ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

کشف مواد آتشفشانی در مریخ

نویسنده: علی باستانی

کشف مواد آتشفشانی در مریخ

 

مواد آتشفشانی,مواد آتشفشان,مواد آتشفشانی,مواد مذاب آتشفشانی,مواد مذاب آتشفشان,مواد جامد آتشفشانی,مواد جامد آتشفشان,مواد خروجی آتشفشان دماوند,مواد تشکیل دهنده آتشفشان,مواد خروجی آتشفشان,آتشفشانی در پرو,آتشفشانی در اروپا درحل جدول,آتشفشانی در ایتالیا,آتشفشانی در اروپا,آتشفشانی در اندونزی,آتشفشانی در آمریکا,آتشفشانی کوه وزوو,آتشفشانی در جنوب ایتالیا,توف آتشفشانی,گازهای آتشفشانی,آتشفشان,آتشفشان آمریکا,آتشفشان چیست,آتشفشان بزرگ فیلیپین,آتشفشان به انگلیسی,آتشفشانی در پرو,آتشفشان دماوند,آتشفشان های ایران,آتشفشان وزوو,آتشفشان های فعال ایران,مریخ,مریخی,مریخ نورد,مریخی فیلم,مریخ پیما,مریخ چت,مریخ در 5 شهریور,مریخی ها,مریخ امشب,مریخ و ماه,

 

کشف مواد آتشفشانی در مریخ ویژگی های این سیاره را برای محققین پیچیده تر از گذشته کرد. کاوشگر «کنجکاوی» ناسا در آخرین بررسی های خود از سطح سیاره مریخ موادی را کشف کرد که حاکی از انفجار آتشفشان در گذشته بر روی این سیاره دارد. نکته قابل توجه در مورد مواد بدست آمده، شباهت آنها با موادی است که در سطح زمین یافت می شوند.
این مواد بر روی کره زمین با دمای بالا و فشار پایین بر اثر انفجار آتشفان بر روی صخره ها شکل می گیرند که به نظریه plate tectonics (یعنی سطح زمین از چندین صفحه ی عظیم تشکیل شده که مرتبا در حرکت هستند و موجب زلزله و به وجود آمدن کوه ها و … می شوند)  بر می گردد اما بررسی ها نشان می دهد که چنین نظریه ای در مورد مریخ صدق نمی کند.
محققین ناسا معتقد هستند،  این کشف جدید نشان از فعالیت های مرموز پیچیده در زیر سطح مریخ دارد و ممکن است لایه های درونی سیاره سرخ نسبت به آنچه که پیش از این تصور می شد، متفاوت باشد.
از سال ۲۰۱۲ میلادی به بعد کاوشگر «کنجکاوی» بر روی منطقه ای به شکل کوه با نام Gale Crater در حال تحقیق است و موفق به ثبت مواردی شده که نشان از سازگاری مریخ با محیط زندگی است. نتیجه این رصد در نشریه آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت