ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

موج اول آنفلوآنزا از نیمه آبان/آخرین فرصت تزریق واکسن

نویسنده: احمد اعجازی

موج اول آنفلوآنزا از نیمه آبان/آخرین فرصت تزریق واکسن

آنفلوآنزا و تغذیه,آنفلوآنزا در کودکان,آنفولانزا چیست,آنفلوآنزا پرندگان,آنفلوآنزا در بارداری,آنفلوآنزا جدید,آنفلوآنزا خوکی,آنفلوآنزا درمان,آنفلوآنزا ویروس,آنفلوآنزا و سرماخوردگی,,آنفلوآنزا,آنفلوآنزای معده,آنفلوآنزای مرغی,آنفلوآنزای خوکی,آنفلوآنزای معده,آنفلوآنزا و تغذیه,آنفلوآنزای پرندگان,آنفلوآنزای مرغی,آنفلوآنزا در کودکان,آنفولانزا چیست,انفلونزا المعده,علائم آنفلوآنزای معده,درمان آنفلوآنزای معده,ویروس آنفلوآنزای معده,آنفلوانزای مرغی,آنفولانزای مرغی در مازندران,آنفولانزای مرغی در ایران,آنفلوانزای مرغی در تبریز,آنفلوانزای مرغی در شمال,آنفلوانزای مرغی در مازندران,آنفلوانزای مرغی Ppt,آنفلوانزای مرغی در ترکیه,آنفلوانزای مرغی در بابل,آنفلوآنزا مرغی,آنفلوانزای خوکی,آنفلوانزای خوکی در ایران,آنفلوانزای خوکی در تبریز,آنفلوآنزای خوکی در تبریز,آنفلوانزای خوکی در ترکیه,آنفلوآنزای خوکی تبریز,آنفلوانزای خوکی در بیجار,انفلوانزا خوکی,انفلوانزای خوکی,بیماری آنفلوانزای خوکی,آنفولانزای معده,آنفولانزای معده چیست,آنفولانزای معده در کودکان,آنفلوانزای پرندگان,آنفلوانزای پرندگان در ایران,آنفلوانزای پرندگان,آنفلوانزای پرندگان H5n1,آنفلوآنزای پرندگان در مازندران,آنفلوانزای پرندگان پاورپوینت,آنفلوآنزای پرندگان ایران,آنفلوآنزا پرندگان,علایم آنفلوانزای پرندگان,آنفلوانزای فوق حاد پرندگان,آنفلوانزای مرغی,علایم آنفلوانزای مرغی,درمان آنفلوانزای مرغی,واکسن آنفولانزا در کودکان,آنفلوانزا کودکان,درمان آنفلوانزا در کودکان,علائم آنفلوآنزا در کودکان,علایم انفلوانزا در کودکان,ویروس آنفولانزا چیست,آنفولانزا مرغی چیست,واکسن آنفولانزا چیست,آنفولانزا خوکی چیست,نام دیگر آنفولانزا چیست

تاریخ انتشار : سه شنبه, 04 آبان 1395

معاون اداره کنترل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه هنوز موجی از بیماری آنفلوآنزا در کشور نداریم، بایدها و نبایدهای تزریق واکسن برای گروه‌های حساس و پرخطر را تشریح کرد.

دکتر محمود نبوی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تاکید بر اینکه هنوز موجی از آنفلوآنزا در کشور ایجاد نشده است، اظهار کرد: بیماری آنفلوآنزا هر سال در همه جای دنیا و در فصل سرد شایع می‌شود. در ایران نیز معمولا از نیمه دوم آبان تا اول آذر موج اول آنفلوآنزا آغاز می‌شود. موج‌های دوم و سوم نیز تا اسفند و فروردین ممکن است ادامه پیدا کند.

 

وی افزود: واکسن آنفلوآنزا از نیمه دوم شهریور و تا اواخر مهر ماه باید تزریق شود. چون تاثیرگذاری آن دو هفته زمان می‌برد، بیمار می‌تواند نسبت به آنفلوآنزایی که اواخر آبان شروع می‌شود ایمن باشد. اما اگر کسی که ضعف ایمنی دارد و تا این زمان واکسن تزریق نکرده است، بعد از آن هم می‌تواند از آن استفاده کند؛ چرا که سه موج آنفلوآنزا در کشور داریم و ممکن است در موج‌های بعدی به این بیماری مبتلا شود. اما تزریق واکسن به افراد سالم و عادی ضرورتی ندارد.

 

معاون اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، تزریق واکسن را به  کسانی که دچار بیماری‌های‌ ضعف ایمنی مانند برونشیت مزمن، آسم و دیابت شدید هستند و همچنین مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی، زنان باردار و همچنین سالمندان توصیه کرد.

 

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

نبوی در ادامه تصریح کرد: 50 درصد بیماری آنفلوآنزا، مربوط به ویروس آن و نیمی دیگر به ویروس سرماخوردگی مرتبط است. وقتی این واکسن تزریق می‌شود، احتمال ابتلا همچنان وجود دارد، اما در صورت مبتلا شده به بیماری از میزان سرماخوردگی و شدت بیماری کاسته می‌شود. کسانی که قرار است این واکسن را تزریق کنند، نباید به تخم مرغ حساسیت داشته باشند. در عین حال عوارض بسیار نادر عصبی مانند ابتلا به بیماری گیلن‌باره نیز وجود دارد، اما از سال 68 تا 95، تنها یک مورد ابتلای کادر پزشکی به این بیماری دیده شده است.

 

وی به بیماران مبتلا به آنفلوآنزا و همچنین کسانی که قصد مراقبت از آنها را دارند نیز توصیه کرد: بیماران در موقع عطسه و سرفه حتما دستمال به همراه داشته باشند یا با آرنج جلوی دهان خود را بگیرند. همچنین باید دو تا سه روز اول را استراحت و در صورت بهبود نیافتن به پزشک مراجعه کنند. در مدت بیماری نیز از فعالیت سنگین و سرد و گرم شدن بپرهیزند. به طور کلی در بیماری‌های عفونی اگر کسی علایم بالینی سرماخوردگی را داشت، باید از دست دادن با او پرهیز کرد. اگر کسی نیز می‌خواهد از یک بیمار مبتلا پرستاری کند،  باید از ماسک جراحی یک بار مصرف، استفاده کند و حتما بعد از مراقبت از بیمار، دست‌های خود را بشوید. سایر افراد نیز فاصله یک متری خود را از بیماران رعایت کنند. کودکان نیز به آنفلوآنزا زیاد مبتلا می‌شوند ولی عارضه کمتری برای آنها به دنبال دارد.

 

نبوی به شیوع این بیماری در سال گذشته و در کرمان نیز اشاره کرد و گفت: سال گذشته آگاهی رسانی در این استان به درستی انجام نشد و نگرانی مردم را در پی داشت، در حالی که هرسال اپیدمی آنفلوآنزا از شمال غرب کشور آغاز می‌شد  و بعد به جنوب شرق می‌رسید. اما در سال 94 این موج شروع شد و استان‌های کرمان و زاهدان را گرفت. در کرمان شیوع بیماری نسبت به نقاط دیگر کشور شدید نبود، در استان‌های شمال غرب، مردم دو سه برابر این استان به بیماری مبتلا شدند. در صورتی که هر سال این موج  در کشور وجود دارد و باید گفت که آنفلوآنزا در بیشتر مردم کشنده نیست.

برچسب ها : آنفلوآنزا،آنفلوآنزا پرندگان،آنفلوآنزا جدید،آنفلوآنزا خوکی،آنفلوآنزا در بارداري،آنفلوآنزا در کودکان،آنفلوآنزا درمان،آنفلوآنزا مرغی،آنفلوآنزا و تغذیه،آنفلوآنزا و سرماخوردگی،آنفلوآنزا ویروس،آنفلوآنزاي مرغي،آنفلوآنزاي معده،آنفلوآنزای پرندگان،آنفلوآنزای پرندگان ایران،آنفلوآنزای پرندگان در مازندران،آنفلوآنزای خوکی،آنفلوآنزای خوکی تبریز،آنفلوآنزای خوکی در تبریز،آنفلوآنزای مرغی،آنفلوآنزای معده،آنفلوانزا کودکان،آنفلوانزاي پرندگان،آنفلوانزاي مرغي،آنفلوانزای پرندگان،آنفلوانزای پرندگان H5n1،آنفلوانزای پرندگان پاورپوینت،آنفلوانزای پرندگان در ایران،آنفلوانزای خوکی،آنفلوانزای خوکی در ایران،آنفلوانزای خوکی در بیجار،آنفلوانزای خوکی در تبریز،آنفلوانزای خوکی در ترکیه،آنفلوانزای فوق حاد پرندگان،آنفلوانزای مرغی،آنفلوانزای مرغی Ppt،آنفلوانزای مرغی در بابل،آنفلوانزای مرغی در تبریز،آنفلوانزای مرغی در ترکیه،آنفلوانزای مرغی در شمال،آنفلوانزای مرغی در مازندران،آنفولانزا چیست،آنفولانزا خوکی چیست،آنفولانزا مرغی چیست،آنفولانزای مرغی در ایران،آنفولانزای مرغی در مازندران،آنفولانزای معده،آنفولانزای معده چیست،آنفولانزای معده در کودکان،انفلوانزا خوکی،انفلوانزاي خوكي،انفلونزا المعدة،بیماری آنفلوانزای خوکی،درمان آنفلوآنزای معده،درمان آنفلوانزا در کودکان،درمان آنفلوانزاي مرغي،علائم آنفلوآنزا در کودکان،علائم آنفلوآنزای معده،علايم آنفلوانزاي مرغي،علایم آنفلوانزای پرندگان،علایم انفلوانزا در کودکان،موج اول آنفلوآنزا از نیمه آبان/آخرین فرصت تزریق واکسن،نام دیگر آنفولانزا چیست،واکسن آنفولانزا چیست،واکسن آنفولانزا در کودکان،ویروس آنفلوآنزای معده،ویروس آنفولانزا چیست

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت