ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

مخالف پیوند عضو ایرانی به خارجی هستم/ماجرای مرگ دختر افغانستانی

نویسنده: احمد اعجازی

مخالف پیوند عضو ایرانی به خارجی هستم/ماجرای مرگ دختر افغانستانی

پیوند عضو پس از قصاص,پیوند عضو قطع شده,پیوند عضو تناسلی,پیوند عضو متهم به شاکی,پیوند عضو چیست,پیوند عضو افاغنه,پیوند عضو,پیوند عضو در ایران,پیوند عضو ایرانی به افاغنه,پیوند عضو تهران,بیمارستان نمازی شیراز خط مشی,بیمارستان نمازی شیراز تلفن,بیمارستان نمازی شیراز کبد,بیمارستان نمازی شیراز پیوند پانکراس,بیمارستان نمازی شیراز پیوند کبد,بیمارستان نمازی شیراز فارس,بیمارستان نمازی شیراز پیوند کلیه,بیمارستان نمازی شیراز پیوند,بیمارستان نمازی شیراز,بیمارستان نمازی شیراز+پیوند کبد,

تاریخ انتشار : سه شنبه, 02 شهریور 1395

وزیر بهداشت از قانون ممنوعیت پیوند عضو ایرانیان به اتباع خارجی دفاع کرد و گفت: مخالف پیوند عضو از هموطنم به اتباع خارجی هستم.

به گزارش مهر، دکتر حسن هاشمی با حضور در برنامه «نگاه یک»، به مرگ دختر ۱۲ ساله افغانستانی در بیمارستان نمازی شیراز اشاره کرد و گفت: این بیمارستان در منطقه برترین و در دنیا جزو برترین بیمارستان های پیوند کبد است و پزشک معالج این کودک نیز بدون اغراق جزو بهترین های دنیا هستند، اما مرگ این کودک به دلیل بیماری زمینه ای و پیشرفت گسترده بیماری بوده و بیمار در حال انجام پروسه درمان و آزمایش های لازم بوده که قبل از عمل پیوند فوت کرده است.

وی تاکید کرد: بیمار به هیچ وجه به خاطر نبود عضو فوت نکرده و قرار بوده پدر وی بخشی از کبد خود را برای پیوند به او بدهد که متاسفانه زمان کافی وجود نداشته و کودک فوت کرده است.

وزیر بهداشت گفت: حدود یک سال و نیم پیش شورای عالی پیوند قانونی مصوب کرد که بر اساس آن پیوند اندام ایرانیان به اتباع خارجی ممنوع است و من از این قانون دفاع می کنم و آن را برای حفظ حرمت ایرانی ها لازم می دانم. هر چند قانون در موارد اورژانس به وزیر اجازه داده این کار صورت گیرد و من این اختیار را به همکارانم در شیراز  تفویض کرده ام که در موارد اورژانسی بتوانند از عضو ایرانی برای اتباع خارجی استفاده  کنند، ولی در مورد دختر افغانستانی اصلا نیازی به این کار نبوده و بنا بوده پدر کودک بخشی از کبد خود را برای پیوند اهدا کند.

وی افزود: خیلی زشت است که اتباع خارجی اجازه داشته باشند برای پیوند عضو به ایران بیایند و اندام ایرانیانی که مستمند هستند را بخرند و به خود پیوند بزنند. بجز چند کشور در همه جای دنیا هم این قانون وجود دارد و دولت ها معمولا اجازه نمی دهند اعضای بدن شهروندانشان به اتباع خارجی فروخته شود.

وزیر بهداشت گفت: مرگ دختر ۱۲ ساله افغانستانی به دلیل بیماری زمینه ای و پیشرفت بیماری بوده و من بر این باورم درباره علت مرگ او برخی سعی کردند بین ملت ایران و مردم خوب افغانستان تقابل ایجاد کنند، در حالی که آنها برادران و خواهران ما هستند ولی در مورد پیوند اعضا، ما همچنان معتقدیم قانون ممنوعیت پیوند عضو از ایرانی به اتباع خارجی برای حفظ حرمت مردم کشورمان است و از آن دفاع  می کنیم.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت