ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

نماز و دعای عید نوروز

نویسنده: علی باستانی

نماز و دعای عید نوروز

 

 

, نماز و دعای عید نوروز , , دعای عید نوروز , دعای عید نوروز , دعای عید نوروز یا مقلب , دعای عید نوروز با معنی , دعای عید نوروز پارسی , دعای عید نوروز یا مقلب القلوب , دعای عید نوروز به انگلیسی , دعای عید نوروز به فارسی , دعای عید نوروز همراه با معنی , دعای عید نوروز در مفاتیح , دعای قبل از عید نوروز , دعای روز اول عید نوروز , دعای اول عید نوروز , دعای عید نوروز با ترجمه , دعای باستانی عید نوروز , دعای زیبا برای عید نوروز , بهترین دعای عید نوروز , ترجمه دعای عید نوروز , ترجمه دعای عید نوروز , تفسیر دعای عید نوروز , تصاویر دعای عید نوروز , ترجمه ی دعای عید نوروز , دانلود دعای عید نوروز , دعای زرتشت در عید نوروز , درباره دعای عید نوروز , دانلود صوتی دعای عید نوروز , دعای روز عید نوروز , دعای سفره عید نوروز , دعای شب عید نوروز , معنی دعای شب عید نوروز , دعای فارسی عید نوروز , معنی دعای عید نوروز , دعای مخصوص عید نوروز , متن دعای عید نوروز , نماز و دعای عید نوروز ,

 

نماز عید نوروز

نماز عید نوروز مشتمل است بر قرائت سوره حمد و سوره های قدر، کافرون، توحید، فلق و ناس و بسیار شبیه به نمازی است که ضمن آداب و اعمال روز جمعه و همین طور اعمال روز عید غدیر خم وارد شده است. از آنجا که قرائت سوره قدر در نماز عید نوروز توصیه شده است می توان دریافت که عید نوروز نیز چون دیگر اعیاد اسلامی با نزول برکات و آیات الهی همراه بوده است. تاکید بر قرائت سوره های کافرون ، توحید، معوذتین نیز می تواند اشاره به در خواست دفع انواع شرور و بدی ها داشته باشد. البته در روز عید نوروز ادعیه ای هم ذکر شده است که لازم است به کتب دعا مراجعه شود

…………………………………..

حضرت صادق علیه السلام به معلى بن خنیس تعلیم فرمود : چون روز نوروز شود، غسل کن و پاکیزه‏ترین جامه‏هاى خود را بپوش و به بهترین بوهاى خوش خود را خوشبو گردان و در آن روز روزه بدار. پس چون از نماز پیشین و پسین و نافله‏هاى آن فارغ شوى چهار رکعت نمازبگذار (یعنى هر دو رکعت به یک سلام) و در رکعت اول بعد از حمد ده مرتبه سوره «انا انزلنا» بخوان و در رکعت دوم، بعد از حمد ده مرتبه سوره «قل یا ایها الکافرون» و در رکعت سوم، بعد از حمد ده مرتبه سوره «قل هو الله احد» و در رکعت چهارم، بعد از حمد ده مرتبه «قل اعوذ برب الفلق و قل اعوذ برب الناس» بخوان و بعد از نماز به سجده شکر برو و این دعا بخوان:

…………………………………..

«اللّهمَّ صلِّ على محمد و آل محمد الاوصیاء المرضیین و على جمیع انبیائک و رسلت بافضل صلواتک و بارک علیهم بافضل برکاتک وصل على ارواحهم و اجسادهم. اللهم بارک على محمد و آل محمد و بارک لنا فى یومنا هذا الذى فضّلته و کرّمته و شرّفته و عَظّمت خطره. اللهم بارک لى فیما انعمت به علىّ حتى لا اشکر احداً غیرک و وسّع علىَّ فى رزقى یا ذاالجلال و الاکرام. اللهم ما غاب عنّى فلا یغیبنَّ عنى عونک و حفظک و ما فقدتُ من شى‏ءٍ فلا تفقد نى عونک علیه، حتى لا اتکلَّف ما لا احتاج الیه یا ذاالجلال و الاکرام» چون چنین کنى گناهان پنجاه ساله تو آمرزیده شود

دعای عید نوروز

یا مقلّب القلوب و الابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محوّل الحول و الاحوال حوّل حالنا الى احسن الحال

در معارف اسلامى آمده هر روزى که در آن گناه صورت نگیرد عید است چنان که امام صادق علیه‌السلام مى‌فرماید: “کل یوم لا یعصى اللّه فیه فهو یوم عید”(۱)

اما در طول سال چند عید وجود دارد که از آداب و ویژگى خاصى برخوردارند مهم‌ترین آنها اعیاد غدیر، فطر و قربان است، که آثار و برکات زیادى دارند روز ولادت پیامبر مکرم اسلام صلى‌اللّه‌علیه‌وآله و ائمه اطهار علیهم‌السلام نیز از اعیاد مهم اسلامى به شمار مى‌آیند. عید نوروز که با تحویل سال و چرخیدن یک دور کامل زمین به گرد خورشید شروع مى‌شود، از جمله اعیادى است که جنبه ملى داشته و تاریخ پیدایش آن قبل از اسلام است. این عید با آمدن اسلام و زدودن خرافات از چهره آن مورد موافقت و تأیید ضمنى اسلام قرار گرفت در روایات نیز آمده است که روزى براى حضرت على علیه‌السلام هدیه نوروزى آوردند، فرمودند این چیست؟ گفتند: اى امیرالمؤمنین، امروز نوروز است. حضرت فرمودند: هر روز را براى ما نوروز قرار بدهید.(۲)

امام صادق علیه‌السلام درباره این عید فرموده‌اند: “… و هیچ نوروزى نیست که ما در آن متوقع گشایش و فرجى نباشیم زیرا نوروز از روزهاى ما و شیعیان ما است.”(۳)

امام خمینى قدس‌سره در یکى از پیام‌هاى نوروزى مى‌فرماید: “این عید هر چند یک عید اسلامى نیست، ولى اسلام آن را نفى نکرده است.”(۴)

مرحوم محمد حسین کاشف الغطاء در جواب این سؤال که اعتقاد شیعه و روش شما درباره روز اول سال (نوروز) چیست؟ چنین نوشتند: نوروز مقتضاى جهان است در بشر و حیوان و جماد، بلکه در آسمان و زمین و هوا و فضا؛ و بر این اساس روایاتى از اهل‌بیت علیهم‌السلام درباره نوروز به ما رسیده که عید گرفتن را تأیید کرده‌اند و نیز به نماز، ذکر و عبادت سفارش نموده‌اند و… .(۵)

در این مقال بر آنیم تا درباره دعاى تحویل سال به چهار نکته اشاره کنیم:

نکته اول: تعریف و حالات قلب

واژه قلب ۱۳۲ مرتبه در قرآن آمده است و در دو معنى استعمال مى‌شود: ۱. عضوى که در سمت چپ بدن قرار گرفته و خون را تصفیه و به همه بدن پمپاژ مى‌کند. ۲. روح و نفس که هدایت‌کننده همه اعضاء و جوارح بدن است. قلبى که در دعاى مذکور آمده از نوع دوم، است که داراى حالات مختلف بد و خوب مى‌باشد:

حالات خوب قلب

۱. قلب سلیم و پاک؛ على علیه‌السلام مى‌فرماید: خداوند وقتى نسبت به بنده‌اى اراده خیر کند قلب سلیم روزى او مى‌گرداند.(۶)

۲. قلب مطمئنه؛ قرآن مى‌فرماید: “اَلا بذکر اللّه تَطمئن القلوب”(۷)، همانا با یاد خداوند دل‌ها آرام مى‌گیرد.

۳. قلب نورانى؛ از رسول خدا صلى‌اللّه‌علیه‌وآله در مورد شرح صدر سؤال شد که چیست؟ فرمود نورى است که خداوند در قلب مؤمن قرار مى‌دهد و به وسیله آن سینه‌اش وسعت مى‌یابد.(۸)

حالات بد قلب

۱. قساوت قلب؛ این حالت همراه با بى‌تفاوتى نسبت به احکام خداوند به وجود مى‌آید، قرآن مى‌فرماید: “و جعلنا قلوبهم قاسیه”(۹)، دل‌هاشان را سخت گردانیدیم.

۲. کور شدن قلب؛ شرّالعمى عمى القلب؛ بدترین کورى، کورى قلب است.

۳. انحراف قلب؛ قرآن مى‌فرماید: “فلمَا زاغوا ازاغ اللّه قُلُوبهم”(۱۰)، باز چون از حق روى گردانیدند خدا هم دل‌هاى بى‌نورشان را از سعادت و اقبال بگردانید.

۴. مریض شدن قلب؛ قرآن مى‌فرماید: “فى قلوبهم مرض”(۱۱)، دل‌هاى آنها (منافقین) بیمار است. ‌ ‌

در چنین حالاتى باید گفت که قلب مرده است.

عواملى براى به وجود آمدن حالات بد و منفى در قلب وجود دارد که به برخى از آنها اشاره مى‌شود:

۱. گناه؛ در مناجات مى‌خوانیم “و امات قلبى عظیم جنایتى”(۱۲) اى خدا گناهان بزرگ، دل مرا میرانده است” در روایتى پیامبر اکرم اسلام صلى‌اللّه‌علیه‌وآله مى‌فرماید: گناه بر روى گناه قلب انسان را مى‌میراند.”(۱۳)

۲. دلبستگى به دنیا؛ حضرت على علیه‌السلام مى‌فرمایند: “و اماتت الدنیا قلبه”(۱۴)، دنیا قلب او را میرانده است.

امام صادق علیه‌السلام نیز قلب سالم را قلبى مى‌دانند که از دنیا دوستى سالم باشد.”(۱۵)

۳.پرخورى؛ از پیامبر مکرم اسلام صلى‌اللّه‌علیه‌وآله نقل شده است که فرمودند: با خوردن آب و غذاى فراوان دل را نمیرانید، چون دل مانند کشتزار است که اگر آب فراوان به آن داده شود مى‌میرد.(۱۶)

عواملى نیز براى به وجود آمدن حالات خوب در قلب وجود دارد، از جمله:

۱. توبه از گناه؛ حضرت على علیه‌السلام مى‌فرمایند: توبه دلها را پاکیزه مى‌کند و گناه را مى‌شوید.(۱۷)

۲. انجام عبادت از قبیل نماز و روزه؛

۳. یاد مرگ؛

۴. قرآن خواندن؛

پیامبر مکرم اسلام صلى‌اللّه‌علیه‌وآله مى‌فرمایند: قلب‌ها زنگار مى‌بندند. مانند زنگ زدن آهنى که آب به آن برسد. گفته شد جلاى این‌گونه قلب‌ها به چه وسیله‌اى ممکن است؟ فرمودند: زیاد یاد کردن مرگ و خواندن قرآن.(۱۸)

۵. یاد خدا؛ حضرت على علیه‌السلام خطاب به فرزندشان فرمودند: تو را سفارش مى‌کنم به این که قلب خود را با یاد خدا آباد کنى.(۱۹)

۶. شنیدن موعظه؛ حضرت على علیه‌السلام مى‌فرمایند: قلب خود را به وسیله موعظه زنده کن.(۲۰)

۷. کم خوردن؛ پیامبر اکرم اسلام صلى‌اللّه‌علیه‌وآله مى‌فرمایند: هر که خوراکش کم باشد بدنش سالم و دلش پاک مى‌گردد.(۲۱)

۸. هم‌نشینى با اهل معرفت؛ حضرت على علیه‌السلام مى‌فرمایند: “دیدار اهل معرفت آبادانى قلب است.”(۲۲)

۹. هم‌نشینى با عاقلان؛ حضرت على علیه‌السلام در جاى دیگرى مى‌فرمایند: آبادانى قلب‌ها در هم‌نشینى عاقلان است.(۲۳)

نکته دوم: چرا باید هنگام تحویل سال دعا کنیم؟

از آنجا که با سپرى شدن زمستان و ورود فصل بهار، طبیعت از حالت مردگى بیرون آمده و به سمت سرسبزى پیش مى‌رود، ما هم از حالت مردگى بیرون بیاییم و از خدا بخواهیم که حال ما را بهترین حالات قرار بدهد.

نکته سوم: بهترین حال کدام است؟

صلاح و فساد انسان بستگى به قلب او دارد، اگر قلب و تمام وجود انسان متوجه خدا باشد، این بهترین حال براى او است که در این صورت مى‌گویند قلبش زنده است.

از جمله نشانه‌هاى آن این است:

۱. رحم او زیاد بوده و به فکر دیگران است؛ لذا اگر مشکلى را از یک انسان مشاهده کرد، بى‌تفاوت از کنار آن نمى‌گذرد، بلکه در حد توان جهت رفع آن کوشش مى‌کند.

۲. اشک چشم او زیاد است؛ مثلاً با شنیدن مصایب اهل‌بیت علیهم‌السلام اشک او سرازیر مى‌شود.

۳. از شب اول قبر مى‌ترسد؛ لذا تلاش مى‌کند خود را آماده نماید.

نکته چهارم: وظیفه ما

هنگام تحویل سال و آداب عید

در ایام عید وظایفى داریم که رعایت آنها سبب رشد و تعالى ما مى‌شود که در اینجا به برخى از آن وظایف اشاره مى‌کنیم:

۱. خواندن نیایش تحویل سال؛

با نو شدن طبیعت، از صمیم دل این ندا را برآوریم که: “یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محوّل الحول و الاحوال حوّل حالنا الى احسن الحال” اى قلب کننده قلب‌ها و چشم‌ها؛ اى تدبیر کننده شب و روز اى متحول کننده حالات، حال ما را به بهترین حالات متحوّل کن.

۲. پوشیدن لباس تمیز؛ امام صادق علیه‌السلام فرمودند: “هنگامى که نوروز آمد، غسل کن و پاکیزه‌ترین لباس‌هاى خود را بپوش و با خوش‌بوترین عطرها خود را معطر ساز.”(۲۴)

۳. گشایش در زندگى خانواده؛

برخى سخنان اهل‌بیت علیهم‌السلام سرپرست خانواده را به سخاوت و گشایش در زندگى در ایّام عید فرا خوانده تا خاطره‌اى شیرین و به یاد ماندنى براى اهل خانه به جاى ماند و حالت جشن و شادى پیدا کند. روزى شهاب به امام صادق علیه‌السلام عرض کرد: “حق زن بر شوهرش چیست؟” حضرت ‌فرمودند: “…هر میوه‌اى که مردم از آن مى‌خورند، باید به اهل خانه خود بخوراند و خوراکى را که مخصوص ایام عید است و در غیر ایام به آنها نمى‌رساند، در ایام عید براى آنان تهیه کند.”(۲۵)

۴. روزه گرفتن و برپایى نماز؛ امام ششم علیه‌السلام فرمودند: “چه خوب است که در این روز روزه‌دار باشیم.”(۲۶) دستور چهار رکعت نماز، سجده شکر و دعاى مخصوص این روز هم مورد سفارش قرار گرفته است.

۵. درس عبرت گرفتن؛ توجه کنیم که وارد بهار شده‌ایم و باید از این دگرگونى طبیعت درس عبرت بگیریم.

۶. دید و بازدید؛ از دیگر آداب عید نوروز، دیدار برادران و خواهران مسلمان و آگاهى از شادى‌ها و اندوه‌هاى آنان است. معصوم علیه‌السلام در این باره مى‌فرماید: “این روز نوروز است که مردم در آن اجتماع دارند و همدیگر را ملاقات مى‌کنند تا …”(۲۷) دیدار با خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان عزیز؛ و شادباش گفتن سال نو به آنها در این ایام، داراى اهمیت فوق‌العاده‌اى مى‌باشد.

۷.‌ ‌بررسى اعمال گذشته؛ بررسى کنیم که یک سال را چگونه سپرى کردیم و محاسبه‌اى انجام دهیم که چه قدر گناه کرده‌ایم، آبروى چند نفر را بردیم و چقدر کار خیر انجام داده‌ایم؟ اگر اوصاف زشتى در ما هست، در رفع آنها بکوشیم و اگر کارهاى خیرى انجام داده‌ایم، کوشش کنیم که در آینده مداومت داشته باشد. ‌ ‌

۸. کینه‌ها را از دل برکنیم؛ با آمدن بهار، باغ دلمان را پر شکوفه کنیم و همراه با باران بهارى زنگار کینه‌هاى گذشته را از دل برکنیم و سعى کنیم این قدرت روحى را در برابر افردى که با آنها دشمنى داریم، بیشتر کنیم و محبت آنها را در قلب خود ایجاد کنیم، اگر چه ممکن است آنها به ما بدى کرده باشند.

۹. با کسانى که کدورت داریم آشتى کنیم؛ مؤمن باید سعى کند جلوى کدورت‌ها را بگیرد و این ایام فرصت خوبى براى زدودن کدورت‌هاست، لذا آشتى با آنها خدا را خشنود و پشت شیطان را به خاک مالیده و بنده خدا را خوشحال مى‌کند.

۱۰. رفتن به اماکن مطهره؛ رفتن به اماکن مطهره مثل حرم ملکوتى حضرت  امام رضا علیه‌السلام  از اهمیت والایى برخوردار است.

۱۱. رسیدگى به فقرا؛ با کمک به فقرا، آنان را در شادى خودمان شریک نمائیم.

۱۲. دورى از اسراف؛ از جمله امورى که توجه بدان لازم و ضرورى مى‌باشد، این است که در مهمانى دادن و پذیرایى، از اسراف جلوگیرى کنیم و بدانیم کمال ما در ولخرجى و سفره‌هاى رنگین آن‌چنانى نیست.

حجهالاسلام رضا باقى‌زاده

———-پى‌نوشت‌ها———-

۱ـ نهج‌البلاغه، حکمت ۴۲۸٫

۲ـ من لایحضره الفقیه، ج ۳، ص ۱۹۱٫

۳ـ بحارالانوار، ج ۱۴٫

۴ـ اطلاعات، تاریخ ۲۷/۱۲/۷۴٫

۵ـ مجله فرهنگ جهاد، شماره ۶، ص ۴۹٫

۶ـ غررالحکم.

۷ـ سوره رعد، آیه ۲۸٫

۸ـ مجمع البیان، ج۴، ص۳۶۳٫

۹ـ سوره مائده، آیه” ۱۳٫

۱۰-  سوره صف، آیه ۵٫

۱۱ـ سوره بقره، آیه ۱۰٫

۱۲ـ مناجات خمسه عشر.

۱۳ـ مجموعه ورام، ج ۷، ص ۱۱۸٫

۱۴ـ نهج‌البلاغه، خطبه ۸۵٫

۱۵ـ نور الثقلین، ج ۴، ص ۵۸٫

۱۶ـ مستدرک الوسایل، ج ۳٫

۱۷ـ غرر الحکم.

۱۸ـ کنز العمال، خبر ۴۲۱۳۰٫

۱۹ـ نهج‌البلاغه، نامه ۳۱٫

۲۰ـ همان، نامه” ۳۱٫

۲۱ـ مجموعه ورام، ج ۲، ص ۲۲۹٫

۲۲ـ غرر الحکم.

۲۳ـ نهج‌البلاغه، نامه ۳۱٫

۲۴ـ المیزان، ج ۲۰، ص ۱۴۴٫

۲۵ـ وسایل الشیعه، ج ۱۵، ص ۲۴۹٫

۲۶ـ میزان الحکمه، ج ۷، ص ۱۳۳٫

۲۷ـ همان، ص۱۳۱٫

برچسب ها : احكام آميزش،احكام آميزش از عقب،احكام بالانجليزي،احكام بالانجليزي مترجمه بالعربي،احكام باللغة الانجليزية،احكام تارك الصلاة،احكام تجويد،احكام تجويد القران،احكام تجويد القران الكريم،احكام تقليد،احكام تلاوة القران،احكام تلاوة القران الكريم،احكام جميلة،احكام جميلة عن الحياة،احكام جميلة وقصيرة،احكام جنابت،احكام حب،احكام حلق الراس،احكام حلق الشعر،احكام حلوه،احكام خمس،احكام دين،احكام دينية،احكام ذبح كردن،احكام رمضان،احكام روزه،احكام روزه مسافر،احكام زكاة الفطر،احكام زكاة المال،احكام زواج المتعة،احكام زواج المسيار،احكام زيارة القبور،احكام سجود السهو،احكام سورة النور،احكام شرعي،احكام شرعية،احكام شرعية للجماع،احكام شرعية للمتزوجين،احكام صلاة الجماعة،احكام صلاة الجمعة،احكام صلاة الجنازة،احكام صلاة العيد،احكام صلاة العيدين،احكام صلاة المسافر،احكام صيغه،احكام ضرب الزوجه،احكام ضم المدة،احكام طلاق،احكام طلاق الحامل،احكام طهارة النساء،احكام طهارت،احكام طواف الوداع،احكام ظن واخواتها،احكام عربية،احكام عن الحب،احكام عن الحياة،احكام عن الصداقة،احكام عيد الاضحى،احكام غسل،احكام غسل الجنابة،احكام غسل الميت،احكام فقهية،احكام فقهية عامة،احكام فقهية معاصرة،احكام في الحب،احكام في الحياة،احكام في الدين،احكام فيس بوك،احكام قراءة القران،احكام قص الشعر،احكام قصر الصلاة،احكام قضاء الحاجة،احكام قضائية،احكام قضائية مصرية،احكام گزينش،احكام گوزيدن،احكام محكمة النقض،احكام محكمة النقض المصرية،احكام محكمة النقض المصرية المدنية،احكام واقوال،احكام واقوال عن الحياة،احكام وامثال،احكام وامثال عن الحب،احكام وامثال عن الحياة،احكام وامثال عن الصداقة،احكام وامثال مضحكة،احكام وعبر،احكام ومواعظ،احکام،احکام آب،احکام آب مذی،احکام آبها،احکام آموزش و پرورش،احکام آموزشی،احکام آنلاین،احکام آیت الله خامنه ای،احکام آیت الله مکارم شیرازی،احکام ارث،احکام ازدواج،احکام ازدواج در دیانت بهایی،احکام ازدواج موقت،احکام استحاضه،احکام استحاضه قلیله،احکام اسلام،احکام اسلامی،احکام اهل سنت،احکام اولیه و ثانویه،احکام بارداری،احکام بازنشستگان،احکام بانوان،احکام بچه دار شدن،احکام برده داری در اسلام،احکام بلوغ،احکام بهایی،احکام پرستاری،احکام پریود،احکام پزشکی،احکام پس از زایمان،احکام پسران،احکام پسران فلاح زاده،احکام پنج گانه،احکام پوشش،احکام پوشش مردان،احکام پیوستن به نماز جماعت،احکام تقلید،احکام توبه،احکام تیمم،احکام ثابت و متغیر،احکام ثانوی،احکام ثانویه،احکام ثانویه چیست،احکام ثانویه در اسلام،احکام ثانویه روزه،احکام ثانویه روزه داری،احکام ثلث،احکام ثلث ارث،احکام ثلث اموال،احکام جدید فرهنگیان،احکام جنابت،احکام جنابت در ماه رمضان،احکام جنابت زن،احکام جنب،احکام جوانان،احکام چت،احکام چت با نامحرم،احکام چرم خارجی،احکام چک،احکام چک برگشتی،احکام چله نوزاد،احکام چند دقیقه ای،احکام چند همسری،احکام چهل روزگی نوزاد،احکام چیست،احکام حج،احکام حج عمره،احکام حجاب،احکام حقوقی فرهنگیان،احکام حکومتی،احکام حیض،احکام خرید و فروش،احکام خمس،احکام خمس خامنه ای،احکام خمس مکارم شیرازی،احکام خمس و زکات،احکام خمسه،احکام خنده دار،احکام خود ارضايي،احکام خوردن شیر همسر،احکام دخول،احکام دیانت بهائی،احکام دیانت بهایی،احکام دیدن فیلم مبتذل،احکام دین اسلام،احکام دین مسیحیت،احکام دینی،احکام دیه،احکام ذبح،احکام ذبح حیوانات،احکام ذبح خامنه ای،احکام ذبح شرعی،احکام ذبح شرعی مرغ،احکام ذبح عقیقه،احکام ذبح مرغ،احکام ذکات،احکام ذکر گفتن،احکام رتبه بندی معلمان،احکام رقص،احکام روابط زناشویی،احکام روزه،احکام روزه قضا،احکام روزه مسافر،احکام روزه مستحبی،احکام زکات،احکام زناشویی،احکام زناشویی در اسلام،احکام زنان،احکام زنای محصنه،احکام سجده سهو،احکام سفته،احکام سفر،احکام سقط جنین،احکام سگ،احکام سگ در اسلام،احکام سنگسار،احکام سنگسار در اسلام،احکام شب اول زفاف،احکام شراب،احکام شرعی،احکام شرعی زناشویی،احکام شریعت،احکام شهرام جزایری،احکام صیغه،احکام صیغه دختر باکره،احکام صیغه موقت دختر باکره،احکام ضامن،احکام ضروری،احکام ضروری برای مصاحبه،احکام ضروری دین،احکام ضروری نماز،احکام ضمان،احکام ضمانت،احکام ضیغه،احکام طلاق،احکام طلاق+مهریه،احکام طهارت،احکام طهارت و نجاست،احکام طواف،احکام ظاهری،احکام ظاهری و واقعی،احکام ظرف شراب،احکام ظرف طلا و نقره،احکام ظرف نجس،احکام ظروف نقره،احکام ظن معتبر،احکام ظهار،احکام ظهر عاشورا،احکام عده،احکام عزاداری،احکام عقد دائم،احکام عقد موقت،احکام عقیقه،احکام غسل،احکام غسل جنابت،احکام غسل جنابت برای زنان،احکام غسل جنابت در ماه رمضان،احکام غسل حیض،احکام غسل میت،احکام غسل نفاس،احکام غیبت،احکام فرد جنب،احکام فرهنگیان،احکام فطریه،احکام قربانی،احکام قسم خوردن،احکام قضایی شهرام جزایری،احکام قمه زنی،احکام کارگزینی،احکام کارگزینی فرهنگیان،احکام کاشت مژه،احکام کاشت ناخن،احکام کفاره،احکام کفاره روزه،احکام کنیز،احکام کنیز در اسلام،احکام کودکان،احکام کیفری،احکام گربه،احکام گزینش،احکام گزینشی،احکام گنج،احکام گوزيدن،احکام گوش دادن به موسیقی،احکام گوشت حلال،احکام گوشت خرگوش،احکام لاک زدن،احکام لاک زدن برای غسل،احکام لباس،احکام لباس جنب،احکام لباس نجس،احکام لباس نمازگزار،احکام لطمه زنی،احکام لقطه،احکام لکه بینی،احکام لکه بینی در بارداری،احکام ماه محرم،احکام محرم و نامحرم،احکام مسافر،احکام مسیحیت،احکام مطهرات،احکام مهریه،احکام میت،احکام نجاسات،احکام نذر،احکام نرون،احکام نفاس،احکام نماز،احکام نماز جماعت،احکام نماز جمعه،احکام نماز شکسته،احکام نماز قضا،احکام نماز مسافر،احکام هاشور،احکام هاشور ابرو،احکام هبه،احکام هدیه،احکام هروله،احکام همبستری،احکام همجنس گرایی،احکام همستر،احکام همسرداری،احکام هیئت،احکام وضو،احکام یائسگی،احکام یائسگی خامنه ای،احکام یائسه،احکام یایسگی،احکام یعنی،احکام یعنی چه،احکام یک دقیقه ای،احکام یهود،احکام یهودی،احکام یهودیان،از ژرفای نماز،از ژرفای نماز خامنه ای،بهترین دعای عید نوروز،ترجمه دعاي عيد نوروز،ترجمه دعای عید نوروز،ترجمه ی دعای عید نوروز،تصاویر دعای عید نوروز،تفسیر دعای عید نوروز،ثمرات دعا و نیایش،ثواب نماز اول وقت،ثواب نماز جماعت،ثواب نماز جمعه،ثواب نماز خواندن،ثواب نماز شب،ثواب نماز صبح،ثواب نماز غفیله،ثواب نماز وتیره،دانلود دعای عید نوروز،دانلود صوتی دعای عید نوروز،در ژرفای نماز،درباره دعای عید نوروز،دعا آرامش،دعا استخاره،دعا الاستخاره،دعا التوسل،دعا الجمعه،دعا العهد،دعا الندبه،دعا الهم،دعا براي ظهور امام زمان،دعا برای آرامش،دعا برای ارامش یافتن،دعا برای ازدواج،دعا برای برآورده شدن حاجت،دعا برای جلب محبت،دعا برای دوست،دعا برای دوستان،دعا برای سلامتی،دعا برای شفای مریض،دعا برای ظالم،دعا برای ظالمان،دعا برای ظلم ظالم،دعا برای ظهور،دعا برای عزیز شدن،دعا برای گشایش بخت،دعا برای مریض،دعا برای یافتن شغل مناسب،دعا پسر دار شدن،دعا پسر شدن،دعا پشت سر مسافر،دعا پول،دعا پولدار شدن،دعا پيدا كردن كار،دعا پیدا شدن اشیا،دعا پیدا شدن کار،دعا پیدا شدن گمشده،دعا پیداکردن کار،دعا توسل،دعا ثروت،دعا ثروتمند،دعا ثروتمند شدن،دعا ثمانين ايه،دعا ثواب،دعا جادو،دعا جبرايل،دعا جميل،دعا جهت ازدواج،دعا جهت جلب محبت،دعا جهت رزق و روزی،دعا جهت عزیز شدن،دعا جهت گشایش کار،دعا جوشن كبير،دعا جوشن کبیر،دعا چشم،دعا چشم بند،دعا چشم خوردن،دعا چشم زخم،دعا چشم نظر،دعا چشم ونظر،دعا چهل كليد،دعا چهل کلید،دعا چيست،دعا چیست،دعا حاجات،دعا حاجت،دعا حاجت فوری،دعا حاجت قوی،دعا حاجت گرفتن،دعا حدیث کسا،دعا حضرت یونس،دعا حل مشکلات،دعا ختم قران،دعا خواب،دعا در حق دیگران،دعا در شب جمعه،دعا در کتاب مقدس،دعا در مسيحيت،دعا در مسیحیت،دعا در نام مسیح،دعا در نماز،دعا دسترخوان،دعا دفع شر،دعا دندان درد،دعا ذبح الأضحية،دعا ذبح عید قربان،دعا ذبح قرباني،دعا ذكر،دعا ذکر،دعا ذکر طلسم،دعا ذنون،دعا رزق روزی،دعا رزق و روزی،دعا رفع بلا،دعا رفع حاجت،دعا رفع گرفتاری،دعا روز پنجشنبه،دعا روز جمعه،دعا روز چهارشنبه،دعا روز سه شنبه،دعا روز شنبه،دعا زبان بستن،دعا زبان بند،دعا زبان بند شوهر،دعا زبان بند قوی،دعا زیاد شدن رزق و روزی،دعا زیارت عاشورا،دعا زیبا،دعا زیر باران،دعا زیر قبه امام حسین،دعا سر دسترخوان،دعا سر سفره،دعا سریع اجابت،دعا سریع الاجابه،دعا سفر،دعا سفره،دعا سلامتی،دعا سمات،دعا شاعری،دعا شب،دعا شب جمعه،دعا شب قدر،دعا شرف الشمس،دعا شش قفل،دعا شفا،دعا شهر رمضان،دعا صباح،دعا ضد جن،دعا ضياع شي،دعا ضيق الرزق،دعا طلسم،دعا ظهر،دعا ظهور،دعا عاشورا،دعا عاشوراء،دعا عرفه،دعا عزیز شدن،دعا عشق،دعا علقمه،دعا عهد،دعا عهد فرهمند،دعا عهد متن،دعا عهد محسن فرهمند آزاد،دعا غذا خوردن،دعا غروب جمعه،دعا غریق،دعا غسل،دعا غسل جمعه،دعا غسل جنابت،دعا غضب الزوج،دعا غلبه بر دشمن،دعا فارسی،دعا فاروق،دعا قنوت،دعا کارگشایی،دعا کسا،دعا کمیل،دعا کمیل pdf،دعا کمیل با صدای هایده،دعا کمیل صوتی،دعا کی فضیلت،دعا گرفتن،دعا گرفتن حاجت،دعا گره گشا،دعا گشايش بخت،دعا گشایش بخت،دعا گشایش بخت دختر،دعا گشایش روزی،دعا گشایش کار،دعا گمشده،دعا گنج العرش،دعا ماه صفر،دعا محبت از راه دور،دعا محبت زن به شوهر،دعا محبت شدید،دعا مستجاب،دعا مشلول،دعا معراج،دعا مقاتل ابن سليمان،دعا مقاتل بن سليمان،دعا نادعلی،دعا ندبه،دعا ندبه فرهمند،دعا نويسي،دعا نویس،دعا نویس در تهران،دعا نویسی،دعا نویسی تضمینی،دعا نویسی یهودی،دعا ها،دعا هاى قرانى،دعا هاي زيبا،دعا های زیبا،دعا های قرآنی،دعا های مسیحی،دعا های مسیحیت،دعا های مشکل گشا،دعا هنگام خواب،دعا و اذکار الهی،دعا و جادو،دعا و زیارت روز جمعه،دعا و زیارت روز سه شنبه،دعا و زیارت روز شنبه،دعا و طلسم،دعا و طلسم محبت قوی،دعا و مناجات بهایی،دعا و نیایش،دعا و نیایش با خدا،دعا ی محبت،دعا یستشیر،دعاء،دعاء الاستخارة،دعاء الاستخاره،دعاء السفر،دعاء الشفاء،دعاء الصباح،دعاء الفرج،دعاء تثبيت الحمل،دعاء تحصين الاولاد،دعاء تحصين النفس،دعاء تسخير الزوج لزوجته مجرب،دعاء تسهيل الولادة،دعاء تفريج الكرب،دعاء تفريج الهم،دعاء تيسير الامور،دعاء تيسير الزواج،دعاء ثالث يوم رمضان،دعاء ثاني يوم رمضان،دعاء ثبات الحمل،دعاء ثلث الليل،دعاء حزب البحر،دعاء حلو،دعاء خالد الجليل،دعاء ختم القرآن مكتوب،دعاء ختم القران للسديس مكتوب،دعاء ختم المجلس،دعاء ختم المجلس مكتوب،دعاء خروج البيت،دعاء خطبة الجمعة،دعاء خلع الثوب،دعاء ذا النون،دعاء ذهاب الحزن،دعاء ذو النون،دعاء زواج،دعاء سحر رمضان،دعاء سورة يس،دعاء شامل،دعاء شفاء المريض،دعاء صباح،دعاء صباح الخير،دعاء صلاة الاستخارة،دعاء صلاة الحاجة،دعاء صلاة الضحى،دعاء صلاة الفجر،دعاء صلاة الوتر،دعاء صلاح،دعاء صنمي قريش،دعاء ضد الحسد،دعاء ضد العين،دعاء ضياع،دعاء ضياع الأشياء،دعاء ضياع الحاجه،دعاء ضيق،دعاء ضيق النفس،دعاء طرد الشيطان،دعاء طفل،دعاء طلب الانجاب،دعاء طلب الحاجه،دعاء طلب الرزق،دعاء طلب الزواج،دعاء طلب المطر،دعاء طواف،دعاء طويل،دعاء ظالم،دعاء ظلم،دعاء ظلم السلطان،دعاء غفران الذنوب،دعاء غير الله،دعاء فاروق،دعاء فاروق وزوجها واولادها،دعاء فاروق ومرضها،دعاء فتح الرزق،دعاء فقد الاشياء،دعاء في الصلاة،دعاء في ذكرى وفاة والدي،دعاء في يوم الجمعة،دعاء قبل الاكل،دعاء قبل الامتحان،دعاء قبل الدراسة،دعاء قبل النوم،دعاء قصير،دعاء قصير للميت،دعاء قضاء الحاجة،دعاء قضاء الدين،دعاء قيام الليل،دعاء كميل،دعاء للاب،دعاء للابناء،دعاء للام،دعاء للزوج،دعاء للشفاء،دعاء للمتوفي،دعاء للمريض،دعاء للميت،دعاء للوالدين،دعاء ليلة الجمعة،دعاء يوم الجمعة،دعانویس یهودی،دعاهای روز جمعه،دعاي عيد نوروز،دعای اول عید نوروز،دعای باستانی عید نوروز،دعای روز اول عید نوروز،دعای روز عید نوروز،دعای زرتشت در عید نوروز،دعای زیبا برای عید نوروز،دعای سفره عید نوروز،دعای شب عید نوروز،دعای عید نوروز،دعای عید نوروز با ترجمه،دعای عید نوروز با معنی،دعای عید نوروز به انگلیسی،دعای عید نوروز به فارسی،دعای عید نوروز پارسی،دعای عید نوروز در مفاتیح،دعای عید نوروز همراه با معنی،دعای عید نوروز یا مقلب،دعای عید نوروز یا مقلب القلوب،دعای فارسی عید نوروز،دعای قبل از عید نوروز،دعای مخصوص عید نوروز،دعای یا من ارجوه،دعای یا من تحل،دعای یاسین،دعای یاسین مغربی،دعای یستشیر صوتی،دعای یونسیه،ذکرهای نماز،ژرفای نماز،کتاب ژرفای نماز،متن دعای عید نوروز،معنی دعای شب عید نوروز،معنی دعای عید نوروز،نماز،نماز آخرین جمعه ماه رمضان،نماز آخرین روز ماه ذیحجه،نماز آمرزش گناهان،نماز آموزش،نماز آیات،نماز آیات اهل سنت،نماز آیات چگونه است،نماز آیات چند قنوت دارد؟،نماز آیات چیست،نماز آیات در قرآن،نماز احتیاط،نماز استخاره،نماز استخاره اهل سنت،نماز استغفار،نماز امام جواد برای حاجت،نماز امام حسین،نماز امام زمان برای حاجت،نماز اهل سنت،نماز اول وقت،نماز با غسل جنابت،نماز با لاک ناخن،نماز باران،نماز باران امام رضا،نماز بدون مهر،نماز برای ازدواج،نماز برای اموات،نماز برای والدین،نماز به انگلیسی،نماز بهایی،نماز پدر برای فرزند،نماز پدر و مادر،نماز پنج گانه،نماز پنجشنبه،نماز پنجشنبه اول ماه رجب،نماز پیامبر،نماز پیامبر چگونه بود،نماز پیامبر و ائمه،نماز پیشین،نماز پیشین چند رکعت است،نماز تراویح،نماز تراویح چیست،نماز تسبیح،نماز تسبیح اهل سنت،نماز تعجد،نماز تهجد،نماز تهجد چيست؟،نماز توبه،نماز توبه روز یکشنبه،نماز توبه و استغفار،نماز ثروت،نماز ثواب،نماز جعفر،نماز جعفر طیار،نماز جماعت،نماز جماعت احكام،نماز جمعه،نماز جمعه اهل سنت،نماز جمعه این هفته،نماز جمعه تهران،نماز جمعه چند رکعت است،نماز جمعه هاشمی،نماز چاشت،نماز چاشت چند رکعت است،نماز چگونه بخوانیم،نماز چند رکعت است،نماز چه فایده ای دارد،نماز چهارده معصوم،نماز چهارشنبه آخر صفر،نماز چهارشنبه آخر ماه صفر،نماز چیست،نماز چیست؟ pdf،نماز حاجت،نماز حاجت امام زمان،نماز حاجت بسیار مجرب،نماز حاجت روز پنجشنبه،نماز حاجت روز جمعه،نماز حضرت ابوالفضل ع،نماز حضرت زهرا،نماز حضرت عباس،نماز حضرت فاطمه الزهرا،نماز حضرت محمد ص،نماز خفتن،نماز خفتن چند رکعت است،نماز خواندن،نماز خواندن پیرمرد،نماز خواندن در خواب،نماز خواندن در دوران بارداری،نماز خواندن سجاده،نماز خواندن لر،نماز خوف،نماز خوف چیست،نماز دانشجو خامنه ای،نماز در آیین زرتشت،نماز در اتاق ژنرال،نماز در اسلام،نماز در خواب،نماز در دیانت بهایی،نماز در قرآن،نماز در مسیحیت،نماز در نهج البلاغه،نماز در هواپیما،نماز دو رکعتی،نماز ذات الرقاع،نماز ذکر،نماز ذکر یونسیه،نماز ذيحجه،نماز ذی الحجه،نماز ذی القعده،نماز ذیحجه،نماز ذیقعده،نماز ذیقعده یکشنبه،نماز روز آخر ذی الحجه،نماز روز اربعین،نماز روز اول ماه صفر،نماز روز اول ماه محرم،نماز روز پنجشنبه،نماز روز جمعه،نماز روز عاشورا،نماز روز عاشورا امام حسین،نماز روز عرفه،نماز روز یکشنبه ماه ذی القعده،نماز زرتشتيان،نماز زرتشتی،نماز زرتشتیان چگونه است،نماز زفاف،نماز زلزله،نماز زيارت،نماز زیارت،نماز زیارت امام رضا،نماز زیارت عاشورا،نماز زیبا،نماز ستون دین،نماز ستون دین است،نماز سر وقت،نماز سریع الاجابه،نماز سنت،نماز سنی،نماز سنی ها،نماز سه رکعتی،نماز سیف القاطع،نماز سیف قاطع،نماز شام،نماز شام چند رکعت است؟،نماز شب،نماز شب اول،نماز شب اول قبر،نماز شب اول قبر برای میت،نماز شب چند رکعت است،نماز شکر،نماز شکسته،نماز شيعه،نماز صبح،نماز صبح اهل سنت،نماز صبح به افق تهران،نماز صبح به وقت لندن،نماز صبح چند رکعت است،نماز صبح را چگونه بخوانیم،نماز صحیح،نماز صغیر بهایی،نماز صلاة تسبیح،نماز صلات التسبیح،نماز طلب باران،نماز طلب خیر،نماز طواف،نماز طواف چیست؟،نماز طواف خانه خدا،نماز طواف کعبه،نماز طواف نساء،نماز طواف واجب،نماز طواف واجب خانه كعبه،نماز طیار،نماز ظهر،نماز ظهر چند رکعت است،نماز ظهر روز عاشورا،نماز ظهر عاشورا،نماز ظهر عاشورا امام حسین،نماز ظهر عاشورا چند رکعت است،نماز ظهر عاشورا و شهادت،نماز ظهر عاشوراء،نماز ظهر کی قضا میشه،نماز ظهر و عصر،نماز عاشورا،نماز عشا،نماز عشا چند رکعت است،نماز عشا کی قضا میشه،نماز عشق ستار،نماز عصر،نماز عيد فطر،نماز عید،نماز عید فطر،نماز عید قربان،نماز غفيله،نماز غفیله،نماز غفیله با معنی،نماز غفیله چیست،نماز غفیله+متن،نماز فارسی،نماز فاطمه الزهرا،نماز فجر،نماز فجر کی فضیلت،نماز فرادا،نماز فرادا چیست،نماز فرادی چیست،نماز فرزند برای والدین،نماز فریضه،نماز فطر،نماز قصر،نماز قصر چيست،نماز قضا،نماز قضا چند رکعت است،نماز قضای پدر و مادر،نماز قضای صبح،نماز قفيله،نماز کامل،نماز کامل اهل سنت،نماز کامل اهل سنت pdf،نماز کامل حنفی،نماز کبیر،نماز کن فیکون،نماز کن فیکون چیست؟،نماز کودکان،نماز کی فضیلت،نماز کی نیت،نماز گرفتاری،نماز گزاردن،نماز گشايش بخت،نماز گشایش،نماز گشایش بخت،نماز گشایش کار،نماز گفتگو با خدا،نماز گلبانگ سربلندی،نماز لر،نماز لري،نماز لری،نماز لیلته الرغائب،نماز لیله الدفن،نماز لیله الدفن چگونه است،نماز لیله الرغائب،نماز لیله الرغائب چگونه است،نماز لیله دفن،نماز لیله رغائب،نماز مسافر،نماز مسافر چگونه است؟،نماز مسافرانه اهل سنت،نماز مسیحیان،نماز مغرب،نماز مغرب و عشا،نماز موسي ابن جعفر،نماز میت،نماز میت چگونه است،نماز میت چند رکعت است،نماز نافله،نماز نافله چیست،نماز نافله شب،نماز نافله صبح،نماز نافله ظهر و عصر،نماز نافله عشا،نماز نافله مغرب،نماز نبوی،نماز نفل،نماز نیمه شب،نماز ها،نماز های روزانه،نماز های مستحبی،نماز های نافله،نماز های واجب،نماز های یومیه،نماز هدیه به اموات،نماز هدیه به والدین،نماز هفت بانو،نماز هفت بانو براي ازدواج،نماز و دعای عید نوروز،نماز واجب،نماز والدین،نماز والدین شب جمعه،نماز وتر،نماز وتر واجب،نماز وتیره،نماز وحشت،نماز وحشت را چگونه بخوانیم،نماز وحشت زلزله،نماز وسطی بهایی،نماز یعنی،نماز یعنی چه،نماز یک رکعتی،نماز یکشنبه ذی القعده،نماز یکشنبه ذیقعده،نماز یکشنبه ماه ذی القعده،نماز یکشنبه ماه ذیقعده،نماز یهودیان،نماز یهودیان چگونه است،نماز یومیه،نمازگزار،نمازگزار یا نمازگذار

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت