ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

ژنتیک عامل 50 درصد بیماری های قلبی

نویسنده: احمد اعجازی

ژنتیک عامل 50 درصد بیماری های قلبی

ژنتیک نوین,آزمایش ژنتیک,الگوریتم ژنتیک,عامل بیماری های قلبی,درمان بیماری های قلبی,علت بیماری های قلبی,درمان بیماری های قلبی با ورزش,درمان بیماری های قلبی با گیاهان دارویی,درمان بیماری های قلبی با طب سنتی,درمان بیماری های قلبی و عروقی,درمان بیماری های قلبی در طب سنتی,درمان بیماری های قلب و عروق,درمان گیاهی بیماری های قلبی,
معاون آموزشی گروه ژنتیک پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت : علت ژنتیکی بودن بیماری های قلبی به صورت اولیه بیش از 50 درصد می رسد این در حالی است که در صورت اضافه کردن ژن های درگیر در علل ثانویه این میزان بالاتر از 80 درصد موارد را شامل می شود.

به گزارش  ایرنا از مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر محمد حسین قادریان درباره اینکه چند درصد از بیماری های قلبی جنبه ژنتیکی دارند،اظهار کرد: با توجه به ماهیت مولتی فاکتور بودن این بیماری‌ها و پیشرفت های به دست آمده در تکنیک های توالی یابی ژن ها، بین 7 تا 15 درصد کاردیدومیوپاتی با منشأ فقط یک تا دو ژن (MYBPC3 / TNNI3) در بعضی از جمعیت ها مشاهده شده است.
وی افزود: این در حالی است که مطالعات جدید همبستگی بسیاری از ژن ها را به عنوان ریسک فاکتور برای بیماری های قلبی عروقی به صورت اولیه و یا ثانویه (مانند بسیاری از ژن های ایجاد کننده دیابت و چاقی) معرفی کرده است.
قادریان افزود: در سال های اخیر بیش از 100 ژن مرتبط با کاردیومیوپاتی مشخص شده اند که 30 ژن مربوط به کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک، 40 ژن دیگر مربوط به کاردیومیوپاتی اتساعی و 10 مورد مربوط به کاردیومیوپاتی محدود کننده، 5 مورد کاردیومیوپاتی بطن راست ایجاد کننده آریتمی و 15 مورد کاردیومیوپاتی های دیگر است.
وی یادآور شد:با توجه به شیوع بسیار بالای بیماری های قلبی عروقی و نیز ژن های مرتبط با این بیماری ها که از مطالعات فوق به دست آمده است به نظر می رسد علت ژنتیکی بودن بیماری های قلبی به صورت اولیه به بیش از 50 درصد برسد در صورت اضافه کردن ژن های درگیر در علل ثانویه این میزان بالاتر از 80 درصد موارد را شامل می شود.
قادریان در پاسخ به این سوال که آیا عوامل ژنتیکی لزوما در مادر و پدر به شکل اختلال قلبی دیده می‌شود یا ممکن است ژن آن به طور نهفته در مادر یا پدر وجود داشته باشد و به فرزند منتقل شود، گفت :در صورتی که اتیولوژی بیماری قلبی یک یا چند ژن شناخته شده باشد بیماری ژنتیکی است. پدر و مادر سالم از لحاظ فنوتیپ با دارا بودن ژن عامل بیماری و انتقال آن به جنین می توانند واجد فرزند با بیماری قلبی شوند.
وی ادامه داد: درمورد سندروم هایی که بیماری قلبی یکی از علائم بیماری می تواند محسوب شود پدر و مادر فاقد بیماری قلبی می توانند با انتقال ژن بیماری فرزند خود را مستعد به آن سندروم کنند.
معاون آموزشی گروه ژنتیک پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با توجه به عواملی که طی بارداری منجر به بروز اختلالات قلبی مادرزادی در نوزاد می شوند، گفت:عوامل تراتوژن که در دوران بارداری از محیط و یا توسط مادر به جنین منتقل می شوند می توانند اختلالات قلبی مادرزادی با تغییر الگوهای بیان ژن ها در مسیر ارگانوژنزیس قلب می توانند اختلالات قلبی را به دنبال داشته باشند.
وی در ادامه درباره نشانه های اولیه اختلالات قلبی در نوزاد یا کودک عنوان کرد: تعداد زیادی از نوزادانی که بیماری مادرزادی قلبی دارند در بدو تولد ممکن است هیچگونه علامت بالینی نداشته باشند و فقط واجد صدای غیر طبیعی قلب باشند. اما در تعدادی دیگر کبودی که در اغلب موارد با افزایش سن بیمار شدت آن افزایش پیدا می کند از علائم نوزادان محسوب می شود.
به گفته وی از علایم بیماری مادرزادی قلب در شیرخواران تنگی نفس یا افزایش تعداد تنفس است که معمولا در زمان تغذیه تعداد تنفس افزایش بیشتری پیدا می کند.
این دانشیار و هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه کودکان دارای سابقه فامیلی اختلالات قلبی مادرزادی یا ژنتیکی و نیز نوزادانی که در فامیل خود سندروم های مرتبط با بیماری های قلبی دارند در معرض خطر این گونه اختلالات قرار می گیرند، عنوان کرد: از طرفی مادرانی که مواجهه با تراتوژن های مشخص برای ایجاد بیماری های قلبی مادرزادی دارند نیز جنین خود را به مخاطره می اندازند.
وی درباره ارتباط اختلالات قلبی ژنتیکی و بروز سکته قلبی، اظهار کرد: بعضی از اختلالات با توجه به منشأ ژنتیکی آن،اختلالات عضلانی و یا دریچه ای قلب ایجاد می کنند که ممکن است در دوران میانسالی و یا بعد از آن فرد را مستعد به اختلالات ارگان های دیگر کنداز طرفی سندروم های ایجاد کننده این اختلالات ممکن است زمینه را برای تخریب و یا مستعد کردن ارگان های دیگر جهت مرگ فرد محیا سازد.
قادریان در بخش دیگری از سخنانش با توجه به روش های درمانی اختلالات قلبی، گفت: درمان این نوع اختلالات قلبی با روشهای ژن درمانی بر اساس نوع ژن درگیر امکان پذیر است. به نظر می رسد پیشگیری این دسته از بیماری ها با شناخت منشأ ژنتیکی آن با روش های PGDوPND به مراتب ساده تر و امکان پذیرتر باشد است.
معاون آموزشی گروه ژنتیک پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا عوارض ژنتیکی قلبی پیش از بروز عوارض بالینی قابل تشخیص است گفت: با توجه به وجود بیماری های مشابه در بستگان و نیز تکرار این رخداد در اقوام می توان از طریق یکی از بیماران آزمایش ژنتیکی برای تشخیص ژن عامل بیماری را از روش های مختلف استفاده کرد و سپس فرد مستعد (جنین، نوزاد و یا در مشاوره ازدواج همسران) را مورد مطالعه ژنتیکی قرار داد.
وی در پایان با توجه به نکاتی که افراد مستعد اختلالات قلبی باید رعایت کنند،افزود : با توجه به ارزیابی ریسک فاکتورهای ژنتیکی برای هر فرد باید ریسک فاکتورهای محیطی مرتبط را ارزیابی و از آن ممانعت به عمل آورد، به صورتی که مجموع ریسک فاکتورهای یک فرد مستعد در اندازه قابل قبول درآید.
پنجمین کنگره بین المللی نارسایی قلب ایران 15 تا 17 اردیبهشت 95 درمرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت