ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

نان سنگک را چه کسی اختراع کرد؟

نویسنده: علی باستانی

نان سنگک را چه کسی اختراع کرد؟

 

نان سنگک خانگی,تهیه نان سنگک خانگی,پخت نان سنگک خانگی,طرز پخت نان سنگک خانگی,طرزتهیه نان سنگک خانگی,دستور نان سنگک خانگی,روش پخت نان سنگک خانگی,نان سنگک سیدنی,نان سنگک سیدنی,نان سنگک دایی رضا,نان سنگک طرز تهیه,طرز تهیه نان سنگک,نان لواش طرز تهیه,طرز تهیه نان سنگک در منزل,طرز تهیه نان سنگک در فر,طرز تهیه نان سنگک خانگی,طرز تهیه نان سنگک در نانوایی,نان سنگک کالری,نان سنگک کالری,نان سنگک چقدر کالری دارد,نان سنگک چند کالری دارد؟,کالری نان سنگک 100 گرم,کالری نان سنگک کامل,کالری نان سنگک یک کف دست,یک نان سنگک چند کالری دارد,کالری نان سنگک کف دست,یک نان سنگک چقدر کالری دارد,نان سنگک ونکوور,نان سنگک ملبورن,نان سنگک مونترال,نان سنگک مونترال,نان سنگک شاطر عباس مونترال,نان سنگک لندن

 

 

در کتاب سال‌نمای کمیته ‌نانوایان تهران که در ۱۹ اردیبهشت سال ۱۳۲۶ شمسی در تهران چاپ شده، درباره‌ تاریخچه و چگونگی پیدایش نانوایی و نان سنگک این گونه آمده است:
شاه عباس برای رفاه حال لشگریان خود که غالباً در سفر احتیاج به نان و خورش موقت و فوری داشتند و لازم بود به هر شهری می‌رسند نانواهایی باشند که بتوانند به قدر مصرف سربازان نان تهیه نمایند و غذایی باشد که خورش نان قرار دهند، درصدد چاره برآمد و حل این مشکل را از «شیخ بهایی» که از دانشمندان ایران بود خواست.

چون در سفر لشکریان مجبور به تهیه آرد از شهرهای مختلف بودند و آرد هر شهر با شهر دیگر از نظر نوع گندم آن تفاوت داشت باید طوری این نان پخته می‌شد که از هم وا نرود و قابل استفاده باشد.

پس آرد آن مخلوطی از انواع آردها بوده و همچنین باید با سبوس گندم نیز برای سهولت در هضم مخلوط می‌شد.

همین است که رنگ آن تیره بوده و به خاطر وجود انواع آرد قدرت چسبندگی آن کم است و باید حتما بصورتی که می‌بینید باید روی سنگ پهن شود تا نریزد.

لذا شیخ بهایی نیز تنور سنگکی را ابداع نمود. این اختراع به قدری با دقت و هوشیاری طراحی و عملی شده که پس از گذشت چند صد سال هنوز به همان صورت اولیه پخته می شود و نانی که از تنور سنگکی بدست می‌آید، محبوب‌ترین نان ایرانی است. این است که شیخ بهایی از علما و دانشمندان قرن دهم هجری را باید مخترع نان سنگک و شکل تنور آن دانست.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت