ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

چند میلیون ایرانی دیابت دارند؟

نویسنده: علی باستانی

چند میلیون ایرانی دیابت دارند؟

 

دیابت نوع 2,دیابت چیست,دیابت بارداری,دیابت نوع 1,دیابت نوع دو,دیابت بی مزه,دیابت حاملگی,دیابت نوع 1 و ازدواج,دیابت نقاشی,دیابت نوع دو چیست,دیابت در ایران,دیابت در ایران,آمار دیابت در ایران,شیوع دیابت در ایران,جراحی دیابت در ایران,آمار دیابت در ایران و جهان,درمان دیابت در ایران,اپیدمیولوژی دیابت در ایران,عمل دیابت در ایران,تاریخچه دیابت در ایران,

 

براساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود 4.5 تا 5 میلیون نفر در کشورمان مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آن‌ها از بیماری‌ خود بی‌اطلاع هستند.
 علی ربانی؛ متخصص غدد در مورد شیوع بیماری دیابت گفت: در سال 2012 دیابت عامل مستقیم مرگ یک و نیم میلیون انسان در سرتاسر جهان بوده است.

وی افزود: برآورد می‌شود که در سال 2030 بیماری دیابت هفتمین عامل مرگ و میر در انسان خواهد بود. مرگ و میر ناشی از دیابت در سال 2011 معادل با مجموع مرگ‌های ناشی از بیماری‌های مهم واگیر از جمله ایدز، مالاریا و سل بوده است.

متخصص غدد تصریح کرد: در سال 2014 بیش از 9 درصد از جمعیت بالای 18 سال جهان و در سال 2015 تقریبا 415 میلیون فر مبتلا به دیابت بوده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا سال 2040 به بیش از 642 میلیون نفر خواهد رسید.

ربانی گفت: همچنین، 318 میلیون نفر در شرایط پرخطر برای بروز دیابت هستند و تخمین زده می‌شود که سال 2035 یک میلیارد نفر دچار دیابت و یا در معرض خطر بالای بروز آن هستند. به بیان دیگر، در سال 2015، در دنیا، هر 11 نفر 1 نفر دچار دیابت وجود دارد. در صورتی که تا سال 2040، این میزان افزایش یافته و به یک نفر دیابتی در هر 10 نفر جمعیت خواهد رسید.

وی در مورد تحلیل وضعیت بیماری در ایران گفت: طبق آمار ششمین چاپ اطلس دیابت تعداد کل بیماران دیابتی در جمعیت 20 تا 79 سال در ایران در سال 2013 تقریبا 4.5 (چهار و نیم) میلیون نفر بوده است. در همان سال در ایران شیوع دیابت نیز 8.4 درصد بود.

متخصص غدد افزود: هم اکنون برآورد شیوع دیابت تیپ یک در ایران 3.7 درصد هزار است و براساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود 4.5 تا 5 میلیون نفر در کشورمان مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آن‌ها از بیماری‌ خود بی‌اطلاع هستند.

ربانی ادامه داد: اگرچه سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده تا سال 2035 تعداد مبتلایان به دیابت در ایران به 6.5 میلیون نفر افزایش یابد اما با توجه به تغییر برآوردهای سال‌های اخیر این سازمان، در صورت عدم مداخلات مناسب، انتظار می‌رود تعداد بیماران دیابتی در کشورمان تا دو دهه، دیگر بیشتر از رقم فوق باشد.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت