ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

مشخصات فنی جنگنده‌های جدید عراق

نویسنده: علی باستانی

مشخصات فنی جنگنده‌های جدید عراق

 

جنگندههای جدید عراق,جنگنده های عراق,جنگنده های عراقی در ایران,جنگنده های عراقی پناهنده به ایران,جنگندهای عراق,جنگندهای عراقی در ایران,جنگندههای جدید عراق,مشخصات فنی جنگنده f14,مشخصات فنی جنگنده صاعقه,مشخصات فنی جنگنده قاهر 313,مشخصات فنی جنگنده اف 22,مشخصات فنی جنگنده سوخو 30,مشخصات فنی جنگنده f22,مشخصات فنی جنگنده صاعقه 2,مشخصات فنی جنگنده میراژ,مشخصات فنی جنگنده f5,مشخصات فنی جنگنده f 16,

 

مقام‌های وزارت دفاع عراق از تحویل ۴ فرونده اف-۱۶ دیگر بر اساس قرارداد خرید جنگنده‌های این کشور در سال ۲۰۱۱ خبر داده‌اند. این جنگنده‌ها که به گفته مقام‌های عراقی در عملیات آزادی موصل مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما چه مشخصاتی دارند؟

در سال ۲۰۱۱ دولت عراق قراردادی را برای خرید ۳۶ فروند جنگنده اف-۱۶ از آمریکا به امضا رساند که هنوز به سرانجام نرسیده است. آمریکایی‌ها با بدقولی طی ۵ سال گذشته تاکنون  تنها  ۱۰ فروند از این جنگنده‌ها را تحویل بغداد داده‌اند. ارتش فرسوده عراق برای مبارزه با گروه‌های تروریستی به شدت نیازمند تجهیزات جدید نظامی است.

اف-۱۶ فایتینگ فالکن (F-16 Fighting Falcon) به معنای شاهین مبارز، جنگنده سبُک، کوچک و بسیار چابک آمریکایی است که شرکت جنرال داینامیکس به سفارش دولت ایالات متحده امریکا ساخته است. اف-۱۶ در اصل به عنوان یک جنگنده برتری هوایی روزانه طراحی شد اما در عمل به یک جنگنده چندمنظوره تمام شرایط آب و هوایی تبدیل شده است. اولین پرواز این هواپیما در سال ۱۹۷۴ انجام شده و چهار سال بعد وارد فعالیت رسمی در ارتش آمریکا شد. از سال ۱۹۹۳ در پی فروش شرکت هواپیمایی جنرال داینامیکس به شرکت لاکهید این هواپیما در لاکهید مارتین تولید می‌شود. این هواپیما قابلیت اجرای مأموریت‌های مختلف هوابه‌هوا، هوابه‌زمین و شناسایی را دارد.

اف-۱۶ به‌عنوان یک جنگنده سبک و ساده و ارزان برای نیروی هوایی آمریکا طراحی شده که بتوان تعداد زیادی از آن را در اختیار داشته و از این طریق برتری هوایی را به دست آورد. تاکنون بیش از ۴۵۰۰ فروند از این هواپیما تولید شده و آخرین خریدار آن هم عراق است.

طی دهه ۱۹۶۰، نیروی هوایی و دریایی آمریکا دریافتند که به جنگنده‌ای نیاز دارند که بتواند با موشکهای دقیق و پیشرفته، از پس ماموریتهای سخت برآید. آنها نیازمند جنگنده‌ای سریع، دارای میدان پروازی زیاد و مجهز به سیستم رادار بسیار قوی بودند. تا آن زمان این دو نیرو از جنگنده‌های جنرال داینمیکس اف-۱۱۱ و اف-۴ فانتوم برای ماموریتهای دوربرد و میانبرد خویش استفاده می‌کردند. تجربیات جنگ ویتنام به آنها نشان داد که نمی‌توانند با سیستم‌های موشکی قدیم چندان موفق باشند. جنگنده اف-16 را با این برتری‌ها  در دوران خود بسیار مطرح شد و خیلی‌ها را به خود جذب کرد:

1- سیستم پرواز با سیم (FLY BY WIRE)

سیستم پرواز با سیم، یک موفقیت روشن به شمار می‏‌رفت که در زمان خودش یک پیشرفت بزرگ به حساب می‌آمد. امروز این سیستم در همهء جنگنده‌‏های بال‏‌ثابت و تمام هواپیماهای تجاری به کار گرفته می‎شود.
2- ثبات منفی (NEGATIVE STABILITY)
ثبات منفی یا به حداقل‌‏رسانی ثبات مثبت (انتقال مرکز ثقل از مرکز به پشت هواپیما)، بدون مشکل کار می‌‏کند.تاکنون هیچ جنگندهء F-16 ای به این دلیل در آسمان متلاشی نشده است.
 مشخصات فنی جنگنده‌هایی که عراق برای عملیات موصل تحویل گرفت
3- تحمل فشار ثقل بالا (HIGH G LOADS)
استاندار تحمل فشار ثقل 9 برابر (9G) که به وسیلهء F-16 پایه‏‎گذاری شد، امروزه در طراحی تمام جنگنده‌‏ها مورد استفاده قرار می‏گیرد، هرچند برخی خلبانان به سختی، توانسته‌‏اند به مقادیر بیشتری نیز دست یابند.
خواص داشتن زاویهء 30 درجهء حمله، هنوز به روشنی محرز نگردیده است و بسیار از خلبانان اعتقاد دارند که با افزایش یا کاهش زاویهء حمله، در هنگام انجام مانورهای سنگین، کنترل ساعت 6 (پشت هواپیما) بسیار دشوار می‎شود. بنابراین بسیاری از طرح‏های جدید در توسعهء صندلی و جایگاه خلبان، از چنین روشی الگو نمی‌‏گیرند.
به همین ترتیب محل دستهء کنترل هواپیما که در سمت راست صندلی خلبان تعبیه شده است نیز به خوبی کار می‌‏کند و دقیقا انتظارات طراحان را برآورده ساخته است.
یک بحث طولانی وجود دارد در مورد اینکه آیا سیستم کنترل (پرواز با سیم) می‏تواند طوری برنامه‌‏ریزی شده باشد که بتواند F-16 ای را از کنترل عادی خارج شده و فشار بیش از حد ثقل به آن وارد می‏شود تحت کنترل درآورده و شتاب وارده را به 9G محدود کند، یا اینکه فشارهای واردهء بیش از 9G در شرائط اضطراری مجاز هستند و به هواپیما و خلبان صدمه‏‌ای وارد نمی‏‌کنند.
مشخصات فنی جنگنده‌هایی که عراق برای عملیات موصل تحویل گرفت
4- دید خلبان (PILOT VISION)
خلبانان F-16، طرح کاناپی (شیشه بالای سر خلبان) را بسیار دوست دارند زیرا برای دیدن اطراف، نیازی به خم شدن ندارند. یک اشکال وارده این است که جهت جلوگیری از دید مغشوش اطراف در کابین حبابی‏‌ شکل، از ترکیبات معمول ضخیم پلی‏ کربنات برای قسمت مقابل کاناپی استفاده می‌‏شود و این به دلیل ایجاد مقاومت در هنگام برخورد پرندگان با شیشهء مقابل خلبان است و از ترکیبات نازک‏تر پلی‏کربنات نمی‌‏توان برای طراحی کاناپی استفاده کرد.
از آنجا که در طراحی کل کاناپی F-16 تماما از ترکیبات ضخیم پلی‏‌کربنات استفاده شده است، هنگام استفاده از صندلی‏‌پران (جهت مواقع اضطراری خروج خلبان از هواپیما) صندلی خلبان به تنهایی نمی‏‌تواند شیشهء کاناپی را خرد کرده و صندلی را به بیرون برساند. بدین جهت، در هنگام خروج اضطراری، به علت نیاز به خرد کردن کاناپی به وسیلهء خرج‏‌های انفجاری، زمان خروج اضطراری، اندکی افزایش می‌‏یابد.

5- محدودیت در رشد (GROWTH PREVENTION)

مفهوم اولیهء یک جنگندهء کوچک، مخصوص عملیات در روز و هوا به هوا، قبل از ساخت اولین نمونه، از دست رفته تلقی می‏‌شد. دماغهء هواپیما آن قدر کشیده طراحی شده بود که طول مدل یک نفره به اندازهء طول مدل دو نفره به نظر می‏‌رسید، ضمن اینکه قابلیت عملیاتهای «هوا به زمین» نیز بدان افزوده شده بود.
با پیشرفت برنامهء تولید، F-16 به طور فزاینده‏ای بزرگتر و سنگین‌‏تر شد و قادر شد توانایی‏های بیشتری داشته باشد: حمل و پرتاب موشکهای هدایت‌‏شوندهء راداری آمرام، پرتاب کننده‏‏های Chaff و Flare (گمراه‌‏کنندهء موشکهای ضدهوایی) و جایگاههای خارجی بسیاری برای حمل و پرتاب انواع تسلیحات.

6- شعاع عمل رزمی و برد پروازی (COMBAT RADIUS AND PERSISTENCE)

F-16 با بدنهء آئرودینامیکی یک تکه (blended)، بسیار عالی عمل می‌‏کرد هر چند که چنین طرحی در اغلب طرح‏های جدید، تقلید و به کار گرفته نشد.
7- رادار یکپارچه‏‌سازی شده (RADAR INTEGRATION)
یکپارچه‏‌سازی رادار با سیستم‏های بصری، بسیار موفقیت‏آمیز از کار درآمد و اکنون به استانداردی در طراحی جنگنده‏‌ها، تبدیل شده است.
8- مشخصات فنی

 • خدمه: ۱ نفر
 • طول: ۱۵/۰۶ متر (49ft 5in)
 • پهنای بال: ۹٫۹۶ متر (32ft 8in)
 • ارتفاع: ۴٫۸۸ متر (16ft)
 • بال: مساحت ۲۷٫۸۷ مترمربع (300ft²)
 • وزن خالی: ۸٬۵۷۰ کیلوگرم (18,900lb)
 • وزن بارگیری: ۱۲٬۰۰۰ کیلوگرم (26,500lb)
 • بیشینه وزن برخاست: ۱۹٬۲۰۰ کیلوگرم
 • حداکثر نیروی G قابل تحمل: 42,300 lb

9- عملکرد

 • سرعت بیشینه: در سطح دریا: ۱٫۲ ماخ (۱٬۴۷۰ کیلومتر بر ساعت)
 • در ارتفاع: +۲ ماخ (۲٬۴۱۰ کیلومتر بر ساعت)

10- جنگ‌افزار

 • توپ ها: ۱×۲۰mm توپ گاتلینگ ام۶۱ ولکان با ۵۱۱ گلوله
 • جایگاه‌ها: ۲×موشک هوا به هوا در نوک بال، ۶×زیر بال، ۳×جایگاه زیر بدنه با حمل بار مفید ۷٬۷۰۰ کیلو

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت