ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

چایینه زنان ، عزاداری مردم ایلام در ماه محرم

نویسنده: احمد اعجازی

چایینه زنان ، عزاداری مردم ایلام در ماه محرم

,عزاداری مردم یزد,عزاداری مردم دارالعباده یزد,کلیپ عزاداری مردم یزد,دانلود عزاداری مردم یزد,فیلم عزاداری مردم یزد,مراسم عزاداری مردم یزد,عزاداری مردم کره شمالی,فیلم عزاداری مردم کره شمالی,عزاداری های پرشور مردم دارالعباده یزد,عزاداری مردم ندوشن,عزاداری مردم بم,دانلود عزاداری مردم بم,کلیپ عزاداری مردم بم,عزاداری مردم زنجان,عکس عزاداری مردم زنجان,دانلود عزاداری مردم زنجان,عزاداری مردم برای پاشایی,فیلم عزاداری مردم برای پاشایی,عزاداری مردم اصفهان برای پاشایی,کلیپ عزاداری مردم برای مرتضی پاشایی,عزاداری مردم کرمانشاه برای مرتضی پاشایی,عزاداری مردم تهران برای مرتضی پاشایی,مراسم عزاداری مردم برای مرتضی پاشایی,عزاداری مردم مشهد برای مرتضی پاشایی,دانلود فیلم عزاداری مردم برای مرتضی پاشایی,عزاداری مردم لرستان,عزاداری مردم بیجار,عزاداری مردم برای مرتضی پاشایی,عزاداری مردم اصفهان برای مرتضی پاشایی,رسوم مردم ایلام,آداب و رسوم مردم ایلام,اداب رسوم مردم ایلام

مراسم عزاداری مردم ایلام در ماه محرم

 

در ایام محرم بیشتر مردها در سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع ) و یارانش، نقش فعال‌تری دارند اما در میان مردم ایلام، زنان در رسم « چایینه » دیگر تنها شاهدان اندوهگین نیستند و مراسم ویژه‌ای دارند. از جمله این چایینه‌ها می‌توان به چایینه حضرت قاسم (ع) در روز هفتم، چایینه حضرت عباس (ع ) در روز هشتم، چایینه امام حسین (ع ) در روز دهم و چایینه روز اربعین حسینی اشاره داشت.

 

در چایینه حضرت قاسم رسم بر این است که ابتدا بر دختری جوان و ازدواج نکرده ( به نشان عروس قاسم) لباس عروسی ( تن پوشی سبزرنگ و سرپوشی سفید رنگ) می‌پوشانند و دو شمع روشن نیز به دست‌های عروس می‌دهند و یک سینی پر از نقل و نبات ، حنا، عود و شمع را در وسط میدان می‌گذارند.

 

چایینه زنان عزاداری مردم ایلام در ماه محرم, آداب و رسوم محرم

چایینه زنان عزاداری مردم ایلام در ماه محرم

 

چایینه‌خوان‌ها با لباس تمیز رنگی و با وضعی مرتب وارد میدان می‌شوند و زنی که در اصطلاح مُلایه گفته می‌شود شروع به مداحی می‌کند. سپس زنی در حین اجرای مراسم عروسی، کفنی آغشته به خون را به وسط میدان می‌آورد ( به نشانه رسیدن خبر شهادت قاسم در روز برگزاری مراسم عروسی) بعد از این حادثه چایینه‌خوان از حالت نمادین شادی و سرور در آمده و خود را پریشان کرده با خاموش کردن شمع‌ها، روی سر عروس چادر سیاه ( به نشانه عزادار شدن عروس می‌اندازد و بعد از خاموش کردن شمع‌ها نوحه‌خوانی توسط ملایه شروع شده و مجلس ماتم وعزا می‌گردد.

 

چایینه زنان عزاداری مردم ایلام در ماه محرم, آداب و رسوم محرم

 

ابتدا چایینه‌خوانها دو زانو نشسته و سپس در حالت ایستاده به صورت حلقه وار دور میدان چرخیده و با کف دو دست په پیشانی خود می‌زنند .

چایینه عباس(ع) در روز هشتم محرم برگزار می‌شود. در روزهای عاشورا و اربعیین نیز چایینه امام حسین ( ع) با تفاوت‌هایی در مراحل و شیوه اجرا برگزار می‌شود.

 

چایینه زنان عزاداری مردم ایلام در ماه محرم, آداب و رسوم محرم

 

برچسب ها : آداب و رسوم مردم ایلام،اداب رسوم مردم ایلام،چایینه زنان ، عزاداری مردم ایلام در ماه محرم،دانلود عزاداری مردم بم،دانلود عزاداری مردم زنجان،دانلود عزاداری مردم یزد،دانلود فیلم عزاداری مردم برای مرتضی پاشایی،رسوم مردم ایلام،عزاداري مردم براي مرتضي پاشايي،عزاداری مردم اصفهان برای پاشایی،عزاداری مردم اصفهان برای مرتضی پاشایی،عزاداری مردم برای پاشایی،عزاداری مردم بم،عزاداری مردم بیجار،عزاداری مردم تهران برای مرتضی پاشایی،عزاداری مردم دارالعباده یزد،عزاداری مردم زنجان،عزاداری مردم کرمانشاه برای مرتضی پاشایی،عزاداری مردم کره شمالی،عزاداری مردم لرستان،عزاداری مردم مشهد برای مرتضی پاشایی،عزاداری مردم ندوشن،عزاداری مردم یزد،عزاداری های پرشور مردم دارالعباده یزد،عکس عزاداری مردم زنجان،فیلم عزاداری مردم برای پاشایی،فیلم عزاداری مردم کره شمالی،فیلم عزاداری مردم یزد،کلیپ عزاداری مردم برای مرتضی پاشایی،کلیپ عزاداری مردم بم،کلیپ عزاداری مردم یزد،مراسم عزاداری مردم برای مرتضی پاشایی،مراسم عزاداری مردم یزد

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت