ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

پیش بینی رقابت نفتی ایران و عربستان

نویسنده: علی باستانی

پیش بینی رقابت نفتی ایران و عربستان

 

,رقابت نفتی ایران و عربستان,گلدمن ساکس,بانک گلدمن ساکس,موسسه گلدمن ساکس,شرکت گلدمن ساکس,پیش بینی گلدمن ساکس,گروه گلدمن ساکس,سایت رسمی گلدمن ساکس,بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس,شرکت بین المللی گلدمن ساکس

 

گلدمن ساکس پیش بینی کرد:« عربستان و ایران به رقابت بر سر گرفتن سهم بیشتر از بازار نفت ادامه می‌دهند و بعید به نظر می‌رسد که هر کدام از طرفین با طرح فریز تولید نفت موافقت کنند.»

اوپک و برخی کشورهای تولیدکننده از خارج از این سازمان، به توافق رسیدند که ماه آینده میلادی در رابطه با فریز نفتی گفت و گویی داشته باشند شاید نتیجه این گفت وگوها موجب شود تا قیمت نفت تکانی بخورد.

با این حال موسسه مالی گلدمن ساکس که یکی از معتبرترین موسسات مالی در دنیا به شمار می رود، پیش بینی کرده که:« به نظر نمی آید که برای افزایش قیمت نفت ذوقی وجود داشته باشد.»

قیمت نفت خام از اول آگوست ۱۵ درصد افزایش داشته که البته مهمترین علت این افزایش افت تولید اعضای اوپک ، کاهش ارز دلار و همچنین افزایش تقاضا بوده است.

اما همچنان بانک های سرمایه گذار اعلام می کنند که این افزایش قیمت لغزنده است و پایدار نخواهد بود.به گفته آنان امکان شکست قیمت ها به خصوص از سوی کشورهای مانند نیجریه، عراق و لبنان وجود دارد.

یک تحلیلگر موسسه گلدمن ساکس می گوید:« افزایش  قیمت نفتی که  از اول آگوست اتفاق افتاد در نتیجه کاهش ارزش دلار بوده است.» به گفته این تحلیل گر توافق در خصوص فریز تولید نفت، نشانه‌ای از همکاری وزیر انرژی جدید عربستان پس از شش تلاش ناموفق خواهد بود. اما تعیین سقف تولید احتمالا نتیجه‌ای معکوس برای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خواهد داشت؛ چرا که موجب رشد بیشتر قیمت و افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان دیگر خواهد شد.

از سویی با توجه به رشد 28 درصدی دکل‌های نفتی آمریکا از ماه می تا کنون، اگر فریز تولید در حمایت از قیمت نفت موفق عمل کند، یک خودزنی از سوی اوپک خواهد بود.

گلدمن‌ساکس  برای نفت پیش‌بینی 45 تا 50 دلاری در تابستان آینده دارد و تاکید می کند که قیمت ها در بازار همچنان شکننده باقی خواهد ماند.

براساس پیش بینی این موسسه مالی،تولید نفت سه کشور عراق، لبنان و نیجریه به دلیل مشکلات سیاسی و درگیری های داخل کشور کاهش پیدا کرده است.عربستان و ایران به رقابت بر سر گرفتن سهم بیشتر از بازار نفت ادامه می‌دهند و بعید به نظر می‌رسد که هر کدام از طرفین با طرح  فریز تولید نفت موافقت کنند.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت