ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

قطر، بهشت بی سرزمین ها

نویسنده: علی باستانی

%d9%82%d8%b7%d8%b1%d8%8c-%d8%a8%d9%87%d8%b4%d8%aa-%d8%a8%db%8c-%d8%b3%d8%b1%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7

 

,زندگی در قطر,زندگی در قطر دوحه,زندگی در قطر برای ایرانیان,زندگی در قطر چگونه است,هزینه ی زندگی در قطر,هزینه زندگی در قطر,شرایط زندگی در قطر,شرایط زندگی در قطر,هزینه زندگی در قطر,مخارج زندگی در قطر,هزینه های زندگی در قطر,هزینه تحصیل و زندگی در قطر,هزینه زندگی در کشور قطر,هزینه زندگی قطر,شرایط کار و زندگی در قطر,قطر,قطره,قطر سیل,قطرب,قطر الخیریه,قطران,قطر الندى,قطر ایرلاین,قطر القطایف,قطره العین,قطره ورزشی,قطره تنگ کننده واژن,قطره چشم,قطره فلوکورت,قطره نفازولین,قطره گل سرخ,قطره اشک مصنوعی,قطره گوش,قطره استریل چشمی,قطر سیل للسیارات,قطر سیل للبیع السیارات,قطر سیل المعارض,قطر سیل للسیارات المستعمله,قطر سیل للعقارات,قطر سیل ارقام سیارات,قطر سیل السعودیه,قطر سیل للدراجات,قطر سیل معارض,قطرب النحوی,قطرب Pdf,تصریف قطرب,قطرب الصرفی,قطر بعد سحب السفراء,قطرب ویکیبیدیا,قطرب لیل,قطرب نهار,قطرب اللغوی,قطر الخیریه لندن,قطر الخیریه وظائف,قطر الخیریه مکتب الصومال,قطر الخیریه غزه,قطر الخیریه فلسطین,قطر الخیریه رام الله,قطر الخیریه الیمن,قطر الخیریه فی تونس,قطر الخیریه زکاه الفطر,قطران الفحم الحجری,قطران سیگار,قطران در عسل,قطران چیست,قطران تبریزی,قطران شیمی,قطران الفحم,قطران الفحم الحجری فی الجزائر,قطران In English,قطر الندى Pdf,قطر الندى غمره وکف,قطر الندى فیس بوک,قطر الندى للصف الثانى الابتدائى,قطر الندى نزار قبانی,قطر الندى صلاح الزدجالی,قطر الندى بانیت,قطر الندى غمره وکف Mp3,کرتون قطر الندى,قطر ایرلاین خرید بلیط,قطر ایرلاین شیراز,قطر ایرلاین در شیراز,قطر ایرلاین ایران,قطر ایرلاین قرعه کشی,قطر ایرلاین رزرو بلیط,قطر ایرلاین,قطر ایرلاین ایران,قطر ایرلاین مشهد,قطر القطایف منال العالم,قطر القطایف العصافیری,مقادیر قطر القطایف,مقدار قطر القطایف,تحضیر قطر القطایف,عیار قطر القطایف,وصفه قطر القطایف,تعداد قطر القطایف,طریقه تحضیر قطر القطایف,قطره العین تفطر,قطره العین للصائم,قطره العین مفطره,قطره العین مفطره ام لا,قطره العین الصیام,قطره العین لا تفطر,قطره العین تفطر دار الافتاء,قطره العین هل تفطر الصائم,قطره العین بالانجلیزی,کشور قطر,درباره کشور قطر,نقشه کشور قطر,کد کشور قطر,دیدنیهای کشور قطر,عکس کشور قطر,جمعیت کشور قطر,تصاویر کشور قطر,وسعت کشور قطر,بیوگرافی کشور قطر,درباره کشور قطر,اطلاعات درباره کشور قطر,اطلاعاتی درباره کشور قطر,معلومات درباره کشور قطر,تحقیق درباره کشور قطر,همه چیز درباره کشور قطر,درباره ی کشور قطر,تحقیق درباره ی کشور قطر,مطالبی درباره ی کشور قطر,نقشه کشور قطر,نقشه کامل کشور قطر,نقشه ی کشور قطر,نقشه جغرافیایی کشور قطر,کد کشور قطر,کد پستی کشور قطر,دیدنیهای کشور قطر,عکس از کشور قطر,عکس های از کشور قطر,عکسهای کشور قطر,عکس پرچم کشور قطر,عکس هایی از کشور قطر,عکس های دیدنی کشور قطر,جمعیت کشور قطر,جمعیت کشور قطر چقدر است,جمعیت کل کشور قطر,تعداد جمعیت کشور قطر,مساحت و جمعیت کشور قطر,تصاویر دیدنی کشور قطر,تصاویری از کشور قطر,تصاویری از کشور قطر,تصویر کشور قطر,تصاویر از کشور قطر,تصویر پرچم کشور قطر,تصاویر دیدنی از کشور قطر,تصاویر زیبا از کشور قطر,وسعت کشور قطر

 

تیم ملی ایران اولین بازی اش در مرحله نهایی انتخاب جام جهانی را با پیروزی 0-2 مقابل قطر شروع کرد. مهم ترین نکته در مورد این کشور کوچک حوزه خلیج فارس، حضور بازیکنانی از ملیت های مختلف در ترکیب تیمش بود. از جمع 27 بازیکنی که برای دیدار با ایران به اردوی قطر دعوت شده بودند، تنها 11 بازیکن اصلیت قطری داشتند و بقیه از کشورهای دیگر بودند.
از میان 16 بازیکن خارجی این تیم 10 بازیکن متعلق به قاره آفریقا هستند که از کشورهایی مثل غنا، جمهوری کنگو، مصر، سنگال و… به جمع بازیکنان این تیم پیوسته اند. دو بازیکن برزیلی تبار و یک بازیکن اروگوئه ای به همراه یک بازیکن فرانسوی و دو بازیکن از کشور بحرین و عربستان اعضای تیم کارنو را در مقابل ایران تشکیل داده بودند.
این موضوع آنقدر مهم بود که کنفرانس خبری قبل از دیدار دو تیم را هم تحت تاثیر قرار داد و اکثر سوالات خبرنگاران ایرانی از کارنو، درباره بازیکنان غیربومی تیمش بود؛ اتفاقی که البته از نظر سرمربی قطر، امری مرسوم در دنیای فوتبال محسوب می شود: «تمامی کشورها براساس قوانین فیفا کار می کنند. تغییرات همیشه وجود دارد. فرانسه و آلمان هم از بازیکنان دوتابعیتی استفاده می کنند. این تغییرات همیشگی خواهدبود و ما هم یکی از این تیم ها هستیم.»

سرمربی قطر البته به این نکته اشاره نکرد که داستان فوتبال قطر با کشورهایی مثل آلمان و فرانسه کاملا متفاوت است. بازیکنان غیربومی که در ترکیب تیم فوتبال این کشورها دیده می شوند، از دوران کودکی به همراه خانواده شان به این دو کشور مهاجرت کرده اند و پای پول در میان نبوده است.

بجث به همین جا محدود نشد و آنقدر سوالات خبرنگاران ایرانی در زمینه وجود ملیت های مختلف در ترکیب قطر ادامه پیدا کرد که کارنو آرزو کرد دیگر چنین سوالی پرسیده نشود، هر چند او دوباره در مورد این مسئله توضیح داد: «من اروگوئه ای هستم. تیم کشورم این شانس را به من نداد اما قطر به من شانس مربیگری داد. این بازیکنان هم در کشورشان شانس بازی ندارند اما قطر درهای تیمش را به روی ما باز کرد و به ما شانس حضور در جام جهانی را داد. ما برای قطر بازی می کنیم. مانند کی روش که برای کشور شما همه کار می کند. مطمئن باشید ما هم برای کشور قطر بازی می کنیم.»
اگرچه سرمربی قطر عقیده دارد استفاده از بازیکنان دوملیتی امری عادی و مرسوم در دنیای فوتبال محسوب می شود اما هیچ کشوری مانند قطر پایش را در این زمینه از حد فراتر نگذاشته است. قانون فیفا می گوید بازیکنانی حق تغییر تابعیت و بازی در تیم دوم را دارند که خودشان، پدر و مادرشان یا پدربزرگ و مادربزرگشان در کشور مربوطه به دنیا آمده باشند. فیفا البته یک راه دیگر هم جلوی پای بازیکنان گذاشته و گفته بازیکنان 18 ساله به بالا باید حداقل پنج سال متوالی در کشور مربوطه زندگی کنند تا بتوانند برای تیم ملی آن کشور به میدان بروند؛ قانونی که قطری ها استفاده زیادی از آن کرده و طی سال های گذشته تا دلتان بخواهد از بازیکنان غیربومی در ترکیب تیمشان استفاده کرده اند.
اگر دنبال ریشه این قضیه هستید، بد نیست گزارش دو سال قبل نیویورک تایمز درباره علاقه قطری ها به استفاده از بازیکنان خارجی را بخوانید. به نوشته نیویورک تایمز، همه چیز از حدود ده، دوازده سال قبل شروع شد که آندرس بلیچ، مدیر یکی از مراکز تمرینی المپیکی آلمان به قطر آمد تا بتواند دستی به سر و روی فوتبال این کشور بکشد و برایش اعتبار و احترام فراهم کند. کشوری کوچک در حاشیه خلیج فارس که به دلیل جمعیت محدودش- 300 هزار نفر- شدیدا از کمبود منابع انسانی رنج می برد. او سعی داشت از طریق فوتبال برای خودش نامی در عرصه بین المللی کسب کند.
بلیچ در اولین قدم، جوزپه کولومر، استعدادیاب سابق بارسلونا و کاشف لیونل مسی را به قطر آورد تا در قاره آفریقا دنبال استعداد برای فوتبال قطر بگردد و آنها را به خلیج فارس بیاورد تا در آکادمی های فوق مدرن قطر رشد کنند. در اولین سال، نزدیک به 430 هزار پسربچه در 595 لوکیشن در 7 کشور مختلف آفریقایی زیر نظر استعدادیاب های فوتبال قطر بودند تا از بین آنها بهترین ها راهی آکادمی های فوتبال این کشور شوند.

استعدادهای آفریقایی با ملیت قطری!

نوجوان های آفریقایی که توسط تیم بلیچ و کولومر کشف می شدند، در شرایطی به قطر می آمدند که طی یک پروسه، تغییر تابعیت می دادند تا پیراهن تیم ملی قطر را بپوشند. اگرچه نیویورک تایمز در گزارش خود آورده که هدف اصلی قطری ها از این کار ساختن یک تیم قدرتمند برای جام جهانی 2022 است اما قطری ها خیلی زودتر از جام جهانی 2022، پروژه استفاده از بازیکنان غیربومی در تیم ملی کشورشان را استارت زده اند. آنها در توجیه کارشان می گویند بازی در تیم ملی قطر فرصت بزرگی برای بازیکنانی است که در کشور خودشان نمی توانند به تیم ملی برسند و قطر این امکان را در اختیار آنها قرار داده که ملی پوش شوند.

حضور سودمند در آکادمی فوتبال قطر

آن دسته از بچه هایی که شانس پرواز به قطر را پیدا می کردند، نه تنها آینده شان را تامین می کردند، بلکه خانواده آنها سالانه 5 هزار دلار از دولت قطر پول می گرفتند تا آنها نیز مشکلی با دوری فرزندانشان نداشته باشند. ضمن آنکه دولت قطر این امکان را در اختیار استعدادهای جدید فوتبالش قرار داده بود تاهر وقت که دوست دارند سوار هواپیما شوند و سری به خانواده شان در آفریقا بزنند.

فیفا وارد می شود

قطر به موازات سرمایه گذاری روی استعدادهای آفریقایی، از بازیکنانی با ملیت های دیگر هم در ترکیب تیم ملی فوتبال کشورش استفاده کرد. سال 2004 قرار بود سه بازیکن برزیلی برای تیم ملی قطر بازی کنند اما فیفا به دلیل نامشخص بودن حضور آنها در این کشور، با این کار مخالفت کرد. کار به جایی رسید که فیفا سرمایه گذاری قطر روی پسربچه های آفریقایی را حرکتی غیرانسانی دانست اما به محض آنکه بلاتر به قطر سفر کرد، با امکانات آکادمی اسپایر، نظرش عوض شد و از برنامه قطری ها حمایت کرد. گویا قطری ها در جلسه خصوصی که با رییس سابق فیفا داشتند، به او گفته بودند که وقتی این همه هزینه روی یک نفر می کنند چرا امکان بهره برداری از آن- تغییر تابعیت- را ندارند.
حالا سال هاست که قطر از بازیکنانی با ملیت های دیگر در ترکیب تیم ملی فوتبالش استفاده می کند. سایت بی بی سی در گزارشی که در آوریل سال گذشته منتشر شد به این نکته اشاره کرد که در تیم قطر که در سال 2014 قهرمان بازی های غرب آسیا شد، بازیکنانی با ملیت الجزایری، مراکشی و غنایی حضور داشتند. این موضوع سوژه سوال خبرنگار بی بی سی از دبیر کل فدراسیون فوتبال قطر شد که محمد الانصاری این گونه جواب داد: «تمام این بازیکنان، ملیت قطری دارند و حضورشان در تیم ملی مطابق قوانین فیفا است. ضمن اینکه محل تولد آنها مسئله زیاد مهمی نیست!»
 قطر، بهشت بی سرزمین ها
قطر یا سازمان ملل؟
قطری ها به جز فوتبال درس ایر رشته های ورزشی هم از ورزشکاران غیربومی استفاده می کنند و در این زمینه سابقه دار هستند. سال 1999 بود که تیم ملی وزنه برداری قطر از حضور در بازی های کشورهای عربی منع شد، چرا که وزنه برداران قطری، بلغاری بودند؛ ادعایی کاملا درست که سایت استار در موردش نوشت: قطر در سال 2000 یک میلیون دلار هزینه کرد تا اعضای تیم ملی وزینه برداری بلغارستان را بخرد. این هزینه یک میلیون دلاری برای آنها یک مدال برنز در المپیک سیدنی به همراه داشت.
آنها در سال 2003 به استفان چرونو، دونده کنیایی حقوق ماهیانه هزار دلار پیشنهاد دادند تا او تابعیتش را عوض کند و برای این کشور بدود، پیشنهادی که مورد موافقت دونده کنیایی قرار گرفت تا استفان چرونو تبدیل به شاهین سعید شود!
شایت CNBC در مورد شاهین به اتفاق فوق العاده جالبی اشاره کرده. او بعد از شکستن رکورد ماده سه هزار متر بامانع مسابقات قهرمانی جهان که سال 2003 در پاریس برگزار شد، پرچم قطر را در دست گرفت تا با آن دور افتخار بزند. او وقتی برای گرفتن مدالش روی سکو رفت، نام جدیدش را فراموش کرده و مجبور شد به اسکوربورد نگاه کند تا نام جدیدش را به یاد بیاورد. برادر استفان سابق! هم در این تورنمنت حضور داشت و اتفاقا در همان ماده ای شرکت کرد که دونده جدید قطر یکی از نفراتش بود. او در این مسابقه به مقام پنجم رسید و البته حاضر نشد به قهرمان این رشته تبریک بگوید.

داستان جالب المپیک

قطری ها در المپیک 2016 هم ترک عادت نکردند و آن طور که سایت واشنگتن پست نوشته، از 39 ورشکاری که آنها به ریو فرستاده بودند، 23 نفر اصلیتی غیرقطری داشتند و کاروان ورزشی قطر ترکیبی از ورزشکاران 17 کشور مختلف بود؛ دونده خود را از سودان آورده بودند، بوکسورشان اصلیتی آلمانی داشت، تیم والیبال ساحلی شان از دو بازیکن برزیلی و سنگالی تشکیل شده بود و از همه جالبتر حضور پینگ پنگ باز چینی در ترکیب تیم تنیس روی میز این کشور بود، بازیکنی به نام لی پینگ که در توجیه کارش گفته: «برای من سخت بود که در کشورم بتوانم به مسابقات بین المللی بروم و حضور در المپیک برایم شبیه رویای دست نیافتنی بود اما قطر این فرصت را در اختیار من قرار داد.»

قانون چه می گوید؟

قوانین کمیته بین المللی المپیک به سختی و پیچیدگی قوانین فیفا نیست. از نظر آنها ورشکاری که پیش از این برای تیم کشورش مسابقه داده، تنها با این شرط که سه سال در هیچ مسابقه ای حاضر نشود، می تواند برای کشور دیگری به میدان رود. اگرچه در المپیک ریو، تعداد قابل توجهی از ورزشکارانی که با پرچم کشورهای دیگر رقابت می کردند، اصلیتی آمریکایی داشتند، اما به قول ریک مائیس، نویسنده واشنگتن پست، قطر در استفاده از ورزشکارانی با ملیت دیگر، شورش را درآورده. او تیم اسب سواری قطر را مثال زده که سوارکارانش اگرچه اهل قطر اما ساکن هلند هستند.

دو نگاه متفاوت

خیلی ها استراتژی مقامات ورزش قطر را فقط از دید اقتصادی می بینند و معتقدند که این کشور ثروتمند با پول دنبال کسب اعتبار و احترام است (با تمام هزینه هایی که کرده هنوز موفق به کسب مدال طلای المپیک نشده) اما این مسئله را می توان از دید ورزشکارانی که پشنهاد قطری ها را قبول می کنند هم دید. برای آنها اگرچه پول مسئله مهمی است اما در کنار این، حضور در عرصه بزرگی مثل المپیک فرصتی است که نمی توان آن را با هیچ چیزی عوض کرد.
نمونه اش دونده نیجریه ای به نام فمی اوگونوده که قبل از المپیک 2008 از تیم دو و میدانی کشورش خط خورد و همان موقع ایمیل قطری ها را دریافت کرد که او را به تیم کشورشان دعوت کردند تا از آن به بعد زیر پرچم این کشور رقابت کند.

هندبال مثل فوتبال

در بین رشته های ورزشی کشور قطر، وضعیت هندبال از همه عجیب تر است و کلا تیم هندبال این کشور را خارجی ها تشکیل می دهند. در ترکیب تیم هندبال قطر که برای اولین بار حضور در المپیک را تجربه می کرد، تنها سه بازیکن از 14 عضو تیم اهل قطر بودند و بقیه نفراتی محسوب می شدند که به خاطرپول راهی خلیج فارس شده بودند.
قطر، بهشت بی سرزمین ها

حسن مبروک در المپیک چین برای تیم مصر بازی کرده بود. برتراند روین سابقه حضور در تیم هندبال فرانسه را داشت و رافائل کاپوته از کوبا به قطر آمده بود. تیم هندبال قطر، در المپیک سوژه ورزشکاران سایر کشورها شده و بعد از شکست سنگین این تیم مقابل فرانسه، والنتین پورته، بازیکن تیم فرانسه در اظهارنظری جالب مدعی شده بود که بازیکنان تیم قطر نه به خاطر علاقه به ورزش که به خاطر پول بازی می کنند.

برچسب ها : اطلاعات درباره کشور قطر،اطلاعاتی درباره کشور قطر،بیوگرافی کشور قطر،تحضير قطر القطايف،تحقیق درباره کشور قطر،تحقیق درباره ی کشور قطر،تصاويري از كشور قطر،تصاویر از کشور قطر،تصاویر دیدنی از کشور قطر،تصاویر دیدنی کشور قطر،تصاویر زیبا از کشور قطر،تصاویر کشور قطر،تصاویری از کشور قطر،تصريف قطرب،تصویر پرچم کشور قطر،تصویر کشور قطر،تعداد جمعیت کشور قطر،تعداد قطر القطايف،جمعيت كشور قطر،جمعيت کشور قطر،جمعیت کشور قطر چقدر است،جمعیت کل کشور قطر،درباره كشور قطر،درباره کشور قطر،درباره ی کشور قطر،ديدنيهاي كشور قطر،دیدنیهای کشور قطر،زندگی در قطر،زندگی در قطر برای ایرانیان،زندگی در قطر چگونه است،زندگی در قطر دوحه،شرايط زندگي در قطر،شرایط زندگی در قطر،شرایط کار و زندگی در قطر،طريقة تحضير قطر القطايف،عکس از کشور قطر،عکس پرچم کشور قطر،عکس کشور قطر،عکس های از کشور قطر،عکس های دیدنی کشور قطر،عکس هایی از کشور قطر،عکسهای کشور قطر،عيار قطر القطايف،قطر،قطر الخيرية،قطر الخيرية اليمن،قطر الخيرية رام الله،قطر الخيرية زكاة الفطر،قطر الخيرية غزة،قطر الخيرية فلسطين،قطر الخيرية في تونس،قطر الخيرية لندن،قطر الخيرية مكتب الصومال،قطر الخيرية وظائف،قطر القطايف،قطر القطايف العصافيري،قطر القطايف منال العالم،قطر الندى،قطر الندى Pdf،قطر الندى بانيت،قطر الندى صلاح الزدجالي،قطر الندى غمرة وكف،قطر الندى غمرة وكف Mp3،قطر الندى فيس بوك،قطر الندى للصف الثانى الابتدائى،قطر الندى نزار قباني،قطر ايرلاين،قطر ايرلاين ايران،قطر ايرلاين مشهد،قطر ایرلاین،قطر ایرلاین ایران،قطر ایرلاین خرید بلیط،قطر ایرلاین در شیراز،قطر ایرلاین رزرو بلیط،قطر ایرلاین شیراز،قطر ایرلاین قرعه کشی،قطر بعد سحب السفراء،قطر سيل،قطر سيل ارقام سيارات،قطر سيل السعودية،قطر سيل المعارض،قطر سيل للبيع السيارات،قطر سيل للدراجات،قطر سيل للسيارات،قطر سيل للسيارات المستعملة،قطر سيل للعقارات،قطر سيل معارض،قطران،قطران In English،قطران الفحم،قطران الفحم الحجري،قطران الفحم الحجري في الجزائر،قطران تبریزی،قطران چیست،قطران در عسل،قطران سیگار،قطران شیمی،قطرب،قطرب Pdf،قطرب الصرفي،قطرب اللغوي،قطرب النحوي،قطرب ليل،قطرب نهار،قطرب ويكيبيديا،قطرة العين،قطرة العين الصيام،قطرة العين بالانجليزي،قطرة العين تفطر،قطرة العين تفطر دار الافتاء،قطرة العين لا تفطر،قطرة العين للصائم،قطرة العين مفطرة،قطرة العين مفطرة ام لا،قطرة العين هل تفطر الصائم،قطره،قطره استریل چشمی،قطره اشک مصنوعی،قطره تنگ کننده واژن،قطره چشم،قطره فلوکورت،قطره گل سرخ،قطره گوش،قطره نفازولین،قطره ورزشی،كد كشور قطر،كرتون قطر الندى،کد پستی کشور قطر،کد کشور قطر،کشور قطر،مخارج زندگی در قطر،مساحت و جمعیت کشور قطر،مطالبی درباره ی کشور قطر،معلومات درباره کشور قطر،مقادير قطر القطايف،مقدار قطر القطايف،نقشه جغرافیایی کشور قطر،نقشه كشور قطر،نقشه کامل کشور قطر،نقشه کشور قطر،نقشه ی کشور قطر،هزينه زندگي در قطر،هزینه تحصیل و زندگی در قطر،هزینه زندگی در قطر،هزینه زندگی در کشور قطر،هزینه زندگی قطر،هزینه های زندگی در قطر،هزینه ی زندگی در قطر،همه چیز درباره کشور قطر،وسعت كشور قطر،وسعت کشور قطر،وصفة قطر القطايف

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت