ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

چگونه یک زندگی بدون استرس داشته باشیم؟

نویسنده: احمد اعجازی

چگونه یک زندگی بدون استرس داشته باشیم؟

استرس و اضطراب,استرس و اضطراب در کودکان,استرس و اضطراب امتحان,استرس و اضطراب در دانش آموزان ابتدایی,استرس و اضطراب چیست,استرس و اضطراب چیست,استرس و اضطراب در نوجوانان,استرس و اضطراب دانش آموزان,استرس و اضطراب در ورزش,استرس و اضطراب در امتحان,استرس اکسیداتیو,استرس اکسیداتیو چیست؟,استرس اکسیداتیو و دیابت,استرس اکسیداتیو در گیاهان,استرس اکسیداتیو+pdf,استرس اکسیداتیو در دیابت,استرس اکسیداتیو,تعریف استرس اکسیداتیو,بیومارکرهای استرس اکسیداتیو,واکنش استرس اکسیداتیو,استرس شغلی,استرس شغلی چیست,استرس شغلی پرستاران,استرس شغلی pdf,استرس شغلی معلمان,استرس شغلی و مدیریت آن,استرس شغلی در پرستاران,استرس شغلی ppt,استرس شغلی پرسشنامه,استرس شغلی در معلمان,استرس در بارداری,استرس در بارداری تاثیر دارد,استرس در بارداری,تاثیر استرس در بارداری,عوارض استرس در بارداری,استرس در زمان بارداری,استرس شدید در بارداری,استرس در اوایل بارداری,کنترل استرس در بارداری,استرس و ناراحتی در بارداری,استرس بار,استرس بار پراید,استرس بار 206,استرس بار 207,استرس بارداری,استرس بار 405,استرس بار hp design,استرس بار سمند,استرس بار hp,استرس بارداری,استرس و تنگی نفس,استرس و تنگی نفس,استرس تنگی نفس,رابطه استرس و تنگی نفس,استرس باعث تنگی نفس میشود,استرس بار پراید,استرس بار پراید هیدرولیک,استرس بار پراید,قیمت استرس بار پراید,استرس بار برای پراید,استرس بار عقب پراید,خرید استرس بار پراید,نمایندگی فروش استرس بار پراید,خرید استرس بار برای پراید,ساخت استرس بار پراید,استرس پس از سانحه,استرس پس از سانحه در کودکان,استرس پس از سانحه زلزله,استرس پس از سانحه در پرستاران,استرس بعد از سانحه,اختلال استرس پس ازسانحه,اختلال استرس پس از سانحه p.t.s.d,درمان استرس پس از سانحه,پرسشنامه استرس پس از سانحه,اختلال استرس پس ازسانحه در کودکان,استرس مزمن,استرس مزمن چیست,داروی استرس مزمن,علائم استرس مزمن,عوارض استرس مزمن,علایم استرس مزمن,کاهش استرس مزمن,رفع استرس مزمن,استرس و اضطراب مزمن,درمان دارویی استرس مزمن

استرس یک عامل شناخته شده برای ابتلا به افسردگی است و همچنین می‌تواند بر روی سلامت جسمی شما تاثیر بگذارد.

 

علائم استرس کدامند؟
برخی از علائم شایع برای استرس بسیار زیاد ،عبارتند از افزایش تحریک پذیری، حساسیت بسیار بالا در انتقاد کردن، علائم تنش مانند جویدن ناخن‌ها، اشکال در خوابیدن و بیدار شدن از خواب در صبح بسیار زود، مصرف نوشیدنی‌های الکلی و افزایش کشیدن سیگار، اشکال در گوارش و فقدان تمرکز هستند.

مهمترین علائم فیزیکی استرس عبارت از گرفتگی عضلانی، سردرد، درد قفسه سینه، ناراحتی معده، اسهال و یا یبوست، افزایش ضربان قلب، سرد و مرطوب شدن دست‌ها، خستگی، تعریق شدید، بثورات، تنفس سریع، لرز، تیک‌های عصبی، کم اشتهایی یا بی اشتهایی، ضعف، احساس خستگی و گیجی هستند.

همچنین علائم عاطفی استرس شامل عصبانیت، اعتماد به نفس پایین، افسردگی، بی‌تفاوتی، ‌تحریک پذیری، ترس و پاسخ‌های هراسی، اشکال در تمرکز، احساس گناهکاری،‌ نگرانی، بی‌قراری، اضطراب و وحشت هستند.

به لحاظ رفتاری نیز برخی از این علائم عبارت از روی آوردن به الکل و سیگار، افزایش کشیدن سیگار و کاهش حافظه و منگی هستند.به گفته متخصصان اقدام برای بهبود استرس مخرب تا قبل از این که بر روی سلامت جسم و روان شما تاثیر بگذارد از اهمیت به سزایی برخوردارست.

 

راهکارهای کاهش استرس:روشهای کاهش استرس

 

برای کاهش استرس شمارش کنید:

یک روش موثر برای برخورد با موقعیت‌های استرس‌آور و کاهش استرس، شمارش تا عدد 10 است. این کار به شما کمک می‌کند تا از لحاظ فکری و روانی از آن لحظه استرس‌آور دور شده و 10ثانیه به شما وقت می‌دهد تا از آن شرایط خود را رها کنید. فرض کنید این عمل «ریموت کنترل» زندگی شماست و در آن لحظه دکمه توقف یا PAUSE آن زده شده است. وقتی به آرامی تا عدد 10 شمردید، حالا دو بار دکمه PLAY را فشار دهید. در نتیجه در وضعیت بهتری نسبت به قبل قرار خواهید گرفت.
گروهی معتقدند که شمارش اعداد از انتها به سمت ابتدا یعنی از عدد 10 به سمت عدد صفر می‌تواند نتایج بهتری برای کاهش استرس داشته باشد. شما می‌توانید امتحان کنید. کدام یک برای شما بهتر است؟

برای کاهش استرس موقتاً از آن محیط بگریزیدروشهای کاهش استرس

هنگامی که در خود استرس شدیدی احساس می‌کنید، بهتر است به طور فیزیکی خود را از محیط دور کنید. کمی قدم زده و نفسی تازه کنید. مدتی به محیطی رفته که بتوانید فکر خود را از مسایل دغدغه‌آور رها کنید این یک روش مفید برای کاهش استرس است، البته منظور این نیست که برای کاهش استرس کاملاً میدان را خالی کنید، بلکه ترک موقعیت برای چند لحظه و مراجعت دوباره با فکری آزاد و تازه باعث کاهش استرس و انجام بهتر کارها خواهد شد. اگر در ترافیک خیابان گیر کرده باشید، ترک موقعیت مشکل به نظر می‌رسد. در این شرایط می‌توانید با گوش کردن به رادیو و موزیک سعی کنید به یکی از خاطرات روزهای قبل یا برنامه‌های آینده خود فکر کنید. بهتر است اگر صدای سایر اتومبیل‌ها شما را آزار می‌‌‌دهد پنجره‌ها را بالا کشیده و بدانید که با استرس و ناراحتی شما نه ترافیک کم خواهد شد و نه راه شما باز که زودتر به مقصد مورد نظر برسید. پس آرامش داشته باشید تا زمان هم راحت‌تر بگذرد.

برای کاهش استرس شی‌ای را فشار دهید:روشهای کاهش استرس

همان‌طور که می‌دانید در هنگام استرس، تخلیه انرژی‌های اضافی انباشته شده در بدن ضروری است. گروهی این کار را با زدن ضربه یا شکستن جسمی انجام می‌دهند. گروهی عادت دارند کتاب و یا هر کاغذی که جلوی آنها هست پاره‌ کنند، ولی بهترین راه فشردن شیئی در دست‌هاست.معمولاً فشردن چیزی با دست باعث کاهش استرس و دغدغه ظاهر می‌شود. شما می‌توانید یک حلقه‌ تقویت کننده ‌مچ‌دست همیشه همراه داشته باشید و در هنگام استرس آن را در دست خود فشار دهید.البته توأم کردن این روش با سایر روش‌ها می‌تواند اثر بخشی بهتری داشته باشد.
در صورت نداشتن حلقه تقویت‌کننده، خمیر بازی بچه‌ها نیز برای این کار بسیار مناسب است. اگر توجه داشته باشید می‌بینید که شما این عکس العمل را غیرارادی با بازی کردن و فشردن خودکار در دست یا مچاله کردن کاغذ در دست یا ضربه زدن دست به روی میز انجام می‌‌دهید.

کاهش استرس, روشهای کاهش استرس, راه های کاهش استرس,روشهای کاهش استرس

 

سخت نگیریدروشهای کاهش استرس

وقتی به دلیل موضوع خاصی دچار استرس می‌شوید،برای کنترل و کاهش استرس از خودتان سوال کنید که آیا این موضوع آن‌قدر اهمیت دارد که به خاطر آن دچار پریشانی شوید.واقعیت این است که اکثر مسایل روزمره که باعث ایجاد استرس می‌شوند، تهدیدی برای زندگی به شمار نمی‌روند مگر این که مربوط به اموری از قبیل خانواده یا سلامت افراد باشند. هر گاه احساس کردید جلسه امروز آن‌طور که انتظار داشتید نتیجه نداشت و یا متوجه لکی روی لباس خود شدید، دچار پریشان خاطری نشوید، این‌ها مسائل تعیین‌کننده زندگی نبوده و باعث بروز فاجعه نمی‌شوند.با وجود مشکلات زیادی که هر روز به سمت شما هجوم می‌آورند، افتراق مسایل مهم و تعیین‌کننده از سایر مسایل می‌تواند نقش مهم و اساسی در جلوگیری از استرس شما داشته باشد. کمی راحت‌تر گرفتن موقعیت‌ها باعث کاهش استرس و فشارهای روانی ناشی از آن در شما می‌شود.

برای کاهش استرس نفس عمیق بکشید
نفس کشیدن غیراز داشتن اثرات حیات بخش، می‌تواند در آرام نمودن و کاهش استرس شما بسیار موثر باشد. هنگام استرس سه نفس عمیق بکشید و در فاصله هر دم و بازدم مکث لازم را حفظ کنید.دم را از بینی کشیده و بازدم را از دهان تخلیه کنید. در هنگام دم و بازدم بدن خود را کاملاً رها کرده و ذهن خود را از تمامی مسایل جدا کنید و خود را از لحاظ جسمانی و روانی آرام کنید.

 

تجسمروشهای کاهش استرس
وضعیتی آرام،منظره ای زیبا ، صدایی خوش آهنگ، بویی خوش رایحه را تصور کنید. جملات خوش بینانه ای مثل ” من احساس آرامش می کنم” ” من سرشار از عشق هستم” را تکرار کنید. قبل از بروز هر نوع شرایط پر استرس، آن را تصور کرده و ذهن مرور کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد و سرانجام اینکه خود در وضعیتی تصور کنید که کاملا آرام و راحت بر این شرایط غلبه کرده اید.

 

مدیتیشن یکی از روشهای کاهش استرسروشهای کاهش استرس
یکی دیگر از روشهای کاهش استرس مدیتیشن است.این کار شامل یک استراحت فوق العاده بدنی و روحی است .مستقیم بنشینید، چشمان خود را ببندید و خود را رها کنید. فکر خود را روی یک چیز متمرکز کنید. چهار مرتبه نفس عمیق بکشید ، سپس به شعله شمع یا گلی نگاه کنید یا کلمه ای مثل “صلح” یا غیره …را برای 15 تا 20 دقیقه تکرار کنید.
کاهش استرس, روشهای کاهش استرس, راه های کاهش استرس,

روشهای کاهش استرس

 

برای کاهش استرس مواد غذایی زیر را مصرف کنید:

کارشناسان مصرف هشت ماده خوراکی زیر را برای کاهش استرس توصیه کردند:

ماست:روشهای کاهش استرس
مصرف ماست به خصوص در تابستان به دلیل سبک بودن و هضم راحت آن غذای مناسبی برای کاهش استرس است. به اعتقاد کارشناسان ماست و دیگر مواد لبنی که سرشار ازاسید آمینه «تیروزین» است مقدار ترشح «سروتونین» در مغز را افزایش داده و باعث آرامش می‌شود و استرس را کاهش میدهد.

شکلات تلخ:روشهای کاهش استرس
از آنجایی که بدن به آنتی‌اکسیدان نیاز دارد با مصرف شکلات تلخ می‌توان این آنتی‌اکسیدان را که به شکل فلانوئید است به بدن رساند و این ماده ترشح هورمون‌های استرس‌زا را کاهش می‌دهد.

مرکبات:روشهای کاهش استرس
مصرف مرکبات به دلیل داشتن شکر طبیعی می‌تواند استرس را کاهش دهد.

بادام:روشهای کاهش استرس
بادام نیز یکی دیگر از مواد غذایی است که برای کاهش استرس مفید است.بادام به دلیل داشتن ویتامین B2 ،E و منیزیم می‌تواند با تاثیرات نامطلوب استرس‌ مبارزه کند.

چای:روشهای کاهش استرس
مصرف چای می‌تواند همانند یک دارو ذهن شما را آرام کند.

ماهی:روشهای کاهش استرس
ماهی نیز به دلیل داشتن ویتامین B12 و B6 می‌تواند حالت‌های افسردگی را از شما دور کند.

کلم بروکلی:روشهای کاهش استرس
مصرف این نوع کلم به دلیل داشتن اسید فولیک برای کاهش استرس مفید است و احساس اضطراب، ترس و افسردگی را دور کند.

سیر:روشهای کاهش استرس
سیر علاوه بر اینکه برای کاهش استرس مفید است،می‌تواند مقدار گلوگز خون را کاهش دهد.

 

برچسب ها : اختلال استرس پس از سانحه p.t.s.d،اختلال استرس پس ازسانحه،اختلال استرس پس ازسانحه در کودکان،استرس اکسيداتيو،استرس اکسیداتیو،استرس اکسیداتیو چیست؟،استرس اکسیداتیو در دیابت،استرس اکسیداتیو در گیاهان،استرس اکسیداتیو و دیابت،استرس اکسیداتیو+pdf،استرس بار،استرس بار 206،استرس بار 207،استرس بار 405،استرس بار hp،استرس بار hp design،استرس بار برای پراید،استرس بار پرايد،استرس بار پراید،استرس بار پراید هیدرولیک،استرس بار سمند،استرس بار عقب پراید،استرس بارداري،استرس بارداری،استرس باعث تنگی نفس میشود،استرس بعد از سانحه،استرس پس از سانحه،استرس پس از سانحه در پرستاران،استرس پس از سانحه در کودکان،استرس پس از سانحه زلزله،استرس تنگی نفس،استرس در اوایل بارداری،استرس در بارداري،استرس در بارداری،استرس در بارداری تاثیر دارد،استرس در زمان بارداری،استرس شدید در بارداری،استرس شغلی،استرس شغلی pdf،استرس شغلی ppt،استرس شغلی پرستاران،استرس شغلی پرسشنامه،استرس شغلی چیست،استرس شغلی در پرستاران،استرس شغلی در معلمان،استرس شغلی معلمان،استرس شغلی و مدیریت آن،استرس مزمن،استرس مزمن چیست،استرس و اضطراب،استرس و اضطراب امتحان،استرس و اضطراب چيست،استرس و اضطراب چیست،استرس و اضطراب دانش آموزان،استرس و اضطراب در امتحان،استرس و اضطراب در دانش آموزان ابتدایی،استرس و اضطراب در کودکان،استرس و اضطراب در نوجوانان،استرس و اضطراب در ورزش،استرس و اضطراب مزمن،استرس و تنگي نفس،استرس و تنگی نفس،استرس و ناراحتی در بارداری،بیومارکرهای استرس اکسیداتیو،پرسشنامه استرس پس از سانحه،تاثیر استرس در بارداری،تعریف استرس اکسیداتیو،چگونه زندگی بدون استرس داشته باشیم،خاطرات زندگی در آلمان،خرید استرس بار برای پراید،خرید استرس بار پراید،داروی استرس مزمن،درمان استرس پس از سانحه،درمان دارویی استرس مزمن،رابطه استرس و تنگی نفس،رازهای زندگی خامنه ای دانلود فیلم،رازهای زندگی خامنه ای مخملباف دانلود،رفع استرس مزمن،زندگي با چشمان بسته download،زندگي با چشمان بسته نقد،زندگي پس از مرگ،زندگي پس از مرگ چگونه است،زندگي در آلمان،زندگي در کانادا،زندگي نامه حضرت محمد رسول الله(ص)،زندگينامه حضرت محمد ص،زندگی با چشمان بسته،زندگی با چشمان بسته iranproud،زندگی با چشمان بسته mp4،زندگی با چشمان بسته watch online،زندگی با چشمان بسته فیلم کامل،زندگی با چشمان بسته کامل،زندگی با چشمان بسته ویکی،زندگی با چشمان بسته ویکیپدیا،زندگی بدون استرس هم می شود؟،زندگی پس از مرگ،زندگی پس از مرگ از دیدگاه علم،زندگی پس از مرگ چگونه است،زندگی پس از مرگ در ادیان مختلف،زندگی پس از مرگ در اسلام،زندگی پس از مرگ در قرآن،زندگی پس از مرگ در مسیحیت،زندگی پس از مرگ+روح،زندگی پناهندگان در کانادا،زندگی پناهندگی در آلمان،زندگی چیست،زندگی چیست احمد ظاهر،زندگی چیست از منصور،زندگی چیست افتخاری،زندگی چیست اگر خنده است،زندگی چیست خون دل خوردن،زندگی چیست سهراب سپهری،زندگی چیست عشق ورزیدن،زندگی چیست عشقو دلداری،زندگی چیست منصور،زندگی خامنه ای،زندگی خامنه ای bbc،زندگی خامنه ای از زبان محسن مخملباف،زندگی خامنه ای از مخملباف،زندگی خامنه ای اززبان مخملباف،زندگی خامنه ای رادیو فردا،زندگی خامنه ای رهبر،زندگی خامنه ای مخمل باف،زندگی خصوصی،زندگی خصوصی بازیگران پورنو،زندگی خصوصی خامنه ای،زندگی خصوصی دانلود،زندگی خصوصی دکتر فرهنگ هلاکویی،زندگی خصوصی رامبد جوان،زندگی خصوصی عادل فردوسی پور،زندگی خصوصی فیلم کامل،زندگی خصوصی نیکی کریمی،زندگی خصوصی هایده،زندگی دانشجویی در آلمان،زندگی در آلمان،زندگی در آلمان چگونه است؟،زندگی در آلمان شرقی،زندگی در استرالیا،زندگی در استرالیا 2013،زندگی در استرالیا برای ایرانیان،زندگی در استرالیا بهتره یا کانادا،زندگی در استرالیا چگونه است؟،زندگی در استرالیا سیدنی،زندگی در استرالیا ملبورن،زندگی در استرالیا یا کانادا؟،زندگی در استرالیا+2011،زندگی در استرالیای غربی،زندگی در کانادا،زندگی در کانادا بهتره یا امریکا،زندگی در کانادا تورنتو،زندگی در کانادا چگونه است؟،زندگی در کانادا کبک،زندگی در کانادا مشکلات،زندگی در کانادا ونکوور،زندگی در کانادا یا آمریکا،زندگی نامه حضرت محمد،زندگی نامه حضرت محمد pdf،زندگی نامه حضرت محمد باقر،زندگی نامه حضرت محمد رسول الله،زندگی نامه حضرت محمد صلی الله علیه وسلم،زندگینامه حضرت محمد از تولد تا وفات،زندگینامه حضرت محمد برای کودکان،زندگینامه حضرت محمد مصطفی،ساخت استرس بار پراید،شرایط زندگی در آلمان،علائم استرس مزمن،علایم استرس مزمن،عوارض استرس در بارداری،عوارض استرس مزمن،قیمت استرس بار پراید،کاهش استرس مزمن،کتاب زندگی بدون استرس،کنترل استرس در بارداری،میانگین هزینه زندگی در آلمان،نمایندگی فروش استرس بار پراید،هزینه زندگی در آلمان،واکنش استرس اکسیداتیو

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت