ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

نحوه اطلاع از اصالت فرآورده‌های سلامت + عکس

نویسنده: احمد اعجازی

نحوه اطلاع از اصالت فرآورده‌های سلامت + عکس

فرآورده های سلامت محور,سامانه ثبت فرآورده های سلامت محور,ثبت فراورده های سلامت محور,فرآورده های گوشتی مائده سلامت رازی,ثبت اطلاعات فراورده های سلامت محور,فرآورده های گیاهی سنتی سلامت,

تاریخ انتشار : شنبه, 02 مرداد 1395

سامانه رهگیری و ردیابی سازمان غذا و دارو با هدف کنترل قاچاق و شناسایی تقلب از سال گذشته اجرایی شد و اکنون نیمی از اهداف آن محقق شده است.

به گزارش ایسنا، زمزمه‌های اجرای سامانه اصالت و رهگیری برای فرآورده‌های سلامت محور از سال 93 در سازمان غذا و دارو به گوش رسید؛ به این صورت که نرم افزاری مخصوص تلفن همراه برای کنترل محصولات سلامت محور راه‌اندازی می‌شود تا مردم بتوانند با استفاده از آن از اصالت فرآورده‌هایی چون دارو، مکمل، آرایشی و بهداشتی و… مطمئن شوند.

بر این اساس بود که مسوولان سازمان غذا و دارو اجرای فرآورده‌های غذایی و دارویی با هدف شناسایی تقلب و کنترل قاچاق در فرآورده های سلامت محور در سال 94 را وعده دادند؛ چرا که مسوولان سلامت کشور معضل قاچاق را یکی از آسیب‌های جدی در حوزه دارو و غذا دانسته که علاوه بر مضرات اقتصادی، آسیب‌های جدی به سلامت مردم وارد می‌کند و بر همین اساس بر ضرورت ایجاد سامانه رهگیری و اصالت تاکید می‌کردند.

البته از ابتدای آغاز به کار این سامانه انتقاداتی به آن وارد شد و برخی سازمان غذا و دارو را به موازی کاری متهم کرده و سامانه اصالت را با طرح هایی مانند “شبنم” مقایسه می‌کردند. این در حالی بود که مسوولان سازمان غذا و دارو اعلام می‌کردند که طرح شبنم که از سوی وزارت بازرگانی دنبال می‌شد، شاید از نظر فلسفه وجودی تفاوت چندانی با طرح رهگیری و ردیابی سازمان غذا و دارو نداشته باشد، اما در ظاهر متاسفانه این طرح به چسباندن یکسری برچسب‌های ناهمگون، نامتمرکز و بعضا بی‌هویت منجر شد و در عمل خروجی کار هویت‌دار کردن بسیاری از کالاهای غیراصیل بود.

ضابطه اول: چراغ راهنمای تغذیه‌ای

اکنون بعد از گذشت دو سال از وعده و وعیدهایی که در زمینه اجرای سامانه اصالت و رهگیری فرآورده‌های سلامت محور داده شد، می‌گذرد. بر این اساس دکتر رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو درباره سرانجام این طرح به ایسنا می‌گوید: در زمینه برچسب‌گذاری ما دو ضابطه داشتیم؛ یک ضابطه مربوط به چراغ راهنمای تغذیه‌ای بر روی فرآورده‌های غذایی بود که اکنون بیش از 60 درصد کلیه فرآورده‌های غذایی، این چراغ را بر روی بسته بندی‌هایشان چاپ می‌کنند و این چراغ راهنما برای مصرف کننده قابل رویت است.

وی با بیان اینکه کار نصب چراغ راهنمای تغذیه بالاخره بعد از تأخیری شش ماهه به نتیجه می‌رسد، می‌افزاید: به طوریکه پیش بینی کرده بودیم که این کار تا پایان سال 94 تمام شود، اما اینطور نشد و اکنون اعلام می‌کنیم که کار نصب چراغ راهنمای تغذیه روی همه محصولات تا پایان شهریور ماه سال جاری به اتمام می‌رسد.

ضابطه دوم: سامانه رهگیری و ردیابی

دیناروند، ضابطه دوم برچسب‌گذاری را در جهت کنترل اصالت محصولات سلامت محور و با عنوان سامانه رهگیر و ردیابی دانسته و اظهار می‌کند: این کار برای تمام داروها، مکمل‌ها و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی وارداتی اعمال شده و تا پایان امسال نیز در مورد تجهیزات پزشکی، فرآورده‌های غذایی و داروهای تولید داخل نیز اعمال می‌شود. یعنی این سامانه برای همه این اقلام در سال 95 اجرا می‌شود.

به گفته رییس سازمان غذا و دارو در بحث کنترل اصالت، رهگیری و ردیابی سامانه کدینگی وجود دارد که اکنون برای فرآورده‌های وارداتی در حوزه سلامت به صورت 100 درصد در حال اجراست و به تدریج برای کل فرآورده‌های سلامت محور اجرا می‌شود.

 اخبارپزشکی ,خبرهای پزشکی,سازمان غذا و دارو

 اخبارپزشکی ,خبرهای پزشکی,سازمان غذا و دارو

 اخبارپزشکی ,خبرهای پزشکی,سازمان غذا و دارو

به گزارش ایسنا، اکنون این سامانه در حال اجراست و نحوه کار با آن به این صورت است که کد رهگیری بر روی جعبه داروها، مکمل‌ها و فرآورده های آرایشی و بهداشتی وارداتی، نصب شده و مصرف کننده می‌تواند با برداشتن برچسب روی کد، آن را به سامانه پیامکی که روی جعبه درج شده ارسال کند. بعد از چند دقیقه مشخص می‌شود که کالای خریداری شده اصیل است یا خیر. در ضمن به گفته سازمان غذا و دارو در صورت غیراصیل بودن فرآورده، داروخانه موظف است که فرآورده را از مشتری پس بگیرد.

 

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت