ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

چه چیزی باعث ایجاد زخم در گوش می شود؟

نویسنده: احمد اعجازی

چه چیزی باعث ایجاد زخم در گوش می شود؟

, اختلالات گوش میانی , اختلالات گوش داخلی , اختلالات گوش داخلی و سرگیجه , اختلال گوش میانی , اختلال گوش , اختلالات مایع گوش , اختلال گوشه گیری , انواع اختلالات گوش , درمان اختلالات گوش میانی , اختلالات گوش , اختلال در گوش میانی , اختلال در گوش میانی , اختلال در گوش داخلی , اختلال در گوش , اختلالات گوش داخلی , اختلال عصب گوش , اختلال مایع گوش میانی , علائم اختلال گوش میانی , درمان اختلال گوش میانی , اختلال وزوز گوش ,

پس از حمام و استخر گوش خود را به ویژه با گوش پاک کن خشک نکنید چرا که خشک کردن گوش زمینه ابتلا به عفونت های قارچی کانال گوش خارجی را فراهم می کند.

 

استفاده از گوش پاک کن را برای تمیز کردن گوش به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم و تنها زمانی مصرف گوش پاک کن توجیه پذیر است که قرار باشد دارویی مانند پماد در گوش استفاده شود.

 

گوش پس از استخر و حمام نیاز به خشک کردن ندارد و فردی که پرده گوشش سالم است احتیاج به فرو کردن پنبه در گوش و استفاده از گوش گیر در حمام ندارد.
اگر افراد مستعد ابتلا به عفونت قارچی استخر بروند، می توانند پس از خارج شدن از استخر از دور با سشوار گوش خود را خشک کنند و با نظر پزشک از قطره هایی که خاصیت اسیدی دارند استفاده کنند در نتیجه لازم نیست از گوش پاک کن استفاده کنند چرا که گوش پاک کن باعث از بین رفتن جرم گوش و قلیایی شدن محیط آن می شود علاوه بر آن موجب ایجاد زخم در گوش، از بین رفتن استخوانچه های گوش و حتی پارگی پرده گوش و کری برگشت ناپذیر می شود.

 

عفونت های قارچی کانال گوش خارجی، عفونت های شایعی در فصل تابستان هستند و مهم ترین علت ابتلا به آن شنا کردن و شست و شوی مکرر کانال گوش است.
جرم گوش به طور طبیعی در گوش وجود دارد و کانال گوش را اسیدی می کند و مانع رشد قارچ در کانال گوش می شود. اما زمانی که جرم در معرض آب قرار می گیرد ph (میزان اسیدیته کانال خارجی گوش) به سمت قلیایی شدن سوق پیدا می کند در نتیجه محیط بسیار خوبی برای رشد قارچ ها فراهم می شود چرا که قارچ ها در محیط های گرم، مرطوب و قلیایی بسیار خوب رشد می کنند.

 

به طور طبیعی در کانال گوش همه افراد قارچ وجود دارد. گاهی اوقات بیماران به اشتباه کشت کانال گوش می دهند و در این آزمایش قارچ و میکروب در گوش دیده می شود این در حالی است که وجود این عوامل در گوش، طبیعی است و تنها در صورت ایجاد علامت در بیمار، اقدامات درمانی انجام می شود.
نخستین علامت این بیماری، خارش گوش است و در ادامه بیمار دچار درد بسیار شدید و ترشحات بیرنگ و آبکی از گوش می شود و حتی ممکن است به تب و کاهش افت شنوایی مبتلا شود.

 

چه چیزی باعث ایجاد زخم در گوش می شود؟

 

متاسفانه مردم هنگام خارش گوش با جسمی نوک تیز، کانال گوش را می خارانند و آن را تمیز می کنند به ویژه خانم ها برای این کار از سنجاق مو استفاده می کنند. در این شرایط پوست کانال گوش زخم می شود و قارچ زیر پوست نفوذ می کند و عفونی می شود البته نخستین راه پیشگیری از ابتلا به عفونت قارچی تلاش در جهت قلیایی نشدن محیط کانال گوش است.
خیلی اوقات خانواده ها در مراجعه به پزشک می گویند که گوش کودکان آنان به طور مرتب عفونت می کند. آنان معمولا به بهداشت فرزندانشان بیش از حد توجه می کنند و حتی داخل حمام کانال گوش آنان را با صابون می شویند این در حالی است که صابون باعث قلیایی شدن کانال گوش و ایجاد زمینه ابتلا به عفونت گوش می شود. در این شرایط به خانواده ها توصیه می کنیم که داخل کانال گوش کودک را نشویند.

 

جرم گوش به طور طبیعی برای سلامت این عضو ضرر ندارد، جرم باید در حد طبیعی در گوش وجود داشته باشد چون ph گوش را اسیدی می کند و مانع رشد بسیاری از میکروارگانیسم ها در گوش می شود ولی در صورت افزایش بیش از حد ممکن است روی شنوایی تاثیر منفی بگذارد و گاهی اوقات تا ۴۰ درصد باعث کاهش شنوایی شود و محیط خوبی را برای رشد قارچ ها فراهم کند.

 

دستورالعمل خاصی برای این کار وجود ندارد، ممکن است یک فرد در طول عمر خود یک بار هم نیاز به تمیز کردن جرم گوش پیدا نکند اما فرد دیگری لازم باشد که هر چند ماه یک بار این کار را انجام دهد. بهترین روش، مراجعه دوره ای به پزشک متخصص است تا در صورت نیاز، اقدام به انجام این کار کند.
برخی از افراد به غلط تصور می کنند که اگر کانال گوش یک بار جرم گیری شود، گوش به جرم گیری عادت می کند، این در حالی است که ترشحات زیاد گوش علت جرم گیری های دوره ای است.

 

لازم است پزشکان متبحر جرم گوش را تمیز کنند چون اگر پزشک تخصص لازم را نداشته باشد ممکن است باعث آسیب دیدن گوش و دچار شدن بیمار به ناشنوایی های برگشت ناپذیر شود.
منبع:vazeh.com

برچسب ها : اختلال در گوش،اختلال در گوش داخلی،اختلال در گوش مياني،اختلال در گوش میانی،اختلال عصب گوش،اختلال گوش،اختلال گوش میانی،اختلال گوشه گیری،اختلال مایع گوش میانی،اختلال وزوز گوش،اختلالات گوش،اختلالات گوش داخلي،اختلالات گوش داخلی،اختلالات گوش داخلی و سرگیجه،اختلالات گوش میانی،اختلالات مایع گوش،انواع اختلالات گوش،بهبود زخم سوراخ گوش،تعبیر خواب زخم شدن گوش،تعبیر خواب گوش زخم شده،درمان اختلال گوش میانی،درمان اختلالات گوش میانی،درمان زخم پشت گوش،درمان زخم داخل گوش،درمان زخم سوراخ گوش،درمان زخم گوش،درمان زخم گوش سگ،درمان زخم گوش سوراخ شده،درمان زخم لاله گوش،زخم بستر گوش،زخم پشت گوش،زخم پشت گوش کودکان،زخم پشت گوش گربه،زخم پشت گوش نوزاد،زخم پشت لاله گوش،زخم داخل گوش،زخم داخل لاله گوش،زخم در گوش،زخم درون گوش،زخم روی گوش،زخم روی گوش سگ،زخم روی لاله گوش،زخم زیر لاله گوش،زخم سوراخ گوش،زخم شدن پشت گوش،زخم شدن داخل گوش،زخم شدن سوراخ گوش،زخم شدن گوش،زخم شدن گوش سگ،زخم شدن گوشه های دهان،زخم شدن گوشه های لب،زخم شدن لاله گوش،زخم گوش،زخم گوش سگ،زخم گوش گربه،زخم گوشه،زخم گوشه دهان،زخم گوشه لب،زخم گوشه لب ها،زخم گوشه لبها،زخم گوشه ناخن،زخم گوشه های لب،زخم گوشه ی لب،زخم لاله گوش،زخم مجرای گوش،زخم نرمه گوش،زخم های پشت گوش،علائم اختلال گوش میانی،علت زخم پشت گوش،علت زخم شدن گوش،علت زخم گوش،علت زخم لاله گوش

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت