ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

کشف دسته ای از ژنهای مرتبط با بزرگ شدن مغز

نویسنده: احمد اعجازی

کشف دسته ای از ژنهای مرتبط با بزرگ شدن مغز

,بزرگ شدن مغز,بزرگ شدن مغز دوبرمن,بیماری بزرگ شدن مغز,علت بزرگ شدن مغز,بزرگ شدن غده هیپوفیز مغز,بزرگ شدن بطن مغز,بزرگ شدن بطن مغزی,راههای بزرگ شدن مغز,بزرگ شدن بطنهای مغز,بزرگ شدن بطن مغز جنین,ژنهای تغییر یافته حقیقت تحریف شده,ژنهای تغییر یافته,ژنهای تغییر یافته حقیقت,ژنهای سرکوبگر تومور,ژن سرکوبگر تومور,ژنهای کاذب,ژنهای Housekeeping,Genes Housekeeping,Genes Housekeeping Pdf,ژنهای غالب و مغلوب,ژنهای غالب,ژنهای غالب کدامند,ژنهای دخیل در سرطان,ژنهای دخیل در سرطان ریه,ژنهای دخیل در سرطان معده,ژنهای دخیل در سرطان پروستات,ژن های دخیل در سرطان مثانه,ژن های دخیل در سرطان روده,ژن های دخیل در سرطان کولورکتال,ژنهای رفتاری,Genes Hox,Genes Hox Ppt,Genes Hox Yahoo,Genes Hox Pax,Genes Hox Homeobox,Genes Hox Pdf,Genes Hox Embriologia,Genes Hox En Humanos,Genes Hox Definicion,Genes Hox Funcion,ژنهای همولوگ,ژنهای Hox

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 14 مهر 1395

محققان از شناسایی ژنی خبر داده اند که می توان آن را عامل بزرگ بودن مغز در برخی انسانها دانست.

به گزارش مهر، دانشمندانی در بریتانیا موفق به شناسایی ارتباطات جدیدی میان خانواده هایی از ژنها و اندازه مغز شده اند. این کشف جدید دریچه ای نوین به سوی درک هرچه بهتر رشد مغز و بیماریهایی نظیر جنون می گشاید.

 

دانشمندانی از دانشگاههای بث و لینکولن ژنوم ۲۸ پستاندار با اندازه های مختلفی از بخشی از مغز موسوم به neocortex را مورد مطالعه دقیق قرار داده اند. این بخش مهم از مغز با فرآیندهایی همچون رفتارهای شناختی، یادگیری زبان و تصمیم گیری در ارتباط است.

 

اندازه این بخش از مغز در گونه های مختلف جانوری تفاوتهای شاخصی دارد و در انسانها نیز در گذر زمان دستخوش تغییراتی شده است.

 

نتایج این یافته که در ژورنال سلطنتی تخصصی Open Biology منتشر شده از کشف شماری از خانواده ژنها خبر می دهد که قابلیت رشد یا کاهش از طریق فرآیندهای تکرار شدن یا نابودی را دارند. عملکرد این ژنها با منطقه neocortex و اندازه مغز ارتباط مستقیمی دارد.

 

این یافته جدی از اهمیت زیادی برخوردار است و گروهی از ژنهای تازه را نشان می دهد که تاکنون چیزی درباره عملکرد آنها و رشد مغز نمی دانستیم.

 

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت