ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

کشف ۲ سیاره فراخورشیدی با احتمال وجود حیات

نویسنده: احمد اعجازی

کشف ۲ سیاره فراخورشیدی با احتمال وجود حیات

سیاره فراخورشیدی,سیارات فراخورشیدی زمین گون,سیاره های فراخورشیدی,سیاره ی فراخورشیدی,وجود حیات در فضا,وجود حیات در سیارات دیگر,وجود حیات در مریخ,وجود حیات در کرات دیگر,وجود حیات فرازمینی,وجود حیات در کرات دیگر,وجود حیات در سایر کرات,وجود حیات در کهکشان,وجود حیات در سیاره های دیگر,وجود حیات در کرات,

تاریخ انتشار : سه شنبه, 29 تیر 1395

ناسا از شناسایی چهار سیاره فراخورشیدی جدید خبر داد که احتمالا در دوتای آنها امکان حیات وجود دارد.

به گزارش مهر، این کشف مهم توسط تلسکوپ فضایی کپلر صورت گرفته است. این تلسکوپ توانسته چهار سیاره صخره ای فراخورشیدی را که به دور یک ستاره می چرخند شناسایی کند.

این احتمال که در دو سیاره از مجموع چهار سیاره تازه کشف شده امکان ادامه حیات وجود دارد حیرت اخترشناسان را به همراه داشته است.

این چهار سیاره به دور یک کوتوله قرمز (ستاره ای کوچکتر و کم فروغتر از خورشید) موسوم به K۲-۷۲ می چرخند که در فاصله ۱۸۱ سال نوری از زمین و در صورت فلکی «برج دلو» واقع شده است.

تمامی این سیارات بین ۲۰ تا ۵۰ درصد زمین بزرگی دارند و این یعنی هر کدام برای ادامه حیات کاندیداهای مستعدی به حساب می آیند.

به نظر می رسد دو سیاره از این مجموعه یعنی K۲-۷۲c و K۲-۷۲e در محدوده قابل سکونت ستاره K۲-۷۲ قرار دارند. این محدوده در علم اخترشناسی به محدوده ای اطلاق می شود که در آن وجود آب به شکل مایع دور از ذهن نیست.

البته چون این ستاره در ردیف کوتوله های قرمز قرار می گیرد، محدوده قابل سکونت آن نسبت به خورشید به مراتب نزدیکتر به خود ستاره است.

این چهار سیاره در فهرست ۱۰۴ سیاره فراخورشیدی قرار می گیرند که به تازگی توسط تلسکوپ فضایی کپلر شناسایی شده اند. این تلسکوپ در قالب مأموریت تاریخی K۲ خدمات زیادی به توسعه علم اخترشناسی کرده است.

کپلر تاکنون بیش از ۲۳۰۰ دنیای بیگانه را از زمان پرتاب به فضا یعنی مارس سال ۲۰۰۹ شناسایی کرده است که دو سوم این تعداد سیارات فراخورشیدی محسوب می شوند.

 

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت