ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

چرا تک نرخی کردن ارز می تواند به اقتصاد ایران بیش تر کمک کند؟

نویسنده: احمد اعجازی

چرا تک نرخی کردن ارز می تواند به اقتصاد ایران بیش تر کمک کند؟

,تک نرخی شدن ارز,تک نرخی شدن ارز یعنی چه؟,تک نرخی شدن ارز,تک نرخی شدن ارز چیست؟,تک نرخی شدن ارز تا 10 روز دیگر,تک نرخی شدن ارز در سال 93,تک نرخی شدن ارز سال 95,تک نرخی شدن ارز از اول آذر,تک نرخی شدن ارز در سال 94,تک نرخی شدن ارز یعنی چی,تک نرخی شدن دلار یعنی چه,تک نرخی شدن ارز یعنی چه,منظور از تک نرخی شدن ارز چیست,تک نرخی شدن دلار در سال 95,تک نرخی شدن نرخ ارز,تک نرخی شدن قیمت ارز,معنی تک نرخی شدن ارز,تاثیر تک نرخی شدن ارز,تاثیر تک نرخی شدن ارز بر قیمت طلا,تاثیر تک نرخی شدن ارز بر بازار,تاثیر تک نرخی شدن ارز بر بورس,تاثیر تک نرخی شدن ارز بر قیمت ارز,تاثیر تک نرخی شدن ارز بر بازار سرمایه,تاثیرات تک نرخی شدن ارز,اقتصاد ایران,اقتصاد ایرانی,اقتصاد ایرانیان,اقتصاد ایران در سال 95,اقتصاد ایران پس از تحریم,اقتصاد ایران در زمان شاه,اقتصاد ایران در سال 93,اقتصاد ایران در سال 94,اقتصاد ایران در سال 92,اقتصاد ایران قبل از انقلاب,مهر اقتصاد ایرانیان,موسسه اقتصاد ایرانیان,شرکت اقتصاد ایرانیان,اقتصاددانان ایرانی,اقتصاددان ایرانی,سایت اقتصاد ایرانیان,کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان,صندوق مهر اقتصاد ایرانیان,اقتصاد ایرانیان انلاین,اقتصاد ایرانیان شیراز,اقتصاد ایرانیان,اقتصاد سنگ ایرانیان,پترو اقتصاد ایرانیان,پیش بینی اقتصاد ایران در سال 95,اقتصاد ایران پس از رفع تحریم ها,اقتصاد ایران بعد از تحریم,اقتصاد ایران بعد از رفع تحریم,اقتصاد ایران بعد از تحریم ها,اقتصاد ایران پس از لغو تحریم ها,اقتصاد ایران بعد از رفع تحریم ها,اقتصاد ایران بعد تحریم,رتبه اقتصاد ایران در زمان شاه,اوضاع اقتصادی ایران در زمان شاه,قدرت اقتصادی ایران در زمان شاه,اقتصاد ایران در دوران رضا شاه,اوضاع اقتصادی ایران در زمان ناصرالدین شاه,وضعیت اقتصاد ایران در سال 93,تحلیل اقتصاد ایران در سال 93,آینده اقتصاد ایران در سال 93,وضع اقتصاد ایران در سال 93,وضعیت اقتصادی ایران در سال 93,رشد اقتصادی ایران در سال 93,اوضاع اقتصادی ایران در سال 93,اقتصاد ایران سال 93,وضع اقتصادی ایران در سال 93,اقتصاد ایران در سال 94,وضعیت اقتصاد ایران در سال 94,آینده اقتصاد ایران در سال 94,دورنمای اقتصاد ایران در سال 95,وضع اقتصاد ایران در سال 94,وضعیت اقتصاد ایران در سال 94,اوضاع اقتصادی ایران در سال 94,رشد اقتصادی ایران در سال 94,اقتصاد ایران سال 94,پیش بینی وضع اقتصادی ایران در سال 92,تحلیل اقتصاد ایران در سال 92,وضعیت اقتصاد ایران در سال 92,رشد اقتصادی ایران در سال 92,وضعیت اقتصادی ایران در سال 92,تحلیل اقتصادی ایران در سال 92,پیش بینی اقتصاد ایران در سال 92,نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 92,تحلیل وضعیت اقتصادی ایران در سال 95,اقتصاد ایران بعد از انقلاب,اقتصاد ایران بعد از انقلاب اسلامی,اقتصاد ایران قبل وبعد از انقلاب,وضعیت اقتصاد ایران قبل از انقلاب,اقتصاد ایران در قبل از انقلاب,رشد اقتصادی ایران قبل از انقلاب,اوضاع اقتصادی ایران قبل از انقلاب,رتبه اقتصادی ایران قبل از انقلاب,اقتصاد ایران قبل انقلاب

تاریخ انتشار : شنبه, 06 شهریور 1395

نرخ دوگانه ارز می تواند به شکل گیری وضعیت ناکارآمدی در تولید و مصرف، تشدید فعالیت های پولی در شکل سوداگرانه و رانت خواری، تثبیت بورکراسی عریض و طویل و تضعیف بخش خصوصی بیانجامد

المانیتور می نویسد:”در حال حاضر ایران دو نرخ ارز رسمی و غیر رسمی در بازار دارد. معاملات تجاری ریالی با  3500 تومالن بازای هر دلار در بازار ازاد انجام می شوند در حالی که معاملات با نرخ رسمی با نرخ دلار 3100 تومان هستند.

به گزارش خرداد، سایت “المانیتور” با اشاره به سیاست تک نرخی کردن قیمت ارز می نویسد:”ولی الله سیف رییس بانک مرکزی گفته است که برای کمک به تقویت رشد اقتصاد این کار را تا پایان سال جاری یعنی تا 20 مارس سال 2017 میلادی انجام خواهد داد. این کار سبب برداشته شدن گامی بزرگ در جهت شناور شدن ریال و پایان دادن به کنترل دولت بر بازار ارز خواهد بود. ایران مدت زمان طولانی است که در تلاش برای پایان دادن به نرخ دوگانه ارز است. با این حال، اجرای این طرح کار دشوار بوده است. هر چند سیف در مناسبت های مختلف اعلام کرده است که به زودی تک نرخی شدن ارز خارجی انجام می شود اما به دلیل چالش های بی شمار این موضوع محقق نشده است”.

این سایت در ادامه به اشاره به عوامل و موانع مختلف پیش روی اجرای این طرح می نویسد:”تثبیت نرخ تورم زیر 10 درصد، کاهش نوسانات نرخ ارز و اجازه اخیر برای بانک ها به منظور خرید و فروش ارزها گام های مثبت و ضروری برداشته شده توسط بانک مرکزی بوده اند با این حال، این گام ها هنوز کافی نیستند. در این میان باید اشاره کرد که تداوم وضعیت فقدان دسترسی به بازارهای مالی بین المللی در کنار ذخایر ارز خارجی ایران همگی سبب می شوند تا نگرانی از بازگشت تورم بالا وجود داشته باشد که به تازگی و سال گذشته کاهش یافت. علاوه بر آن این که انتخابات ریاست جمهوری ایران و امریکا در پیش است و هر دو ممکن است در کنار رکود اقتصادی چالش هایی اساسی را برای اقتصاد ایران به همراه داشته باشند و از دلایل مهم به تاخیر انداختن واحد سازی نرخ ارز باشند”.

این سایت اما اشاره می کند که علیرغم وجود چالش های بسیار، فشاری قوی به نفع واحد سازی نرخه ارز وجود دارد. این سایت می نویسد:”به تازگی اتاق بازرگانی پژوهشی را انجام داد که نشان می داد ایجاد وضعیتی صحیح برای نرخ ارز امری ضروری به منظور تثبیت اقتصاد ایران است. در این بررسی اشاره شده بود که هیچ کشوری موفق نشده در بلند مندت سیستم نرخ ارز چندگانه ای را داشته باشد. این موضوع اساسا تاثیرات نامطلوبی را بر روی تخصیص بهینه منابع کمیاب خواهد گذاشت. در این پژوهش نشان داده شده بود که نرخ دوگانه ارز می تواند به شکل گیری وضعیت ناکارآمدی در تولید و مصرف، تشدید فعالیت های پولی در شکل سوداگرانه و رانت خواری، تثبیت بورکراسی عریض و طویل و تضعیف بخش خصوصی بیانجامد”.

این سایت در ادامه اشاره می کند که اتاق بازرگانی در پژوهش خود نرخ ارز در دوران اصلاحات و دوران احمدی نژاد را بررسی کرده است. در این بررسی نشان داده شده که دولت اصلاحات تا حدود زیادی موفق شد تا در راستای تک نرخی کردن ارز گام بردارد نرخ تورم را کاهش دهد انضباط مالی را برقرار کند میزان بدهی های خارجی را کاهش دهد در مقابل اما در دوران احمدی نژاد به دلیل تحریم های بانکی و مالی علیه ایران که از سوی امریکا و اتحادیه اروپا وضع شدند بازار ارز ایران با شوک مواجه شد و تاثیرات منفی  آن را بر روی تولید ملی می شد مشاهده کرد”.

این پژوهش نشان می دهد در صورتی که دولت احمدی نژاد مطابق با دستورالعمل طرح توسعه ملی پنج ساله عمل می کرد تثبیت نرخ ارز با شرایط بهتری صورت می گرفت و شوک اقتصادی و کاهش ارز ریال از شدت کمتری برخوردار بود. بعبارت دیگر می شد از نوسانات نرح ارز در دهه گذشته با اتخاذ سیاستی بهتر جلوگیری کرد.

المانیتور اشاره می کند با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و با لغو تحریم های بانکی اگر سیاست تک نرخ سازی ارز به درستی انجام شود در دراز مدت نتایج خوبی خواهد داشت و در این باره می نویسد:”این اقدام می تواند تقاضا برای تولیدات داخلی در داخل و خارج از کشور را افزایش دهد و بر صادرات غیر نفتی ایران تاثیر مثبتی داشته باشد. اتاق بازرگانی پیش بینی می کند که این کاهش ارزش ریال نرخ تورم را در کوتاه مدت 12 درصد و در بلند مدت 31 درصد افزایش دهد. هم چنین کاهش حدود 10 درصدی در سال اینده به افزایش 2.6 درصدی نرخ تورم می انجامد که البته میزان نگران کننده ای نیست. مطالعات نشان می دهند که شاید فشارهای تورمی ناشی از کاهش ارزش ریال تنها دو سال به طول بیانجامند. با این حال، در بلند مدت تک نرخی کردن ارز به احیای تولید داخلی کمک می کند.

 

برچسب ها : آینده اقتصاد ایران در سال 93،آینده اقتصاد ایران در سال 94،اقتصاد ايران در سال 94،اقتصاد ايرانيان،اقتصاد ایران،اقتصاد ایران بعد از انقلاب،اقتصاد ایران بعد از انقلاب اسلامی،اقتصاد ایران بعد از تحریم،اقتصاد ایران بعد از تحریم ها،اقتصاد ایران بعد از رفع تحریم،اقتصاد ایران بعد از رفع تحریم ها،اقتصاد ایران بعد تحریم،اقتصاد ایران پس از تحریم،اقتصاد ایران پس از رفع تحریم ها،اقتصاد ایران پس از لغو تحریم ها،اقتصاد ایران در دوران رضا شاه،اقتصاد ایران در زمان شاه،اقتصاد ایران در سال 92،اقتصاد ایران در سال 93،اقتصاد ایران در سال 94،اقتصاد ایران در سال 95،اقتصاد ایران در قبل از انقلاب،اقتصاد ایران سال 93،اقتصاد ایران سال 94،اقتصاد ایران قبل از انقلاب،اقتصاد ایران قبل انقلاب،اقتصاد ایران قبل وبعد از انقلاب،اقتصاد ایرانی،اقتصاد ایرانیان،اقتصاد ایرانیان انلاین،اقتصاد ایرانیان شیراز،اقتصاد سنگ ایرانیان،اقتصاددان ایرانی،اقتصاددانان ایرانی،اوضاع اقتصادی ایران در زمان شاه،اوضاع اقتصادی ایران در زمان ناصرالدین شاه،اوضاع اقتصادی ایران در سال 93،اوضاع اقتصادی ایران در سال 94،اوضاع اقتصادی ایران قبل از انقلاب،پترو اقتصاد ایرانیان،پیش بینی اقتصاد ایران در سال 92،پیش بینی اقتصاد ایران در سال 95،پیش بینی وضع اقتصادی ایران در سال 92،تاثیر تک نرخی شدن ارز،تاثیر تک نرخی شدن ارز بر بازار،تاثیر تک نرخی شدن ارز بر بازار سرمایه،تاثیر تک نرخی شدن ارز بر بورس،تاثیر تک نرخی شدن ارز بر قیمت ارز،تاثیر تک نرخی شدن ارز بر قیمت طلا،تاثیرات تک نرخی شدن ارز،تحلیل اقتصاد ایران در سال 92،تحلیل اقتصاد ایران در سال 93،تحلیل اقتصادی ایران در سال 92،تحلیل وضعیت اقتصادی ایران در سال 95،تك نرخي شدن ارز،تك نرخي شدن ارز يعني چه،تک نرخی شدن ارز،تک نرخی شدن ارز از اول آذر،تک نرخی شدن ارز تا 10 روز دیگر،تک نرخی شدن ارز چیست؟،تک نرخی شدن ارز در سال 93،تک نرخی شدن ارز در سال 94،تک نرخی شدن ارز سال 95،تک نرخی شدن ارز یعنی چه؟،تک نرخی شدن ارز یعنی چی،تک نرخی شدن دلار در سال 95،تک نرخی شدن دلار یعنی چه،تک نرخی شدن قیمت ارز،تک نرخی شدن نرخ ارز،دورنمای اقتصاد ایران در سال 95،رتبه اقتصاد ایران در زمان شاه،رتبه اقتصادی ایران قبل از انقلاب،رشد اقتصادی ایران در سال 92،رشد اقتصادی ایران در سال 93،رشد اقتصادی ایران در سال 94،رشد اقتصادی ایران قبل از انقلاب،سایت اقتصاد ایرانیان،شرکت اقتصاد ایرانیان،صندوق مهر اقتصاد ایرانیان،قدرت اقتصادی ایران در زمان شاه،کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان،معنی تک نرخی شدن ارز،منظور از تک نرخی شدن ارز چیست،مهر اقتصاد ایرانیان،موسسه اقتصاد ایرانیان،نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 92،وضع اقتصاد ایران در سال 93،وضع اقتصاد ایران در سال 94،وضع اقتصادی ایران در سال 93،وضعيت اقتصاد ايران در سال 94،وضعیت اقتصاد ایران در سال 92،وضعیت اقتصاد ایران در سال 93،وضعیت اقتصاد ایران در سال 94،وضعیت اقتصاد ایران قبل از انقلاب،وضعیت اقتصادی ایران در سال 92،وضعیت اقتصادی ایران در سال 93

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت