ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

مسمومیت با آب چیست؟

نویسنده: احمد اعجازی

مسمومیت با آب چیست؟

,مسمومیت با آب,مسمومیت با آب,مسمومیت با آب آلوده,مسمومیت با آب اکسیژنه,مسمومیت با آب هویج,مسمومیت با آبجو,مسمومیت با آب چیست,مسمومیت با آب استخر,مسمومیت با آب ژاول,مسمومیت با آب معدنی,درمان مسمومیت با آب آلوده,علایم مسمومیت با اب الوده,مسمومیت غذایی,مسمومیت غذایی به انگلیسی,مسمومیت غذایی در کودکان,مسمومیت غذایی درمان,مسمومیت غذایی در بارداری,مسمومیت غذایی کودکان,مسمومیت غذایی دانشگاه شیراز,مسمومیت غذایی دانشجویان دانشگاه شیراز,مسمومیت غذایی مادر شیرده,مسمومیت غذایی چیست,مسمومیت حاملگی,مسمومیت حاملگی چیست,مسمومیت حاملگی بعد از زایمان,مسمومیت حاملگی یعنی چه,مسمومیت حاملگی,مسمومیت حاملگی نی نی سایت,مسمومیت حاملگی و درمان آن,مسمومیت حاملگی درمان,مسمومیت حاملگی Ppt,مسمومیت حاملگی چیه,مسمومیت با سرب,مسمومیت با سرب,مسمومیت با سرب و درمان,مسمومیت با سرب در کودکان,مسمومیت با سرب در گاو,مسمومیت با سرب و جیوه,مسمومیت با سرب Pdf,مسمومیت با سرب در کاسکو,مسمومیت با سرب Ppt,مسمومیت با سرب در دام,مسمومیت,مسمومیت با الکل,مسمومیت بارداری,مسمومیت با شیر,مسمومیت دارویی,مسمومیت با الکل صنعتی,مسمومیت با الکل درمان,مسمومیت با الکل و درمان,مسمومیت با الکل+ppt,مسمومیت با الکل چوب (متانول),مسمومیت با الکل متانول,مسمومیت با الکل متیلیک,مسمومیت با الکل طبی,مسمومیت با الکل سفید,مسمومیت بارداری چیست؟,مسمومیت بارداری نی نی سایت,مسمومیت بارداری یعنی چه؟,مسمومیت بارداری در هفته 37,مسمومیت بارداری چیه,مسمومیت بارداری علت,مسمومیت بارداری بعد از زایمان,مسمومیت بارداری در ماه اخر,علایم مسمومیت بارداری,مسمومیت با شیر در کودکان,مسمومیت با شیر+درمان,مسمومیت با شیر ترش,مسمومیت با شیر تاریخ گذشته,مسمومیت با شیر پاستوریزه,مسمومیت با شیرینی خامه ای,مسمومیت با شیر خشک,مسمومیت با شیر ترش شده,مسمومیت با شیره تریاک,مسمومیت دارویی چیست,مسمومیت دارویی در کودکان,مسمومیت دارویی با استامینوفن,مسمومیت دارویی Ppt,مسمومیت دارویی کودکان,مسمومیت دارویی خودکشی,مسمومیت دارویی تلفن,مسمومیت دارویی با کلونازپام,مسمومیت دارویی کشنده,مسمومیت غذایی به انگلیسی,ترجمه مسمومیت غذایی به انگلیسی,علت مسمومیت حاملگی چیست,علایم مسمومیت حاملگی چیست,نشانه مسمومیت حاملگی چیست,درمان مسمومیت حاملگی چیست,دلیل مسمومیت حاملگی چیست

نوشیدن ناکافی آب می تواند منجر به خستگی، سرگیجه، و گرفتگی عضلات شود

 

هیدراتاسیون بیش از اندازه و مسمومیت با آب زمانی رخ می دهد که میزان آب نوشیده شده بیشتر از توانایی کلیه ها برای تخلیه آب اضافی از طریق ادرار باشد. اما مقدار آب تنها عامل تعیین کننده در این زمینه نیست. مدت زمانی که طی آن آب نوشیده شده است نیز باید مد نظر قرار بگیرد.

 

تمامی سلول ها و اندام های بدن انسان برای عملکرد درست به آب نیاز دارند. بر همین اساس، شما نیازمند جایگزینی مداوم آب از دست رفته بدن به واسطه تعرق، ادرار و تنفس هستید.
به گزارش “اتوریتی نیوتریشن”، نوشیدن ناکافی آب می تواند به شکل گیری نشانه هایی مانند خستگی، سرگیجه، و گرفتگی عضلات منجر شود. در مقابل، نوشیدن بیش از اندازه آب نیز می تواند شرایطی جدی و خطرناکی که به نام مسمومیت با آب شناخته می شود را موجب شود.

 

مسمومیت با آب چیست؟
مسمومیت با آب اختلالی در عملکرد مغز به واسطه نوشیدن بیش از اندازه آب است. نوشیدن بیش از اندازه آب موجب افزایش مقدار این مایع در خون انسان می شود. این میزان آب می تواند الکترولیت های موجود در خون، به ویژه سدیم را رقیق سازد. هنگامی که سطوح سدیم به کمتر از 135 میلی مول بر لیتر می رسد، این شرایط به نام «هیپوناترمی» شناخته می شود.

 

سدیم به تعادل مایعات بین بخش داخلی و خارجی سلول ها کمک می کند. هنگامی که سطوح سدیم به واسطه مصرف بیش از اندازه آب کاهش می یابد، جریان مایعات از بخش خارجی به بخش داخلی سلول تغییر می کند و به تورم آنها منجر می شود. هنگامی که این شرایط برای سلول های مغزی رخ می دهد، امکان شکل گیری عوارض خطرناک و بالقوه تهدیدکننده زندگی فرد ایجاد می شود.

 

نوشیدن بیش از اندازه آب می تواند خطرناک باشد
مسمومیت با آب در نتیجه تورم سلول ها شکل می گیرد. هنگامی که سلول های مغزی متورم می شوند، فشار داخل جمجمه افزایش می یابد. این فشار نخستین نشانه های مسمومیت با آب را موجب می شود که شامل موارد زیر می شوند:
سر درد
حالت تهوع
استفراغ
در موارد شدید، مسمویت با آب می تواند نشانه های جدی‌تر مانند موارد زیر را موجب شود:
افزایش فشار خون
گیجی
دو بینی
خواب آلودگی
اشکال در تنفس
ضعف و گرفتگی عضلات
ناتوانی در شناسایی اطلاعات حسی
تجمع مایعات اضافی در مغز به نام ورم مغزی شناخته می شود که می تواند ساقه مغز را تحت تاثیر قرار داده و اختلال در سیستم عصبی مرکزی ایجاد کند. در موارد شدید، مسمومیت با آب می تواند به تشنج، آسیب مغزی، کما و حتی مرگ منجر شود.

 

نشانه های مسمومیت با آب , نشانه های کم آبی بدن

نوشیدن بیش از اندازه آب می تواند خطرناک باشد

 

مرگ به واسطه مسمومیت با آب
نوشیدن بیش از اندازه آب به صورت تصادفی بسیار دشوار است. با این وجود، موارد مرگ و میر ناشی از این شرایط گزارش شده اند. بیشتر موارد مسمومیت با آب در میان سربازان گزارش شده اند. در یک گزارش به 17 سرباز مبتلا به هیپوناترمی در نتیجه مصرف بیش از اندازه آب اشاره شده بود. سطوح سدیم خون این افراد در دامنه 115 تا 130 میلی مول بر لیتر قرار داشت در شرایطی که دامنه عادی 135 تا 145 میل مول بر لیتر است.

 

در گزارشی دیگر، چگونگی مرگ سه سرباز در نتیجه هیپوناترمی و ورم مغزی تشریح شده بود. مرگ این افراد با نوشیدن 10 تا 20 لیتر آب تنها در چند ساعت رقم خورده بود.
نشانه های هیپوناترمی می تواند با نشانه های کم آبی بدن اشتباه گرفته شود. بر همین اساس، یک سرباز که به اشتباه کم ابی بدن و گرمازدگی در وی تشخیص داده شده بود، به واسطه آبرسانی یا هیدراتاسیون دهانی مکرر و مسمومیت با آب جان خود را از دست داد.

 

مسمومیت با آب طی انجام فعالیت های ورزشی به ویژه ورزش های استقامتی نیز رخ می دهد. نوشیدن بیش از اندازه آب برای جلوگیری از کم آبی بدن در این قبیل فعالیت ها شایع است. بر همین اساس، هیپوناترمی اغلب طی رویدادهای ورزشی بزرگ رخ می دهد. به عنوان مثال، در مسابقات دو ماراتن بوستون در سال 2002، 13 درصد از شرکت کنندگان دارای نشانه های هیپوناترمی بودند. 0.06 درصد از این افراد هیپوناترمی حاد با سطوح سدیم کمتر از 120 میلی مول بر لیتر را نشان دادند.

 

متاسفانه، برخی موارد مسمومیت با آب در این رویدادهای ورزشی به مرگ منجر شده اند. به عنوان مثال، می توان به مرگ یک دونده دو مارتن اشاره کرد که آزمایش ها نشان دادند سطوح سدیم خون وی کمتر از 130 میلی مول بر لیتر بوده و هیدروسفالی (ازدیاد غیر عادی مایع) و آسیب ساقه مغز به جان باختن وی منجر شده بود.

 

مصرف بیش از اندازه آب می تواند در بیماران روانی، به ویژه افراد مبتلا به شیزوفرنی، نیز رخ دهد. نتایج مطالعه ای که روی مرگ 27 بیمار جوان مبتلا به شیزوفرنی انجام شده بود، نشان داد که پنج مورد مرگ در نتیجه مسمومیت با آب بوده است.

 

چه میزان آب بیش از اندازه محسوب می شود؟
هیدراتاسیون بیش از اندازه و مسمومیت با آب زمانی رخ می دهد که میزان آب نوشیده شده بیشتر از توانایی کلیه ها برای تخلیه آب اضافی از طریق ادرار باشد. اما مقدار آب تنها عامل تعیین کننده در این زمینه نیست. مدت زمانی که طی آن آب نوشیده شده است نیز باید مد نظر قرار بگیرد. در صورتی که مقدار بسیار زیاد آب را طی یک بازه زمانی کوتاه بنوشید با خطر بزرگتر ابتلا به مسمومیت با آب مواجه هستید. این خطر در صورتی که طی مدت زمان طولانی‌تری همان میزان آب را مصرف کرده باشید، کاهش می یابد.

 

نشانه های هیپوناترمی می توانند به واسطه نوشیدن 3 تا 4 لیتر آب در یک مدت زمان کوتاه پدیدار شوند. کلیه های انسان می توانند 20 تا 28 لیتر آب را در روز از بدن خارج سازند، اما قادر به تخلیه بیش از 0.8 تا 1 لیتر آب در یک ساعت نیستند. از این رو، برای جلوگیری از نشانه های هیپوناترمی شما نباید به طور میانگین بیش از این میزان آب طی یک ساعت را مصرف کنید. بسیاری از موارد گزارش شده مسمومیت با آب در نتیجه نوشیدن مقادیر زیاد آب در یک بازه زمانی کوتاه بوده اند.

 

به چه مقدار آب نیاز دارید؟
عدد و رقم خاصی درباره این که به چه میزان آب در روز نیاز دارید، وجود ندارد و میزان نوشیدن آب از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. برای تعیین میزان آب مورد نیاز روزانه می توانید وزن بدن، سطح فعالیت های بدنی و شرایط آب و هوا را مد نظر قرار دهید.

 

انستیتو پزشکی (IOM) میزان آب دریافتی روزانه برای مردان را 3.7 لیتر و برای زنان 2.7 لیتر پیشنهاد کرده است. با این وجود، این توصیه ها شامل آب دریافتی از نوشیدنی هایی به جز آب و مواد غذایی نیز می شوند. برخی از مردم از قانون 8 × 8 پیروی می کنند که نوشیدنی هشت لیوان آب در روز را پیشنهاد می کند. اما این قانون چندان مبتنی بر پژوهش نیست و بیشتر حالتی دلخواه دارد.

 

یک قانون خوب برای تعیین آب مورد نیاز گوش دادن به بدن و نوشیدن آب هنگام احساس تشنگی است. این اقدام باید برای حفظ سطوح آب مورد نیاز بدن کافی باشد. اما تکیه بر تشنگی ممکن است برای همه کارآمد نباشد. ورزشکاران، افراد مسن و بانوان باردار می توانند به نوشیدن آب بیشتری در روز نیاز داشته باشند.

برچسب ها : ترجمه مسمومیت غذایی به انگلیسی،درمان مسمومیت با آب آلوده،درمان مسمومیت حاملگی چیست،دلیل مسمومیت حاملگی چیست،علایم مسمومیت با اب الوده،علایم مسمومیت بارداری،علایم مسمومیت حاملگی چیست،علت مسمومیت حاملگی چیست،مسموميت با آب،مسموميت با سرب،مسموميت حاملگی،مسموميت غذايي به انگليسي،مسمومیت،مسمومیت با آب،مسمومیت با آب آلوده،مسمومیت با آب استخر،مسمومیت با آب اکسیژنه،مسمومیت با آب چیست،مسمومیت با آب ژاول،مسمومیت با آب معدنی،مسمومیت با آب هویج،مسمومیت با آبجو،مسمومیت با الکل،مسمومیت با الکل چوب (متانول)،مسمومیت با الکل درمان،مسمومیت با الکل سفید،مسمومیت با الکل صنعتی،مسمومیت با الکل طبی،مسمومیت با الکل متانول،مسمومیت با الکل متیلیک،مسمومیت با الکل و درمان،مسمومیت با الکل+ppt،مسمومیت با سرب،مسمومیت با سرب Pdf،مسمومیت با سرب Ppt،مسمومیت با سرب در دام،مسمومیت با سرب در کاسکو،مسمومیت با سرب در کودکان،مسمومیت با سرب در گاو،مسمومیت با سرب و جیوه،مسمومیت با سرب و درمان،مسمومیت با شیر،مسمومیت با شیر پاستوریزه،مسمومیت با شیر تاریخ گذشته،مسمومیت با شیر ترش،مسمومیت با شیر ترش شده،مسمومیت با شیر خشک،مسمومیت با شیر در کودکان،مسمومیت با شیر+درمان،مسمومیت با شیره تریاک،مسمومیت با شیرینی خامه ای،مسمومیت بارداری،مسمومیت بارداری بعد از زایمان،مسمومیت بارداری چیست؟،مسمومیت بارداری چیه،مسمومیت بارداری در ماه اخر،مسمومیت بارداری در هفته 37،مسمومیت بارداری علت،مسمومیت بارداری نی نی سایت،مسمومیت بارداری یعنی چه؟،مسمومیت حاملگی،مسمومیت حاملگی Ppt،مسمومیت حاملگی بعد از زایمان،مسمومیت حاملگی چیست،مسمومیت حاملگی چیه،مسمومیت حاملگی درمان،مسمومیت حاملگی نی نی سایت،مسمومیت حاملگی و درمان آن،مسمومیت حاملگی یعنی چه،مسمومیت دارویی،مسمومیت دارویی Ppt،مسمومیت دارویی با استامینوفن،مسمومیت دارویی با کلونازپام،مسمومیت دارویی تلفن،مسمومیت دارویی چیست،مسمومیت دارویی خودکشی،مسمومیت دارویی در کودکان،مسمومیت دارویی کشنده،مسمومیت دارویی کودکان،مسمومیت غذایی،مسمومیت غذایی به انگلیسی،مسمومیت غذایی چیست،مسمومیت غذایی دانشجویان دانشگاه شیراز،مسمومیت غذایی دانشگاه شیراز،مسمومیت غذایی در بارداری،مسمومیت غذایی در کودکان،مسمومیت غذایی درمان،مسمومیت غذایی کودکان،مسمومیت غذایی مادر شیرده،نشانه مسمومیت حاملگی چیست

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت