ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

قصه طلاق از کجا شروع می شود؟

نویسنده: احمد اعجازی

قصه طلاق از کجا شروع می شود؟

,طلاق,طلاق توافقی,طلاق الحامل,طلاق بدر صالح,طلاق بائن,طلاق عاطفی,طلاق الغضبان,طلاق در کانادا,طلاق خلع,طلاق بازیگران,طلاق توافقی در خارج از کشور,طلاق توافقی چگونه است,طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟,طلاق توافقی و مهریه,طلاق توافقی دوران عقد,طلاق توافقی+مراحل,طلاق توافقی+شرایط,طلاق توافقی چیست,طلاق توافقی چقدر طول میکشه,طلاق الحامل بالثلاث,طلاق الحامل وعدتها,طلاق الحامل عند الشیعه,طلاق الحامل یقع,طلاق الحامل طلقه واحده,طلاق الحامل بن عثیمین,طلاق الحامل فی المنام,طلاق الحامل هل یجوز,طلاق الحامل ثلاث طلقات,طلاق بائن خلعی,طلاق بائن بینونه صغرى,طلاق بائن غیر مدخوله چیست؟,طلاق بائن بینونه کبرى,طلاق بائن بینونه صغرى وکبرى,طلاق بائن غیرمدخوله,طلاق بائن خلع,طلاق بائن غیر مدخوله,طلاق بائن وطلاق رجعی,طلاق عاطفی چیست,طلاق عاطفی Pdf,طلاق عاطفی والدین,طلاق عاطفی مقاله,طلاق عاطفی در ایران,طلاق عاطفی یعنی چه,طلاق عاطفی همسران,طلاق عاطفی پایان نامه,طلاق عاطفی زوجین,طلاق الغضبان ثلاث مرات,طلاق الغضبان عند الأئمه الاربعه,طلاق الغضبان هل یقع,طلاق الغضبان عند المالکیه,طلاق الغضبان ابن باز,طلاق الغضبان القرضاوی,طلاق الغضبان ابن عثیمین,طلاق الغضبان ابن تیمیه,طلاق الغضبان لا یقع,طلاق در کانادا,طلاق ایرانی در کانادا,مراحل طلاق در کانادا,شرایط طلاق در کانادا,ثبت طلاق در کانادا,طلاق شرعی در کانادا,وکیل طلاق در کانادا,طلاق ایرانیان در کانادا,طلاق گرفتن در کانادا,طلاق خلعی چیست,طلاق خلع نوبت اول چیست,طلاق خلعی نوبت اول,طلاق خلع ومبارات,طلاق خلع بائن,طلاق خلعی عند الشیعه,طلاق خلع بائن چیست,طلاق خلعی یعنی چه,طلاق خلع نوبت اول یعنی چه؟,طلاق بازیگران معروف,طلاق بازیگران سینمای ایران,طلاق بازیگران مشهور سینما,طلاق بازیگران مشهور,طلاق بازیگران ایرانی با هم,طلاق بازیگران در سال 93,طلاق بازیگران جدید,طلاق بازیگران هندی,طلاق بازیگران خارجی,علل طلاق,علل طلاق در ایران,علل طلاق عاطفی,علل طلاق در جامعه,علل طلاق در تهران,علل طلاق از دیدگاه روانشناسی,علل طلاق در دوران عقد,علل طلاق عاطفی زوجین,علل طلاق در خانواده ها,علل طلاق در ایران+pdf,علت طلاق در ایران,علل افزایش طلاق در ایران,بررسی علل طلاق در ایران,مهمترین علل طلاق در ایران,علل اصلی طلاق در ایران,بیشترین علل طلاق در ایران,مقاله علل طلاق در ایران,آمار علل طلاق در ایران,علل طلاق عاطفی چیست,علت طلاق عاطفی,علت طلاق عاطفی چیست,بررسی علل طلاق عاطفی,علل افزایش طلاق عاطفی و شرعی,علل وعوامل طلاق عاطفی,علل طلاق های عاطفی,طلاق عاطفی علل و شرایط میانجی,علل طلاق در جامعه امروزی,علل طلاق در جامعه ایران,علل طلاق در جامعه اسلامی,علت طلاق در جامعه,علل افزایش طلاق در جامعه,علت افزایش طلاق در جامعه,بررسی علل افزایش طلاق در جامعه,علل ازدیاد طلاق در جامعه,بررسی علل طلاق در جامعه,علت طلاق در تهران,علت اصلی طلاق در تهران,علل افزایش طلاق در تهران,بیشترین علت طلاق در تهران,علت افزایش طلاق در تهران,بررسی علل طلاق در دادگاه های خانواده تهران,دلایل طلاق در دوران عقد,علت طلاق در دوران عقد,علل طلاق در خانواده های ایرانی,دلایل طلاق در خانواده های ایرانی,علت طلاق در خانواده ها,عوامل طلاق در خانواده ها,بررسی علل ناسازگاری و طلاق در خانواده های شهرستان ایذه,دلایل طلاق در ایران+pdf

طلاق برای هیچ زوجی یک شبه اتفاق نمی افتد‎

 

طلاق به عنوان یکی از شایع ترین و آسیب زا ترین معضلات اجتماعی امروز، هرگز و برای هیچ زوجی یک شبه اتفاق نمی افتد. بلکه محصول عقبه بلند-بالایی است که اغلب از نگاه ما و شما پنهان مانده است. این عقبه همان داستان های نا گفته ای است که هر فرد مطلقه ای در بخش های تاریک- روشن وجودش مخفی کرده است. در این یادداشت و چند یادداشت آینده به مواردی از شایع ترین این داستان ها می پردازیم.

 

هر زن یا مردی که طلاق  را تجربه کرده است، داستان خاص خودش را دارد. داستانی که از نقطه ای خیلی دور یا خیلی نزدیک شروع شده و اوج و فرودهای خاص خودش را هم داشته است. در میان این همه قصه متنوع، یک قصه مشترک بین همه این آدم ها وجود دارد.

 

قصه مشترک آنها این است که هیچ کدامشان چه در زمان خواستگاری ، چه سر سفره عقد و چه زمانی که به خانه بخت رفتند تصورش را هم نمی کردند که روزی کارشان به اینجا بکشد. از آنجا که این قصه، قصه مشترک من و شما و همه آدم های دیگر هم است، خوب است با نگاهی موشکافانه تر علت رخداد این رویداد غیر منتظره تلخ را بررسی کنیم.

 

اتاق زیر شیروانی  

مثل بقیه روزهای بهاری شمال، داشت باران می بارید. من پنج- شش ساله بودم و در اتاق زیر شیروانی، وسط آن همه وسیله بنجل و کهنه، دفتر و دستکم را پهن کرده بودم و داشتم نقاشی می کشیدم. یادم نیست چرا ولی سر و صدای مامان می آمد که مثل همیشه داشت سر بابا غر می زد. مدرسه که رفتم کمتر گذرم به اتاق زیر شیروانی افتاد. انگار کم کم دیگه داشت غرغرهای مامان و سکوت بابا برایم عادی می شد.

 

بالأخره هم یک روز به نظرم آمد که زندگی یعنی همین. فکر می کنم از همان موقع بود که دیگر پایم را به اتاق زیر شیروانی نگذاشتم. گذشت و گذشت، تا اینکه نوبت عروس شدن من هم رسید. محل کار شهرام همدان بود و ما به هزار امید و آرزو شال و کلاه کردیم و رفتیم که زندگی مان را شروع کنیم. زندگی مان بد نبود. فقط گاهی بحث هایی بینمان پیش می آمد که کم کم به یکی من گفتن و یکی شهرام گفتن منجر شد. اما به نظر من این هم مشکل به حساب نمی آمد و به طور کلی من که از زندگی مان راضی بودم. تا اینکه به شش ماه نرسیده بعد از یکی از همان یکی به دو کردن های همیشگی شهرام گفت که «دیگه نمیشه این زندگی رو ادامه داد». حسابی جا خورده بودم.

 

نمی فهمیدم چرا این حرف را می زند. دلم می خواست از او بپرسم « این چه حرفیه؟ مگه چی شده؟» ولی جوری خشکم زده بود که زبانم در دهانم نمی چرخید. شهرام این را گفت و از خانه بیرون زد. من هم وقتی به خودم آمدم دیدم وسط انباریِ روی پشت بام، مچاله نشسته ام. باران بود که می بارید!

 

مراحل طلاق

اگر زندگی تان را دوست دارید، قبل از آنکه دیر بشود اقدامی بکنید‎

 

مراقب تکرار الگوها باشید!  

شما به عنوان یک خواننده فکر می کنید که چرا کار زندگی شهرام و همسرش به طلاق کشید؟ بله درست حدس زدید. هر چه که هست زیر سر همان اتاق زیر شیروانی است!

 

در روانشناسی اصطلاحی وجود دارد به نام «الگوها». الگوها به ما کمک می کنند تا مسائل و کارها را سریع تر یاد بگیریم و منافع زیادی هم برایمان دارند. اما نکته ای که وجود دارد این است که یک الگو لزوماً در مورد همه افراد، تأثیر یکسانی ندارد. عروس این قصه ما حساب همه چیز را در زندگی اش کرده بود به جز حساب الگوهایش را. همان طور که خودش اشاره کرد، او شیوه ارتباطی مادر و پدرش را درونی کرده بود و فکر می کرد که این شکل از رابطه – یعنی زن کنترل گر و مرد مطیع- بخش معمول زندگی مشترک است. البته این تلقی کاملاً ناآگاهانه در او شکل گرفته بود چون که یک خاصیت مهم الگوها این است که بدون اینکه ما متوجه بشویم به حوزه تصمیم گیری و رفتاری ما نفوذ می کنند.

 

و او وقتی که وارد زندگی مشترک شد، با همان الگوهای ارتباطی که بیشتر از هر شیوه دیگری با آنها آشنا بود وارد شد و آنقدر هم دقیق آنها را تکرار کرد که حتی خودش هم متوجه غرغرهایی که سرِ هر موضوع ریز و درشتی حواله شهرام می کرد نشده بود (اشاره به اینکه به نظر او در زندگی مشترکشان مشکل جدی وجود نداشت). از آن طرف الگوهای ارتباطی که شهرام از آنها می آمد، با او خیلی متفاوت بود. در الگویی که شهرام در روابط پدر و مادرش دیده بود بر عکس، مرد کنترل کننده بود و زن مطیع.

 

وقتی که این دو الگوی ارتباطی ناکارآمد و تا حد زیادی هم متضاد با هم تلاقی پیدا می کنند، دیگر وقوع طلاق، اتفاقی دور از ذهن نخواهد بود. شاید حتی بتوان گفت که با غفلتی که از شهرام و همسرش در زمینه تکرار الگوهای ارتباطی ناکارآمد والدینشان سر زده بود، همان شش ماهی هم که کنار هم سپری کرده بودند، چیزی در حد شق القمر بوده است.

 

شما هم اگر می خواهید که یکی از عوامل خطر ساز طلاق را از زندگی تان بیرون کنید از همین حالا دست به کار بشوید. در الگوهای ارتباطی که از گذشتگان آموخته اید تجدید نظر کنید و الگوهای ناکارآمد را کنار بگذارید.

 

شاید برای موفقیت در این کار بزرگ، احتیاج به صرف کمی وقت و مراجعه به روانشناس داشته باشید. اما اگر زندگی تان را دوست دارید، قبل از آنکه دیر بشود اقدامی بکنید.

برچسب ها : آمار علل طلاق در ایران،بررسي علل افزايش طلاق در جامعه،بررسی علل طلاق در ایران،بررسی علل طلاق در جامعه،بررسی علل طلاق در دادگاه های خانواده تهران،بررسی علل طلاق عاطفی،بررسی علل ناسازگاری و طلاق در خانواده های شهرستان ایذه،بیشترین علت طلاق در تهران،بیشترین علل طلاق در ایران،ثبت طلاق در کانادا،دلایل طلاق در ایران+pdf،دلایل طلاق در خانواده های ایرانی،دلایل طلاق در دوران عقد،شرایط طلاق در کانادا،طلاق،طلاق الحامل،طلاق الحامل بالثلاث،طلاق الحامل بن عثيمين،طلاق الحامل ثلاث طلقات،طلاق الحامل طلقة واحدة،طلاق الحامل عند الشيعة،طلاق الحامل في المنام،طلاق الحامل هل يجوز،طلاق الحامل وعدتها،طلاق الحامل يقع،طلاق الغضبان،طلاق الغضبان ابن باز،طلاق الغضبان ابن تيمية،طلاق الغضبان ابن عثيمين،طلاق الغضبان القرضاوي،طلاق الغضبان ثلاث مرات،طلاق الغضبان عند الأئمة الاربعة،طلاق الغضبان عند المالكية،طلاق الغضبان لا يقع،طلاق الغضبان هل يقع،طلاق ایرانی در کانادا،طلاق ایرانیان در کانادا،طلاق بائن،طلاق بائن بينونة صغرى،طلاق بائن بينونة صغرى وكبرى،طلاق بائن بينونة كبرى،طلاق بائن خلع،طلاق بائن خلعی،طلاق بائن غير مدخوله،طلاق بائن غیر مدخوله چیست؟،طلاق بائن غیرمدخوله،طلاق بائن وطلاق رجعي،طلاق بازیگران،طلاق بازیگران ایرانی با هم،طلاق بازیگران جدید،طلاق بازیگران خارجی،طلاق بازیگران در سال 93،طلاق بازیگران سینمای ایران،طلاق بازیگران مشهور،طلاق بازیگران مشهور سینما،طلاق بازیگران معروف،طلاق بازیگران هندی،طلاق بدر صالح،طلاق توافقی،طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟،طلاق توافقی چقدر طول میکشه،طلاق توافقی چگونه است،طلاق توافقی چیست،طلاق توافقی در خارج از کشور،طلاق توافقی دوران عقد،طلاق توافقی و مهریه،طلاق توافقی+شرایط،طلاق توافقی+مراحل،طلاق خلع،طلاق خلع بائن،طلاق خلع بائن چیست،طلاق خلع نوبت اول چیست،طلاق خلع نوبت اول یعنی چه؟،طلاق خلع ومبارات،طلاق خلعي عند الشيعة،طلاق خلعی چیست،طلاق خلعی نوبت اول،طلاق خلعی یعنی چه،طلاق در كانادا،طلاق در کانادا،طلاق شرعی در کانادا،طلاق عاطفی،طلاق عاطفی Pdf،طلاق عاطفی پایان نامه،طلاق عاطفی چیست،طلاق عاطفی در ایران،طلاق عاطفی زوجین،طلاق عاطفی علل و شرایط میانجی،طلاق عاطفی مقاله،طلاق عاطفی همسران،طلاق عاطفی والدین،طلاق عاطفی یعنی چه،طلاق گرفتن در کانادا،علت اصلی طلاق در تهران،علت افزایش طلاق در تهران،علت افزایش طلاق در جامعه،علت طلاق در ایران،علت طلاق در تهران،علت طلاق در جامعه،علت طلاق در خانواده ها،علت طلاق در دوران عقد،علت طلاق عاطفی،علت طلاق عاطفی چیست،علل ازدیاد طلاق در جامعه،علل اصلی طلاق در ایران،علل افزایش طلاق در ایران،علل افزایش طلاق در تهران،علل افزایش طلاق در جامعه،علل افزایش طلاق عاطفی و شرعی،علل طلاق،علل طلاق از دیدگاه روانشناسی،علل طلاق در ایران،علل طلاق در ایران+pdf،علل طلاق در تهران،علل طلاق در جامعه،علل طلاق در جامعه اسلامی،علل طلاق در جامعه امروزی،علل طلاق در جامعه ایران،علل طلاق در خانواده ها،علل طلاق در خانواده های ایرانی،علل طلاق در دوران عقد،علل طلاق عاطفی،علل طلاق عاطفی چیست،علل طلاق عاطفی زوجین،علل طلاق های عاطفی،علل وعوامل طلاق عاطفی،عوامل طلاق در خانواده ها،مراحل طلاق در کانادا،مقاله علل طلاق در ایران،مهمترین علل طلاق در ایران،وکیل طلاق در کانادا

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت