ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

هشدار آژانس بین‌المللی انرژی

نویسنده: علی باستانی

%d9%87%d8%b4%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%a2%da%98%d8%a7%d9%86%d8%b3-%d8%a8%db%8c%d9%86%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84%db%8c-%d8%a7%d9%86%d8%b1%da%98%db%8c

 

,آژانس بین المللی انرژی اتمی,آژانس بین المللی انرژی اتمی چیست,آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران,آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل,آژانس بین المللی انرژی اتمی (iaea),آژانس بین المللی انرژی اتمی,سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی,اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی,رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی,تاریخچه آژانس بین المللی انرژی اتمی,آژانس بین المللی انرژی,آژانس بین المللی انرژی,آژانس بین المللی انرژی Iea,آژانس بین المللی انرژی هسته,آژانس بین المللی انرژی نفت,مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی,نماینده ایران در آژانس بینالمللی انرژی اتمی,نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی کیست؟,دبیرکل آژانس بینالمللی انرژی اتمی

 

قیمت نفت در هفته گذشته روند نزولی داشت؛ به‌طوری‌که در پایان هفته قیمت هر دو شاخص عمده نفت بیش از سه دلار از هفته قبل کمتر بود. بهبود تولید نفت شیل، گزارش آژانس بین‌المللی انرژی مبنی بر رشد کند تقاضا و تداوم فزونی عرضه از دلایل عمده این کاهش عنوان شده است.

٣ شاخص اصلی قیمت نفت
قیمت نفت «برنت دریای شمال» (Brent) در نخستین ساعات روز جمعه، شانزدهم سپتامبر، ۴۶‌دلار‌و ۵٩ سنت معامله شد که نسبت به پایان هفته قبل، سه‌دلار‌و ۴٠ سنت کاهش یافته است. شاخص «نفت وست تگزاس اینترمدیت» (WTI) نیز در همین روز ۴٣‌دلار‌و ٩١ سنت معامله شد که نسبت به پایان هفته قبل، حدود سه‌دلار‌و ٧١ سنت افت نشان می‌دهد.  همچنین بنا به گزارش دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان (OPEC Reference Basket Price) – که متشکل از میانگین قیمت نفت ١٢ کشور عضو این سازمان است- در پایان روز پنجشنبه، پانزدهم سپتامبر، به ۴١‌دلار‌و ۶٧ سنت رسید که نسبت به روز مشابه هفته گذشته، دو‌دلار‌و ٩۴ سنت پایین‌تر است.
هشدار آژانس بین‌المللی انرژی
آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) روز سه‌شنبه در گزارشی درباره افزایش اندک تقاضا و افزایش بیشتر عرضه نفت در جهان هشدار داد و بازار نفت را تا میانه سال ٢٠١٧ با مازاد عرضه پیش‌بینی کرد. این نهاد معتبر بین‌المللی انرژی، میزان افزایش تقاضای جهانی نفت در سال جاری را با ١٠٠ ‌هزار بشکه کاهش نسبت به برآورد قبلی خود یک‌میلیون‌و ٣٠٠‌ هزار بشکه در روز اعلام کرد و هشدار داد این رقم در سال آینده میلادی به یک‌میلیون‌و ٢٠٠‌ هزار بشکه می‌رسد. این سازمان همچنین درباره افزایش تولید و عرضه نفت از سوی کشورهای غیراوپک در سال آتی میلادی هشدار داد. این در حالی است که تولید این گروه از کشورها در سال جاری با ٨۴٠‌ هزار بشکه کاهش مواجه شده است؛ اما افزایش تولید کشورهای عضو اوپک این کاهش را جبران کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش یادشده پیش‌بینی کرد، سرمایه‌گذاری در حوزه تولید و اکتشاف نفت در سال جاری با ٢۴ درصد کاهش مواجه شود.
افزایش تولید، صادرات و قیمت نفت ایران
گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک نشان می‌دهد تولید نفت ایران در ماه آگوست سال جاری میلادی (دهم مرداد تا دهم شهریور) به سه‌میلیون‌و ۶۵٣‌ هزار بشکه رسید که در مقایسه با ماه قبل، ٢٢‌‌هزار‌و ٣٠٠ بشکه در روز افزایش نشان می‌دهد؛ همچنین براساس این گزارش، هر بشکه نفت سنگین ایران در این ماه با ۵٨ سنت افزایش نسبت به ماه قبل، در سطح ۴٢‌دلار‌و ١٧ سنت معامله شده است. متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه یادشده با ۴٢ سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن، ۴٣‌دلار‌و ١٠ سنت در هر بشکه بوده است. همچنین به گزارش رویترز، صادرات نفت ایران به کره ‌جنوبی در ماه آگوست سال جاری میلادی روزانه ٣۶٠‌‌هزار‌و ٧٧٠‌ هزار بشکه بوده که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از دو برابر افزایش یافته است. حجم واردات نفت این کشور از ایران در هشت ماه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل ١٢٠ درصد رشد نشان می‌دهد.
رقابت بر سر مقام اول تولیدکننده نفت جهان
با افت تولید نفت از دکل‌های نفتی آمریکا، این کشور با کاهش ١۶٠‌هزار‌بشکه‌ای تولید نفت مواجه شد و مقام اول تولیدکننده نفت جهان را به عربستان واگذار کرد. این کشور از آوریل سال ٢٠١۴ میلادی و همراه با افزایش تولید نفت ماسه‌ای (شیل) به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شد؛ اما این جایگاه دو سال بیشتر به طول نینجامید و با کاهش قیمت نفت، تولید نفت گران شیل با افت مواجه شد. گفتنی است تولید نفت عربستان در ماه‌های اخیر میلادی ١٠‌‌میلیون‌و ۶۵٠‌ هزار بشکه در روز بوده است که این رقم در هشت‌ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٢٠٠‌ هزار بشکه در روز رشد نشان می‌دهد.
قیمت گاز طبیعی
به گزارش اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا (EIA)، قیمت شاخص اسپات هنری هاب
(Henry Hub) به‌عنوان شاخصی برای قیمت فروش لحظه‌ای گاز طبیعی در آمریکا در هفته منتهی به شانزدهم سپتامبر در سطح سه‌دلار‌و چهار سنت به ازای هر‌ میلیون بی‌تی‌یو یا واحد گرمایی انگلیسی (MMBtu) مبادله شد که نسبت به هفته گذشته، ١١ سنت افزایش یافته است. این افزایش در حالی رخ داد که قیمت‌های نفت در یک هفته گذشته روند نزولی داشتند و به صورت معمول، قیمت جهانی گاز از قیمت نفت تأثیر مثبت می‌گیرد.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت