ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

پارگی مینیسک زانو در ورزش

نویسنده: احمد اعجازی

پارگی مینیسک زانو در ورزش

پارگی مینیسک پا,پارگی مینیسک پا,پارگی مینیسک زانو,پارگی مینیسک زانو,پارگی مینیسک زانو چیست؟,پارگی مینیسک زانو درجه 2,پارگی مینیسک زانو معافیت,پارگی مینیسک زانو و معافیت,پارگی مینیسک زانو درجه 1,درمان پارگی مینیسک پا,پارگی مینیسک زانو,پارگی مینیسک پا,پارگی مینیسک,پارگی مینیسک درجه 3,پارگی مینیسک درجه 2,پارگی مینیسک زانو چیست؟,پارگی منیسک داخلی,پارگی مینیسک زانو درجه 2,پارگی منیسک خارجی زانو,پارگی مینیسک و ورزش,پارگی مینیسک درجه 3,درمان پارگی درجه 3 مینیسک,پارگی مینیسک زانو درجه 3,پارگی مینیسک درجه 2,پارگی مینیسک زانو درجه 2,درمان پارگی مینیسک درجه 2,درمان پارگی مینیسک زانو درجه 2,پارگی مینیسک زانو چیست؟,پارگی منیسک داخلی,درمان پارگی منیسک داخلی زانو,درمان پارگی منیسک داخلی,علائم پارگی منیسک داخلی,عوارض پارگی منیسک داخلی زانو,پارگی شاخ خلفی منیسک داخلی,علائم پارگی منیسک داخلی زانو,پارگی منیسک داخلی زانو,پارگی مینیسک زانو درجه 2,درمان پارگی مینیسک زانو درجه 2,پارگی منیسک خارجی زانو,درمان پارگی مینیسک خارجی زانو,درمان پارگی منیسک خارجی زانو,پارگی مینیسک و ورزش,پارگی مینیسک در ورزش,پارگی مینیسک در ورزشکاران

پارگی مینیسک زانو در ورزش
ورزش در عین سودمندی فراوانی که دارد در برخی موارد ممکن است باعث آسیب در وزشکاران  شود. یکی از نواحی شایع آسیب  در رشته های مختلف ورزشی ، زانوست. زانو یک مفصل لولایی است  که در بالا توسط استخوان ران و در پایین توسط استخوان درشت نی تشکیل شده است مفصل زانو توسط عضلات و رباط های اطراف خود پایدار شده است. عضله چهار سر رانی در جلو ران و عضله همسترینگ در پشت ران قرار دارند که باعث راست شدن و خم شدن زانو می شوند.
دو رباط به نام رباط صلیبی قدامی و رباط صلیبی خلفی در زانو وجود دارد که مانع جابجایی قدامی و خلفی زانو می شود . همچنین رباط های طرفی زانو نیز در پایداری زانو و جلوگیری از حرکات جانبی زانو نقش موثر و مهمی را دارند. در مفصل زانو ،دو مینیسک داریم که یکی در طرف داخل و دیگری در خارج قرار دارند. جنس این مینیسک ها غضروفی – فیبری است و داخل آنها مقعر و خارج مینیسک ها محدب است در نتیجه در برش عرضی به صورت سه گوش دیده می شوند. غیر از قسمت محیطی مینیسک ها سایر قسمت های آن خونرسانی ضعیفی دارد.

 

پارگی مینیسک زانو, درمان پارگی مینیسک زانو, علل پارگی پارگی مینیسک

وظایف اصلی مینیسک ها به شرح زیر است :
۱- افزایش پایداری مفصل زانو با عمق بخشیدن به سطح مفصلی
۲- انتقال و پخش نیرو های وارده به مفصل
۳- افزایش نرمی مفصل
۴- جذب شوک های ضربه

 

بسته به اینکه شکل پارگی مینیسک چگونه است و در کدام قسمت از آن قرار دارد پارگی های مینیسک به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. پارگی ها ممکن است طولی، عرضی، مایل ، دسته سطلی ، شاخی ،به صورت زبانه ای (آویخته) ، یا مخلوطی از انواع قبلی باشند. پارگی های مینیسک هم در حین ورزش می تواند رخ دهد و هم در سایر فعالیت های غیر ورزشی ممکن است ایجاد شود.

 

علائم پارگی مینیسک چیست؟
معمولاً زمانی که افراد از ناحیه مینیسک صدمه می بینند احساس درد دارند بویژه زمانی که زانوی خود را صاف می کنند . احتمال دارد که درد خفیف باشد و شخص به فعالیت خود ادامه دهد . اگر تکه های جدا شده منیسک بین استخوان های ران و درشت نی قرار گیرند درد شدیدی رخ می دهد . چنانچه رگ های خونی مسدود شوند ممکن است تورم اندکی بعد از آسیب ایجاد شود یا در صورتی که مفصل با مایع تولید شده به وسیله سینوویوم  در نتیجه التهاب پر شود، تورم چند ساعت بعد رخ دهد.

 

درصورتی که سینوویوم آسیب دیده باشد، احتمالاً ملتهب شده و برای محافظت از خود مایعی تولید می کند که این امر موجب تورم زانو می گردد . گاهی اوقات صدمه ای که قبلا” رخ داده و درمان نشده باشد، ماه ها یا سال ها بعد دردناک می شود بخصوص اگر زانو مجدداً آسیب ببیند. بعد از هر صدمه ای احتمالاً زانو صدایی مثل” تیک”می دهد، قفل می شود یا احساس ضعف می کند . ممکن است که علائم صدمه مینیسک نمایان نشود اما غالباً علائم بروز کرده و نیازمند درمان می باشد.

 

پارگی مینیسک زانو, درمان پارگی مینیسک زانو, علل پارگی پارگی مینیسک

علائم مزمن
اگر به علائم حاد بعد از پارگی منیسک بی توجهی شود معمولا” این علائم بعد از گذشت چند هفته یا از بین رفته و یا تخفیف می یابد. با این حال علائمی برای بیمار باقی می ماند. مهمترین علائم پارگی منیسک بعد از گذشت چند هفته از آسیب عبارتند از:
تورم زانو بر اثر افزایش مایع سینوویال زانو که در زبان عامه به آن آب آوردن زانو می گویند. این تورم هر وقت به زانو فشار زیادی وارد می شود بصورت دوره ای بیشتر می شود.

 

درد در سطح مفصلی درست در جایی که مینیسک قرار دارد. این درد بسته به محل پارگی بر روی مینیسک داخلی یا خارجی است. درد با فشار بر روی محل آسیب بیشتر می شود.

قفل شدن زانو که به صورت گاهگاهی ایجاد شده و مانع از باز شدن زانو می شود. گاهی اوقات خود بیمار یاد می گیرد که زانویش را با انجام حرکاتی از حالت قفل شده خارج کند.
خالی شدن زانو یا احساس ناپایداری زانو که در این حال بیمار احساس می کند زانویش در زیر بدنش ناپایدار بوده و در حین راه رفتن به ناگهان در رفته و خالی می شود.

لاغر شدن عضلات چهارسر ران
احساس صدا دادن زانو بصورت کلیک یا تقه در حین خم و راست شدن

بعد از پارگی منیسک بهبود نخواهد یافت زیرا فاقد رگ خونی مستقیم است.مواد غذایی منیسک ها با توجه به قانون اسمز از مایع سنوویال تأمین می شود.بعد از پارگی می نیسک قسمت پاره شده سخت شده و در نهایت آتروفی می شود.

 

پارگی مینیسک زانو, درمان پارگی مینیسک زانو, علل پارگی پارگی مینیسک

 

درمان پارگی مینیسک
درمان پارگی مینیسک شامل دو مرحله است یکی فاز حاد و دیگری فاز مزمن. در فاز حاد آسیب باید در ابتدا فرد را از بازی خارج کرد به وی استراحت داد و زانو را تحت کامپرشن و درمان با یخ قرار داد. معمولا در هر یک ساعت بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه از یخ بر روی موضع استفاده می شود بهتر است از تماس مستقیم یخ با بافت پرهیز شود زیرا ممکن است باعث آسیب پوست شود. این درمان باعث کاهش تورم و التهاب در بافت آسیب دیده می شود.درمان فاز حاد معمولا بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت به طول می انجامد.

 

در فاز مزمن درمان تاکید بر روی بازتوانی و در صورت داشتن اندیکاسیون ، عمل جراحی است. نوع درمان بر حسب سن فرد ، میزان فعالیت و تحرک فرد ، میزان و ناحیه پارگی مینیسک  و مدت زمانی که از پارگی گذشته است تغییر می کند. ناحیه ای که در یک سوم خارجی مینیسک قرار دارد دارای خونرسانی خوبی است و پارگی هایی که در این قسمت هستند ممکن است به طور خودبخودی یا با عمل جراحی ترمیم شوند.

 

ناحیه دو سوم مرکزی به صورت خود به خودی یا عمل جراحی ترمیم نمی شود بلکه احتیاج به جراحی و خارج کردن مینیسک به صورت کامل یا نسبی دارند که این عمل معمولا به وسیله آرتروسکوپی و توسط جراح متخصص ارتوپدی انجام می شود.
درمان فیزیوتراپی
بعد از عمل جراحی ورزشکاران باید تحت فیزیوتراپی قرار بگیرند که ممکن است این درمان برحسب نوع عمل جراحی تا چندین ماه طول بکشد و شامل مراحل مختلف درمانی می باشد . بعد از طی این مراحل ورزشکار برای بازگشت به رقابت و شرکت در مسابقات آماده شده است.

 

برچسب ها : آسيب مينيسك زانو،آسیب منیسک زانو،آسیبهای منیسک زانو،آسیبهای مینیسک زانو،پارگي مينيسك پا،پارگي مينيسك زانو،پارگی شاخ خلفی منیسک داخلی،پارگی منیسک خارجی زانو،پارگی منیسک داخلی،پارگی منیسک داخلی زانو،پارگی مینیسک،پارگی مینیسک پا،پارگی مینیسک در ورزش،پارگی مینیسک در ورزشکاران،پارگی مینیسک درجه 2،پارگی مینیسک درجه 3،پارگی مینیسک زانو،پارگی مینیسک زانو چیست؟،پارگی مینیسک زانو در طب سنتی،پارگی مینیسک زانو درجه 1،پارگی مینیسک زانو درجه 2،پارگی مینیسک زانو درجه 3،پارگی مینیسک زانو معافیت،پارگی مینیسک زانو و درمان آن،پارگی مینیسک زانو و معافیت،پارگی مینیسک و ورزش،جراحی مینیسک زانو چیست،درمان پارگي مينيسك زانو،درمان پارگی درجه 3 مینیسک،درمان پارگی منیسک خارجی زانو،درمان پارگی منیسک داخلی،درمان پارگی منیسک داخلی زانو،درمان پارگی منیسک زانو،درمان پارگی منیسک زانو با داروهای گیاهی،درمان پارگی مینیسک پا،درمان پارگی مینیسک خارجی زانو،درمان پارگی مینیسک درجه 2،درمان پارگی مینیسک زانو با دارو،درمان پارگی مینیسک زانو با طب سنتی،درمان پارگی مینیسک زانو با فیزیوتراپی،درمان پارگی مینیسک زانو با لیزر،درمان پارگی مینیسک زانو با ورزش،درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی،درمان پارگی مینیسک زانو درجه 2،درمان پاره شدن مینیسک زانو،درمان مينيسك زانو،درمان مينيسک زانو،درمان مینیسک زانو با سلولهای بنیادی،درمان مینیسک زانو با فیزیوتراپی،درمان مینیسک زانو با لیزر،درمان مینیسک زانو بدون جراحی،درمان مینیسک زانو چیست،درمان مینیسک زانو در طب سنتی،زانو بند مینیسک،علائم آسیب منیسک زانو،علائم پارگی منیسک داخلی،علائم پارگی منیسک داخلی زانو،عوارض پارگی منیسک داخلی زانو،مينيسك زانو،مينيسك زانو چيست ؟،مينيسک زانو،مینیسک زانو،مینیسک زانو پارگی،مینیسک زانو چیست،مینیسک زانو درمان،مینیسک زانو معافیت،مینیسک زانو و درمان آن،مینیسک زانو ویکی پدیا

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت