ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

مسیر معکوس تورم غذا در ایران با جهان

نویسنده: احمد اعجازی

مسیر معکوس تورم غذا در ایران با جهان

مصرف غذا در ایران,مصرف مواد غذایی در ایران,مصرف سرانه مواد غذایی در ایران,غذای مصرفی بلدرچین,غذای مصرفی شتر مرغ,غذای مصرفی دیابتی ها,غذای مصرفی بیماران دیابتی,غذای مصرفی بوقلمون,غذای مصرفی اردک,غذاهای مصرفی در دوران بارداری,میزان غذای مصرفی مرغ گوشتی,مقدار غذای مصرفی بلدرچین,غذاهای مصرفی در ماه رمضان,

تاریخ انتشار : سه شنبه, 04 خرداد 1395

شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در ماه مارس سال 2016 میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل منفی 12درصد اعلام شده است. این درحالی است که مقایسه نرخ تورم نقطه به نقطه و سالانه قیمت جهانی مواد غذایی با همین شاخص‌ها در ایران نشان می‌دهد، گرچه شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در ماه مارس 2016 میلادی همچنان منفی اعلام شده و گفته می‌شود با توجه به اختلاف 6واحدی تورم نقطه به نقطه و تورم سالانه، چشم‌انداز افزایشی در انتظار قیمت جهانی مواد غذایی است، اما تورم سالانه و نقطه به نقطه همین گروه کالا در ایران، طی ماه‌های اسفند 94 و فروردین و اردیبهشت 95 تغییر چشمگیری را نشان نمی‌دهد و گروه خوراکی‌ها در ایران از این اتفاق جهانی در امان مانده است.

نتایج یافته‌های یک پژوهش اقتصادی در وزارت امور اقتصادی و دارایی نشان می‌دهد، نرخ رشد شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در 12ماهه منتهی به ماه مارس سال 2016 میلادی منفی 5/18درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه قیمت جهانی مواد غذایی نیز در این ماه منفی 12درصد است. تفاوت 5/6واحد درصدی نرخ تورم سالانه قیمت جهانی مواد غذایی با تورم نقطه به نقطه حاکی از آن است که طی ماه‌های آینده چشم‌انداز افزایشی در انتظار این شاخص خواهد بود. در این رابطه، کارشناسان بر این باورند که کاهش قابل توجه شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در 12ماهه منتهی به ماه مارس سال 2016 میلادی بیشتر به دلیل مازاد عرضه، کند شدن رشد اقتصاد جهانی و تقویت ارزش دلار رخ داده است.

به گزارش «تعادل»، مقایسه شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در ماه مارس سال 2016 میلادی (11 اسفند 94 تا 12 فروردین 95) با شاخص قیمت گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در ایران طی دو ماه فروردین و اردیبهشت می‌تواند وضعیت ایران را در این زمینه مشخص کند.

 

بر اساس گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات خانوارهای شهری در اسفند 94 که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته، شاخص تورم نقطه به نقطه گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در این ماه 7درصد اعلام شده است. همچنین درصد تغییرات این گروه در 12ماهه منتهی به اسفند 94 نسبت به دوره مشابه سال قبل 7/9درصد اعلام شده است. شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در فروردین ماه سال جاری نیز نسبت به ماه قبل 3/5درصد افزایش را نشان می‌دهد و در همین حال، نرخ تورم سالانه این گروه در ماه فروردین افزایش 3/9 درصد افزایش یافته است.
مقایسه نرخ تورم نقطه به نقطه و سالانه قیمت جهانی مواد غذایی با همین شاخص‌ها در ایران نشان می‌دهد، گرچه شاخص تورم قیمت جهانی مواد غذایی در ماه مارس 2016 میلادی همچنان منفی اعلام شده و گفته می‌شود با توجه به اختلاف 6واحدی تورم نقطه به نقطه و تورم سالانه، چشم‌انداز افزایشی در انتظار قیمت جهانی مواد غذایی است، اما تورم سالانه و نقطه به نقطه همین گروه کالا در ایران، طی ماه‌های اسفند 94 و فروردین و اردیبهشت 95 تغییر چشمگیری را نشان نمی‌دهد.
گزارش شاخص قیمت در اردیبهشت ماه سال جاری که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده است نیز بر ادامه روند کاهش قیمت مواد غذایی صحه می‌گذارد. به عبارت دیگر، هرچند سیاست‌های دولت جهت کنترل قیمت‌ها و کاهش تورم بوده، اما این گروه کالایی توانسته است از تورم منفی حاکم بر بازار جهانی در امان بماند. در این راستا ثبات نسبی قیمت‌ها نیز نشان می‌دهد، با وجود شرایط اقتصادی نامساعد گروه مواد غذایی و ادامه یافتن تورم منفی در این بخش، گروه «خوراکی‌ها» در ایران توانسته است از تورم منفی جهانی این شاخص در امان بماند.
شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در پنج گروه اصلی غلات، روغن‌ها و چربی‌ها، شکر، گوشت و لبنیات نشان می‌دهد در ماه مارس سال 2016 میلادی، شاخص قیمت این اقلام به استثنای گروه لبنیات و غلات، با افزایش همراه بوده است. با توجه به اینکه بخش قابل‌توجهی از روغن خام به دلیل پایین بودن ضریب خودکفایی آن و همچنین بخشی از شکر از طریق واردات تامین می‌شود، افزایش قیمت آنها در بازارهای جهانی حایز اهمیت است. از این‌رو با توجه به افزایش قیمت یادشده در این گروه‌های کالایی، توجه به تامین به موقع اقلام یادشده ضروری به نظر می‌رسد.
 افزایش جهانی قیمت غلات
شاخص قیمت جهانی غلات در ماه مارس 2016 میلادی نسبت به ماه قبل با کاهش نیم درصدی مواجه شده است. همچنین آمارها حاکی از آن است که قیمت این گروه از مواد غذایی به صورت متوالی در فاصله 5ماهه اخیر کاهشی بوده است. نرخ رشد قیمت غلات در ماه مارس سال 2016 میلادی نسبت به ماه قبل 1/13درصد و در 12ماهه منتهی به ماه مارس سال 2016 میلادی نسبت به دوره مشابه قبل حدود 6/15درصد کاهش نشان می‌دهد.
از این جهت تفاوت نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه مارس سال جاری میلادی با نرخ تورم سالانه آن در 12ماهه منتهی به این ماه حدود 5/2واحد درصد است که از چشم‌انداز افزایشی این شاخص در ماه‌های آتی حکایت می‎‌‌کند.

 

در همین حال، مقایسه نرخ تورم نقطه به نقطه همین گروه کالایی در ایران طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت، روند افزایش قیمت را تایید می‌کند. تورم نقطه به نقطه گروه غلات در اسفند سال گذشته 9/6درصد اعلام شده این در حالی است که همین شاخص در فروردین ماه سال جاری به 3/7درصد افزایش یافته است. در همین حال، نرخ تورم نقطه به نقطه گروه غلات در اردیبهشت ماه سال جاری 8درصد اعلام شده است. علاوه بر این تورم سالانه در این گروه کالایی طی ماه‌های اسفند 94، فروردین و اردیبهشت 95 به ترتیب 7/13درصد، 8/12درصد و 12درصد عنوان شده است. آمار تورم نقطه به نقطه گروه غلات طی سه ماه اسفند 94، فروردین و اردیبهشت 95 نیز روند افزایش قیمت را تایید می‌کند.
 شاخص قیمت روغن
آمارها نشان می‌دهد، نرخ رشد شاخص قیمت جهانی روغن‌ها و چربی‌ها در ماه مارس 2016میلادی در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 4/5 درصد بوده است. با این وجود، میانگین این شاخص در 12ماهه منتهی به ماه مارس 2016میلادی نسبت به دوره مشابه سال قبل 5/14درصد کاهش داشته است. تفاوت نرخ رشد نقطه به نقطه این شاخص با نرخ تورم سالانه آن در ماه مارس 2016میلادی حدود 9/19درصد است که چشم‌انداز افزایشی را برای این شاخص طی ماه‌های آتی نشان می‌دهد. براساس آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه همین گروه کالایی در ایران طی ماه‌های اسفند 94، فروردین و اردیبهشت 95 به ترتیب 8/2، 9/2 و 6/2 بوده است. همچنین نرخ تورم سالانه این گروه کالا در ماه‌های یاد شده به ترتیب 6/3، 5/3 و 4/3 اعلام شده است. هر چند تغییر چشمگیری در تورم نقطه به نقطه و سالانه این گروه کالایی در کشور مشاهده نمی‌شود اما رصد وضعیت بازارهای جهانی و اتخاذ رویکرد صحیح در مواجهه با روند قیمتی بازارهای جهانی می‌تواند آسیب‌پذیری را در این ناحیه به حداقل کاهش دهد.
 چشم‌انداز افزایشی قیمت جهانی شکر
شاخص قیمت جهانی شکر در ماه مارس 2016 میلادی به 1/219واحد رسید که نسبت به ماه قبل 1/17درصد افزایش داشته و بالاترین رقم از ماه نوامبر سال 2014 به بعد محسوب می‌شود.
این رشد قیمت نشان‌ دهنده کسری تولید این محصول در فصل برداشت سال جاری است. همچنین افزایش قیمت یاد شده را می‌توان در بالا رفتن مصرف شکر خام توسط برزیل برای تولید اتانول ارزیابی کرد.
در همین راستا شاخص قیمت شکر در ماه مارس سال 2016میلادی در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حدود 6/16درصد افزایش و در 12ماهه منتهی به ماه مارس 2016میلادی نسبت به دوره مشابه قبل 4/18درصد کاهش داشته است.
از این جهت تفاوت نرخ تورم نقطه به نقطه این شاخص در ماه مارس 2016میلادی با نرخ تورم سالانه آن در 12ماهه منتهی به این ماه حدود 25درصد است که چشم‌انداز افزایشی را برای این شاخص در ماه‌های آینده نشان می‌دهد. در همین حال شاخص تورم نقطه به نقطه همین کالا در اسفند سال گذشته در کشور 2/9درصد اعلام شده است. نرخ تورم سالانه نیز در 12ماهه منتهی به اسفند سال گذشته 8/9درصد اعلام شده است. تورم نقطه به نقطه در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال جاری نیز به ترتیب 2/9درصد و 1/9درصد اعلام شده است.
همچنین آمارها حاکی از نرخ تورم سالانه 7/9درصدی برای دو ماه فروردین و اردیبهشت است. این آمار ثبات نسبی قیمت شکر را در بازار داخلی نشان می‌دهد.
 شاخص قیمت گوشت
شاخص قیمت جهانی گوشت در ماه مارس 2016میلادی به عدد 4/146واحد رسید که نسبت به ماه قبل 1/0درصد افزایش داشته است. این شاخص در ماه مارس 2016میلادی نسبت به ماه مشابه سال قبل 1/14درصد و در 12ماهه منتهی به مارس 2016میلادی در مقایسه با 12ماهه منتهی به ماه مارس 2015میلادی حدود 5/18درصد کاهش داشته است. تفاوت نرخ تورم نقطه به نقطه این شاخص در ماه مارس 2016میلادی با نرخ تورم سالانه آن در 12ماهه منتهی به این ماه 4/4درصد است که گویای چشم‌انداز افزایشی قیمت گوشت در ماه‌های آتی است.
در همین حال، نرخ تورم نقطه به نقطه همین گروه کالایی در ایران در اسفندماه سال گذشته منفی 6/0 درصد و تورم سالانه 4/3درصد بوده است. در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال جاری نیز تورم نقطه به نقطه این گروه کالایی 6/1درصد و 9/3درصد اعلام شده است. همچنین نرخ تورم سالانه این گروه کالایی در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال جاری به ترتیب 5/4 و 4/4 اعلام شده است.
   چشم‌انداز کاهشی قیمت لبنیات
شاخص قیمت لبنیات در ماه مارس 2016میلادی نسبت به ماه قبل با 2/8 درصد کاهش به عدد 3/130واحد رسید. این کاهش به طور عمده به دلیل کاهش قیمت کره و پنیر در بازارهای جهانی بوده است. همچنین این شاخص در ماه مارس 2016میلادی نسبت به ماه مشابه سال قبل 5/29درصد کاهش و در 12ماهه منتهی به ماه مارس 2016میلادی نسبت به 12ماهه منتهی به ماه مارس 2015میلادی حدود 5/25درصد افزایش داشته است. تفاوت نرخ رشد نقطه به نقطه این شاخص در ماه مارس 2016میلادی با نرخ تورم سالانه آن در 12ماهه منتهی به این ماه حدود منفی 55 واحد درصد است که چشم‌انداز کاهشی را برای این شاخص در سطح جهان در ماه‌های آینده نشان می‌دهد.
همچنین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه گروه لبنیات را طی ماه‌های اسفند 94، فروردین و اردیبهشت 95 به ترتیب 6/7، 3/6 و 7/6 اعلام کرده است. نرخ تورم سالانه این گروه کالایی طی ماه‌های یاد شده به ترتیب 3/9، 7/8 و 1/8 بوده که روند کاهشی را در تورم سالانه این گروه کالایی در سه ماه اسفند 94، فروردین و اردیبهشت 95 نشان می‌دهد. گرچه سیاست‌های کنترل قیمت دولت در زمینه مواد غذایی در جهت حمایت از عموم جامعه و مهار تورم بوده اما می‌توان رکود حاکم بر بازار جهانی و تورم منفی در این حوزه را نیز عاملی مهم در دستیابی به هدف کنترل قیمت مواد غذایی در کشور دانست. حال باید دید با ادامه یافتن روند کاهشی تورم این گروه کالایی، رفتار آنها در برابر وضعیت بازارهای جهانی چگونه خواهد بود.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت