ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

چگونه با نوجوانان رفتار کنیم؟

نویسنده: احمد اعجازی

چگونه با نوجوانان رفتار کنیم؟

نوجوانان زیبای پسر,عکس نوجوانان زیبای پسر,نوجوانان خوشگل ایرانی,عکس نوجوان خوشگل ایرانی,نوجوان های خوشگل ایرانی,عکس نوجوانان پسر خوشگل ایرانی,نوجوانان خوشگل ایران,نوجوان خوشگل ایران,عکسهای نوجوانان خوشگل ایرانی,تصاویر نوجوانان خوشگل ایرانی,نوجوانان ناخشنود,نوجوانان ناخشنود کیوان سپانلو,کتاب نوجوانان ناخشنود,نوجوان ناخشنود,نوجوانان گات,نوجوانان زیبای پسر,نوجوانان زیبا,نوجوانان زیبای ایرانی,نوجوانان زیبارو,نوجوانان زیبای ایران,زیباترین نوجوانان پسر,زیباترین نوجوانان,نوجوانی زیباست,زیباترین نوجوانان جهان,زیباترین نوجوانان پسر ایرانی,نوجوانان کربلا,نوجوان کربلا,نوجوانان کربلا,نوجوانان شهید کربلا,نوجوانان واقعه کربلا,نوجوانان در کربلا,نوجوانان حماسه کربلا,نوجوانان شهدای کربلا,کودکان و نوجوانان کربلا,نوجوانان حاضر در کربلا,نوجوانان چت,نوجوان چت,چت روم نوجوانان,چت نوجوانان 10-17,چت نوجوانان ایرانی,نوجوان چت روم,چت نوجوانان فارسی,چت نوجوانان 10 تا 17,چت نوجوانان 10- 17 ساله,چت نوجوانان تهران,نوجوانان روانشناسی,روانشناسی نوجوانان دختر,روانشناسی نوجوانان پسر,روانشناسی نوجوانان 15 ساله,روانشناسی نوجوانان در سن بلوغ,نوجوان روانشناسی,روانشناسی نوجوانان پرخاشگر,روانشناسی نوجوانان طلاق,نوجوانی روانشناسی,تست روانشناسی نوجوانان,نوجوانان مشکلات,مشکلات نوجوانان با خانواده,مشکلات نوجوانان با والدین,مشکلات نوجوانان در جامعه,مشکلات نوجوانان در مدرسه,مشکلات نوجوانان در سن بلوغ,مشکلات نوجوانان دختر,مشکلات نوجوانان در ایران,مشکلات نوجوانان در خانواده,مشکلات نوجوانان امروز

 

«این چندمین باره که زنگ می زنم به بابام … اما هر بار یا جواب نمی ده یا می گه کار دارم. بعدا بگو یا شب که اومدم خونه، بگو … الان نمی رسم … بعدا حرف می زنیم. حتی بیشتر اوقات وقتی از طرف مدرسه می خوان که پدر و مادرم تو مدرسه حاضر بشن، اونها نمیان و هر بار هم بهانه و توجیهی برای کارشون دارن. اینجوری هر بار از نمره انضباط من کم می شه. بعد می گن دفعه بعد میایم و باز هم نمیان… اصلا گاهی فکر می کنم هیچ توجهی به من ندارن… شاید هم اصلا دوستم ندارن!»
علی در حالی که ناامید بود، این حرف ها را به دوستش فرهاد، می گفت. او از این ناراحت بود که پدر و مادر او مثل والدین دوستش رفتار دوستانه ای با او ندارند و آنقدر که باید، به وی توجه نمی کنند.
اینکه واقعا پدر و مادر علی به اندازه پدر و مادر فرهاد به او توجه دارند یا نه، موضوعی نیست که بتوان در مورد آن، حکم کلی و درستی صادر کرد. در واقع نوجوانان انتظاراتی از پدر و مادر خود دارند، در حالی که گاهی والدین به این موضوع خیلی اهمیت نمی دهند و تصور می کنند اگر در مواردی توجه لازم را به خواسته های نوجوانان خود نداشته باشند، می توانند در آینده تمام کمبودها را جبران کنند؛ ولی باید این نکته مهم را در نظر بگیرند که مشکلات مربوط به این دوره حساس از زندگی، تاثیرات و تبعاتی دارد که جبران آن در آینده بسیار سخت بوده و حتی گاهی غیرممکن است.
به نوجوانان اعتماد کنید
بر اساس تحقیقات، برآورده کردن خواسته ها و انتظارت نوجوانان، در آینده می تواند سلامت روان و ذهن آنها را تامین کند. نخستین انتظاری که نوجوانان از والدین خود دارند این است که مورد اعتماد والدین شان باشند. با توجه به اینکه نوجوانان هنوز از لحاظ مغزی و روانی به رشد کامل نرسیده اند، گاهی تصمیمات و رفتارهای آنها هیجانی است و صحبت ها، مداخلات و پیشنهادهای والدین را نمی پذیرند؛ بنابراین احتمال اینکه آنها در این دوره اشتباهات زیادی بکنند هم بسیار است.
اما با وجود این مسئله چرا نوجوانان همچنان انتظار دارند که پدر و مادرشان به آنها اعتماد کنند؟ زیرا والدین اغلب فرصت توضیح را به آنها نمی دهند اما فراموش نکنیم با وجود اشتباهاتی که نوجوانان دارند، هیچ چیز در این دوران برای آنها بالاتر از وجود والدین آرامش بخش که بتوانند با آنها حرف بزنند، نیست.
نوجوانان دوست دارند آزادانه حرف بزنند و رفتار کنند اما چون والدین نگرانند که مبادا اشتباهات نوجوانان در آینده، آنها را وارد فضاهای پیچیده منفی بکند، مداخلات سرکوبگرانه ای انجام می دهند که نتیجه آن، گرایش فرزندان به سوی هم سن و سالانشان است.

 

رفتار با نوجوانان پرخاشگر,رفتار با نوجوانان در سن یلوغ

انتظار نوجوانان از والدین این است که آنها محرم اسرار فرزندان شان باشند

محرم اسرار نوجوانان باشید
دومین انتظار نوجوانان از والدین این است که آنها محرم اسرار فرزندان شان باشند؛ به طوری که فرزندان به راحتی بتوانند مشکلات شان را با والدین در میان بگذارند. به طور کلی نوجوانان از والدین شان انتظار دراند برای آنها گوش شنوا باشند و به جای سرزنش دائم آنان، درک شان کنند و مهمتر از همه اینکه اگر چیزی را به طور خصوصی به والدین خود می گویند، آنها راز نگهدار فرزندانشان باشند؛ در غیر این صورت، حتما اشخاص جایگزینی را پیدا می کنند که به احتمال زیاد این افراد از دوستان آنها هستند و البته در این مواقع مورد سرزنش والدین قرار می گیرند؛ چون پدر و مادرها نمی توانند علت صمیمیت و نزدیکی بیش از حد فرزندان شان را با دوستان خود درک کنند و با خود فکر می کنند چرا فرزندان شان به جای اینکه با آنها صحبت کنند، ترجیح می دهند با همسالان شان درد دل کنند؟

جالب این است که در بهترین حالت، نوجوانان ترجیح می دهند معلم یا مشاور مدرسه را رازدار خود بدانند که متاسفانه چون اغلب شکاف زیادی بین والدین و فرآیند مشاوره وجود دارد، آنها تمایلی برای رفتن پیش مشاور ندارند و با توجه به اینکه خانواده ها هم در این حالت رازدار خوبی نیستند و نمی توانند اعتماد فرزندشان را جلب کنند، نوجوان به پنهان کاری رو می آورد و کم کم مشکلاتش را در خانواده مطرح نمی کند و والدین هم اغلب از این رفتار گله دارند.

برای اینکه والدین چنین مشکلی با فرزندان شان نداشته باشند، باید از سبک مستبدانه، اجبار و تحکم برای پذیرفتن قوانینی که در خانواده حاکم است دوری گزینند. انطعاف پذیری بیشتری داشته باشند و با در نظر گرفتن نیازهای نوجوان شان، فضای صمیمانه و دوستانه ای را در خانه به وجود بیاورند.

به نوجوان حق انتخاب دهید
گاهی والدین در تصمیم گیری های نوجوانان شان بیش از اندازه مداخله می کنند و در این خصوص به وی آزادی نمی دهند. به این ترتیب، نوجوان به صورتی تربیت می شود که نه مهارت های اجتماعی را یاد می گیرد و نه اعتماد به نفس لازم را برای حل مشکلاتش دارد؛ به همین دلیل به والدین توصیه می شود گاهی نوجوان را در تصمیم گیری هایش آزاد بگذارند.

گاهی هم والدین به نوجوان خود برچسب هایی مثل بزرگ و بالغ نشدن یا تشخیص ندادن راه درست از غلط می زنند و به همین سبب او نمی تواند حتی در بزرگسالی توانایی حل مسئله و برخورد صحیح با مشکلات را یاد بگیرد؛ در نتیجه صمیمیت و نگرش مثبت در رابطه والد و فرزند از بین می رود؛ پس لازم است والدین سعی کنند به تدریج فرزندشان را در تصمیم گیری هایی که خیلی مهم و سرنوشت ساز نیستند، آزاد بگذارند.

نوجوان نیازمند تایید و تشویق است
نوجوان در هر شرایطی به تایید، تشویق، علاقه و توجه والدینش نیاز دارد. اینکه همه ما دوست داریم در آینده کارمندان، فرزندان و همسران مسئولی داشته باشیم، امری بدیهی است ولی آیا تا به حال فکر کرده ایم که خودمان در قبال مسئولیت پذیری دیگران، چگونه باید رفتار کنیم؟

یادمان باشد کودکان و نوجوانان همانطور که والدین شان از آنها انتظار دارند مسئولیت پذیر باشند، آنها نیز متقابلا همین انتظار را از والدین خود دارند. یکی از مهمترین مسئولیت هایی که والدین در قبال نوجوانان دارند و موجب رضایت بیشتر آنان می شود، این است که مدام علاقه، عشق و نیز احساس تعلق، ارزشمندی و امنیت عاطفی را به نوجوان خود القا کنند. در واقع اگر خانواده ای بتواند این حس را به فرزند خود بدهد، بسیار با ارزش است چون بدین ترتیب احساس اطمینان و رضایتی که با جنبه سلامت روان در ارتباط است، در نوجوان به وجود می آید. ما اغلب در خانواده بیشتر از آنکه به رفتارهای مثبت افراد پاداش بدهیم، سعی می کنیم رفتارهای اشتباه را مورد انتقاد قرار دهیم.

رفتار با نوجوانان,رفتار نوجوانان

نوجوان در هر شرایطی به تایید، تشویق، علاقه و توجه والدینش نیاز دارد

والدین باید خودشان به گفته های شان عمل کنند
وقتی والدین، به عنوان الگو، چیزی را از فرزندان خود می خواهند، حتما باید خودشان هم به آن عمل کنند؛ یعنی وقتی نوجوان ببیند گفته های والدین با رفتارهای آنها در تعارض است، نمی تواند آن گفته ها را بپذیرد؛ مثلا اگر والدین از فرزندان خود می خواهند که مدیریت مالی داشته باشند و پول های شان را بیهوده خرج نکنند، حتما خودشان هم باید بتوانند این کار را به درستی انجام دهند یا اگر والدین می خواهند فرزندان شان به آنها احترام بگذارند، باید متقابلا خودشان هم احترام آنان را حفظ کنند.

شیوه تربیتی والدین باید با همدیگر هماهنگ باشد
یکی دیگر از مشکلاتی که باعث می شود نوجوانان به حرف های پدر و مادر خود بی توجهی کنند، این است که در رفتار والدین قاطعیت لازم وجود ندارد یا حرف و شیوه تربیتی والدین و درخواست های آنها از نوجوان با هم هماهنگ نیست؛ بدین ترتیب نوجوان نمی داند کدام رفتار صحیح است و چگونه باید عمل کند و به حرف کدام یک از والدینش گوش دهد؛ مثلا اگر یکی از والدین سهل گیر باشد و دیگری سختگیر، نوجوان واقعا سردرگم می ماند که چگونه باید عمل کند.

بدین صورت او احساس می کند در دنیای ناامنی زندگی می کند؛ زیرا در دنیای او رفتارها و پیامدهای ناشی از آن، روز به روز تغییر می کند؛ یعنی یک رفتار در یک روز پیامد خوب و در روز دیگر پیامد منفی و حتی مجازات دارد.

نکات قابل توجه والدین
توجه به چند عامل می تواند موجب حفظ بهداشت روانی نوجوانان شود:

– اینکه والدین همواره به نوجوان احترام بگذارند و دوستش داشته باشند؛ نه فقط زمانی که مطابق میل آنها رفتار می کند.
– والدین باید سعی کنند برای فرزند خود الگوی مناسبی باشند.
– پدر و مادر باید به فرزندشان کمک کنند تا وی مسائل مختلف را یاد بگیرد و سطح دانش و علم خود را بالا ببرد.
– همیشه باید قوانینی در خانه وجود داشته باشد تا نوجوان با انضباط بار بیاید.
– لازم است همه افراد در فضای خانواده مسئولیت پذیر باشند. فراموش نکنیم خانواده ها بیشترین تاثیر را بر فرزندان دارند، بنابراین باید خودشان خط مشی درستی داشته باشند و آن را در اختیار نوجوانان هم قرار دهند.

برچسب ها : تست روانشناسی نوجوانان،تصاویر نوجوانان خوشگل ایرانی،چت روم نوجوانان،چت نوجوانان 10 تا 17،چت نوجوانان 10+ 17 ساله،چت نوجوانان 10+17،چت نوجوانان ایرانی،چت نوجوانان تهران،چت نوجوانان فارسی،رفتار،رفتار با شوهر،رفتار با شوهر افسرده،رفتار با شوهر بداخلاق،رفتار با شوهر خودخواه،رفتار با شوهر خیانتکار،رفتار با شوهر در دوران عقد،رفتار با شوهر دروغگو،رفتار با شوهر عصبی،رفتار با شوهر لجباز،رفتار با شوهر مغرور،رفتار با کودک،رفتار با کودک 1 ساله،رفتار با کودک 2 ساله،رفتار با کودک 4 ساله،رفتار با کودک 5 ساله،رفتار با کودک 6 ساله،رفتار با کودک دو ساله،رفتار با کودک یک ساله،رفتار با کودکان پرخاشگر،رفتار با کودکان لجباز،رفتار با همسر،رفتار با همسر باردار،رفتار با همسر بی تفاوت،رفتار با همسر پرخاشگر،رفتار با همسر حساس،رفتار با همسر خود،رفتار با همسر خیانتکار،رفتار با همسر در دوران عقد،رفتار با همسر در دوران قاعدگی،رفتار با همسران،رفتار درمانی،رفتار درمانی افسردگی،رفتار درمانی چیست،رفتار درمانی دیالکتیک،رفتار درمانی دیالکتیکی،رفتار درمانی شناختی،رفتار درمانی کودکان،رفتار درمانی کودکان بیش فعال،رفتار درمانی وسواس،رفتار درمانی وسواس فکری،رفتار سازمانی،رفتار شناسی،رفتار شناسی اسب،رفتار شناسی انسان،رفتار شناسی زنان،رفتار شناسی سگ،رفتار شناسی گربه،رفتار شناسی گربه ها،رفتار شناسی مردان،رفتار مصرف کننده،رفتار مصرف کننده pdf،رفتار مصرف کننده در ایران،رفتار مصرف کننده در بازاریابی،رفتار مصرف کننده در گردشگری،رفتار مصرف کننده روستا،رفتار مصرف کننده سولومون،رفتار مصرف کننده هاوکینز،رفتار مصرف کننده و تبلیغات،رفتار مصرف کننده+ppt،رفتارشناسی حیوانات،رفتارشناسی فرهنگی ایرانیان،رفتارگرایی،رفتارگرایی doc،رفتارگرایی pdf،رفتارگرایی ppt،رفتارگرایی اسکینر،رفتارگرایی در آموزش،رفتارگرایی در روابط بین الملل،رفتارگرایی در معماری،رفتارگرایی رادیکال،رفتارگرایی واتسون،رفتاری،رفتاری پاسداران،رفتاری پالادیوم،رفتاری چلوکباب،رفتاری دولت،رفتاری رستوران،رفتاری سعادت آباد،رفتاری شناختی،رفتاری صادقیه،رفتاری گلدیس،روانشناسی نوجوانان 15 ساله،روانشناسی نوجوانان پرخاشگر،روانشناسی نوجوانان پسر،روانشناسی نوجوانان دختر،روانشناسی نوجوانان در سن بلوغ،روانشناسی نوجوانان طلاق،زیباترین نوجوانان،زیباترین نوجوانان پسر،زیباترین نوجوانان پسر ایرانی،زیباترین نوجوانان جهان،عکس نوجوان خوشگل ایرانی،عکس نوجوانان پسر خوشگل ایرانی،عکس نوجوانان زیبای پسر،عکسهای نوجوانان خوشگل ایرانی،کتاب نوجوانان ناخشنود،کودکان و نوجوانان کربلا،مشکلات نوجوانان امروز،مشکلات نوجوانان با خانواده،مشکلات نوجوانان با والدین،مشکلات نوجوانان دختر،مشکلات نوجوانان در ایران،مشکلات نوجوانان در جامعه،مشکلات نوجوانان در خانواده،مشکلات نوجوانان در سن بلوغ،مشکلات نوجوانان در مدرسه،نوجوان چت،نوجوان چت روم،نوجوان خوشگل ایران،نوجوان روانشناسی،نوجوان کربلا،نوجوان ناخشنود،نوجوان های خوشگل ایرانی،نوجوانان چت،نوجوانان حاضر در کربلا،نوجوانان حماسه کربلا،نوجوانان خوشگل ایران،نوجوانان خوشگل ایرانی،نوجوانان در کربلا،نوجوانان روانشناسی،نوجوانان زیبا،نوجوانان زیبارو،نوجوانان زیبای ایران،نوجوانان زیبای ایرانی،نوجوانان زیبای پسر،نوجوانان شهدای کربلا،نوجوانان شهید کربلا،نوجوانان كربلا،نوجوانان کربلا،نوجوانان گات،نوجوانان مشکلات،نوجوانان ناخشنود،نوجوانان ناخشنود کیوان سپانلو،نوجوانان واقعه کربلا،نوجوانی روانشناسی،نوجوانی زیباست

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت