ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

مثلث عشق سه ضلع دارد…

نویسنده: علی باستانی

مثلث عشق سه ضلع دارد...

 

 

 

مثلث عشقی,مثلث عشقی استرنبرگ,مثلث عشقی چیست؟,مثلث عشقی اشترنبرگ,مثلث عشقی روانشناسی,مثلث عشقی,مثلث عشقی استرنبرگ,رمان مثلث عشقی,مثلث های عشقی,نظریه مثلث عشقی اشترنبرگ,مثلث عشقی استرنبرگ,مثلث عشقی استرنبرگ,مدل مثلث عشق استرنبرگ,پرسشنامه مثلث عشق استرنبرگ,تست مثلث عشق استرنبرگ,آزمون مثلث عشق استرنبرگ,کتاب مثلث عشق استرنبرگ,مثلث عشق استرنبرگ,مدل مثلث عشق استرنبرگ,پرسشنامه مثلث عشق استرنبرگ,تست مثلث عشق استرنبرگ,آزمون مثلث عشق استرنبرگ,کتاب مثلث عشق استرنبرگ,نظریه مثلثی عشق استرنبرگ,مثلث عشقی چیست؟,مثلث عشق چیست؟,عشق مثلثی چیست,مثلث عشق چیست؟,عشق مثلثی چیست,مثلث عشقی استرنبرگ,مثلث عشقی اشترنبرگ,مثلث عشقی استرنبرگ,مثلث عشقی استرنبرگ,نظریه مثلث عشقی اشترنبرگ,عشق مثلثی اشترنبرگ,پرسشنامه مثلث عشق اشترنبرگ,مثلث عشقی روانشناسی,مثلث عشق در روانشناسی

 

 

 

روابط زناشویی از آن دست مسائلی است که همیشه باید مراقب بود تا روند یکنواختی پیدا نکند. بسیاری از متخصصان معتقدند این روزها  با روند رو به رشد تکنولوژی و حضور مردم در شبکه‌های اجتماعی خواسته‌های زن و مرد تغییر پیدا کرده است؛ بنابراین بسیاری از این مسائل منجر به ایجاد باورهایی نادرست بین مردم شده که مهم‌ترین علت آن عدم آگاهی است.

دکتر سید علی آذین، متخصص پزشکی اجتماعی و فلوشیپ سلامت جنسی می‌گوید می‌توان روابط عاطفی را به مثلثی تشبیه کرد که سه ضلع آن جذابیت، صمیمیت و تعهد است. او در ادامه به شما می‌گوید عمده مشکلاتی که منجر به سرد شدن روابط جنسی می‌شود، ناشی از چه مسائلی است.

شروع ازدواج با حداقلی از احساس

وقتی از سرد شدن رابطه صحبت می‌شود، فقط بحث رابطه جنسی مطرح نیست. این روزها ازدواج‌ها کمتر از گذشته به شکل سنتی انجام می‌شود و حتی اگر به این صورت هم باشد، زمانی برای آشنایی دختر و پسر در نظر گرفته می‌شود. چه این علاقه در حد معمول باشد، چه یک عشق پر اشتیاق، ادامه این رابطه نیاز به الزاماتی دارد. پس فرض بر این است که اکثر ازدواج‌ها یا با اشتیاق زیاد یا یک احساس نسبی شروع می‌شود؛ بنابراین برای ادامه این زندگی باید شرایطی وجود داشته باشد تا این احساس پا برجا بماند و زندگی به سردی گرایش پیدا نکنداما زمانی که احساسات کمرنگ می‌شوند، به حدی که دیگر برای یک رابطه عاطفی مناسب کافی نیست، حتی شور و اشتیاق شدید اولیه هم پس از مدتی دستخوش تغییرات جدی می‌شود.

جذابیت، اولین ضلع مثلث رابطه عاطفی

برای درک بهتر این مسئله می‌توان عشق را به یک مثلث تشبیه کرد و متغیرهای مختلفی وجود دارند که باید  مراقب آنها بود تا اضلاع مثلث پا بر جا باقی بماند. اولین ضلع مثلث که زمینه برقراری پیوند است و دو نفر را جذب هم می‌کند، شور و اشتیاق و جذابیت‌های اولیه است. در شکل‌گیری این جذابیت‌ها متغیرهای مختلفی مثل جذابیت‌های جنسی، رفتاری، ظاهری و…  دخیل هستند. این مهم است که شور و اشتیاق و جذابیت باید کماکان در طول زندگی تداوم پیدا کند. البته این توقع وجود ندارد که خیلی از جذابیت‌های ظاهری که دختر و پسر در 25 سالگی دارند، تا 45 سالگی هم ادامه پیدا کند ولی اگر این موضوع به تدریج در طول زندگی نادیده گرفته شود، طبیعتا شور و شوق در زندگی مشترک دچار آسیب می‌شود.

روند پیر شدن و تغییرات ظاهری را بپذیرید

از این احساس به چه شکل باید نگهداری شود؟ یکی از موارد، اهمیت قائل شدن برای حفظ و حتی ارتقای جذابیت‌های اولیه است. البته تغییراتی که در طول زندگی و با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود، مشخصات ظاهری افراد را هم شامل می‌شود و همه فرآیند پیر شدن و تغییرات طبیعی را باید بپذیریم اما اگر نگاه واقع‌بینانه نسبت به موضوع وجود داشته باشد و زن و مرد انتظاراتی متناسب با سن و سال و مدت زمانی که از ازدواج می‌گذرد داشته باشند، همیشه می‌توان راه‌هایی برای حفظ جذابیت پیدا کرد. البته حفظ این جذابیت الزاما به انجام برخی اقدامات مثل تن دادن به انواع جراحی‌های زیبایی نیاز ندارد. حفظ آراستگی ظاهری و از آن مهم‌تر جذابیت رفتاری، از موثرترین شیوه‌ها برای نگهداری از شور و اشتیاق بین دو نفر است.

ساعات بیشتری را کنار هم بگذرانید

از نشانه‌های دیگر وجود شور و اشتیاق، میزان وابستگی زوج‌ها نسبت به یکدیگر است. برخی زوج‌ها بعد از مدتی که از زندگی مشترک‌شان می‌گذرد، این وابستگی را از دست می‌دهند. گویا هر یک زندگی مستقلی دارند و صرفا همخانه هستند. این شور و شوق باید این طور نشان داده شود که ما کماکان به هم وابسته هستیم و دور شدن یا نزدیک ماندن نسبت به هم برای‌مان مهم است. به این معنا که اگرچه مشغله کاری داریم اما در عین حال می‌خواهیم ساعات بیشتری را در «کنار هم» و «با هم» بگذرانیم.

چاشنی‌های رابطه را متنوع کنید

در زندگی زناشویی زن و مرد باید از ارتباط و تماس‌های زناشویی‌شان رضایت داشته باشند اما با توجه به مدت زمانی که از ازدواج می‌گذرد، اگر نتوانند آنچه که بین‌شان اتفاق می‌افتد را، که شاید بتوان آن را به نوعی نمایشنامه روابط زناشویی تعبیر کرد، باطراوت و تازه نگه دارند، ممکن است بعد از مدتی احساس یکنواختی و کسالت به وجود آید.

مثالی که برای زوج‌ها در جلسات مشاوره مطرح می‌شود، این است؛ اگر به بهترین رستوران شهر بروید و از میان انواع مختلف غذاها صرفا یک نوع غذا ،حتی بهترین غذا را، میل کنید و این کار را یک هفته پشت سر هم ادامه دهید، ممکن است از روز هشتم دیگر نسبت به آن غذا احساس گذشته را نداشته باشید و حتی احساس بی‌میلی کنید. چاره چیست؟ اینکه رستوران را عوض کنید؟! واضح است که چنین تصمیمی در ازدواج که پیوندی متعهدانه است، قابل قبول نخواهد بود. راهکاری که در زندگی زناشویی ارائه می‌شود این است که سفارش خود را عوض کنید. تنوع در خوراک ایجاد کرده و چاشنی‌های مختلفی به آن اضافه کنید.

صمیمیت، دومین ضلع رابطه عاطفی

ضلع دیگری که در این مثلث باید حتما به آن توجه شود، صمیمیت است. زن و شوهر صرفا«همخانه» یا فقط «شریک روابط زناشویی » هم نیستند یعنی هر دو باید احساس کنند که در یک زندگی«مشترک» قرار دارند. اگر در زندگی فعالیت مشترکی وجود ندارد، زن و مرد وقت‌شان را به تنهایی می‌گذرانند و حتی تفریحات‌شان هم جداست و بعد از مدتی به صمیمت این رابطه آسیب جدی وارد می‌شود. به علاوه زن و شوهر باید برای جنسیت یکدیگر و ویژگی‌های جنس مخالف احترام قائل باشند. اگر از آن دست زوج‌هایی باشند که برای مفهوم زندگی مشترک ارزشی قائل نیستند،مسلما عدم صمیمیت روز به روز جدی‌تر خواهد شد.

برای احیای چنین زندگی‌هایی باید فعالیت‌های مشترکی برنامه‌ریزی شود. حتی اگر زمینه‌های فرهنگی و شخصیتی دو طرف از هم فاصله جدی دارد، لازم است انجام یک فعالیت مشترک منظم حتی به میزان 30 دقیقه در روز فضایی را برای رابطه صمیمانه بین آنها فراهم آورد. گاهی پیشنهادهای ساده‌ای مثل حل کردن جدول یا بازی کردن با پلی استیشن به دلیل فضایی که برای گفت‌وگو حتی به شکل کری خواندن به وجود می آورد، می‌تواند موثر باشد. چنین تعاملاتی می‌توانند صمیمیت کمرنگ شده را تا حدی به زندگی بازگرداند.

هندسه عاشقانه

البته چنین چیزی وقتی محقق می‌شود که تعارضات جدی بین زوجین وجود نداشته باشد که اگر چنین باشد حتما مداخلات جدی دیگری لازم خواهد بود. در کنار این صمیمیت باید مراقب بود که تعادلی بین صمیمیت در زندگی مشترک و حفظ مرزهای فردی وجود داشته باشد. هر زن و شوهری هر قدر هم صمیمی باشند باید مرزهای تعریف شده‌ای برای فردیت، برنامه‌های شخصی و حتی حریم خصوصی داشته باشند.

تعهد و مسوولیت‌پذیری، سومین ضلع رابطه عاشقانه

در ضلع سوم این مثلث بحث تعهد و مسوولیت‌پذیری مطرح است. وقتی این بحث به میان می‌آید، ممکن است بلافاصله بحث روابط فرازناشویی به ذهن برسد. این مسئله کاملا درست است اما مفهوم اصلی تعهد بسیار وسیع‌تر از آن است و بحث مسوولیت‌پذیری در زندگی مشترک را نیز شامل می‌شود. پس فرد به دنبال عبور از مرحله تجرد و متاهل شدن باید تعهد را بپذیرد.

از آنجا که آدم‌ها نظام ارزشی، اعتقادی، فرهنگی و… متفاوتی دارند، شاید بهترین چارچوبی که بتوان به صورت عمومی مطرح کرد، ارزش‌های مشترک انسانی و از همه مهم‌تر بحث اخلاق است که حد و مرزهای تعهد و مسوولیت‌پذیری را برای آدم‌ها مشخص می‌کند؛ بنابراین چون ازدواج یک تعهد اخلاقی است، فرد را ملزم می‌کند که در رفتارش مسوولیت‌پذیر باشد. کسی که متعهد است حتی اگر از جنبه‌هایی در زندگی مشترک رضایت ندارد به جای اینکه پا را از تعهد اخلاقی فراتر بگذارد، به دنبال حل آن مساله می‌رود.

در طول زمان ابعاد صمیمیت گسترده می‌شود  

ممکن است اضلاع این مثلث در طول زمانی که از زندگی یک زوج می‌گذرد، تغییر اندازه بدهند؛ به همین دلیل این مثلث همیشه متساوی‌الاضلاع نخواهد بود اما این مهم است که هیچ یک از آنها حذف نشود و اگر در طول زمان هر ضلعی کوچک شد با ارتقای دو ضلع دیگر، مجموعه عناصر رابطه عاشقانه کماکان محافظت شود.  به عنوان مثال اگر سال‌ها بعد از ازدواج، شور و اشتیاق روابط زناشویی عینا مشابه اوایل زندگی مشترک نبود، صمیمیت بیشتر، گرمای زندگی مشترک را کماکان حفظ کند. وقتی زوج سالمندی را می‌بینیم که بسیار از هم مراقبت می‌کنند یعنی بخش تعهد و مسوولیت‌پذیری این زندگی کاملا به بلوغ رسیده است؛ پس نباید اجازه داد زندگی فقط مفهوم زیر یک سقف زندگی کردن را پیدا کند.

توقعات روابط زناشویی زوج‌ها تغییر کرده است

زندگی زناشویی زوج‌ها باید حاوی نمایشنامه‌های متنوعی باشد اما زمانی که آموزش مناسب ندیده‌اند و انواع و اقسام باورها و نگرش‌های نادرست دارند، نمی‌توانند آن طور که باید از زندگی زناشویی رضایت داشته باشند. همچنین نفوذی که ارتباطات و رسانه‌ها در جامعه پیدا کرده باعث می‌شود در کنار فقدان مهارت‌های لازم برای با طراوت نگه داشتن زندگی زناشویی ، عوامل دیگری هم توقعات زوج‌ها را دستکاری کند و نیازهایی را به وجود آورد که بعضا از نظر طرف مقابل پذیرفتنی نباشد.

همه این مسائل در مجموع باعث می‌شود گاهی زوج‌ها تمایلی به برقراری روابط زناشویی نداشته باشند. به همین علت است که در خانواده‌ها بسیار دیده می‌شود که بعد از مدتی، علاوه بر کیفیت که ممکن است از اول هم چندان مناسب نبوده باشد، کمیت رابطه زناشویی هم کمتر شود و نهایتا این ضلع مثلث که در تداوم عشق بسیار برای آن ارزش قائل هستیم، دچار آسیب جدی شود.

برچسب ها : uar airsoft،uar definition،uar middle east،uar nationwide،uar performance،uar rifle،uar rugby،uar stanford،uark gmail،uark isis،آزمون مثلث عشق استرنبرگ،آندره ژید عشق،استخر خانواده خاوران،بررسی سبک زندگی آمریکایی،بهترین سبک زندگی چیست،پرسشنامه مثلث عشق استرنبرگ،پرسشنامه مثلث عشق اشترنبرگ،تست مثلث عشق استرنبرگ،تصاویر خانواده خامنه ای،تعریف سبک زندگی چیست،ثروت خانواده پهلوی،ثروت خانواده رفسنجانی،ثروت خانواده مدلل،ثروت خانواده هاشمی،ثروتمندترین خانواده ایرانی،ثروتمندترین خانواده های جهان،ثمردر عشق ممنوع،ثمره عشق ما،خانواده،خانواده آبی،خانواده آرزو لوتی،خانواده آرمانی،خانواده آسمانی،خانواده آقای روحانی،خانواده آقای هاشمی،خانواده آمیتا باچان،خانواده آنیلی،خانواده آیت الله خامنه ای،خانواده آیدین بزرگی،خانواده احسان علیخانی،خانواده احمدی نژاد،خانواده ارنست،خانواده اسلامی،خانواده اشرف غنی،خانواده الکسیس،خانواده الهام چرخنده،خانواده امام خميني،خانواده ایرانی،خانواده بابك زنجاني،خانواده باهوش من،خانواده برتر،خانواده برتر 2،خانواده به انگلیسی،خانواده بهرام رادان،خانواده بهزاد فراهانی،خانواده بهکیش،خانواده پارسی،خانواده پاسکوال دوآرته،خانواده پاکدل،خانواده پایدار،خانواده پژمان جمشیدی،خانواده پژوهی،خانواده پهلوي،خانواده پهلوی،خانواده پهلوی در حال حاضر،خانواده پوتین،خانواده تپل ها،خانواده تجارت،خانواده ترانه علیدوستی،خانواده ترلان پروانه،خانواده ترول،خانواده تقی ظهوری،خانواده تک سرپرست،خانواده تکین،خانواده توت،خانواده تیبو،خانواده تیبو روژه مارتن دوگار،خانواده ثابتیان،خانواده ثروتمند،خانواده ثریا اسفندیاری،خانواده ثریا قاسمی،خانواده جابری،خانواده جاستین بیبر،خانواده جان سینا،خانواده جان کری،خانواده جلیلی،خانواده جمشید دانایی فر،خانواده جمشید هاشم پور،خانواده جواد رضویان،خانواده جواد ظریف،خانواده جواد نکونام،خانواده چاپ،خانواده چارلی چاپلین،خانواده چاوز،خانواده چت،خانواده چتریان،خانواده چغندر،خانواده چگونه تشکیل می شود،خانواده چنار،خانواده چيست،خانواده چیست،خانواده حامد بهداد،خانواده حامد زمانی،خانواده حامد کمیلی،خانواده حداد عادل،خانواده حسن جوهرچی،خانواده حسن خمینی،خانواده حسین الله کرم،خانواده حمید سوریان،خانواده حمید گودرزی،خانواده حمید لولایی،خانواده خاله شادونه،خانواده خامنه ای،خانواده خمینی،خانواده خوب،خانواده خوشبخت،خانواده داریوش اقبالی،خانواده دانیال حکیمی،خانواده در اسلام،خانواده در غرب،خانواده درگیر،خانواده درمانی،خانواده دكتر ارنست،خانواده دكتر ظريف،خانواده دکتر ارنست،خانواده ديوان سالار،خانواده دیوان سالار،خانواده ذاکر،خانواده ذرت،خانواده ذوالفقاری،خانواده رابینسون،خانواده راکفلر،خانواده رايدل،خانواده رایدل،خانواده رضا پهلوی،خانواده رضا شاه،خانواده رهبر،خانواده روتشیلد،خانواده روچیلد،خانواده رومانوف،خانواده زادروگا،خانواده زرشک،خانواده زکزاکی،خانواده زن،خانواده زنجانی،خانواده زندانیان،خانواده زنگنه،خانواده زیبا،خانواده زیدان،خانواده زیستی،خانواده ژاپنی،خانواده ژاله صادقیان،خانواده ژاله علو،خانواده ژاوی،خانواده ژاوی هرناندز،خانواده ژلوفن،خانواده ژن،خانواده ژنی،خانواده ژیلا امیر شاهی،خانواده ژیلا مهرجویی،خانواده سالم،خانواده سبز،خانواده سبز آشپزی،خانواده سحر ذکریا،خانواده سرکار غضنفر،خانواده سعودی،خانواده سلطنتی انگلستان،خانواده سلطنتی سوئد،خانواده سید جواد ذاکر،خانواده سید ذاکر،خانواده سید علی خامنه ای،خانواده سیمپسون،خانواده شاد،خانواده شاه،خانواده شاه ایران،خانواده شاهین نجفی،خانواده شريفي نيا،خانواده شریفی نیا،خانواده شمعدانی،خانواده شهاب حسینی،خانواده شهدا،خانواده شهید همت،خانواده صادق خلخالی،خانواده صادق گودرزی،خانواده صادق هدایت،خانواده صلح،خانواده صمیمی،خانواده صنعت چاپ،خانواده صنعت چاپ خراسان،خانواده صنعت چاپ خراسان رضوي،خانواده صنعت چاپ خراسان رضوی،خانواده صیاد شیرازی،خانواده طالب نعمت پور،خانواده طالقانی،خانواده طباطبایی،خانواده طلاب،خانواده طلاق،خانواده طنز،خانواده طوطی،خانواده طوطی ها،خانواده طوفان،خانواده ظاهرشاه،خانواده ظریف،خانواده ظریف کجا زندگی میکنند،خانواده ظریف وزیر امور خارجه،خانواده عارف،خانواده عسل بديعي،خانواده عسل بدیعی،خانواده علي دايي،خانواده علي ضيا،خانواده علی پروین،خانواده علی دایی،خانواده علی ضیا،خانواده علی کریمی،خانواده عمو پورنگ،خانواده فراهاني،خانواده فراهانی،خانواده فراهانی بازیگر،خانواده فرخزاد،خانواده فردین،خانواده فرزاد جمشیدی،خانواده فرزاد حسنی،خانواده فرمانفرمایان،خانواده فرمانفرماییان،خانواده فورسایت،خانواده قاجار،خانواده قاسم خانی،خانواده قاسم سلیمانی،خانواده قالیباف،خانواده قرآنی،خانواده قرائتی،خانواده قرمزیان،خانواده قلعه نویی،خانواده قوام شیرازی،خانواده قیصر امین پور،خانواده کارداشیان،خانواده کریس رونالدو،خانواده کریستیانو رونالدو،خانواده کریستین رونالدو،خانواده کلوب ایران،خانواده کمالی،خانواده کوچ،خانواده کیکاووس یاکیده،خانواده کیم چی،خانواده کیم کارداشیان،خانواده گرامی،خانواده گرامینه،خانواده گربه سانان،خانواده گسترده،خانواده گسسته،خانواده گلشيفته فراهاني،خانواده گلشیفته،خانواده گندم،خانواده گندمیان،خانواده گوگوش،خانواده لادن طباطبایی،خانواده لاریجانی،خانواده لاریجانی ها،خانواده لاله سحرخیزان،خانواده لگوم،خانواده لگومینوز،خانواده لی مین هو،خانواده لیستر،خانواده لیلیاسه،خانواده لیونل مسی،خانواده محترم،خانواده محترم رجبی،خانواده محمد رضا پهلوی،خانواده محمد علی فردین،خانواده محمدجواد ظریف،خانواده محمدرضا شریفی نیا،خانواده مدرن،خانواده مدیچی،خانواده مهران مدیری،خانواده مهراوه شریفی نیا،خانواده موفق،خانواده نسیم حشمتی،خانواده نظریان،خانواده نعناع،خانواده نعناعیان،خانواده نمازی،خانواده نورمن،خانواده نورمن در اسلواكي،خانواده نورمن در اسلواکی،خانواده نیک اختر،خانواده نیما نهاوندیان،خانواده هاشمي رفسنجاني،خانواده هاشمی رفسنجانی،خانواده های بازیگران،خانواده های معروف ایرانی،خانواده هسته ای،خانواده همسر،خانواده همیشه سبز افغانیان،خانواده هنرمندان،خانواده هنرمندان ایرانی،خانواده هیتلر،خانواده و ازدواج،خانواده و اعتیاد،خانواده و بهداشت روان،خانواده و زندگی،خانواده و سرگرمی،خانواده و فرد،خانواده و مدرسه،خانواده والنتا،خانواده وحوش،خانواده ولایتی،خانواده ی احسان علیخانی،خانواده ی برتر،خانواده ی پهلوی،خانواده ی سبز،خانواده ی عادل فردوسی پور،خانواده ی مهراوه شریفی نیا،خانواده یعنی،خانواده یعنی چه،خانواده یک،خانواده یک نظام اجتماعی،رمان مثلث عشقی،سبك زندگي آمريكايي،سبك زندگي چيست،سبك زندگي سالم،سبك زندگي شهدا،سبک زندگی آمریکا،سبک زندگی آمریکایی،سبک زندگی آمریکایی حسن عباسی،سبک زندگی اسلامی،سبک زندگی اسلامی pdf،سبک زندگی اسلامی از دیدگاه رهبری،سبک زندگی اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری،سبک زندگی اسلامی از منظر قرآن،سبک زندگی اسلامی ایرانی،سبک زندگی اسلامی چیست،سبک زندگی اسلامی در روابط خانوادگی،سبک زندگی اسلامی در صحیفه سجادیه،سبک زندگی اسلامی و غربی،سبک زندگی امریکایی ها،سبک زندگی ایرانی،سبک زندگی ایرانی اسلامی،سبک زندگی ایرانی اسلامی pdf،سبک زندگی ایرانی اسلامی از دیدگاه رهبری،سبک زندگی ایرانی اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری،سبک زندگی ایرانی اسلامی چیست،سبک زندگی ایرانی اسلامی در خانواده،سبک زندگی ایرانی اسلامی رائفی پور،سبک زندگی ایرانی اسلامی مقاله،سبک زندگی ایرانی اسلامی و غربی،سبک زندگی ایرانی چیست،سبک زندگی ایرانی سریع القلم،سبک زندگی ایرانی و اسلامی،سبک زندگی ایرانی و غربی،سبک زندگی ایرانیان،سبک زندگی ایرانیان باستان،سبک زندگی چیست،سبک زندگی دینی،سبک زندگی دینی pdf،سبک زندگی دینی از دیدگاه رهبر،سبک زندگی دینی از دیدگاه رهبری،سبک زندگی دینی از نظر رهبر،سبک زندگی دینی پناهیان،سبک زندگی دینی چیست،سبک زندگی دینی در نهج البلاغه،سبک زندگی دینی مقاله،سبک زندگی دینی یعنی چه،سبک زندگی رزمندگان و شهدا،سبک زندگی سالم،سبک زندگی سالم pdf،سبک زندگی سالم ppt،سبک زندگی سالم چیست،سبک زندگی سالم در اسلام،سبک زندگی سالم نوجوانان،سبک زندگی سالم و تغذیه،سبک زندگی سالم و خود مراقبتی،سبک زندگی سالمندان،سبک زندگی شهدا،سبک زندگی شهداء،سبک زندگی شهدای انقلاب اسلامی،سبک زندگی شهدای دانشجو،سبک زندگی شهدای هسته ای،سبک زندگی شهدایی،سبک زندگی شهیدان،سبک زندگی غربی چیست،سمر عشق ممنوع،سیره و سبک زندگی شهدای دانشجو،طرح خانواده مخابرات،ظرفیت عشق،ظلم عشق،ظلمت عشق،عاشق ظالم،عشاق طعن،عشق،عشق آباد،عشق آباد میرباقری،عشق آبی،عشق آتشین،عشق آخرین همسفر من ابی،عشق آریایی،عشق آسمانی،عشق آسمانی ایندو،عشق آمد،عشق آمدنی بود نه آموختنی،عشق اجاره ای،عشق الاسود،عشق النساء،عشق النساء 49،عشق النساء 53،عشق النساء 54،عشق النساء 55،عشق النساء الحلقة 1،عشق النساء الحلقة الاخيرة،عشق اول،عشق بازی،عشق بازی با دختر،عشق بازی با زن،عشق بازی با مرد،عشق بازی با معلم،عشق بازی دختر و پسر،عشق بدوي،عشق به خدا،عشق به همسر،عشق بی پایان،عشق پا،عشق پاك،عشق پاک،عشق پاییزی،عشق پدر،عشق پدر به دختر،عشق پسر به پسر،عشق پنهان،عشق پیری،عشق پیری گر بجنبد،عشق تازه لیلا فروهر،عشق تركي،عشق تعطیل نیست،عشق تعطیل نیست 6،عشق تلك حياتي انا،عشق تو،عشق تو آتش جانا،عشق تو نهال حیرت آمد،عشق تو وسط قلبمه،عشق تي في،عشق ثارالله،عشق ثاني،عشق ثاني لمحمد لمين،عشق ثاني محمد لمين،عشق ثروت،عشق ثروت و موفقیت،عشق جان طور آمد عاشقا،عشق جاودان،عشق جاودانه،عشق جت،عشق جدید،عشق جزا،عشق جگر خوار مرا،عشق جنون،عشق جيست،عشق چت،عشق چگونه بوجود می آید،عشق چيست عاشق كيست،عشق چيست؟،عشق چیست،عشق چیست از نظر علمی،عشق چیست روانشناسی،عشق چیست سهراب سپهری،عشق چیست شعر،عشق چیه،عشق حافظ،عشق حال،عشق حب،عشق حرب الورود،عشق حسین،عشق حطام،عشق حقیقی،عشق حقیقی شاعری،عشق حلقة 7،عشق حياتي،عشق خاموش،عشق خدا،عشق خدا به انسان،عشق خدا به بنده،عشق خدایی،عشق خواهر،عشق خواهر به برادر،عشق خود حاشا مکن مرضیه،عشق خیالی،عشق خیانت،عشق داند،عشق داند شجریان و لطفی،عشق در سالهای وبا،عشق در شعر،عشق در شعر فارسی،عشق در شعر مولانا،عشق درآمد از درم،عشق دروغه،عشق دروغین،عشق دوم،عشق را،عشق را ای کاش زبان،عشق را بی معرفت،عشق را در پستوی خانه،عشق رازی است شاملو،عشق رازیست،عشق رسول،عشق رفته،عشق روحي،عشق روی پیاده رو،عشق ز پروانه بیاموز،عشق زخم عمیقی که هرگز،عشق زمینی،عشق زن،عشق زن به مرد،عشق زن و مرد،عشق زندگی،عشق زیبا،عشق زیباست،عشق زیبای من،عشق ژاپن،عشق ژاپنی،عشق ژانبل گوتیه،عشق ژانپل گوتیه،عشق ژنرال،عشق ژنرال دافنه دوموریه،عشق ژول،عشق ژیان،عشق ژیمناستیک،عشق ساپورت،عشق ساپورت در فیس بوک،عشق سالهای وبا،عشق سالهای وبا pdf،عشق سالهای وبا گابریل گارسیا مارکز،عشق سفر،عشق سگی،عشق سنج،عشق سنج واقعی،عشق سهراب سپهری،عشق شادیست عشق آزادیست،عشق شاعری،عشق شاملو،عشق شانس تصادف،عشق شعر،عشق شهریار،عشق شوری نهاد ما نهاد،عشق شیرین،عشق شیرین pdf،عشق شیرین امیر فرجام،عشق صادقانه،عشق صباح،عشق صبح،عشق صبر،عشق صداقت،عشق صدای فاصله هاست،عشق صدها چهره دارد،عشق صورتي،عشق صورتی،عشق صوفیانه،عشق طائر النمنمه،عشق طاهر،عشق طبیعت،عشق طرح ساده لبخند ماست،عشق طلایی،عشق طنز،عشق طنز مشق طنز،عشق طوفانی،عشق طولانی،عشق ظاهری،عشق ظهور،عشق عارف،عشق عاشقی،عشق عرفانی،عشق عشق می آفریند،عشق عصيانگر توست،عشق علی،عشق عمومی شاملو،عشق عمیق سیامک عباسی،عشق عنادا،عشق عنادا به،عشق غرام،عشق غرام حب،عشق غرام فيس،عشق غريب،عشق غزل،عشق غم،عشق غم انگیز،عشق غمگین،عشق غير الزوج،عشق غيرك وصار للغير،عشق فاشل،عشق فراموش شده،عشق فروغ فرخزاد،عشق فقط خدا،عشق فقط عشق حسین،عشق فقط عشق فاطی،عشق فلفلی،عشق فيس،عشق فيس بوك،عشق فیس بوک،عشق قبل از ازدواج،عشق قبلات،عشق قدیمی،عشق قدیمی مهدی طلوعی،عشق قصائد،عشق قصة،عشق قصيده،عشق قلب،عشق قهار است و من،عشق کار نازکان نرم نیست،عشق کافی نیست،عشق کتاب،عشق کتاب شاهچراغ،عشق کدومه مهدی یغمایی،عشق کرایه ای،عشق کربلا،عشق که باشه علیشمس،عشق گاسپار نوئه،عشق گذشتن از مرز وجوده،عشق گذشته،عشق گل،عشق گمشده،عشق گمشده من،عشق گوگوش،عشق گوگوش دانلود،عشق گوگوش متن،عشق گوید راه هست،عشق لالایی بارون تو شباست،عشق للايجار،عشق لیلی و مجنون،عشق مادر،عشق مادر به فرزند،عشق مثلثی اشترنبرگ،عشق مثلثی چیست،عشق مجددا،عشق مسلسلات تركية،عشق ممنوع،عشق ممنوعه،عشق من،عشق من باش،عشق من عاشقم باش،عشق مولانا،عشق ناب،عشق ناب حمید طالب زاده،عشق نافرجام،عشق ناکام،عشق نامه،عشق نبود عادت بود،عشق نت،عشق نجیب من،عشق نساء،عشق نمیخوابه،عشق های امروزی،عشق هایی کز پی رنگی،عشق هرگز کافی نیست،عشق هرگز نميميرد،عشق هرگز نمیمیرد،عشق هلاکویی،عشق هميشه در مراجعه است،عشق همیشگی،عشق همیشه در مراجعه است،عشق هندی،عشق و جزا،عشق و حال،عشق و عاشقی،عشق و نفرت،عشق و هوس،عشق واقعی،عشق وجزاء،عشق وجزاء ابو ظبي الاولى،عشق وجزاء ابو ظبي دراما،عشق وجزاء الحلقة 12،عشق وجزاء الحلقة 4،عشق وجزاء الحلقة 80،عشق یا هوس،عشق یعنی،عشق یعنی باخدا تنها شدن،عشق یعنی چی،عشق یعنی حالت خوب باشه،عشق یعنی ظاهر باطن نما،عشق یعنی فریدون،عشق یعنی مستی و دیوانگی،عشق یعنی مشکلی آسان کنی،عشق یعنی وقتی که،عشق یک طرفه،عشقم،عشقولانه،عکس خانواده خاتمی،عکس خانواده ذاکر،عکس خانواده ظریف،قصة عشق،قصة عشق ظلال الماضي،کتاب مثلث عشق استرنبرگ،مثلث عشق استرنبرگ،مثلث عشق چیست؟،مثلث عشق در روانشناسی،مثلث عشق سه ضلع دارد...،مثلث عشقي،مثلث عشقي استرنبرگ،مثلث عشقی،مثلث عشقی استرنبرگ،مثلث عشقی اشترنبرگ،مثلث عشقی چیست؟،مثلث عشقی روانشناسی،مثلث های عشقی،مدل مثلث عشق استرنبرگ،مشاور خانواده خوب،مشاور خانواده خوب در تهران،نظریه مثلث عشقی اشترنبرگ،نظریه مثلثی عشق استرنبرگ،هم خانواده ذبح،هم خانواده ذهن،هم خانواده ذوق،هم خانواده ظاهر

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت