ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

قواعد حقوقی و اخلاقی در روابط افراد خانواده

نویسنده: علی باستانی

قواعد حقوقی و اخلاقی در روابط افراد خانواده

 

 

, حقوق واخلاق , حقوق واخلاق پزشکی , حقوق واخلاق ورزشی , رابطه حقوق واخلاق , حقوق الانسان واخلاقیات المهنه , حقوق المعلم , روابط افراد خانواده , روابط افراد در خانواده , روابط بین افراد خانواده , واخلاقیات المهنه , حقوق الانسان واخلاقیات الاعلام , حقوق مصرف کننده واخلاق درتولید , حقوق اخلاق , فرق حقوق و اخلاق , اخلاق حقوق بشر , اخلاق حقوق بشر آرش نراقی , اخلاق وحقوق بین الملل , اخلاق وحقوق پزشکی , اخلاق وحقوق بیوتکنولوژی , حقوق و اخلاق پزشکی , مرکز تحقیقات حقوق واخلاق پزشکی , حقوق اخلاق پزشکی , حقوق ترجمان اخلاق , تفاوت حقوق و اخلاق , حقوق و اخلاق در ژورنالیزم , حقوق و اخلاق در خانواده , حقوق و اخلاق شهروندی , حقوق و اخلاق , حقوق و اخلاق پزشکی ,

 

 

برخلاف آنچه بعضیها تصوّر کرده‏اند، خانواده تنها یک سازمان حقوقی نیست و قانون توانائی ایجاد نظم را در آن ندارد. خانواده سازمانی است مخلوط از قواعد حقوقی و اخلاقی که نمی‏توان آن دو را از هم جدا ساخت. در این اختلاط نیز غلبه با اخلاق است. زیرا نه تنها بیشتر قوانین راجع به آن ضمانت اجرای مؤثر ندارد، بلکه آنچه هست از اخلاق مذهبی و اجتماعی ناشی شده و در مقررات دولتی نفوذ کرده است۱.

 
در تنظیم روابط زن و شوهر اخلاق بیش از حقوق حکومت می‏کند. در این رابطه سخن از عواطف انسانی و عشق و صمیمیت و وفاداری است و حقوق برای حکومت کردن بر آنها ناتوان است. به زور اجرائیه نه مرد را می‏توان به حُسن معاشرت با زن واداشت، نه زن را به اطاعت از شوهر و وفاداری به او مجبور کرد. بر این اتحاد معنوی تنها اخلاق می‏تواند حکومت کند و حقوق ناگزیر است به جای اتّکاء به قدرت دولت، دست نیاز به سوی اخلاق دراز کند۲.
قرآن مجید هدف از مزاوجت زن و شوهر را سکون و آرامش تعیین کرده است و فرموده:
«وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجا لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَ رَحْمَهً…»۳
«از جمله آیات الهی این است که از جنس خود شما همسرانی برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش بیابید».
و از آنجا که ادامه این پیوند در میان همسران خصوصا. و در میان همه انسانها عموما، نیاز به یک جاذبه و کشش قلبی و روحانی دارد به دنبال آن اضافه می‏کند: «و در میان شما مودّت و رحمت برقرار ساخته است».
به راستی وجود همسران با این ویژگیها برای انسانها که مایه آرامش زندگی آنهاست، یکی از مواهب بزرگ الهی محسوب می‏شود. این آرامش از اینجا ناشی می‏شود که این دو جنس مکمّل یکدیگر و مایه شکوفائی و نشاط و پرورش یکدیگر می‏باشند به‏طوری که هر یک بدون دیگری ناقص است و طبیعی است که میان یک موجود و مکمّل وجود او چنین جاذبه نیرومندی وجود داشته است.
و در آیه دیگر می‏فرماید: «هُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ»۴
«زنان برای شما لباسند و شما برای آنان لباس هستید».
مراد این است که زن و مرد مانند لباس، مانع از ظاهر شدن صفات زشت و خصال ناپسند یکدیگر می‏شوند و همچنان که لباس بدن را از سرما و گرما و عوارض خارجی حفظ می‏کند، زن و مرد هم حافظ یکدیگر در مقابل حوادث خارجی هستند و عفاف یکدیگر را محفوظ می‏دارند و باید مایه آرامش یکدیگر باشند.

 
بنابراین فلسفه نکاح در مرحله اول، تولید نسل است. لکن ازدواج تنها مبتنی بر این فلسفه نیست چه حتی اگر زن یا مرد یا هر دو عقیم باشند، باز استقرار علاقه زوجیت موجب حفظ عفاف و تشکیل خانوده وایجاد همفکری و مصاحبت تواند بود.

 
به تعبیر استاد شهید «مطهری»:
«قانون خلقت زن و مرد را طالب و علاقمند به یکدیگر قرار داده است، اما نه از نوع علاقه‏ای که به اشیاء دارند. علاقه‏ای که انسان به اشیاء دارد از خودخواهی او ناشی می‏شود، یعنی انسان اشیاء را برای خود می‏خواهد به چشم ابزار به آنها نگاه می‏کند، می‏خواهد آنها را فدای خود و آسایش خود کند، اما علاقه زوجیت به این شکل است که هر یک از آنها سعادت و آسایش دیگری را می‏خواهد، از گذشت و فداکاری درباره دیگری لذت می‏برد»۵.
دانشمند سویسی «مارسل بوازار» درباره «برابری و حقوق زن» می‏نویسد:
«اسلام هم به مردان و هم به زنان توجه دارد و با آنان به صورتی «تقریبا برابر» رفتار می‏کند. عموما هدف مشخص شریعت اسلام، حمایت است.شریعت تعریفهای دقیقی از حقوق زن به دست می‏دهد و به تضمین آن توجه فراوان مبذول می‏دارد، قرآن کریم و سنن نبوی دستور می‏دهد که با زوجه با عدالت و مهربانی و حسن نیّت رفتار شود، بدین ترتیب از ازدواج مفهومی اخلاقی‏تر را اراده می‏کنند و سرانجام با اعطای بعضی مزایای حقوقی به اعتلای مقام زن مسلمان می‏پردازد بنابر حدیث نبوی حقوق زن «مقدس» است و ذاتا مشتمل است بر برابری در مقابل قانون، مالکیت شخصی خصوصی و حق وراثت»۶.
در میان هر ملت، خانواده نماینده و مظهر اخلاق عمومی است. احساسات پاک انسانی و درندگیهای حیوانی، هر دو در این کانون به اوج خود می‏رسند. آنچه در خا نواده باید به وجود آید، عشق و مهربانی و حسن نیت است، و هیچ نیروئی جز اخلاق و ایمان نمی‏تواند بر این عواطف حکومت کند. الزام مرد به تأمین معاش خانواده و تربیت فرزندان و تکلیف زن و فرزندان نسبت به خوشروئی بامرد و اطاعت او، از قواعد اخلاقی است که حقوق به عاریت گرفته. اخلاق حکم می‏کند که زن پس از فوت شوهر، به احترام یادگارهای او، مدتی عدّه نگه دارد. و به مرد فرمان می‏دهد که در اداره خانواده با زن همکاری کند و این کانون را بیهوده ترک نگوید۷.

 
غرض، محیط خانواده کانون احساسات و عواطف است و طبعا مقیاسی که در این محیط باید به کار رود، با مقیاس سایر محیطها متفاوت است، یعنی همانگونه که در «دادگاههای جنائی» نمی‏توان با مقیاس محبت و عاطفه کار کرد، در محیط خانواده نیز نمی‏توان تنها با مقیاس خشک قانون و مقررات بی‏روح گام برداشت، در اینجا باید حتی‏الإمکان اختلافات را از طریق اخلاقی و عاطفی حل کرد و لذا قرآن مجید دستور می‏دهد که «وَ إِنْ خِفْتُمْ شِقاقَ بَیْنِهِما فَابْعَثُوا حَکَما مِنْ أَهْلِهِ و حَکَما مِنْ أَهْلِها إنْ یُریدا إصْلاحا یُوَفِّق اللّهُ بَیْنهُما»۸
«اگر ترس از پیدایش شقاق و اختلاف بسیار بین زن و شوهر داشته باشید، یک داور از جانب خانواده شوهر و یک داور از جانب خانواده زن معین کنید، تا به اختلاف رسیدگی کند، اگر زن و شوهر یا دو داور قصد اصلاح داشته باشند، خداوند میان آنان سازگاری و توفیق برقرار می‏سازد».
در محاکم قضای طرفین دعوا مجبورند برای دفاع از خود، هرگونه اسراری که دارند، فاش سازند. مسلم است که اگر زن و مرد در برابر افراد بیگانه اسرار زناشوئی را فاش سازند، احساسات یکدیگر را آنچنان جریحه‏دار می‏کنند که اگر به اجبار دادگاه به منزل و خانه باز گردند، دیگر از آن صمیمیّت و محبت سابق خبری نخواهد بود و همانند دو فرد بیگانه می‏شوند که به حکم اجبار باید وظائفی را انجام دهند. ولی در محکمه صلح فامیلی یا اینگونه مطالب به خاطر شرم حضور مطرح نمی‏شود و یا اگر بشود چون در برابر آشنایان و محرمان است، آن اثر سوء را نخواهد داشت.
بیشتر فقها نظر حَکَمین را تنها در مورد سازش و رفع اختلاف میان دو همسر، لازم‏الإجراء دانسته‏اند و حتی معتقدند اگر حکمین شرائطی بر زن یا شوهر بکنند، اخلاقا لازم‏الإجراء است اما در مورد جدائی، حکم آنها به تنهای نافذ نیست۹.

سرپرستی در نظام خانواده

در قرآن مجید می‏خوانیم که : «الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلیَ النِّساءِ بِما فَضّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلی بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ فَالصّالِحاتُ قانِتاتٌ حافِظاتٌ لِلْغَیْبِ بِمْا حَفِظَ اللّهُ…»۱۰
«مردان به جهت فضیلت طبیعی که نوعا دارند، و به واسطه آن که نفقه و هزینه زندگانی زن را متعهدند، بر زنان سرپرست هستند. یعنی حق سلطه و وظیفه حمایت دارند. شایسته زنانی هستند که مطیع بوده و در غیاب شوهر حافظ عفّت خود و مال شوهران خویش باشند که حفظ آنها را خداوند خواسته است…».
از این آیه شریفه چند حکم استفاده می‏شود:
الف ) ریاست خانواده با مردان است و این حق برای مردان از جهت نوعی فضیلت جسمانی و روانی و همچنین از جهت وجوب تکلیف انفاق لازم گردیده است. در ذیل این آیه، احادیث زیادی وارد شده است که به موجب آنها زنان باید نسبت به شوهران خود فرمانبردار باشند و برخلاف اذن آنان هیچ عملی جز افعال واجب نمی‏توانند انجام دهند.

 
ب ) برای زنان شایسته، دو صفت مذکور است: یکی اطاعت کامل که از آن به «فتوّت» که به معنی خضوع و نهایت فروتنی است، تعبیر شده و دیگر حفظ غیب در حدیثی از پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله روایت شده است که :

 
«ما استفاد امرء مسلم بعد الإسلام فائده أعظم من امرأه مسلمه تسرّه إذا نظر إلیها و تطیعه اذا امرها و تحفظه فی نفسها و ماله اذا غاب عنها»۱۱.
«برای مرد مسلمانی پس از افتخار تدیّن به دین اسلام، هیچ فائده‏ای بزرگتر از فائده زن مسلمان نیست که هرگاه به او نظر افکند با نگریستن در روی او و بامعاشرت وی خوشحال شود و چون به او فرمان دهد، اطاعت نماید و چون از او دور باشد نفس و عفّت خود و مال شوهرش را حفظ کند».
ج ) نفقه زن بر عهده مرد است و باید مناسب با وُسع خود هزینه زندگی او را بپردازد.
د ) بنابر مطالب مندرج در آیه شریفه و حدیث شریف، زن طبعا در مرد، جویای حمایت و قدرت نمائی و سخاوت و محبت است. مرد هم از زن نشاط و اطاعت و عفاف و حفظ مال می‏خواهد. اگر هر یک از زن و مرد چهار هدف خود را منظور دارند، بنیان خانواده محکم و استوار می‏ماند و اگر هرکدام بعضی از این هدفها را ملحوظ ندارد، صلح و صفا از خانواده رخت بر می‏بندد و هر دو ناراضی می‏شوند و نفرت و گریز، جای سازش و حسن معاشرت را می‏گیرد. مخصوصا نبودن روح اطاعت در زن و مسلط بودن زن بر مرد، موجب نافرمانی فرزندان نسبت به پدر و مادر می‏شود افراد خانواده که ضعف پدر را در سلطه حس کنند، مادر را صالح برای فرماندهی نمی‏شناسند و د رنتیجه طغیان می‏کنند و علیه مصالح خویش و منافع خانواده قیام می‏نمایند یا کانون خانواده را ترک می‏گویند. به همین دلیل در روایات، از زن سلیطه یعنی مسلط بر مرد بسیار نکوهش شده است۱۲.
در مواردی که حقوق دستورهای کلی می‏دهد مثلاً به موجب مواد ۱۱۰۳ و ۱۱۰۴ قانون مدنی، زن و شوهر مکلّف به حسن معاشرت با یکدیگرند و باید در تشیید مبانی خانواده و تربیت اولاد خود همکاری کنند و یا بر طبق ماده ۱۱۷۷ «طفل باید مطیع ابوین خود بوده و در هر سنی که باشد باید به آنها احترام کند» مصادیق آن نوعی الزام اخلاقی است.
ولی آیا تکلیف زن را در پرستاری از شوهر بیمارش، یا الزام مرد را در رساندن فرزندانش به مدرسه، می‏توان تنها الزام حقوقی دانست؟ بدون شک انجام این کارها لازمه حسن معاشرت و همکاری صمیمیانه زن و شوهر در تربیت اولاد است، اما برای الزام به هر یک از آنها نمی‏توان در دادگاه اقامه دعوی کرد. همچنین اگر طفلی پاس احترام پدر را نگه نداشت و از فرمان او خودداری کرد، چگونه حقوق می‏تواند اجرای آن را تضمین کند؟ و برفرض که از لحاظ نظری بتوان از قوای عمومی در چنین مواردی یاری خواست، آیا عملاً نیز قدرت دولت می‏تواند روابط بین زن و شوهر یا پدر و فرزند را به‏طور شایسته منظم کند؟
پس در اینگونه امور، جنبه اخلاقی بر آثار حقوقی آنها غلبه دارد. پس در خانواده نمی‏توان حقوق و اخلاق را از هم جدا ساخت و مرز بین قواعد آن دو را به دقت ترسیم کرد۱۳.

برچسب ها : hobr electron dot formula،hobr electron geometry،hobr electron pair geometry،hobr name،أخلاق العلماء،أخلاق صحابة الرسول،أخلاق طالب العلم،أخلاق عثمان بن عفان،اخلاق،اخلاق اسپینوزا،اخلاق اسلامية،اخلاق اسلامی،اخلاق اسلامی خانواده،اخلاق الاسلام،اخلاق الرسول،اخلاق الرسول محمد،اخلاق المسلم،اخلاق المسلم وصفاته،اخلاق المسلمين،اخلاق امام حسین،اخلاق امام رضا با خانواده،اخلاق با خانواده،اخلاق بازاریابی،اخلاق بالانجليزي،اخلاق بد،اخلاق بزرگان،اخلاق بسیجی،اخلاق بنات السعوديه،اخلاق بندگی،اخلاق به انگليسي،اخلاق بهاء الاعرجي،اخلاق پرستاری،اخلاق پزشكي،اخلاق پزشکی،اخلاق پژوهش،اخلاق پژوهشی،اخلاق پسرها،اخلاق پسندیده،اخلاق پيامبر،اخلاق پيامبر اسلام،اخلاق پیامبر،اخلاق پیامبر با خانواده،اخلاق تجارت،اخلاق تجاريه،اخلاق تجاری،اخلاق ترجمة،اخلاق تستحق الاحترام،اخلاق تشکیلاتی،اخلاق تمبلر،اخلاق توصیفی،اخلاق تويتر،اخلاق تيسير الجاسم،اخلاق جاستین بیبر،اخلاق جذاب،اخلاق جذاب دختر،اخلاق جلالی،اخلاق جميلة،اخلاق جنسیتی،اخلاق جنگ در اسلام،اخلاق جهانی،اخلاق جوان،اخلاق جوانان،اخلاق چیست،اخلاق چینی ها،اخلاق حرفه اي،اخلاق حرفه ای،اخلاق حرفه ای چیست،اخلاق حرفه ای در تجارت،اخلاق حرفه ای در حسابداری،اخلاق حرفه ای در سازمان،اخلاق حسام الرسام،اخلاق حسنه،اخلاق حضرت محمد ص،اخلاق حقوق بشر،اخلاق حقوق بشر آرش نراقی،اخلاق حقوق خانواده،اخلاق حميدة،اخلاق خان،اخلاق خانوادگي حضرت زهرا،اخلاق خانوادگی پیامبر،اخلاق خانوادگی حضرت محمد (ص)،اخلاق خانوادگی در اسلام،اخلاق خانوادگی عارفان،اخلاق خانواده،اخلاق خانواده آیت اللهی،اخلاق خانواده از زهرا آیت اللهی،اخلاق خانواده بهزاد مرتضایی،اخلاق خانواده پیام نور،اخلاق خانواده پیامبر،اخلاق خانواده چیست،اخلاق خانواده در اسلام،اخلاق خانواده در دین یهود،اخلاق خانواده در قرآن،اخلاق خانواده در نهج البلاغه،اخلاق خانواده زهرا،اخلاق خانواده زهرا آيت اللهي،اخلاق خانواده زهرا آیت اللهی pdf،اخلاق خانواده زهرا ایت اللهی،اخلاق خانواده نمونه سوال،اخلاق خانواده نویسنده زهرا آیت اللهی،اخلاق خانواده و تربیت فرزند،اخلاق خدایان،اخلاق خوب،اخلاق خوب از نظر اسلام،اخلاق خوب با همسر،اخلاق خوب و بد،اخلاق خوش،اخلاق دانشجویی،اخلاق در اسلام،اخلاق در حسابداری،اخلاق در حقوق خانواده،اخلاق در خانه و خانواده،اخلاق در خانواده،اخلاق در خانواده pdf،اخلاق در خانواده آقای حسینی،اخلاق در خانواده آلمانی،اخلاق در خانواده از دیدگاه اسلام،اخلاق در خانواده از دیدگاه قرآن،اخلاق در خانواده از منظر اسلام،اخلاق در خانواده از منظر قرآن،اخلاق در خانواده از نظر اسلام،اخلاق در خانواده از نظر قران،اخلاق در خانواده اسلامی،اخلاق در خانواده حاج آقا حسینی،اخلاق در خانواده حسینی،اخلاق در خانواده زهرا آیت الهی،اخلاق در خانواده مظاهری،اخلاق در خانواده مقاله،اخلاق در خانواده و اجتماع،اخلاق در خانواده و تربيت فرزند،اخلاق در خانواده و تربیت فرزند،اخلاق در خانواده+حسيني،اخلاق در ذات هنر است،اخلاق در ژاپن،اخلاق در سلامت،اخلاق در سلامت روان،اخلاق در قرآن،اخلاق در محیط خانواده،اخلاق در مدیریت،اخلاق در نظام خانواده،اخلاق در ورزش،اخلاق ذاتی است یا اکتسابی،اخلاق ذكرت في القران،اخلاق ذميمة،اخلاق راسل،اخلاق رایانه ای،اخلاق رسانه،اخلاق رسانه ای،اخلاق رسول الاسلام،اخلاق رسول الله،اخلاق رضا شاه،اخلاق رمضان،اخلاق رونالدو،اخلاق رياضيه،اخلاق زن،اخلاق زن در خانه،اخلاق زن و شوهر،اخلاق زناشويي،اخلاق زناشویی،اخلاق زنان،اخلاق زندگی،اخلاق زنها،اخلاق زیست محیطی،اخلاق زیستی،اخلاق ژاپنی ها،اخلاق ژرمن شپرد،اخلاق ژورناليزم،اخلاق ژورنالیزم،اخلاق ژورنالیستی،اخلاق سازماني،اخلاق سازمانی،اخلاق سازمانی pdf،اخلاق سکولار،اخلاق سگ ژرمن،اخلاق سگی،اخلاق سيئة،اخلاق سياسي،اخلاق سيدنا محمد،اخلاق سیاست،اخلاق سیاسی،اخلاق شباب اليوم،اخلاق شبر،اخلاق شعب غانا،اخلاق شعر،اخلاق شغلی،اخلاق شناسی،اخلاق شهدا،اخلاق شهروندی،اخلاق شيعة اهل البيت،اخلاق شيكابالا،اخلاق صحابة رسول الله،اخلاق صغیر،اخلاق صغیر آدورنو،اخلاق صلاح الدين،اخلاق صلاح الدين الايوبي،اخلاق صلعم،اخلاق صنفی،اخلاق صوری،اخلاق طالب العلم pdf،اخلاق طالب العلم الشرعي،اخلاق طالب العلم مع شيخه،اخلاق طالبات ايران،اخلاق طبابت،اخلاق طبيب الاسنان،اخلاق طلاب العلم،اخلاق طلبگی،اخلاق طيبة،اخلاق عائشة رضي الله عنها،اخلاق عالية،اخلاق عبدالرحمن بن مساعد،اخلاق عرفانی،اخلاق علي الحاتم،اخلاق علي بن ابي طالب،اخلاق علي حاتم،اخلاق عمر بن الخطاب،اخلاق عملی،اخلاق غازي القصيبي،اخلاق غاندي،اخلاق غرب،اخلاق غربی،اخلاق غزوات الرسول،اخلاق غشمشم،اخلاق غوارديولا،اخلاق غير المسلمين،اخلاق غير رياضية،اخلاق فاطمة الزهراء،اخلاق فردي،اخلاق فردي واجتماعي،اخلاق فردی،اخلاق فردی اجتماعی،اخلاق فردی و اجتماعی،اخلاق فردی و اجتماعی برای کودکان،اخلاق فردی و اجتماعی چیست،اخلاق فردی و اجتماعی کودکان،اخلاق فيس بوك،اخلاق قارئ القران،اخلاق قرآن،اخلاق قرآنی،اخلاق قضاوت،اخلاق قمی ها،اخلاق قوم لوط،اخلاق قيادة السيارة،اخلاق کار،اخلاق کاربردی،اخلاق کاربردی آیین زندگی،اخلاق کارگزاران،اخلاق کارمندی،اخلاق کاری،اخلاق کانت،اخلاق کانتی،اخلاق کسب و کار،اخلاق کی تعریف،اخلاق گرایی،اخلاق گرایی اقتصادی،اخلاق گرایی قانونی،اخلاق گربه ها،اخلاق گردشگری،اخلاق گرگ،اخلاق گروه خونی،اخلاق گروهی،اخلاق گفتگو،اخلاق گند،اخلاق لاعب كرة القدم،اخلاق لاعبى الزمالك،اخلاق لاعبي ريال مدريد،اخلاق لاعبي كرة القدم،اخلاق لاعبين،اخلاق لاعبين الهلال،اخلاق لرها،اخلاق للبيع،اخلاق للبيع مين يشتري،اخلاق ليونيل ميسي،اخلاق محسنی،اخلاق محمد،اخلاق محمد نبى الاسلام،اخلاق محیط زیست،اخلاق مردم آلمان،اخلاق مردم ژاپن،اخلاق مطلق است یا نسبی،اخلاق معاشرت،اخلاق معیشت،اخلاق من ذهب،اخلاق مهندسی،اخلاق ميسي،اخلاق ناصری،اخلاق ناصری pdf،اخلاق ناصری دانلود،اخلاق نبوی،اخلاق نبي الاسلام،اخلاق نقد،اخلاق نيكو،اخلاق نیک،اخلاق نیکو،اخلاق نیکوماخوس،اخلاق های بد،اخلاق های مردانه،اخلاق همسایه داری،اخلاق همسر،اخلاق همسرداري،اخلاق همسرداری،اخلاق هنجاری،اخلاق هنری،اخلاق هيفاء وهبي،اخلاق هیتلر،اخلاق و حقوق خانواده،اخلاق و خانواده،اخلاق و خانواده زهرا آیت اللهی،اخلاق و خانواده زهرا آیت الهی،اخلاق و ژنتیک،اخلاق واداب،اخلاق وادب،اخلاق وحقوق بین الملل،اخلاق وحقوق بیوتکنولوژی،اخلاق وحقوق پزشکی،اخلاق وسلوك رغب فيها الاسلام،اخلاق وصفات الخلفاء الراشدين،اخلاق وصفات الرسول،اخلاق وفضائل،اخلاق وفضائل المسلم،اخلاق وفضائل النبي،اخلاق وقيم،اخلاق ومواثيق اعلامية،اخلاق یزدی ها،اخلاق یزید،اخلاق یعنی چه،اخلاق یعنی چی،اخلاق یک بسیجی،اخلاق یک دوست خوب،اخلاق یک مسلمان،اخلاق یک ورزشکار،اخلاق یهود،اخلاق یهودی،اخلاقتو خوب کن،اخلاقك هي عنوانك،الأخلاق صيد الفوائد،الأخلاق غاية أم وسيلة،الإنسان في القرآن،الاخلاق ذهبت،الاخلاق قافله،الانسان في الاسلام،الانسان في الاسلام نص قرائي،الانسان في الفلسفة،الانسان لا يموت دفعة واحدة،انسان،انسان اتاكاما،انسان از دیدگاه قرآن،انسان از منظری دیگر،انسان از نسل میمون،انسان اكثر،انسان البحر،انسان الغاب،انسان النياندرتال،انسان الى،انسان اولیه،انسان اولیه به انگلیسی،انسان با حیوانات،انسان با شخصیت،انسان باش،انسان باشیم،انسان بعد از مرگ،انسان به انسان دیده ام،انسان به انگلیسی،انسان بودن،انسان بودن دشواری وظیفه است،انسان پاک زمین پاک،انسان پرنده،انسان پژوهی دینی،انسان پس از مرگ،انسان پس از مرگ چه میشود،انسان پس از مرگ کجا میرود،انسان پست،انسان پکن،انسان پوک،انسان پوک پر از اعتماد،انسان تجسد وظیفه بود،انسان تعریف،انسان تک ساحتی،انسان تکامل،انسان ثالث هاني شاكر،انسان ثاني،انسان ثاني mp3،انسان ثاني اوراس،انسان ثاني طلال الصيدلاني،انسان ثاني عبدالمجيد،انسان ثاني كلمات،انسان ثاني ماهر احمد،انسان ثروت ملی،انسان ثقيل،انسان جایز الخطاست،انسان جایز الخطاست به انگلیسی،انسان جديد،انسان جديد mp3،انسان جروح،انسان جسم،انسان جمعية،انسان جنین،انسان جواك وجوايا،انسان جواك وجوايا mp3،انسان چاق،انسان چت،انسان چگونه به وجود آمد،انسان چگونه بوجود امد،انسان چگونه حامله می شود،انسان چگونه خواب می بیند؟،انسان چگونه موجودی است،انسان چند دندان دارد،انسان چند ژن دارد،انسان چند لیتر خون دارد،انسان چیست،انسان حمزة نمرة،انسان حمزة نمرة mp3،انسان حمزة نمرة سمعنا،انسان حمزة نمرة كلمات،انسان حيوان شيء،انسان حيوان شيء فيلم،انسان حيوان نبات جماد بلاد،انسان حیوان،انسان حیوان ژنتیک،انسان حیوان ناطق است،انسان حیوان نما،انسان خارق،انسان خارق العاده،انسان خدا را آفرید،انسان خردمند،انسان خنثی،انسان خوب،انسان خوب بودن،انسان خوب کیست،انسان خودخواه،انسان خوشبخت،انسان داریوش،انسان در آیین بهایی،انسان در اسلام،انسان در جستجوي معنا،انسان در جستجوی معنا،انسان در جستجوی معنی pdf،انسان در قرآن،انسان دشواری وظیفه است،انسان دوستی،انسان دوسر،انسان ذكر وانثى،انسان ذكي،انسان ذهن،انسان ذو راسين،انسان ذو شخصيتين،انسان ذو قناع مزيف،انسان ذو وجهين،انسان ذوق،انسان را در رنج آفریدیم،انسان رائع،انسان راست قامت،انسان راستین،انسان راقي،انسان روح است نه جسد،انسان روح است نه جسد pdf،انسان روح است نه جسد دانلود،انسان زاده شدن،انسان زرنگ،انسان زشت،انسان زمانه،انسان زمین جهان،انسان زمین زمان،انسان زنده شد،انسان زهري،انسان زيبا،انسان زیبا،انسان سابق،انسان سابق mp3،انسان سابق كلمات،انسان سالم،انسان سالم از دیدگاه روانشناسی،انسان سواني mp3،انسان سواني حسين فيصل،انسان سواني حسين فيصل mp3،انسان سواني كلمات،انسان سواني مكتوبة،انسان شدن،انسان شريف ومتعلم،انسان شريف ومتعلم وياكل،انسان شناسی،انسان شناسی چیست،انسان شناسی در اسلام،انسان شناسی در قرآن،انسان شناسی فلسفی،انسان شناسی و فرهنگ،انسان شناسی+ژنتیک،انسان صادق يعزك،انسان صالح،انسان صالح المطرفي،انسان صامت،انسان صبور،انسان صح،انسان صح pdf،انسان صريح،انسان صميم،انسان صناعي،انسان ضائع،انسان ضايج،انسان ضايع،انسان ضخم،انسان ضد اسد،انسان ضد الصدمات،انسان ضد الطبيعة،انسان ضعيف،انسان ضعيف الشخصية،انسان طاغی،انسان طاغی آلبر کامو،انسان طبيعت معماري،انسان طبیعت ارگونومی،انسان طبیعت طراحی،انسان طبیعت معماری،انسان طبیعت معماری پروژه،انسان طبیعت معماری چیست،انسان طلسم اعظم است،انسان طيب القلب،انسان ظ،انسان ظالم،انسان ظاهر بین،انسان ظريف،انسان ظلمك،انسان ظلمني،انسان ظلوما جهولا،انسان عادي،انسان عادي كلمات،انسان عادي نايف البدر،انسان عاقل،انسان عاقل کیست،انسان عجایب،انسان عجیب،انسان عجیب الخلقه،انسان عکس،انسان على شكل جمل،انسان غاضب،انسان غالي،انسان غامض،انسان غبي،انسان غريب،انسان غريب الاطوار،انسان غلبان،انسان غير سوي،انسان غير طبيعي،انسان غير عادي،انسان فضایی،انسان فلورسی،انسان قبل ادم،انسان قبل از حضرت آدم،انسان قديم،انسان قلب،انسان کامل،انسان کامل از دیدگاه نهج البلاغه،انسان کامل شهید مطهری،انسان کامل عزیزالدین نسفی،انسان کامل کیست،انسان کامل مطهری pdf،انسان کرومانیون،انسان که غرق شود،انسان کوتوله،انسان کیست،انسان گرايي،انسان گرایان،انسان گرایی،انسان گرایی چیست،انسان گرایی راجرز،انسان گرایی سکولار،انسان گرگ انسان است،انسان گرگ صفت،انسان گرگ نما،انسان گیاهخوار است یا گوشتخوار،انسان لقاح،انسان ليتك عرفته من سنين،انسان ماه بهمن،انسان ماهر،انسان مدرن،انسان مصلوب،انسان معلق ابن سینا،انسان مغرور،انسان مفرط في انسانيته،انسان موجود ناشناخته،انسان موفق،انسان موفق کیست،انسان نئاندرتال،انسان ناجح،انسان نادان،انسان ناندرتال،انسان نبات حيوان جماد بلاد،انسان نباتي،انسان نخستين،انسان نخستین،انسان نما،انسان نياندرتال وعلاقته بالانسان العاقل،انسان ها،انسان های اولیه،انسان های اولیه به انگلیسی،انسان های جهش یافته،انسان های دم دار،انسان های شگفت انگیز،انسان های عجیب،انسان های عجیب الخلقه،انسان های غول پیکر،انسان های موفق،انسان و سمبولهایش،انسان و سمبولهایش pdf،انسان و سمبولهایش دانلود pdf،انسان و طبیعت،انسان و عشق دکتر هلاکویی،انسان و معرفت،انسان وحشی،انسان وحشی حیوان وحشی،انسان وزوجته لا هو،انسان ویکی،انسان یک چشم،انسانم آرزوست،انسانهای اولیه،انسانهای هم فرکانس،انسانيت،انسانی،انسانیت،تحقیق اخلاق خانواده،تزاوج انسان،تزاوج انسان مع حيوان،تشريح انسان،تشریح انسان،تعریف اخلاق خانواده،تفاوت انسان و حیوان،تفاوت حقوق و اخلاق،تكامل انسان،جزوه اخلاق خانواده،جزوه اخلاق خانواده پیام نور،جهش ژنتیکی انسان،چطور اخلاق خوب داشته باشیم،چگونه اخلاق خوب داشته باشيم،چگونه اخلاق خوب داشته باشیم،چگونه اخلاق خوبی داشته باشیم،چگونه اخلاق مردانه داشته باشیم،چگونه اخلاق نیکو داشته باشیم؟،چیستی اخلاق،چیستی اخلاق حرفه ای،حسینی اخلاق خانواده،حسینی اخلاق در خانواده اسید،حسینی اخلاق در خانواده کجاست،حقوق اخلاق،حقوق اخلاق پزشکی،حقوق الانسان واخلاقيات الاعلام،حقوق الانسان واخلاقيات المهنة،حقوق المعلم واخلاقيات المهنة،حقوق ترجمان اخلاق،حقوق مصرف کننده واخلاق درتولید،حقوق و اخلاق،حقوق و اخلاق پزشكي،حقوق و اخلاق پزشکی،حقوق و اخلاق در خانواده،حقوق و اخلاق در ژورنالیزم،حقوق و اخلاق شهروندی،حقوق واخلاق،حقوق واخلاق پزشکی،حقوق واخلاق ورزشی،خصوصیات یک انسان مومن،دانلود کتاب اخلاق خانواده آیت اللهی،دانلود کتاب اخلاق خانواده پیام نور،دانلود کتاب اخلاق خانواده نشر معارف،دانلود کتاب اخلاق و خانواده،ذبح انسان،ذبح انسان حقيقي،ذم أخلاق الكتاب،ذم اخلاق الكتاب للجاحظ،ذو اخلاق،ذو اخلاق عاليه،رابطه حقوق واخلاق،ربات انسان نما،روابط افراد خانواده،روابط افراد در خانواده،روابط بین افراد خانواده،روح انسان،ژن اخلاق سیدابراهیم نبوی،ژن انسان،ژنتیک انسان،ژنم انسان،ژنوم انسان،ژنوم انسان چیست،سرگذشت یک انسان موفق،سوالات اخلاق خانواده،سوالات اخلاق خانواده با جواب،سوالات اخلاق خانواده پیام نور،سوره ی انسان،شباهت ژنتیکی انسان و شامپانزه،شوهر بداخلاق،ظرفیت انسان،ظلم انسان،ظلمت انسان،فرق حقوق و اخلاق،فساد اخلاقی خانواده پهلوی،فيلم انسان آزاد،فیزیولوژی انسان،فیگور انسان،فیلم انسان آزاد،قاچاق انسان،قاچاق انسان در ایران،قدرت انسان،قدمت انسان،قصة اخلاق الرسول،قصص انسان في القران،قصيدة اخلاق كريمة،قلب انسان چگونه کار میکند،كتاب اخلاق خانوادگي عارفان،کتاب اخلاق خانواده،کتاب اخلاق خانواده پیام نور،کتاب اخلاق خانواده دانشگاه پیام نور،کتاب اخلاق خانواده زهرا آیت اللهی،کتاب اخلاق خانواده زهرا آیت الهی،کتاب اخلاق و خانواده،لاغلى انسان عرفته،لايوجد انسان ضعيف،لطفا انسان باشید،لعبة انسان حيوان،لعبة انسان حيوان جماد كل الحروف،لعبة انسان حيوان نبات جماد بلاد،لكل انسان من اسمه نصيب،مرکز تحقیقات حقوق واخلاق پزشکی،مشاوره اخلاق خانواده،مقاله اخلاق خانواده،موضوعات اخلاق خانواده،نمونه سوال اخلاق خانواده پیام نور،نمونه سوالات اخلاق خانواده با جواب،نمونه سوالات اخلاق خانواده پيام نور،نمونه سوالات اخلاق خانواده پیام نور

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت