ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

کشاورزی روی خاک مریخ امکان‌پذیر است

نویسنده: علی باستانی

کشاورزی روی خاک مریخ امکان‌پذیر است

 

خاک مریخ,چرا خاک مریخ قرمز است,رنگ خاک مریخ,ترکیبات خاک مریخ,چرا خاک مریخ سرخ است,چرا خاک مریخ قرمز رنگ است,چرا خاک مریخ قرمز,خاک کره مریخ,علت قرمزی خاک مریخ,علت سرخی خاک مریخ,کشاورزی در مریخ,مریخ,مریخی,مریخ نورد,مریخ نورد کنجکاوی,مریخ چت,مریخ در 5 شهریور,مریخی ها,مریخ امشب,مریخ و ماه,مریخی پور,

 

پژوهشگران هلندی می‌گویند چهار گیاهی که بر روی خاکی مشابه خاک مریخ کاشته بودند، حالا محصول داده‌اند و محصول‌شان هم برای خوردن کاملا مناسب و مطمئن است. در این پژوهش که چندسال از وقت پژوهشگران دانشگاه Wageningen هلند را هم گرفت، معلوم شد تربچه، لوبیا، جو دوسر و گوجه‌فرنگی‌هایی که در خاک مریخ کاشته شده‌اند، کاملا برای خوردن مناسب هستند.
مدت‌هاست مساله‌ی امکان کشاورزی روی خاک سرخ مریخ ذهن کارشناسان فضایی را به خودش مشغول کرده است؛ چون خاک این سیاره سرشار از فلزات و عناصر سمی و سنگینی مانند سرب و آرسنیک است. به همین دلیل کارشناسان نمی‌دانستند که آیا محصولات کشت‌شده در این خاک برای خوردن مناسب هستند یا نه. به همین دلیل از سال ۲۰۱۳ دانشمندان سراسر دنیا آزمایش‌های خودشان را روی خاک شبیه‌سازی‌شده‌ای که NASA در اختیارشان قرار داده بود شروع کردند.

حالا پس از گذشت سه سال از این پژوهش‌ها، یک گروه هلندی موفق شده‌اند محصولات قابل خوردنی را در این خاک پرورش دهند. البته هنوز کیفیت این محصولات چندان بالا نیست و از آن مهم‌تر، معلوم نیست چه گیاهان و سبزیجات دیگری قابل کشت روی مریخ هستند. به همین دلیل فاز جدیدی از پژوهش شروع شده و درآن شش گیاه خوراکی دیگر از جمله سیب‌زمینی روی خاک شبیه‌سازی‌شده‌ی مریخ کشت خواهد شد. اما همین دستاورد هم می‌تواند رویای ما برای سکونت در سیاره‌ی سرخ را یک گام به واقعیت نزدیک‌تر کند.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت