ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

کوروش، از افسانه به تاریخ

نویسنده: علی باستانی

%da%a9%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%b4%d8%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d9%81%d8%b3%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae

 

,کوروش کبیر,کوروش,کوروش یغمایی,کوروش تهامی,کوروش باقری,کوروش یغمایی گل یخ,کورش زعیم,کوروش کهن,کوروش صحتی,کوروش آموزگار,کوروش یغمایی پرنده مهاجر,کوروش یغمایی آلبوم جدید,کوروش یغمایی ویکی صدا,کوروش تهامی و شبنم طلوعی,کوروش تهامی و همسرش,کوروش تهامی بهایی است,کوروش تهامی وهمسرش پونه,کوروش تهامی و همسر جدیدش,کوروش تهامی و پونه یزدانی,کوروش تهامی بیوگرافی,کوروش تهامی و همسرش جدیدش,کوروش تهامی و همسر,کوروش باقری بهداد سلیمی,کوروش باقری و بهداد سلیمی,کوروش باقری ویکیپدیا,کوروش باقری استعفا,کوروش باقری بیوگرافی,دعوای کورش باقری,کوروش یغمایی گل یخ Mp3,کوروش یغمایی گل یخ شعر,کوروش یغمائی گل یخ,کوروش یغمایی گل یخ,کوروش یغمایی گل یخ Mp3,کوروش یغمای گل یخ,کوروش یغمایی گل یخ متن,کوروش یغمایی گل یخ,کوروش یغمایی گل یخ آکورد,کوروش زعیمی,کورش زعیم,مقالات کورش زعیم,سایت کوروش زعیم,دکتر کورش زعیم,کوروش منصوری,کوروش منصوری کیست؟,کوروش منصوری ویکیپدیا,کوروش منصوری Wiki,کوروش منصوری در ایران,کوروش منصوری تیونینگ,کوروش منصوری بیوگرافی,کوروش منصوری سایت,کوروش منصوری متولد 1339,کوروش منصوری در تهران,کوروش کهن بازرگان,کوروش صحتی

 

بیشتر تاریخ نگاری های مربوط به کوروش یا از مورخان یونانی به دست ما رسیده و یا مطالبی است که در تورات درباره آزادسازی یهودیانِ دربند در بابِل آمده است.

انسان ها از هر ملیتی که باشند، به آگاهی هرچه بیشتر از پیشینه خود علاقه دارند. ابزار آگاهی از گذشته تاریخ است اما تاریخ همیشه راست نمی گوید. البته با آثار برجای مانده از گذشته می توان به روایات درست نزدیک شد.

ما به تاریخ نگاری های ایدئولوژیک یا مصلحت گرایانه ای که در طول عمر خودمان یا پدرانمان نوشته شده اعتماد نداریم، چه برسد به زمان هایی که میان تاریخ و اسطوره مرزی وجود نداشته. تاریخ هایی که از پیدایش حیات آغاز می شد تا بعد به هدف اصلی خود مثلا سلطنت غازان خان مغول یا سردار دیگری بپردازند که همگی نوابغ دهر و دردانه دوران بودند.
طبق اسناد موجود، تاریخ ایران معمولا از کوروش آغاز می شود که دست کم از او قبری ستبر، استوانه ای گویا و نیز سنگ نبشته ها و اسنادی از زبان دیگران بر جای مانده است. بیشتر تاریخ نگاری های مربوط به کوروش یا از مورخان یونانی به دست ما رسیده و یا مطالبی است که در تورات درباره آزادسازی یهودیان در بند در بابِل آمده است.
منابع مهم تاریخی یونانی عبارتند از «تاریخ هرُودت» [تواریخ] و «پرسیکای کتِسیاس» یا «کتِزیاس کنیدوسی» و دیگری «کورپدیا» یا «کوروش نامه» از گزنوفون. کوروش نامه، خصوصا بخش صحنه مرگ آرام کوروش در بستر آسایش که مرگ خود را بر مبنای رویایش پیش بینی و همراه با اندرزهای انسانی خداپسندانه خطاب به فرزندان سخنرانی غرایی می کند و کمبوجیه را جانشین خود و بردیا را شاه ماد و کادوس و آذربایجان اعلام می کند، بیشتر بهانه ای است برای قلم فرسایی و لفاظی های خردمندانه گزنوفون، سرباز فرزانه.
روایات هردوت و کتزیاس حکایت از زخمی شدن و مرگ کوروش پیر در جنگ با سکاهای ماساگت ها دارد. اما کتزیاس مرگ او را پس از پیروزی بر سکاها و هرودت آن را پس از شکست از ماساگت ها بر می شمارد. ریچارد فرای وجود قبر کوروش را در پاسارگاد نشانه مگر سرداری پیروز می داند که کالبدش را به جایگاهش بازگردانده اند. بسیاری از ایرانیان باغیرت هردوت را دروغگو می نامند زیرا سخنانش را مطابق میل خود نمی یابند و اغلب پژوهندگان ایرانی نیز کتزیاس را نخوانده او را دروغگو می نامند زیرا نویسندگان یونانی که سخنان کتزیاس را درباره ایران جانبدارانه می پندارند چنین گفته اند!
اهمیت کوروش در این است که از زمان او تاریخ ایران از افسانه و اسطوره جدا می شود و روالی نسبتا متعارف در تاریخ نگاری باستانی می یابد. گذشته از متون یونانی، آثار بر جای مانده می تواند حقایقی را از آن روایات اثبات کند. حتی زندگی خود کوروش آغازی افسانه آمیز دارد.
هردوت و کتزیاس، هر دو زندگی آغازین او را فرودستانه می دانند که به دربار آستیاک [آستیاگ] ماد راه می یابد و ساقی و محرم او می شود. هردوت او را نوه آستیاک می پندارد چرا که مادرش رویایی دیده بود که تعبیر آن حکایت از این داشت که فرزندی از بطن او به دنیا می آید که بر آسیا چیره می شود.
آستیاک بیمناک می شود و به هارپاگ وزیر دستور می دهد آن بچه را پس از ولادت غذای گرگان کند، هارپاگ بچه را به چوپانی می دهد که فرزند تازه به دنیا آمده اش مرده بود. همسر چوپان او را به فرزندی می گیرد و فرزند مرده اش را در مسیر گرگان می گذارند…
چیزی مانند اسطوره های رایج زال در کوه قاف و موسی در سبد بر نیل… تا این که آزدِهاگ یا آزیدهاگ به رفتارهای شاهوار کوروش- از تخمه ناموران!- مشکوک می شود و پی به حقیقت می برد و از هارپاگ می رنجد. او را به میهمانی می خواهند و با آبگوشتی پذیرایی می کند که درواقع از گوشت پسرش پخته بود! و به همین دلیل هارپاگ همراه کوروش در براندازی آزدهاگ می شود. بی جهت نیست آزدهاگ که باید همان ضحاک باشد این چنین بدنام است.
 کوروش، از افسانه به تاریخ
در روایت پرسیکای کتزیاس، کوروش که جوان فرودستی است برای گذران زندگی، خدمتکار ساقی دربار و سپس خودش ساقی و محرم می شود. در این روایت مادر کوروش که آراگوسته نام دارد، خوابی در همین مایه ها می بیند و خبردار شدن آزدهاگ موجب بدبینی او می شود.
کوروش با کمک سرداری کادوس [گیلک]به نام اوباراس که در این رایت همان نقش حمایتی هارپاگ را بر عهده دارد، نخست با پدرش که حالا شاه استخر و انشان است، تماس می گیرد که قوایش را برای جنگ آماده کند. سپس به بهانه ای از دربار آزدهاگ می گریزد و…
از سنگ نبشته های داریوش که توسط راولینسون بریتانیایی در قرن نوزدهم رازگشایی شد، مشخص است که دودمان هخامنشی شاهان انشان (شوش) و استخر پاسارگاد بوده اند. از این روایات نیز بر می آید که کوروش مادری از تبار ماد داشته اما دختر آزدهاگ نبوده است. حضور کوروش در دربار ماد را می توان رسم گروگانگیری محترمانه فرزندان شاهان محلی دانست.
ظاهرا باید روایت کتزیاس معتبرتر باشد چرا که کمتر از صد سال بعد، قریب بیست سال، نخست پزشک کوروش صغیر و سپس هفده سال پزشک اردشیر دوم هخامنشی بوده و آگاهی بیشتری از درون دربار و ایران داشته است. او می گوید کوروش پس از پیروزی، آزدهاگ و خاندانش را با احترام به اسارت می گیرد، پس از مدتی داماد آزدهاگ را که سرداری به نام اسپیتمه بوده است به دلیل دروغگویی می کشد و خودش با آمیتیس، دختر آزدهاگ، ازدواج می کند زیرا اسپیتمه زمانی که دنبال آستیاک می گشتند به دروغ گفته بود درباره او چیزی نمی داند! اما منطقا باید نتیجه گرفت سخن کتزیاس در آن جا که درباره آمیتیس دختر آزدهاگ و همسر اسپیتمه می گوید آستیاک دختری داشت که «بسیار اصیل و جذاب» بود، لابد سخنی به گزاف نگفته است.
جالب این که در روایت کتزیاس، کوروش در جنگس رنوشت ساز نهایی با آزدهاگ تقریبا شکست خورده و نیروهایش به سمت بالای کوه که اردوگاه زنان بی پناه بود عقب نشسته بودند که: زنانشان پیراهن چاک کردند و فریاد برآوردند «به کجا آمده اید ای ترسوها! آیا می خواهید بلولید و به همان جایی که بودید بازگردید؟» پارس ها از آنچه دیدند و شنیدند شرمسار شدند و به رویارویی دشمن بازگشتند… و آنان را به تک حمله ای از کوه بیرون راندند. به دلیل همین ماجراست که وقتی شاه پارس به پاسارگاد می رسد به زنان پارسی معادل بیست درهم اتنی طلا هدیه می دهد.
برچسب ها : دعوای کورش باقری،دکتر کورش زعیم،سایت کوروش زعیم،كوروش باقري بيوگرافي،كوروش صحتي،كوروش يغمايي گل يخ،كوروش يغمايي گل يخ Mp3،كوروش يغمايي گل يخ آكورد،كوروش يغمايي گل يخ متن،کورش زعيم،کورش زعیم،کوروش،کوروش آموزگار،کوروش باقری،کوروش باقری استعفا،کوروش باقری بهداد سلیمی،کوروش باقری و بهداد سلیمی،کوروش باقری ویکیپدیا،کوروش تهامی،کوروش تهامی بهایی است،کوروش تهامی بیوگرافی،کوروش تهامی و پونه یزدانی،کوروش تهامی و شبنم طلوعی،کوروش تهامی و همسر،کوروش تهامی و همسر جدیدش،کوروش تهامی و همسرش،کوروش تهامی و همسرش جدیدش،کوروش تهامی وهمسرش پونه،کوروش زعیمی،کوروش صحتی،کوروش کبیر،کوروش کهن،کوروش کهن بازرگان،کوروش منصوری،کوروش منصوری Wiki،کوروش منصوری بیوگرافی،کوروش منصوری تیونینگ،کوروش منصوری در ایران،کوروش منصوری در تهران،کوروش منصوری سایت،کوروش منصوری کیست؟،کوروش منصوری متولد 1339،کوروش منصوری ویکیپدیا،کوروش يغمايي گل يخ،کوروش یغمائی گل یخ،کوروش یغمای گل یخ،کوروش یغمایی،کوروش یغمایی آلبوم جدید،کوروش یغمایی پرنده مهاجر،کوروش یغمایی گل یخ،کوروش یغمایی گل یخ Mp3،کوروش یغمایی گل یخ شعر،کوروش یغمایی ویکی صدا،مقالات کورش زعیم

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت