ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

مجموعه آثار سهراب سپهری+ زندگینامه سهراب سپهری

نویسنده: علی باستانی

مجموعه آثار سهراب سپهری+ زندگینامه سهراب سپهری

 

 

سهراب سپهری زندگی,سهراب سپهری زندگی خالی نیست,سهراب سپهری زندگی رسم خوشایندیست,سهراب سپهری زندگینامه,زندگینامه سهراب سپهری,سهراب سپهری زندگی یعنی چه؟,سهراب سپهری زندگی رسم خوشایندی است,سهراب سپهری زندگی چیزی نیست,سهراب سپهری زندگی چیست,سهراب سپهری زندگی شاید,سهراب سپهری عشق,سهراب سپهری عشق صدای فاصله هاست,سهراب سپهری عشق یعنی,سهراب سپهری عشق,سهراب سپهری و عشق,شعر سهراب سپهری عشق,شعر سهراب سپهری عشق,سهراب سپهری و عشق,اشعار سهراب سپهری عشق,سهراب سپهری در مورد عشق,سهراب سپهری دوست,سهراب سپهری دوستانی دارم,سهراب سپهری دوستی,سهراب سپهری دوست داشتن,سهراب سپهری دوست,سهراب سپهری دوست خواهم داشت,سهراب سپهری دوستی,سهراب سپهری دوست دارم,سهراب سپهری خانه دوست کجاست,سهراب سپهری خانه دوست کجاست,سهراب سپهری باران,سهراب سپهری باران,سهراب سپهری زیر باران باید رفت,سهراب سپهری زیر باران باید رفت,شعر سهراب سپهری باران,سهراب سپهری زیر باران,شعر سهراب سپهری درباره باران,شعر سهراب سپهری زیر باران,اشعار سهراب سپهری درباره باران,اشعار سهراب سپهری باران,سهراب سپهری ویکی پدیا,زندگینامه سهراب سپهری ویکی پدیا,سهراب سپهری خواننده,سهراب سپهری عاشقانه,سهراب سپهری عاشقانه,سهراب سپهری عاشق همیشه تنهاست,سهراب سپهری عاشقی,اشعار سهراب سپهری عاشقانه,شعرهای سهراب سپهری عاشقانه,شعر سهراب سپهری عاشقانه,اشعار سهراب سپهری عاشقانه,جملات سهراب سپهری عاشقانه,شعر سهراب سپهری- عاشقانه,سهراب سپهری تولد,سهراب سپهری تولد,سهراب سپهری شعر تولد,سهراب سپهری و تولد,شعر سهراب سپهری برای تولد,شعر سهراب سپهری درباره تولد,سهراب سپهری در تولد یک سالگی,سهراب سپهری درباره تولد,سهراب سپهری در جشن تولد,سهراب سپهری در مورد تولد,سهراب سپهری pdf,سهراب سپهری pdf,هشت کتاب سهراب سپهری pdf,اشعار سهراب سپهری pdf,زندگینامه سهراب سپهری pdf,دیوان سهراب سپهری pdf,کتاب سهراب سپهری pdf,شعرهای سهراب سپهری pdf,شعر سهراب سپهری pdf,دانلود سهراب سپهری pdf

 

 

تولد سهراب سپهری:

سهراب سپهری، در 15 مهر 1307 دیده به جهان گشود. سهراب کودکی را در کاشان، در باغ اجدادی گذراند که در محله دروازه عطا قرار داشت. پدر سهراب سپهری، اسداللّه خان سپهری و مادر سهراب، فروغ سپهری نام داشتند. سهراب سپهری، به جز سرودن شعر، نقاشی هم می کرد. خانواده سهراب سپهری اهل فرهنگ و هنر و ادب بودند و تأثیری که سهراب از چنین فضایی می گرفت، در بیشتر زندگیش به شکل گیری باورها و شخصیتش کمک می کرد.

 

دوران کودکی سهراب سپهری:

سهراب سپهری چنین می انگاشت که دوران کودکی بسیار خوبی داشته است. او روزهایی سراسر شور و هیجان را در طبیعت باغ خانه می گذراند و لحظه هایی تکرار ناشدنی را تجربه می کرد. سهراب، عاشق روزهای آفتابی بود. اسفند کاشان را نیز به عنوان سرآغاز رویش جوانه ها و شکوفه ها خیلی دوست داشت.

 

سهراب سپهری، بهترین شاگرد مدرسه بود و همیشه سهراب را به عنوان نمونه معرفی می کردند. یکی از سرگرمی های سهراب، گِل بازی در روزهای تابستانی بود. گرفتن حشرات مختلف، نگه داری برخی حیوانات مثل بوقلمون، اردک و مرغ و خروس، دیگر سرگرمی سهراب بود. گیاهان، در زندگی کودکانه سهراب سپهری جایی مهم و مؤثر داشتند. سهراب در آغوش طبیعت زنده و ملموس و همگون با وجودش می بالید و سال ها را پشت سر می گذاشت. صبح ها خیلی زود، وقتی که هوا هنوز گرگ و میش بود، از خواب برمی خاست و تا تاریک روشن غروب، به بازی و شیطنت می پرداخت. او همواره پس از انجام دادن تکلیف های مدرسه، نقاشی می کرد.
دوران نوجوانی و جوانی سهراب سپهری:

کودکی سهراب,شعرهای سهراب سپهری,عکس سهراب سپهری

 زندگینامه سهراب سپهری‌، همان نقاشی‌ها و شعرهای اوست‌.
سهراب سپهری، اندک اندک دوران کودکی را پشت سر می گذاشت. شش سال ابتدایی تحصیل به پایان آمد. عادت کتاب خواندن، از زمان فراگیریِ خواندن و نوشتن در کودکی، در سهراب شکل گرفته بود و ساعت های معینی را مطالعه می کرد.

 

ورزش و شکار پرندگان نیز از دیگر سرگرمی های این دوران سهراب سپهری است. در اوقات فراغت هم به سرودن شعر و کشیدن تابلوهای نقاشی می پرداخت. در انجمن هفتگی شعر نیز شرکت می کرد. سهراب سال های تحصیل در دانشکده را با موفقیت پشت سر گذاشت. استعداد سرشار و شور و اشتیاقش برای فراگیری آموزه های تازه، تحسین و توجه استادان دانشکده را برمی انگیخت.

 

سهراب سپهری و ویژگی های اخلاقی اش:

یکی از خصوصیات اخلاقی سهراب سکوت کردن بود او می توانست ساعت ها در یک جمع، خاموش بنشیند و اغلب فکر می کرد. از این رو بود که هیچ کس از دوستان وهنرمندان سخنی را از او به یاد ندارد که در رد و اثبات کسی بر زبان آورده باشد سهراب سپهری انسانی است پویا و جستجوگر که سیر زندگی اوپیوسته رو به تعالی بود. این تعالی روحی و معنوی یک روزی در شعر و زمانی در نقاشی هایش متجلی میشد گویی شعر و نقاشی دو بال پرواز او برای رسیدن به افق های دوردست و زیبا بود. وی در این سیرسلوک و پویایی به موفقیتی کم نظیر دست یافت.

 

رفتار بزرگوارانه سهراب با خانواده‌،دوستان‌، آشنایان‌، هنرمندان و کسانی که با آنها در تماس بود نشان از غنای روحی وانسان دوستانه او داشت به عبارتی دیگر: ما در بررسی سبک زندگی سهراب سپهری با عناصری پر از نشاط و عشق و زیبایی روبرو می شویم. ومی توانیم بازتاب این عناصر را در نقاشی و شعر سهراب شپهری، به زیباترین وجه ببینیم. می‌توان گفت‌: زندگی نامه سهراب سپهری‌، همان نقاشی‌ها و شعرهای اوست‌. که در اجزا هنرش آشکار است.

 

 سبک شعر سهراب سپهری:

مجموعه آثار سهراب سپهری,کتاب سهراب سپهری,زندگی نامه سهراب سپهری

سهراب سپهری شاعری تصویرگراست
سپهری از جمله شاعران معاصری است که شناخت درست و کافی با شعر و سبک نیما داشت. در عین پیروی از سبک نیما، خود صاحب سبک و خلاق بود. و خلاقیت سهراب در بیشتر در استفاده بدیع از رنگ و کلمه بوده است. سهراب سپهری شاعری تصویرگراست و این جنبه از شعر سهراب با طبیعت گرایی او مرتبط است؛ ضمن این که دیدگاه عارفانه دارد و خدا را در طبیعت جستجو می کند.
اما آشنایی نداشتن با نمادها و رمز های شعری سهراب سپهری ابهاماتی را برای خوانندگان ایجاد می کند. شعر سهراب چون نقاشی او رنگارنگ است. وی در شعرش نگران انسان و سرنوشت اوست. او همه را به نگریستن دقیق تر در پیرامون خود و به جهانی برتردعوت می کند. همه ی اشیا برای او حیات دارند واین اشیا دارای روح و احساس هستند.

 

مجموعه آثار سهراب سپهری:

آثار منظوم سهراب: هشت کتاب، مرگ رنگ، زندگی خواب ها، آوار آفتاب، شرق اندوه، صدای پای آب، مسافر، حجم سبز، ما هیچ ما نگاه، آوارکتاب، زندگی خواب ها

 

آثار منثور سهراب سپهری: اتاق آبی
سهراب در سال 1337 دو کتاب “آوار آفتاب” و “شرق اندوه”را آماده چاپ کرد ولی موفق به چاپ آنها نشد و سرانجام در سال 1340 این دو کتاب را به همراه”زندگی خواب ها” زیر عنوان “آوار کتاب” منتشر کرد. در این کتاب سهراب سپهری می توان  جلوه های زبان خاص او را دید و همچنین شور و شوق آمیخته با طبیعت گرایی را بیشتر دید. در مجموعه  “شرق اندوه ” سپهری از هر نظر تحت تاثیر غزل های دوشعر بلند “صدای پای آب” و “مسافر” پنجمین و ششمین کتاب های سهراب سپهری هستند.

 

شهرت سپهری از سال 1344  با انتشارشعر بلند “صدای پای آب”  آغاز شد. در “صدای پای آب” است که سپهری به فرم خاص خود در شعر دست می یابد. فرم و محتوای شعر سپهری، از “صدای پای آب” به بعد به هماهنگی می رسند “صدای پای آب”، کنایه از صدای پای مسافری در سفر زندگی است. این شعر که روز به روز بر شهرت و محبوبیت او افزود، اولین بار در فصلنامه ی «آرش» درآبان همان سال منتشرشد. در سال 1345 شعر بلند “مسافر”که بیان سیرو سفر و دیدگاه فلسفی زندگیش بود منتشر شد که از درخشان ترین شعرهای فارسی دوره معاصر است.

 

سهراب سپهری در سال 1355 تمام هشت دفتر و منظومه خود را در “هشت کتاب” گردآورد هشت کتاب” نموداری تمام از سیر معنوی شاعر جویای حقیقت است. و یکی از اثر گذارترین مجموعه ها، در تاریخ شعر نو ایران است.

 

مرگ سهراب سپهری:

اشعار سهراب سپهری,بیوگرافی سهراب سپهری,آرامگاه سهراب سپهری

آرامگاه سهراب سپهری؛ مشهد اردهال کاشان
در سال  1358، ناراحتی جسمی سهراب سپهری آغاز و علائم سرطان خون در وی نمایان شد. در دی ماه همین سال جهت درمان به انگلستان سفر می کند و اسفند ماه به ایران باز می گردد.

سرانجام  اول اردیبهشت 1359 ساعت 6 بعد ازظهر، در  بیمارستان پارس تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد. فردای آن روز با همراهی چند تن از اقوام و دوستش محمود فیلسوفی، صحن امامزاده سلطان علی، روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی سهراب گردید.  آرامگاه سهراب سپهری در ابتدا با قطعه آجر فیروزه ای رنگ مشخص بود و سپس سنگ نوشته ای از هنرمند معاصر، رضا مافی، با قسمتی از شعر «واحه‌ای در لحظه» از کتاب حجم سبز از سهراب سپهری، جایگزین شد:

 

به سراغ من اگر میایید
نرم و آهسته بیایید
مبادا که ترک بردارد
چینی نازک تنهایی من

 

این سنگ در مهر ۱۳۸۴ با بی‌دقتی کارگران و به علت سقوط مصالح ساختمانی بر روی آن ، شکست و با سنگ سفیدرنگ دیگری که سعی شده‌بود با سنگ قبلی شباهت داشته‌ باشد تعویض شد. در ۲۹ اسفند ۱۳۸۷، سنگ بزرگتر سیاهرنگی بر روی سنگ سفید نصب گردید.

 

شعر سهراب سپهری,مجموعه آثار سهراب,شعر کوتاه شهراب

از اشعار سهراب سپهری (روشنی من گل آب)

ابری نیست

بادی نیست

می نشینم لب حوض

گردش ماهی ها روشنی من گل آب

پاکی خوشه زیست

مادرم

ریحان می چیند

نان و ریحان و پنیر آسمانی بی ابر اطلسی هایی تر

رستگاری نزدیک لای گلهای حیاط

نور در کاسه مس چه نوازش ها می ریزد

نردبان از سر دیوار بلند صبح را روی زمین می آرد

پشت لبخندی پنهان هر چیز

روزنی دارد دیوار زمان که از آن چهره من پیداست

چیزهایی هست

که نمی دانم

می دانم سبزه ای را بکنم خواهم مرد

می روم بالا تا اوج من پر از بال و پرم

راه می بینم در ظلمت من پر از فانوسم

من پر از نورم و شن

و پر از دار و درخت

پرم از راه از پل از رود از موج

پرم از سایه برگی در آب

چه درونم تنهاست

 

برچسب ها : اشعار سهراب سپهري عاشقانه،اشعار سهراب سپهری pdf،اشعار سهراب سپهری باران،اشعار سهراب سپهری درباره باران،اشعار سهراب سپهری عاشقانه،اشعار سهراب سپهری عشق،جملات سهراب سپهری عاشقانه،دانلود سهراب سپهری pdf،دیوان سهراب سپهری pdf،زندگینامه سهراب سپهری،زندگینامه سهراب سپهری pdf،زندگینامه سهراب سپهری ویکی پدیا،سهراب سپهري pdf،سهراب سپهري باران،سهراب سپهري تولد،سهراب سپهري خانه دوست كجاست،سهراب سپهري دوست،سهراب سپهري دوستي،سهراب سپهري زير باران بايد رفت،سهراب سپهري عاشقانه،سهراب سپهري عشق،سهراب سپهري و عشق،سهراب سپهری pdf،سهراب سپهری باران،سهراب سپهری تولد،سهراب سپهری خانه دوست کجاست،سهراب سپهری خواننده،سهراب سپهری در تولد یک سالگی،سهراب سپهری در جشن تولد،سهراب سپهری در مورد تولد،سهراب سپهری در مورد عشق،سهراب سپهری درباره تولد،سهراب سپهری دوست،سهراب سپهری دوست خواهم داشت،سهراب سپهری دوست دارم،سهراب سپهری دوست داشتن،سهراب سپهری دوستانی دارم،سهراب سپهری دوستی،سهراب سپهری زندگی،سهراب سپهری زندگی چیزی نیست،سهراب سپهری زندگی چیست،سهراب سپهری زندگی خالی نیست،سهراب سپهری زندگی رسم خوشایندی است،سهراب سپهری زندگی رسم خوشایندیست،سهراب سپهری زندگی شاید،سهراب سپهری زندگی یعنی چه؟،سهراب سپهری زندگینامه،سهراب سپهری زیر باران،سهراب سپهری زیر باران باید رفت،سهراب سپهری شعر تولد،سهراب سپهری عاشق همیشه تنهاست،سهراب سپهری عاشقانه،سهراب سپهری عاشقی،سهراب سپهری عشق،سهراب سپهری عشق صدای فاصله هاست،سهراب سپهری عشق یعنی،سهراب سپهری و تولد،سهراب سپهری و عشق،سهراب سپهری ویکی پدیا،شعر سهراب سپهري عشق،شعر سهراب سپهري+ عاشقانه،شعر سهراب سپهری pdf،شعر سهراب سپهری باران،شعر سهراب سپهری برای تولد،شعر سهراب سپهری درباره باران،شعر سهراب سپهری درباره تولد،شعر سهراب سپهری زیر باران،شعر سهراب سپهری عاشقانه،شعر سهراب سپهری عشق،شعرهای سهراب سپهری pdf،شعرهای سهراب سپهری عاشقانه،کتاب سهراب سپهری pdf،هشت كتاب سهراب سپهري pdf

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت