ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

معرفی مواد مغذی که کمبودشان می تواند منجر به افسردگی شود

نویسنده: احمد اعجازی

معرفی مواد مغذی که کمبودشان می تواند منجر به افسردگی شود

,مواد مغذی برای مغز,مواد مغذی برای مغز جنین,مواد مغذی برای مغز استخوان,مواد مغذی برای رشد مغز جنین,مواد مغذی برای مغز,مواد مغذی برای تقویت مغز,مواد مغذی تقویت مغز,مواد مغذی برای تقویت اسپرم,مواد غذایی برای تقویت اسپرم مردان,مواد مغذی برای افزایش اسپرم,مواد غذایی مفید برای تقویت اسپرم,مواد غذایی مناسب برای تقویت اسپرم,بهترین مواد غذایی برای تقویت اسپرم,چه مواد غذایی برای تقویت اسپرم مفید است,مواد غذایی مقوی برای تقویت اسپرم,مواد مغذی برای تقویت اسپرم,مواد غذایی برای تقویت اسپرم و تخمک,مواد مغذی,مواد مغذی محافظ,مواد مغذی برای مو,مواد مغذی در بارداری,مواد مغذی برای تقویت حافظه,مواد مغذی برای پوست,مواد مغذی در دوران بارداری,مواد مغذی برای کم خونی,مواد مغذی محافظ,مواد مغذی محافظ بدن,مواد مغذی محافظ کدامند,مواد مغذی محافظ کدام است,مواد مغذی محافظ بدن,مواد مغذی محافظ چیست,مواد مغذی محافظ بدن کدامند,مواد مغذی محافظ در بدن,مواد مغذی محافظ بدن چیست,مواد مغذی برای موی سر,مواد مغذی برای رشد مو,مواد مغذی برای تقویت مو,مواد غذایی مغذی برای مو,مواد مغذی برای ریزش مو,مواد مغذی برای رشد موها,مواد مغذی برای پوست صورت,مواد مغذی مو,مواد مغذی بارداری,مواد مغذی در ماه اول بارداری,مواد مغذی دوران بارداری,مواد مغذی برای بارداری,مواد مغذی جهت بارداری,مواد مغذی در دوران بارداری,مواد غذایی مغذی در دوران بارداری,مصرف مواد مغذی در بارداری,مواد غذایی برای تقویت حافظه,مواد غذایی برای تقویت حافظه جنین,مواد غذایی برای تقویت حافظه کودکان,مواد غذایی مفید برای تقویت حافظه,مواد غذایی مناسب برای تقویت حافظه,چه مواد غذایی برای تقویت حافظه مفید است,چه مواد غذایی برای تقویت حافظه خوب است,مواد غذایی موثر برای تقویت حافظه,مواد غذایی که برای تقویت حافظه مفیدند,مواد مغذی برای پوست و مو,مواد مغذی برای ترمیم پوست,مواد مغذی پوست,بهترین مواد مغذی برای پوست,مواد مغذی پوست صورت,مواد مغذی پوست و مو,مواد مغذی در دوران حاملگی,مواد مغذی برای دوران بارداری,مواد مغذی دوران بارداری,مواد مغزی در دوران بارداری,مواد غذایی برای کم خونی,مواد غذایی برای کم خونی شدید,مواد غذایی برای کم خونی کودکان,مواد غذایی مناسب برای کم خونی,مواد غذایی برای درمان کم خونی,مواد غذایی برای رفع کم خونی,مواد غذایی که برای کم خونی مفید است,چه مواد غذایی برای کم خونی مفید است؟,بهترین مواد غذایی برای کم خونی

تاریخ انتشار : دوشنبه, 26 مهر 1395

تحقیقات مختلف نشان می دهد تغذیه نقش مهمی در شروع افسردگی داشته و ارتباط قوی ای بین تغذیه و افسردگی وجود دارد.

به گزارش مهر، محققان دریافتند کمبود برخی مواد مغذی می تواند علت بروز افسردگی باشد که در ادامه به آنها اشاره می شود.

 

کمبود آهن: مطالعات نشان می دهند زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به افسردگی هستند چراکه مشکل کم خونی در زنان سنین ۲۵ تا ۴۵ سال بسیار متداول است. کمبود آهن هم موجب بروز افسردگی و احساس خستگی می شود.

 

زینک (روی): در طول چند دهه گذشته نتایج حداقل ۵ مطالعه نشان داده است که میزان زینک در بیماران مبتلا به افسردگی بسیار کم است. همچنین مشاهدات نشان داده است که مکمل های خوراکی زینک بسیار در روند درمان افسردگی موثر بوده است. بعلاوه زینک از سلول های مغز در مقابل آسیب احتمالی ناشی از رادیکال های آزاد حفاظت می کند.

 

اسید فولیک: پزشکان مشاهده کرده اند میزان اسید فولیک در افراد افسرده در مقایسه با افراد سالم ۲۵ درصد کمتر است. طبق مطالعات اگر قرص ضدافسردگی مصرف می کنید و از کمبود اسیدفولیک هم رنج می برید، نتایج درمان ضعیف خواهد بود. به گفته محققان، مصرف ۵۰۰ mcg اسیدفولیک در کنار داروهای ضدافسردگی موجب افزایش تاثیر روند درمان می شود.

 

کربوهیدرات ها: رژیم غذایی با میزان پایین کربوهیدرات در طولانی مدت و به منظور کاهش وزن می تواند منجر به افسردگی شود. چراکه تولید مواد شیمیایی سروتونین و تریپتوفان مغز که موجب ایجاد حس شادی می شود، از طریق غذاهای مملو از کربوهیدرات حاصل می شود.

 

پروتئین: مصرف پروتئین نه تنها برای حفظ تناسب اندام بلکه برای حفظ عملکرد مغز و سلامت روح و روان مهم است. چراکه بسیاری از انتقال دهنده های عصبی موجود در مغز از اسیدآمینه های تشکیل می شوند که در پروتئین ها وجود دارند.

 

اسیدهای چرب اُمگا۳: مغز یکی از اندام با بالاترین میزان لیپید یا چربی است. در حقیقت ماده خاکستری مغز حاوی ۵۰ درصد اسید چرب است. طبق مطالعات، اسیدهای چرب اُمگا-۳ می توانند به کاهش علائم افسردگی و بهبود خلق و خو کمک کنند.

 

ویتامین های B کمپلکس: طبق نتایج مطالعات، بیماران مبتلا به افسردگی بعد از درمان کمبود ویتامین B-کمپلکس شاهد بهبود در خلق و خوی خود بودند. این کمپلکس شامل ویتامین های B۱، B۲، B۶، B۱۲ و تیامین است. هم نوجوانان و هم افراد مسن دارای کمبود ویتامین B دچار تغییرات شناختی می شوند که می تواند منجر به افسردگی شود.

 

منیزیم: طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، زمانی که فرد دچار استرس می شود، ماده معدنی ای که به سرعت تمام می شود منیزم است که می تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود. تحقیقات نشان داده است افزایش مصرف منیزیم از سلامت مغز حفاظت می کند.

 

ویتامین D: اگر به اندازه کافی در معرض نور صبحگاهی خورشید نیستید و رژیم غذایی تان فاقد منابع ویتامین D است، در معرض ریسک بالای ناشی از افسردگی قرار دارید. محققان دریافته اند بیماران مبتلا به افسردگی دارای میزان ناکافی ویتامین D هستند.

برچسب ها : بهترین مواد غذایی برای تقویت اسپرم،بهترین مواد غذایی برای کم خونی،بهترین مواد مغذی برای پوست،چه مواد غذایی برای تقویت اسپرم مفید است،چه مواد غذایی برای تقویت حافظه خوب است،چه مواد غذایی برای تقویت حافظه مفید است،چه مواد غذایی برای کم خونی مفید است؟،مصرف مواد مغذی در بارداری،مواد غذایی برای تقویت اسپرم مردان،مواد غذایی برای تقویت اسپرم و تخمک،مواد غذایی برای تقویت حافظه،مواد غذایی برای تقویت حافظه جنین،مواد غذایی برای تقویت حافظه کودکان،مواد غذایی برای درمان کم خونی،مواد غذایی برای رفع کم خونی،مواد غذایی برای کم خونی،مواد غذایی برای کم خونی شدید،مواد غذایی برای کم خونی کودکان،مواد غذایی که برای تقویت حافظه مفیدند،مواد غذایی که برای کم خونی مفید است،مواد غذایی مغذی برای مو،مواد غذایی مغذی در دوران بارداری،مواد غذایی مفید برای تقویت اسپرم،مواد غذایی مفید برای تقویت حافظه،مواد غذایی مقوی برای تقویت اسپرم،مواد غذایی مناسب برای تقویت اسپرم،مواد غذایی مناسب برای تقویت حافظه،مواد غذایی مناسب برای کم خونی،مواد غذایی موثر برای تقویت حافظه،مواد مغذي براي تقويت اسپرم،مواد مغذي براي مغز،مواد مغذي در دوران بارداري،مواد مغذي دوران بارداري،مواد مغذي محافظ،مواد مغذي محافظ بدن،مواد مغذی،مواد مغذی بارداری،مواد مغذی برای افزایش اسپرم،مواد مغذی برای بارداری،مواد مغذی برای پوست،مواد مغذی برای پوست صورت،مواد مغذی برای پوست و مو،مواد مغذی برای ترمیم پوست،مواد مغذی برای تقویت اسپرم،مواد مغذی برای تقویت حافظه،مواد مغذی برای تقویت مغز،مواد مغذی برای تقویت مو،مواد مغذی برای دوران بارداری،مواد مغذی برای رشد مغز جنین،مواد مغذی برای رشد مو،مواد مغذی برای رشد موها،مواد مغذی برای ریزش مو،مواد مغذی برای کم خونی،مواد مغذی برای مغز،مواد مغذی برای مغز استخوان،مواد مغذی برای مغز جنین،مواد مغذی برای مو،مواد مغذی برای موی سر،مواد مغذی پوست،مواد مغذی پوست صورت،مواد مغذی پوست و مو،مواد مغذی تقویت مغز،مواد مغذی جهت بارداری،مواد مغذی در بارداری،مواد مغذی در دوران بارداری،مواد مغذی در دوران حاملگی،مواد مغذی در ماه اول بارداری،مواد مغذی دوران بارداری،مواد مغذی محافظ،مواد مغذی محافظ بدن،مواد مغذی محافظ بدن چیست،مواد مغذی محافظ بدن کدامند،مواد مغذی محافظ چیست،مواد مغذی محافظ در بدن،مواد مغذی محافظ کدام است،مواد مغذی محافظ کدامند،مواد مغذی مو،مواد مغزی در دوران بارداری

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت