ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

ورزش‌های قدرتی، مضرند یا مفید؟

نویسنده: احمد اعجازی

ورزش‌های قدرتی، مضرند یا مفید؟

بدنسازی زنان,بدنسازی زنان ایرانی,بدنسازی زنان ایران,بدنسازی زنان خارجی,بدنسازی زنان امریکایی,بدنسازی زنان یوتیوب,بدنسازی زنان با دستگاه,بدنسازی زنان,بدنسازی زنان روسی,بدنسازی زنان در خانه,بدنسازی بانوان,بدنسازی بانوان ایرانی,بدنسازی بانوان,بدنسازی بانوان در خانه,بدنسازی بانوان خارجی,بدنسازی بانوان در ایران,بدنسازی بانوان ایران,بدنسازی بانوان در منزل,بدنسازی بانوان برنامه,بدنسازی بانوان تهران,بدنسازی در خانه,بدنسازی در خانه با دمبل,بدنسازی در خانه بدون وسیله,بدنسازی در خانه,بدنسازی در خانه با دمبل تصویری,بدنسازی در خانه بدون وزنه,بدنسازی در خانه بدون وسیله با تصویر,بدنسازی بدون وسیله در خانه,بدنسازی در خانه برای بانوان,بدنسازی در خانه با دمبل و هالتر,بدنسازی مردان,بدنسازی مردان,بدنسازی مردان جهان,بدنسازی مردان ایرانی,بدنسازی مردان ایران,بدنسازی مردان لاغر,بدنسازی مردان ایران,بدنسازی مردان عکس,بدنساز مردان,بدنسازی فیتنس مردان,بدنسازی فیتنس,بدنسازی فیتنس 2016,بدنسازی فیتنس مردان,بدنسازی فیتنس چیست,بدنسازی فیتنس بانوان,بدنسازی فیتنسی,بدنسازی فیتنس زنان,بدنسازی فیتنس آپارات,بدنسازی فیتنس برنامه,بدنسازی فیتنس عکس,بدنسازی به انگلیسی,بدنساز به انگلیسی چی میشه,معنی باشگاه بدنسازی به انگلیسی,ترجمه باشگاه بدنسازی به انگلیسی,حرکات بدنسازی به زبان انگلیسی,بدنسازی به انگلیسی,اصطلاحات بدنسازی به انگلیسی,حرکات بدنسازی به انگلیسی,باشگاه بدنسازی به انگلیسی,مربی بدنسازی به انگلیسی,بدنسازی طبیعی,بدنسازی طبیعی بدون مکمل,بدنسازی طبیعی در خانه,بدنسازی طبیعی pbt,بدنسازی طبیعی بدون وزنه,بدنسازی طبیعی,بدنسازان طبیعی,بدنساز طبیعی,برنامه بدنسازی طبیعی,تغذیه بدنسازی طبیعی,بدنسازی ایران,بدنسازی ایرانی,بدنسازی ایرانیان,بدنسازی ایران عکس,بدنسازان ایرانی فیس بوک,بدنسازان ایرانی,بدنساز ایرانی,بدنسازان ایرانی عکس,بدنسازی ایران,بدنسازان ایرانی در لباس,بدنسازی فوتبال,بدنسازی فوتبال با وزنه,بدنسازی فوتبالی,بدنسازی فوتبال,بدنسازی فوتبالیست ها,بدنسازی فوتبال برای نوجوانان,بدنسازی فوتبال در خانه,بدنسازی فوتبال با وزنه,بدنسازی فوتبال بدون وزنه,بدنسازی فوتبال حرفه ای

 

ورزش‌های قدرتی
کسانی که ورزش می‌کنند و می‌خواهند وزن‌شان را کاهش دهند یا آن دسته از افرادی که می‌خواهند کمی افزایش وزن پیدا کنند، معمولا هدف‌شان تقویت عضلات است و تصور می‌کنند ورزش‌های عضلانی خیلی زودتر و بهتر از سایر ورزش‌ها به نتیجه می‌رسد.
برای همین هم با چنین طرز فکری پیش می‌روند و تصمیم می‌گیرند بیشتر از این نوع تمرینات قدرتی استفاده کنند. افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، هم معمولا در کنار سوزاندن چربی‌ها، به تقویت عضلات فکر می‌کنند و می‌خواهند همزمان، عضلات بدن‌شان را نیز تقویت کنند.

 

برای همین طبیعی به نظر می‌رسد گروهی از این افراد، بی‌توجه به نکاتی که باید حین انجام ورزش در نظر داشت، مشغول فعالیت شوند و با تمرین‌های سنگین و مداوم به فکر عضله‌سازی باشند. در حالی که به گفته متخصصان برای انجام ورزش‌های قدرتی با هدف تقویت عضلات و عضله سازی باید نکاتی را در نظر گرفت و با توجه به آنها پیش رفت تا احتمال بروز آسیب و صدمات جسمی هم به حداقل برسد.

 

تمرینات قدرتی برای عضله‌سازی
همان طور که گفته شد، تمرینات  قدرتی معمولا با هدف تقویت عضلات یا عضله‌سازی انجام می‌شود و بسیاری از کسانی که به فکر ورزش می‌افتند، با چنین هدفی به این نوع تمرینات قدرتی روی می‌آورند. البته بسیاری از افراد هم می‌گویند ورزش‌های قدرتی، سلامت‌ را تهدید می‌کند و برای همین تصور می‌کنند نباید سراغ فعالیت‌های قدرتی بروند. در صورتی که متخصصان می‌گویند اگر ورزش‌ها و فعالیت‌های قدرتی به درستی و بر اساس شرایط انتخاب شود و فرد هم آنها را به شیوه‌ای صحیح انجام دهد، هیچ گونه مشکلی ایجاد نخواهد شد.

 

دکتر خسروی، متخصص پزشکی ورزشی درباره فعالیت‌ها و ورزشهای قدرتی می‌گوید:
فعالیت‌ها و ورزشهای قدرتی که معمولا با استفاده از وزنه‌ها یا دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود، برای تقویت عضلات یا عضله‌سازی مفید خواهد بود و ورزش های قدرتی می‌تواند به افرادی که دنبال این هدف هستند، کمک کند، اما نکته مهم این است که پیش از شروع ورزش قدرتی باید بر اساس شرایط فرد، تمرین مناسب را انتخاب کرد.

 

ورزش‌های قدرتی,ورزش قدرتی,بدنسازی

ورزشهای قدرتی که معمولا با استفاده از وزنه‌ها انجام می شود برای عضله‌سازی مفید خواهد بود

 تمرینات قدرتی بیش از حد، ممنوع!
ورزش‌ها و تمرینات قدرتی به خودی خود بد نیست و مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما دردسر وقتی شروع می‌شود که فرد تصور می‌کند هر چه وزنه سنگین‌تری را انتخاب کند، بهتر است یا زودتر به هدفش می‌رسد. بعضی‌ها هم تعداد دفعات تمرین‌های قدرتی را افزایش می‌دهند و در طول روز چندین و چند بار یک فعالیت را تکرار می‌کنند تا به خیال خودشان هر چه زودتر نتیجه بگیرند. غافل از این‌ که همین تکرار بیش از حد یا انجام دادن تمرینات قدرتی و پشت‌سرهم، نه‌تنها آنها را به هدف‌شان نزدیک نمی‌کند که حتی می‌تواند سلامت‌شان را هم به خطر بیندازد.

 

دکتر خسروی با تاکید بر این موضوع یادآور می‌شود: تمرینات قدرتی باید متناسب با توان و شرایط جسمی هر فرد انتخاب شود. به این معنی که ابتدا باید بررسی‌های لازم صورت بگیرد تا وزنه مناسب یا دستگاه مورد نیاز بر اساس توان و تحمل فرد مشخص شده و ورزش انجام شود. زمانی که وضعیت جسمی فرد ارزیابی می‌شود، می‌توان تعداد دفعاتی که تمرین قدرتی باید انجام شود و تکرار‌های مورد نیاز را مشخص کرد تا فرد بتواند در مدت زمانی معین به هدفی که دارد، برسد.

 

به طور معمول توصیه می‌کنیم افراد ورزش را از یک نوبت در روز شروع کنند و بیشتر از دو تا سه بار در هفته نیز این تمرینات قدرتی را انجام ندهند. تعداد تکرار تمرینات قدرتی هم بسیار مهم است و بر اساس وزنه‌هایی که انتخاب می‌شود باید هر دسته از ورزش‌ها را تکرار کرد.

 

با وجود این، معمولا توصیه می‌شود هر تمرینی قدرتی را چهار تا هشت یا ده مرتبه تکرار کرد. به این معنی که برای وزنه‌های سنگین باید تعداد تکرار‌های کمتر را انتخاب کرد و هرچه وزنه سبک‌تر می‌شود، می‌توان تعداد تکرارها را افزایش داد. نباید فراموش کنیم زمانی که تعداد تکرارها در تمرینات قدرتی خیلی زیاد می‌شود و به حدود 20 تا 30 مرتبه می‌رسد، ورزش به سمت تمرینات هوازی می‌رود و دیگر قدرتی نیست؛ بنابراین نباید انتظار داشته باشیم در چنین موقعیتی، ورزش به ساخت عضلات خیلی کمک کند.

 

در ورزش های قدرتی این آسیب‌ها را جدی بگیرید
این که می‌گویند انجام هر نوع ورزش‌ قدرتی ممکن است سلامت فرد را به خطر بیندازد، صحیح نیست و نباید فکر کنیم ضرر و زیان تمرینات و ورزش های قدرتی بیشتر از سود و فایده‌شان است، اما زمانی که تمرینات قدرتی بدون در نظر گرفتن نکات علمی انجام شود، آن وقت است که باید منتظر بروز مشکلات کوچک و بزرگ بود.

 

دکتر خسروی با تاکید بر این نکته خاطرنشان می‌کند: در صورتی که تمرینات قدرتی بیشتر از حد توان و تحمل فرد باشد یا ورزشی بیشتر از تعداد دفعات مورد نیاز تکرار شود، می‌تواند به عضله و رباط‌های بدن آسیب بزند و درد و ناراحتی ایجاد کند.

 

ورزش‌های قدرتی,تمرینات قدرتی برای عضله‌سازی,بدنسازی

در تمرینات و ورزش های قدرتی استفاده نادرست از وزنه‌ها می‌تواند سبب آسیب شود

زمانی که ورزش‌ها سنگین‌تر از حد توان فرد باشد یا به اشتباه انتخاب و انجام شود، در سطوح پایین‌تر باعث کشیدگی عضله و رباط‌ها خواهد شد و در صورتی که ورزش خیلی سنگین باشد، ممکن است موجب پارگی رباط‌ها شود که در هر صورت می‌تواند سلامت فرد را تهدید کند. در تمرینات قدرتی استفاده نادرست از دستگاه‌ها و وزنه‌ها هم می‌تواند مشکلات متعدد دیگری ایجاد کند که حتی ممکن است به شکستگی استخوان نیز منجر شود.

 

به همین دلیل هم این متخصص پزشکی ورزشی توصیه می‌کند بروز هر گونه دردی را حین انجام ورزش جدی بگیرید و یادتان باشد درد، نشانه و هشداری است که به شما می‌گوید ورزش بیش از حد توان‌تان بوده یا به اشتباه انجام شده است؛ بنابراین ورزش قدرتی را در حدی انجام دهید که احساس کشش داشته باشید، ولی دردی را حس نکنید.

 

عوامل آسیب رسان در بدنسازی
1- نداشتن یار کمکی
اگر شما به بدنسازی بپردازید، بعد از گذشت مدت زمانی به مرحله ای می رسید که برای بلند کردن بعضی از وزنه ها، به یک یار کمکی نیاز خواهید داشت.
در حرکاتی همچون اسکوات و پرس سینه وقتی که به تکرارهای آخر نزدیک می شوید و عضلات آخرین توان را به کار می بندند تا حرکات را تمام کنند، وجود یک یار کمکی کاملا ضروری می باشد و کمک ناصحیح یک یار کمکی نهایتا منجر به آسیب دیدگی خواهد شد.

 

2- انجام ندادن ست های گرم کردنی
تعریف گرم کردن در بدنسازی یعنی استفاده از وزنه سبک برای تکرار های بالا، زیرا انجام این گونه حرکت باعث بالا رفتن فشار خون و پمپاژ بیشتر خون به عضلات می شود. سعی کنید حتما قبل از انجام حرکات و ست های اصلی در تمرینات قدرتی، برای دو تا سه ست از حرکات گرم کردنی مربوط به آن عضله استفاده نمایید تا از آسیب دیدگی عضلات جلوگیری شود.

 

3- تغذیه ضعیف در بدنسازی
اگر به اندازه ای کافی غذا نخورید و با این وجود به انجام تمرینات قدرتی بپردازید، احتمال آسیب دیدگی در تمرینات در شما بالا خواهد رفت. اگر در این حالت قرار دارید و به نوعی تغذیه ای ضعیف دارید، سعی کنید از وزنه های سبک کمک بگیرید تا از بروز آسیب دیدگی جلوگیری نمایید.

 

4-تمرکز نداشتن هنگام انجام تمرینات بدنسازی
اگر در زمان انجام حرکات بدنسازی به فکر مسایل خارج از باشگاه باشید، بدانید که در حال خوشامدگویی به آسیب دیدگی هستید. به تمرینات قهرمانان این رشته توجه کنید و ببینید که چطور این افراد با تمرکز کامل حرکات را انجام می دهند.

 

برچسب ها : اصطلاحات بدنسازی به انگلیسی،باشگاه بدنسازی به انگلیسی،بدنساز ایرانی،بدنساز به انگلیسی چی میشه،بدنساز طبیعی،بدنساز مردان،بدنسازان ایرانی،بدنسازان ایرانی در لباس،بدنسازان ایرانی عکس،بدنسازان ایرانی فیس بوک،بدنسازان طبیعی،بدنسازي ايران،بدنسازي بانوان،بدنسازي به انگليسي،بدنسازي در خانه،بدنسازي زنان،بدنسازي طبيعي،بدنسازي فوتبال،بدنسازي فوتبال با وزنه،بدنسازي مردان،بدنسازي مردان ايران،بدنسازی ایران،بدنسازی ایران عکس،بدنسازی ایرانی،بدنسازی ایرانیان،بدنسازی بانوان،بدنسازی بانوان ایران،بدنسازی بانوان ایرانی،بدنسازی بانوان برنامه،بدنسازی بانوان تهران،بدنسازی بانوان خارجی،بدنسازی بانوان در ایران،بدنسازی بانوان در خانه،بدنسازی بانوان در منزل،بدنسازی بدون وسیله در خانه،بدنسازی به انگلیسی،بدنسازی در خانه،بدنسازی در خانه با دمبل،بدنسازی در خانه با دمبل تصویری،بدنسازی در خانه با دمبل و هالتر،بدنسازی در خانه بدون وزنه،بدنسازی در خانه بدون وسیله،بدنسازی در خانه بدون وسیله با تصویر،بدنسازی در خانه برای بانوان،بدنسازی زنان،بدنسازی زنان امریکایی،بدنسازی زنان ایران،بدنسازی زنان ایرانی،بدنسازی زنان با دستگاه،بدنسازی زنان خارجی،بدنسازی زنان در خانه،بدنسازی زنان روسی،بدنسازی زنان یوتیوب،بدنسازی طبیعی،بدنسازی طبیعی pbt،بدنسازی طبیعی بدون مکمل،بدنسازی طبیعی بدون وزنه،بدنسازی طبیعی در خانه،بدنسازی فوتبال،بدنسازی فوتبال با وزنه،بدنسازی فوتبال بدون وزنه،بدنسازی فوتبال برای نوجوانان،بدنسازی فوتبال حرفه ای،بدنسازی فوتبال در خانه،بدنسازی فوتبالی،بدنسازی فوتبالیست ها،بدنسازی فیتنس،بدنسازی فیتنس 2016،بدنسازی فیتنس آپارات،بدنسازی فیتنس بانوان،بدنسازی فیتنس برنامه،بدنسازی فیتنس چیست،بدنسازی فیتنس زنان،بدنسازی فیتنس عکس،بدنسازی فیتنس مردان،بدنسازی فیتنسی،بدنسازی مردان،بدنسازی مردان ایران،بدنسازی مردان ایرانی،بدنسازی مردان جهان،بدنسازی مردان عکس،بدنسازی مردان لاغر،برنامه بدنسازی طبیعی،ترجمه باشگاه بدنسازی به انگلیسی،تغذیه بدنسازی طبیعی،حرکات بدنسازی به انگلیسی،حرکات بدنسازی به زبان انگلیسی،عوارض استفاده از پودرهای بدنسازی،عوارض استفاده از داروهای بدنسازی،عوارض باشگاه بدنسازی بانوان،عوارض بدنسازی بانوان،عوارض بدنسازی برای بانوان،عوارض بدنسازی برای زنان،عوارض بدنسازی برای نوجوانان،عوارض بدنسازی در زنان،عوارض بدنسازی در نوجوانی،عوارض بدنسازی زنان،عوارض بدنسازی سنگین،عوارض پمپ بدنسازی،عوارض پمپ برای بدنسازی،عوارض پمپ خون در بدنسازی،عوارض پمپ در بدنسازی،عوارض پودر پمپ بدنسازی،عوارض پودرهاي بدنسازي،عوارض پودرهای بدنسازی،عوارض پودرهای پروتئین بدنسازی،عوارض پودرهای مکمل بدنسازی،عوارض جانبی داروهای بدنسازی،عوارض داروهاي بدنسازي،عوارض داروهای بدنسازی،عوارض داروهای بدنسازی بر کبد،عوارض داروهای هورمونی در بدنسازی،عوارض داروی بدنسازی،عوارض داروی بدنسازی کراتین،عوارض قرص پمپ بدنسازی،عوارض قرص پمپ در بدنسازی،عوارض قرصها و پودرهای بدنسازی،عوارض مصرف پمپ بدنسازی،عوارض مصرف پودرهای بدنسازی،عوارض مصرف داروهای بدنسازی،عوارض مکمل بدنسازی پمپ،عوارض مکمل پمپ در بدنسازی،کم عوارض ترین داروهای بدنسازی،مربی بدنسازی به انگلیسی،معنی باشگاه بدنسازی به انگلیسی،ورزش های قدرتی چیست،ورزش های قدرتی در خانه،ورزش های قدرتی نشستنی

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت