گرفته است. اکثر آن ها را وادار به تغییر دین و گرایش به هندوییسم می کنند و در صورتی که نپذیرند، خانه هایشان را به آتش می کشند.

بسیاری از افرادی که گوشت گاو مصرف می کنند، به دست این افراط گرایان به قتل رسیده اند، چرا که گاو در آیین هندو بسیار مقدس است. افراط گرایان هندو در هند معتقدند که تمامی مردم این کشور باید یکپارچه هندو باشند. آن ها کتاب های درسی جدیدی برای مدرسه ها طراحی کرده اند و تلاش می کنند با کمپ های تابستانی ذهن دختران و پسران نوجوان را با این جریان آشتی بدهند.

برچسب ها : آقای هندویی،آیین بودایی چیست؟،اداب یهودی شدن،اسامی یهودیان مخفی ایران،اسباب افراط الغدة الدرقية،اسم های بودایی،اعراض افراط الغدة الدرقية،افراط،افراط افراز الغدة الدرقية،افراط الغدة الدرقية،افراط الغدة الدرقية عند الحامل،افراط الغدة الدرقية والحمل،افراط در روابط زناشويي،افراط گرایی،افراط گرایی اسلامی،افراط گرایی چیست؟،افراط گرایی در افغانستان،افراط گرایی در پاکستان،افراط گرایی دینی،افراط گرایی مذهبی،افراط گرایی مسیحی،افراط نشاط الغدة الدرقية،افراط و تفریط،افراط و تفریط به انگلیسی،افراطی،افراطی رم،افراطی گری،افراطی گری چیست؟،افراطی ها،افراطی ها download،افراطی ها حرف نمیزنند،افراطی ها دانلود،افراطی ها دانلود رایگان،افراطی ها دانلود فیلم،افراطی ها دانلود لینک مستقیم،افراطی ها فیلم کامل،افراطی ها کامل،الدينار عراقي ريال سعودي،الدينار عراقي مقابل الدولار،انجمن بوداییان ایران،ایین هندوییسم،بودا چیست،بودا در ایران،بودا در ایران باستان،بودا میانمار،بودا های بامیان،بودايي ها،بودایی چیست،بودایی در ایران،بودایی میانمار،بودایی ها،بودایی ها چه می پرستند،بودایی ها در میانمار،بودایی های ایران،بودایی های تبت،بودایی های میانمار،بوداییان ایران،بوداییان ایرانی،بوداییان در ایران،بوداییان میانمار،بودي دارمان،بودي دراما،بوديسم در ايران،بودی دارما،بودیزم،بودیزم چیست؟،بودیزم در افغانستان،بودیسم ایران،بودیسم در ایران،بیوگرافی شارمیتا هندویی،تاریخ یهودیان در ایران،تاریخچه بودیزم،تعریف افراط گرایی،جعفر هندویی،جمعیت بودایی ها،خاطرات زندگی در آلمان،داستان یهودیان بنی قریظه،دانلود آثار یهودی منوهین،دانلود آهنگهای یهودی منوهین،دانلود رمان یهودی سرگردان،دانلود کتاب بودی دارما،دانلود کتاب یهودی سرگردان،دکتر نرجس هندویی،دين اسلام،دين اسلامى،دين بهایی،دين مسيحيت چيست،دينار عراق،دينار عراقي،دينار عراقي جنيه مصري،دينار عراقي دولار،دينار عراقي للبيع،دينار عراقي مقابل الدولار،دينار كويت،دین،دین اسلام،دین اسلام چیست،دین اسلام در ایران،دین اسلام دروغ،دین اسلام دین محبت است،دین اسلام کی خصوصیات،دین اسلام و خرافات،دین اسلام واقعی،دین بهائیان،دین بهائیت در ایران،دین بهائیت ویکیپدیا،دین بهایی،دین بهایی چگونه است،دین بهایی در ایران،دین بهایی ها،دین بهاییت چیست،دین بهاییگری،دین بودایی چیست،دین بودایی در ایران،دین بودیزم،دین زرتشت،دین مسیحیت،دین مسیحیت pdf،دین مسیحیت پروتستان،دین مسیحیت چگونه است؟،دین مسیحیت چیست،دین مسیحیت در افغانستان،دین مسیحیت در ایران،دین مسیحیت در قران،دین مسیحیت کاتولیک،دینار عراق،دینار عراق+نرخ ارز،دینار کویت،دینار کویت به پول ایران،دینار کویت به دلار،دینار کویت به ریال ایران،دینار کویت در بازار،دینار کویت ریال ایران،دینار کویت قیمت روز،دینار کویت نرخ،دینار کویتی،دینام،دینام پراید،دینام دوچرخه،دینام ماشین،دینامومتر،دینامیت،دینامیک،دینامیک خاک،دینامیک سازه،دینامیک سازه ها،دینامیک سیالات محاسباتی،دینامیک سیستم های قدرت،دینامیک ماشین،دینامیک ماشین مارتین،دینامیک مریام،دینامیک مولکولی،دینانی،دینانی دانلود،دینانی رقص سماع،دینانی زمان،دینانی سماع،دینانی سهروردی،دینانی عاشورا،دینانی معرفت،دینانی و سروش،دینانی+حافظ،راه یهودی شدن،راههای یهودی شدن،راوی شانکار یهودی منوهین،رمان يهودي سرگردان،رمان یهودی سرگردان،روش یهودی شدن،زندگي با چشمان بسته download،زندگي با چشمان بسته نقد،زندگي پس از مرگ،زندگي پس از مرگ چگونه است،زندگي در آلمان،زندگي نامه حضرت محمد رسول الله(ص)،زندگينامه حضرت محمد ص،زندگی با چشمان بسته،زندگی با چشمان بسته iranproud،زندگی با چشمان بسته mp4،زندگی با چشمان بسته watch online،زندگی با چشمان بسته فیلم کامل،زندگی با چشمان بسته کامل،زندگی با چشمان بسته ویکی،زندگی با چشمان بسته ویکیپدیا،زندگی پس از مرگ،زندگی پس از مرگ از دیدگاه علم،زندگی پس از مرگ چگونه است،زندگی پس از مرگ در ادیان مختلف،زندگی پس از مرگ در اسلام،زندگی پس از مرگ در قرآن،زندگی پس از مرگ در مسیحیت،زندگی پس از مرگ+روح،زندگی پناهندگی در آلمان،زندگی چیست،زندگی چیست از منصور،زندگی چیست افتخاری،زندگی چیست اگر خنده است،زندگی چیست خون دل خوردن،زندگی چیست سهراب سپهری،زندگی چیست عشق ورزیدن،زندگی چیست عشقو دلداری،زندگی چیست منصور،زندگی چیستا یثربی،زندگی خصوصی،زندگی خصوصی بازیگران پورنو،زندگی خصوصی خامنه ای،زندگی خصوصی دانلود،زندگی خصوصی دکتر فرهنگ هلاکویی،زندگی خصوصی رامبد جوان،زندگی خصوصی عادل فردوسی پور،زندگی خصوصی فیلم کامل،زندگی خصوصی نیکی کریمی،زندگی خصوصی هایده،زندگی دانشجویی در آلمان،زندگی در آلمان،زندگی در آلمان چگونه است؟،زندگی در آلمان شرقی،زندگی زیباست،زندگی زیباست اگر،زندگی زیباست اگر بگذارند،زندگی زیباست اما شهادت زیباتر،زندگی زیباست ای،زندگی زیباست ای زیبا پسند،زندگی زیباست بنینی،زندگی زیباست زندگی آتشگهی،زندگی زیباست شهرام ناظری،زندگی زیباست فیلم،زندگی نامه حضرت محمد،زندگی نامه حضرت محمد pdf،زندگی نامه حضرت محمد باقر،زندگی نامه حضرت محمد رسول الله،زندگی نامه حضرت محمد صلی الله علیه وسلم،زندگی نامه فردوسی،زندگی نامه فردوسی pdf،زندگی نامه فردوسی برای کودکان،زندگی نامه فردوسی به زبان انگلیسی،زندگی نامه فردوسی به زبان ساده،زندگی نامه فردوسی به زبان کودکانه،زندگی نامه فردوسی طوسی،زندگی نامه فردوسی و شاهنامه،زندگینامه امام حسین،زندگینامه امام حسین pdf،زندگینامه امام حسین به زبان انگلیسی،زندگینامه امام حسین به زبان کودکانه،زندگینامه امام حسین خلاصه،زندگینامه امام حسین علیه السلام،زندگینامه امام حسین کامل،زندگینامه امام حسین و واقعه کربلا،زندگینامه امام حسین و یارانش،زندگینامه امام حسین ویکیپدیا،زندگینامه حضرت محمد از تولد تا وفات،زندگینامه حضرت محمد برای کودکان،زندگینامه حضرت محمد مصطفی،زندگینامه فردوسی پور،زيادة افراز الغدة الدرقي،زیارتگاههای یهودیان در ایران،سعید هندویی،سفر یهودی منوهین به ایران،سینمایی افراطی ها،شارمیتا هندویی،شرايط يهودي شدن،شرایط زندگی در آلمان،شش درس یهودی منوهین،شناخت یهودیان مخفی،شهید جعفر هندویی،شهید هندویی،طریقه یهودی شدن،عقاید بودایی ها،عکس شارمیتا هندویی،عکس های شارمیتا هندویی،علاج افراط الغدة الدرقية،علاج افراط الغدة الدرقية بالاعشاب،فدراسیون یهودیان ایرانی،فلسفه بودیزم،فیلم افراطی ها کامل،قبیله یهودی بنی قریظه،كتاب يهودي سرگردان،کتاب بودی دارما،کتاب مخفی یهودیان،کتاب یهودی سرگردان،کتاب یهودی منوهین،کشتن یهودیان بنی قریظه،کشور بودایی میانمار،گردن زدن یهودیان بنی قریظه،ماجرای یهود بنی قریظه،محسن هندویی،مختصر زندگینامه فردوسی،مذهب بودیزم،مراحل یهودی شدن،مراسم یهودی شدن،مرتضی هندویی،مفهوم افراط گرایی،میانگین هزینه زندگی در آلمان،نرجس هندویی،نفوذ یهودیان در ایران،هزینه زندگی در آلمان،هلا یهودی سرگردان،هندوئیسم،هندوییزم،وضعیت یهودیان در ایران،ویولن یهودی منوهین،يهود بني قريظة،يهودي سرگردان،يهودي شدن،يهوديان بني قريظه،يهوديان در ايران،یهود در ایران،یهود مخفی،یهودی،یهودی در ایران،یهودی رمان تاجر ونیزی،یهودی سرگردان،یهودی سرگردان اوژن سو،یهودی شدن،یهودی مخفی ایران،یهودی منوهین،یهودی منوهین دانلود،یهودی منوهین در ایران،یهودی های مخفی ایران،یهودیان ایران،یهودیان ایران باستان،یهودیان ایران رامین فراهانی،یهودیان ایران و اسرائیل،یهودیان ایران ویکی،یهودیان ایرانی اسرائیل،یهودیان ایرانی امریکا،یهودیان ایرانی تبار اسرائیل،یهودیان ایرانی در اسرائیل،یهودیان بنی قریظه،یهودیان در ایران،یهودیان مخفی،یهودیان مخفی ایران،یهودیان مخفی در ایران،یهودیان مخفی و طریقت بکتاشی،یهودیت،یهودیت مخفی

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت