ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

چرا میان ایران و عربستان دریای خون حاکم است؟

نویسنده: احمد اعجازی

چرا میان ایران و عربستان دریای خون حاکم است؟

,ایران و عربستان,ایران و عربستان جنگ,ایران و عربستان سعودی,ایران و عربستان در یمن,ایران و عربستان فوتبال,ایران و عربستان دو بال اسلام,اخبار ایران و عربستان,رابطه ایران و عربستان,بازی ایران و عربستان,جنگ ایران و عربستان سعودی,ایران عربستان جنگ,ایا بین ایران و عربستان جنگ میشود,هواپیمای ایران و جنگنده عربستان,جنگ ایران و عربستان در یمن,جنگ ایران و عربستان بر سر یمن,آیا ایران و عربستان وارد جنگ میشوند,جنگ ایران و عربستان آپارات,جنگ ایران و عربستان نزدیک است,روابط ایران و عربستان سعودی,ایران عربستان سعودی,اختلاف ساعت ایران و عربستان سعودی,تفاوت ساعت ایران و عربستان سعودی,مقایسه نیروی دریایی ایران و عربستان سعودی,اخبار ایران و عربستان سعودی,اختلاف ایران و عربستان سعودی,رابطه ایران و عربستان سعودی,تقابل ایران و عربستان در یمن,رقابت ایران و عربستان در یمن,احتمال درگیری ایران و عربستان در یمن,ایران و عربستان و یمن,ایران عربستان یمن,نقش ایران در جنگ عربستان و یمن,رویارویی ایران و عربستان در یمن,نبرد ایران و عربستان در یمن,ایران و عربستان فوتبال,فوتبال ایران و عربستان 1996,ایران عربستان فوتبال,بازی فوتبال ایران و عربستان,تاریخچه فوتبال ایران و عربستان,حواشی فوتبال ایران و عربستان,تاریخچه بازیهای فوتبال ایران و عربستان,نتیجه بازی فوتبال ایران و عربستان,پخش زنده فوتبال ایران و عربستان,ایران و عربستان دو بال اسلام هستند,ایران و عربستان دو بال اسلامند,اخبار ایران و عربستان,آخرین اخبار ایران و عربستان,اخبار روابط ایران و عربستان,اخبار جنگ ایران و عربستان,اخرین اخبار ایران و عربستان,اخبار جدید از ایران و عربستان,آخرین اخبار روابط ایران و عربستان,اخرین اخبار از روابط ایران و عربستان,رابطه ایران و عربستان,روابط ایران و عربستان,روابط ایران و عربستان قبل از انقلاب,روابط ایران و عربستان در پرتو اعتماد متقابل,روابط ایران و عربستان Pdf,روابط ایران و عربستان در دوره پهلوی,قطع رابطه ایران و عربستان,رابطه بین ایران و عربستان,بازی ایران و عربستان 2015,بازی ایران و عربستان 1996,بازی ایران و عربستان 2002,بازی ایران و عربستان مقدماتی 2002,بازی ایران و عربستان 2010,بازی ایران و عربستان 2016,بازی ایران و عربستان مقدماتی جام جهانی,بازی ایران و عربستان 2016,بازی ایران و عربستان,جنگ ایران با عربستان سعودی,جنگ سرد ایران و عربستان سعودی,روابط ایران و عربستان,روابط ایران و عربستان قبل از انقلاب,روابط ایران و عربستان در پرتو اعتماد متقابل,روابط ایران و عربستان Pdf,روابط ایران و عربستان در دوره پهلوی,روابط ایران و عربستان بعد از انقلاب,روابط ایران و عربستان در دوران روحانی,اخبار روابط ایران و عربستان,روابط سیاسی ایران و عربستان,آینده روابط ایران و عربستان,آخرین اخبار روابط ایران و عربستان,اخرین اخبار از روابط ایران و عربستان,اخرین اخبار روابط ایران عربستان,روابط سیاسی ایران و عربستان,روابط سیاسی ایران با عربستان

تاریخ انتشار : شنبه, 20 شهریور 1395

ریاض بر این باور است که رشد اقتصادی ایران مساوی است با قدرت گرفتن بیشتر حزب‌الله در لبنان، بشار اسد در سوریه و حوثی‌ها در یمن. عربستان از تشکیل مربع مخالفان خود به شدت وحشت دارد.

اشاره حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری به رابطه ایران و عربستان و دریای خونی که در این میان است، خبر از ایجاد یک کوه یخی بزرگ میان تهران و ریاض می‌دهد.

به نظر می‌رسد منطقه خاورمیانه شاهد یک جنگ سرد تمام عیار میان ایران و عربستان به عنوان مهم‌ترین کشورهای شیعه و سنی است. این آتش اختلاف را می‌شود در دلایل خاص جستجو کرد.

اولین دلیل را می‌شود در تغییر در راس تهران و ریاض جستجو کرد. انتخاب حسن روحانی در ایران باعث شد تا جمهوری اسلامی در سیاست خارجی خود تغییر ایجاد کند. ایران در زمان محمود احمدی نژاد به دلیل سیاست‌های خاص منطقه‌ای و جهانی تبدیل به یک کشور منزوی شده بود. روحانی اما با برجام و توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 دیوارهای سوتفاهام را شکست و ایران را تبدیل به کشور فعال در عرصه بین المللی کرد.

بعد از برجام، ایران توانست رابطه خود را با کشورهای اروپایی بهبود ببخشد و برای اولین بار وزیران خارجه ایران و آمریکا به صورت علنی و دو جانبه باهم دیدار و گفتگو کنند. با دیپلماسی “گفت وگو” روحانی، کشورهای بزرگ جهان مجبور شدند برای حل مناقشات منطقه خاورمیانه دست یاری به سوی ایران دراز کنند و بگویند حل مشکلات منطقه بدون حضور ایران امکان پذیر نیست.

روی کار آمدن جریان اعتدال در ایران همزمان با تغییر در عربستان سعودی شد. بعد از درگذشت ملک عبدالله پادشاه سعودی، ملک سلمان به قدرت رسید و به این اتفاق باعث شد عربستان در سیاست خارجی دست به تغییرات اساسی بزند و سعودی ها محافظه کاری معروف خود را در دیپلماسی رها کنند و تبدیل به سیاستمدارانی بی پروا و مهاجم شوند.

آنها تصمیم گرفتند برخلاف اسلاف خود در برابر سیاست های منطقه ای ایران بایستند و به گفته خود سعی کنند حتی با قدرت سخت جلوی نفوذ ایران در منطقه به ویژه یمن و سوریه را بگیرند.

نکته ای که آیت الله خامنه ای در یکی از سخنرانی هایشان به آن اشاره کردند: «ما با سعودی ها در مسائل گوناگون سیاسی اختلافات متعددی داریم اما همیشه می گفتیم که آنها در سیاست خارجی متانت و وقار نشان می دهند، اما چند جوان بی تجربه امور آن کشور را در دست گرفته و دارند جنبه توحش را بر جنبه متانت و ظاهرسازی غلبه می دهند، که این کار قطعاً به ضررشان تمام خواهد شد.»

به نظر می‌رسد عربستان سعودی و حاکمان آن ایران زمان روحانی را برای منافع ملی خود بسیار خطرناک تر از ایران احمدی نژاد می‌دانند. ایران زمان احمدی نژاد منزوی بود اما حالا تبدیل به یکی از مهم‌ترین بازیگران منطقه و جهان شده است.

عربستان امروز به شدت از قدرت گرفتن ایران می‌ترسد. علت این ترس را می‌شود در این معنا دانست که ایران بعد از برجام می‌تواند تبدیل به قدرت اقتصادی و نظامی برتر منطقه شود. ایران از جایگاه ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک برای قدرت‌های اقتصادی جهان بسیار جذاب تر از تمام کشورهای جنوب خلیج فارس است. کشوری که می‌تواند مسیر ترانزیت فوق‌العاده‌ای میان ایران و اروپا شود.

ریاض بر این باور است که رشد اقتصادی ایران مساوی است با قدرت گرفتن بیشتر حزب‌الله در لبنان، بشار اسد در سوریه و حوثی‌ها در یمن. عربستان از تشکیل مربع مخالفان خود به شدت وحشت دارد.

به زبان ساده می‌توان گفت عربستان از قدرت گرفتن ایران وحشت دارد. سعودی ها می‌ترسند رهبری کشورهای عربی منطقه را از دست بدهند و ایران تبدیل به کشور یکه تازه منطقه شود. شاید به همین دلیل است که وزیر خارجه عربستان آرزو می‌کند:” امیدواریم که با ایران به دوره حسن همجواری برگردیم همانگونه که قبل از انقلاب 1979 (1357 ) بود.”

به نظر می‌رسد نمی‌شود به زودی برای جنگ سرد میان ایران و عربستان پایانی متصور شد.

 

اخبار سیاست  خارجی –  عصر ایران/ مصطفی داننده

برچسب ها : آخرین اخبار ایران و عربستان،آخرین اخبار روابط ایران و عربستان،آیا ایران و عربستان وارد جنگ میشوند،آینده روابط ایران و عربستان،احتمال درگیری ایران و عربستان در یمن،اخبار ايران و عربستان،اخبار ایران و عربستان،اخبار ایران و عربستان سعودی،اخبار جدید از ایران و عربستان،اخبار جنگ ایران و عربستان،اخبار روابط ایران و عربستان،اختلاف ایران و عربستان سعودی،اختلاف ساعت ایران و عربستان سعودی،اخرين اخبار ايران و عربستان،اخرین اخبار از روابط ایران و عربستان،اخرین اخبار روابط ایران عربستان،ايران عربستان جنگ،ايران و عربستان فوتبال،ایا بین ایران و عربستان جنگ میشود،ایران عربستان سعودی،ایران عربستان فوتبال،ایران عربستان یمن،ایران و عربستان،ایران و عربستان جنگ،ایران و عربستان در یمن،ایران و عربستان دو بال اسلام،ایران و عربستان دو بال اسلام هستند،ایران و عربستان دو بال اسلامند،ایران و عربستان سعودی،ایران و عربستان فوتبال،ایران و عربستان و یمن،بازي ايران و عربستان،بازی ایران و عربستان،بازی ایران و عربستان 1996،بازی ایران و عربستان 2002،بازی ایران و عربستان 2010،بازی ایران و عربستان 2015،بازی ایران و عربستان 2016،بازی ایران و عربستان مقدماتی 2002،بازی ایران و عربستان مقدماتی جام جهانی،بازی فوتبال ایران و عربستان،پخش زنده فوتبال ایران و عربستان،تاریخچه بازیهای فوتبال ایران و عربستان،تاریخچه فوتبال ایران و عربستان،تفاوت ساعت ایران و عربستان سعودی،تقابل ایران و عربستان در یمن،جنگ ایران با عربستان سعودی،جنگ ایران و عربستان آپارات،جنگ ایران و عربستان بر سر یمن،جنگ ایران و عربستان در یمن،جنگ ایران و عربستان سعودی،جنگ ایران و عربستان نزدیک است،جنگ سرد ایران و عربستان سعودی،حواشی فوتبال ایران و عربستان،رابطه ايران و عربستان،رابطه ایران و عربستان،رابطه ایران و عربستان سعودی،رابطه بین ایران و عربستان،رقابت ایران و عربستان در یمن،روابط ایران و عربستان،روابط ایران و عربستان pdf،روابط ایران و عربستان بعد از انقلاب،روابط ایران و عربستان در پرتو اعتماد متقابل،روابط ایران و عربستان در دوران روحانی،روابط ایران و عربستان در دوره پهلوی،روابط ایران و عربستان سعودی،روابط ایران و عربستان قبل از انقلاب،روابط سياسي ايران و عربستان،روابط سیاسی ایران با عربستان،روابط سیاسی ایران و عربستان،رویارویی ایران و عربستان در یمن،فوتبال ایران و عربستان 1996،قطع رابطه ایران و عربستان،مقایسه نیروی دریایی ایران و عربستان سعودی،نبرد ایران و عربستان در یمن،نتیجه بازی فوتبال ایران و عربستان،نقش ایران در جنگ عربستان و یمن،هواپیمای ایران و جنگنده عربستان

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت