ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

پیامدهای حضور پپ گواردیولا در منچسترسیتی

نویسنده: احمد اعجازی

پیامدهای حضور پپ گواردیولا در منچسترسیتی

پپ گواردیولا,پپ گواردیولا بایرن مونیخ,پپ گواردیولا ویکی پدیا,پپ گواردیولا ویکی,پپ گواردیولا وهمسرش,پپ گواردیولا ایران قهرمان,پپ گواردیولا اهل کجاست,پپ گواردیولا دین,پپ گواردیولا بیوگرافی,پپ گواردیولا,
پپ گواردیولا با ورود به ایستگاه بعدی مربی گری خود در شهر منچستر در نظر دارد که به سران باشگاه منچسترسیتی برای رساندن این تیم به قله فوتبال اروپا کمک کند، اما دستمزد او می تواند به خطری برای مربی گری در فوتبال بدل گردد.

طرفداری- هنگامی که پپ گواردیولا بخواهد از تابستان آینده به محل کار جدید خود در شهر منچستر برود، می تواند از اتوبان آلن ترینگ استفاده کند، اتوبانی که یکی از شریان های اصلی شهر منچستر محسوب می شود و در کنار یکی از خروجی های آن ساختمان باشگاه منچسترسیتی قرار دارد. اما می توان بین آلن ترینگ ریاضی دان بریتانیایی و پپ گواردیولا سرمربی اسپانیایی رابطه ای بسیار فراتر از تنها نام یک اتوبان تصور نمود.

آلن ترینگ در زمان حیات خود توانست سیستم کدگذاری وحشتناک نازی ها در جریان جنگ جهانی دوم را رمز گشایی نماید و به نوعی وی را پدر هوش مصنوعی می دانند، وی همچنین به عنوان اولین دانشمندی که این پرسش را مطرح نمود که آیا ماشین ها نیز می توانند فکر کنند، شناخته می شود. پپ گوردیولا نیز به عنوان خالق سیستم تیکی تاکا در دنیای فوتبال به شهرت دست یافته که از توانایی رمزگشایی کدهای بازی هر حریفی برخوردار است و اگر بخواهیم از یک سرمربی در دنیای فوتبال نام ببریم که همانند یک ماشین فکر می کند، بی تردید وی کسی به جزء پپ گواردیولا نخواهد بود.

حال وی برای سه سال هدایت سیتی ها را بر عهده خواهد داشت و به این ترتیب خواهد توانست به رویای خود برای حضور در لیگ برتر جزیره جامه عمل بپوشاند. وی در هنگام اعلام رسمی خبر عدم تمایل به تمدید همکاری خود با بایرن مونیخ گفته بود:”من نمی توانم بدون تجربه حضور در فوتبال انگلیس به دوران مربی گری خود خاتمه دهم.” وی همچنین جدایی خود از مونیخ را این گونه استدلال کرده بود:”من آشنایی با رستوران ها و شهرهای جدید را دوست دارم و می خواهم اتمسفر و احساسات موجود در فوتبال جزیره را تجربه کنم. می دانم که ریسک بزرگی را قبول کرده ام اما من دقیقا چنین ریسک هایی را دوست دارم.“اما شاید بتوان ادعا نمود که ریسک پپ گواردیولا در زمینه رستوران های انگلیسی بسیار بیشتر از ریسک ورزشی است که او با ورود به چالش منچسترسیتی آن را پذیرفته است، چون منچسترسیتی از زمان خریداری توسط میلیاردر عربی به نام شیخ منصور بن زاید آل نهیان در سال 2008 به یکی از مدعیان انگلیسی فوتبال تبدیل شده که در سال های 2012 و 2014 لیگ برتر را فتح کرده و در سال جاری نیز از مدعیان اصلی قهرمانی در این رقابت ها محسوب می شود. در لیگ قهرمانان اروپا نیز سرمایه گذاری زیادی صورت گرفته اما نتایج کسب شده در این رقابت ها هرگز قابل قبول نبوده است.

حال با جذب پپ گواردیولا می بایست تغییری در این روند ایجاد گردد و تمایل سران این باشگاه نسبت به جذب لیونل مسی به خوبی ابعادی که آنها با سرمربی جدید خود می توانند برای خود تصور کنند، به تصویر کشیده می شود. در حقیقت منچسترسیتی می خواهد با پپ گواردیولا به جمع بزرگان فوتبال اروپا شامل بارسلونا، رئال مادرید و طبیعتا بایرن مونیخ بپیوندد.منچسترسیتی در این زمینه از توان مالی لازم، ساختار و امکانات مورد نیاز و حتی بازیکنان با کیفیت برخوردار است و در این زمینه این باشگاه تنها فاقد سرمربی متفکر و بزرگی بوده است. البته سران سیتی اعلام کرده اند که آنها در سال 2012 نیز مایل به جذب پپ گواردیولا بوده اند و در آن زمان برای جذب وی در سال 2016 به توافق رسیده اند و به نوعی حضور سه ساله گواردیولا در مونیخ، ایستگاهی موقتی بوده است.

فرار مغزها از بوندسلیگا

جذب پپ گواردیولا برای سران منچسترسیتی سالانه هزینه ای در حدود 25 میلیون یورو به همراه خواهد داشت، این سرمربی 45 سالانه به این ترتیب به عنوان گران ترین سرمربی دنیای فوتبال مطرح خواهد شد، با این تفاوت که میزان دستمزد او با معیارهای حاکم بر فوتبال جزیره نیز هرگز همخوانی ندارد، چون در لیگ برتر جزیره ژوزه مورینیو تا قبل از اخراج از چلسی با دستمزدی سالانه 10.3 میلیون یورو به عنوان گران ترین سرمربی مطرح بود و بعد از آن آرسن ونگر با 10.1 میلیون یورو، یورگن کلوپ با 9.5 میلیون یورو و لوئیز فن خال با 8.8 میلیون یورو در رده های بعدی قرار می گیرفتند. نیمی از سرمربیان شاغل در بوندسلیگا دستمزدی کمتر از یک میلیون یورو در سال دارند و حال با توجه به قدرت بالای مالی لیگ برتر جزیره این پرسش مطرح می شود که چه زمانی سرمربیان خوب فوتبال آلمان نظیر یورگن کلوپ، جذب فوتبال جزیره خواهند شد و به نوعی چه زمانی فرار مغزها به بوندسلیگا را تهدید خواهد کرد؟

منچسترسیتی به فکر حکومت بر فوتبال دنیا

بی تردید در تصمیم پپ گواردیولا برای پیوستن به منچسترسیتی پول در درجه اول اهمیت قرار نداشته است، تجهیزات و امکانات موجود در این باشگاه بدون شکدر تصمیم این سرمربی اسپانیایی بسیار تعیین کننده تر بوده اند، چون منچسترسیتی در سال های اخیر با ایده های شیخ منصور مالک خود، خرید 32 هکتار از زمین های شهر منچستر، تاسیس شانزده زمین تمرینی با ابعاد مختلف و با امکانات فراوان و همچنین احداث آکادمی بزرگ جوانان،به مجهزترین و مدرن ترین باشگاه فوتبال اروپا تبدیل گشته است. در این مجموعه بی نظیر همچنین کلینک های بسیار مجهزی نیز جهت درمان مصدومیت بازیکنانطراحی و اجرا شده و برای بازیکنان نیز آپارتمان هایی چهار ستاره جهت اسکان در نظر گرفته شده است، اما بی تردید قلب این مجموعه منحصر به فرد آکادمی جوانان باشگاه است که در حدود 450 کودک و نوجوان در آن برای راهیابی به تیم اصلی در تلاش هستند. در حقیقت چنین مجموعه بزرگ و مجهزی در اختیار City Football Group (CGF) می باشد که به جزء منچسترسیتی، مالکیت تیم های یوکوهاما مارینوس از ژاپن، ملبورن سیتی از استرالیا و نیویورک سیتی از ایالات متحده را نیز در اختیار دارد و در همگی آنها فلسفه یکسانی حکمفرما است. به تازگی سرمایه گذاران چینی اما موفق شدند با پرداخت مبلغ 377 میلیون یورو سیزده درصد از سهام CFG را خریداری نمایند.

تمامی این مجموعه از دفتر مرکزی CFG در شهر منچستر هدایت و مدیریت می شود و حال پپ گواردیولا با انتخاب منچسترسیتی نه تنها هدایت تیمی بزرگ را عهده دار می گردد، بلکه به عنوان عضوی تاثیرگذار و قدرتمند وارد یکی از بزرگترین کنسرسیوم های ورزشی دنیا می گردد. اما برای تسهیل کنترل چنین مرکز بزرگی شرکت نرم افزاری SAP آلمان، نرم افزاری فوق العاده برای CFG طراحی نموده که این امکان را در اختیار مدیران قرار می دهد تا هر لحظه بتوانند حتی کوچکترین اتفاقات را مدیریت و هدایت نمایند و همچنین دامنه وسعیعی از اطلاعات و آنالیزهای فوتبالی را در اختیار مسئولین می گذارد، فران سوریانو از سرانCFG در این زمینه معتقد است:”این تکنولوژی این امکان را فراهم کرده تا ما بتوانیم فوتبال بهتری به نمایش گذاریم.”

تغییر در شیوه انگلیسی فوتبال

سوریانو به همراه بگیریستاین مدیر ورزشی منچسترسیتی همچنین یکی از دلایل دیگر گواردیولا برای نقل مکان وی به شمال شرقی انگلیس بوده اند. گواردیولا با هر دوی این نفرات در زمان حضور در بارسلونا همکاری موفقیت آمیزی داشته است. در وقع این سرمربی اسپانیایی بیشتر ترجیح می دهد تا با افراد مورد اعتماد و شناخته شده خود همکاری نماید و دقیقا این مسئله هرگز برای وی در مونیخ تا کنون قابل تصور نبود، چون در آنجا با وجود هارمونی Mia San Mia وی همچنان عنصری بیگانه محسوب می شود که دارای عقایدی مخصوص به خود است.در منچستر اما بر خلاف مونیخ گواردیولا نیازی به مجادله با پزشکان باشگاه، دریافت مجوز از سران باشگاه برای نقل و انتقالات نخواهد داشت، چون در آن باشگاه وی در زمینه ورزشی از قدرت بی حد و مرزی برخوردار خواهد بود و در حقیقت وی می خواهد با حضور در منچسترسیتی همانند بارسلونا دورانی درخشان و طلایی در این باشگاه پایه ریزی نماید.

فوتبال در انگلیس در دهه های اخیر با رشد کمتری نسبت به سایر رقبای اروپایی خود مواجه بوده و چنین واقعیتی را در نتایج و عناوین کسب شده توسط تیم ملی انگلیس در سال های اخیر می توان به خوبی مشاهده نمود. گواردیولا شاید بتواند در این زمینه نیز تغییری در فوتبال جزیره به وجود آورد، والنتی گواردیولا پدر پپ در این زمینه به BBC گفته است:”نوع فوتبالی که این روزها در انگلیس شاهد آن هستیم، با فوتبال اصیل انگلیسی تفاوت های فراوانی دارد. پپ باید از این منظر تفکر انگلیسی فوتبال را نیز تغییر دهد.” و بی تردید گواردیولا می تواند در این زمینه نیز موفق باشد.پپ گواردیولا در واقع آخرین قطعه از پازل برنامه بزرگ شیخ منصور دیوانه فوتبال محسوب می شود، هنگامی که پپ گواردیولا بر روی نیمکت مربی گری منچسترسیتی قرار گیرد، همه اروپا از قدرت این باشگاه خواهند لرزید و غلبه بر این تیم انگلیسی به معمایی حل نشده برای همه رقبای انگلیسی و اروپایی بدل خواهد شد که حتی خود آلن ترینگ نیز از رمز گشایی و حل آن عاجز خواهد بود.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت