ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

کاهش 62 درصدی زائران در حج امسال

نویسنده: علی باستانی

%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-62-%d8%af%d8%b1%d8%b5%d8%af%db%8c-%d8%b2%d8%a7%d8%a6%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d8%ac-%d8%a7%d9%85%d8%b3%d8%a7%d9%84

 

,حج امسال,حج امسال لغو شد,حج تمتع امسال,تحریم حج امسال,حج عمره امسال,مراسم حج امسال,اتفاقات حج امسال,اولویت حج امسال,تعداد زائران حج امسال,تعداد زایران حج امسال,اخبار حج تمتع امسال,ثبت نام حج تمتع امسال,اعلام اسامی حج تمتع امسال,اولویت حج تمتع امسال,زمان حج تمتع امسال,بازیگران حج تمتع امسال,تاریخ اعزام حج تمتع امسال,اسامی زائران حج تمتع امسال,اولویت حج عمره امسال,اعزام حج عمره امسال,اولویت های حج عمره امسال,زمان ثبت نام حج عمره امسال,قیمت حج عمره امسال,اخبار حج عمره امسال,اسامی حج عمره امسال,هزینه سفر حج عمره امسال,قیمت فیش حج عمره امسال,اولویت های امسال حج عمره,اولویتهای حج امسال,اولویتهای حج تمتع امسال

 

مقامات اداره کل آمار عربستان اعلام کردند، امسال در مجموع یک میلیون و ۸۶۲ هزار و ۹۰۹ نفر زائر داخلی و خارجی به حج رفته‌اند.

العربیه گزارش داد؛ از میان یک میلیون و ۸۶۲ هزار و ۹۰۹ نفری که امسال در مراسم حج حضور یافتند، یک میلیون و ۳۲۵ هزار و ۳۷۲ نفر از کشورهای خارجی به عربستان آمدند و تعداد زائران عربستانی نیز در مجموع به رقم ۷۳۷ هزار و ۵۳۷ نفر رسید.

همچنین براساس آرمار و ارقام منتشر شده، از مجموع کل تعداد حجاج امسال یک میلیون و ۸۲ هزار و ۲۲۸ نفر مرد و ۷۸۰ هزار و ۶۸۱ نفر زن بوده‌اند.

با توجه به وقوع حوادث تلخی چون سقوط جرثقیل و مهمتر از آن حادثه منا در حج سال گذشته که به کشته شدن بیش از ۲۷۰۰ نفر از حجاج از کشورهای مختلف انجامید و بر ناتوانی و تزلزل مقامات سعودی در مدیریت و سازماندهی مناسب حج صحه گذاشت، در نتیجه امسال تعداد حجاج کمتری برای انجام فرضیه حج به عربستان رفتند و همین امر موجب کاهش درآمدهای عربستان نیز شده است.

مقامات سعودی خود اذعان کرده‌اند که امسال حدود ۱.۸۶ میلیون نفر که ۱.۳ میلیون نفر آن خارجی هستند به حج رفتند، این در حالیست که در سال گذشته تعداد حجاج به رکورد ۳ میلیون نفر رسیده بود و این به معنای کاهش ۶۲ درصدی زائران حج تمتع در طول یک سال گذشته است.

شمار حجاج خارجی در عربستان امسال با ۲۰ درصد کاهش روبرو بوده و این در حالیست که وضعیت داخلی از این هم بدتر بود و خود عربستانی‌ها امسال ۵۰ درصد کمتر از سال گذشته به حج رفتند.

کارشناسان به دلایل گوناگونی در رابطه با کاهش حجاج امسال اشاره می‌کنند، اما بدون شک یکی از مهمترین عوامل، حضور نداشتن حجاج ایرانی بوده که امسال به سبب کارشکنی‌های دولت سعودی در نهایت فرصت حضور در مراسم حج را نیافتند؛ این در حالی است که مقامات ایرانی همچنان از عدم موارد ایمنی وامنیتی در ایام حج نگران هستند.

عربستان و بسیاری از کشورهای همسایه از کاهش قیمت نفت نیز رنج می‌برند و ناگزیر شده‌ از بودجه کشور و دستمزدها بکاهد و ریخت و پاش‌های تجملاتی را نیز کاهش دهند. همچنین جنگ در منطقه خاورمیانه از دیگر عوامل  عدم استقبال از حج امسال بوده است. کارشناسان از عملیات عمرانی به منظور افزایش تعداد حجاج در مکه نیز به عنوان یکی دیگر از عوامل کاهش حضور حجاج نام می‌برند و تا زمانی که این پروژه‌ها تکمیل شود، ظرفیت کمتری برای پذیرش حجاج در عربستان وجود دارد.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت