ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

فیلم معروف آلفرد هیچکاک در قالب یک کتاب

نویسنده: علی باستانی

فیلم معروف آلفرد هیچکاک در قالب یک کتاب

 

آلفرد هیچکاک,آلفرد هیچکاک تقدیم می کند,آلفرد هیچکاک فیلمها,آلفرد هیچکاک روانی,آلفرد هیچکاک دانلود,الفرد هیچکاک فیلم,آلفرد هیچکاک پرندگان,آلفرد هیچکاک+سرگیجه,آلفرد هیچکاک جملات,فیلم آلفرد هیچکاک,فیلم آلفرد هیچکاک تقدیم میکند,فیلم الفرد هیچکاک,فیلم آلفرد هیچکاک,فیلمهای آلفرد هیچکاک,فیلم سرگیجه آلفرد هیچکاک,فیلم روانی آلفرد هیچکاک,فیلم طناب آلفرد هیچکاک,فیلم جنون آلفرد هیچکاک,فیلم بدنام آلفرد هیچکاک,

 

اگر فیلم ˝روانی˝ آلفرد هیچکاک را دیده‌اید، احتمالا دوست داشته باشید، رمان و فیلمنامه این اثر را هم بخوانید.
کتاب “روانی” اثر رابرت بلاک، به ترجمه شاهپور عظیمی در نشر چترنگ منتشر شد.

“روانی” فیلمی دلهره‌آور است به کارگردانی آلفرد هیچکاک محصول سال ۱۹۶۰ کشور آمریکا. این فیلم یکی از برترین فیلم‌های ژانر وحشت تاریخ سینما شناخته شده و در لیست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینمای جهان در وبگاه IMDB در رتبه ۳۵ قرار دارد. همچنین این فیلم در لیست “صد سال… صد فیلم” بنیاد فیلم آمریکا که لیستی از ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما به انتخاب منتقدان سینما است، در رتبه ۱۸ قرار دارد. شخصیت منفی این فیلم، نورمن بیتس، جزو برترین شروران تاریخ سینمای جهان محسوب می‌شود و در لیست “۱۰۰ سال… ۱۰۰ شرور و قهرمان” بنیاد فیلم آمریکا، که لیستی از ۵۰ تا از برترین قهرمان‌ها و ۵۰ تا از برترین شرورهای تاریخ سینما به انتخاب منتقدان سینماست، در رتبه ۲ قرار دارد. گاس ون سنت در سال ۱۹۹۸ این فیلم را با همین عنوان بازسازی کرد.

فیلم معروف آلفرد هیچکاک در قالب یک کتاب

در پشت جلد کتاب “روانی” و به قلم مترجم آن می‌خوانیم:” معتقدم که هم از نظر تکنیکی و هم روایی، “روانی” اثر آلفرد هیچکاک، فیلم یکه‌ای است. تا سال‌ها، تنها نامی از منبع اقتباسی هیچکاک برای ساخت این فیلم نشنیده بودیم. اکنون با انتشار همزمان رمان روانی نوشته رابرت بلاک و فیلم نامه‌ای که جوزف استفانو بر اساس آن نوشته است، می‌توانیم به روشنی ببینیم که چه تعبیرات حیرت انگیزی انجام شده تا فاصله قلم تا دوربین طی شود.برای مثال، هرگز فکرش را نمی‌کردیم رابرت بلاک شخصیت نورمن بیتس را مردی میانسال و با سری طاس تصویر کرده باشد؛ اما هیچکاک و استفانو و تغییر عمده‌ای در شخصیت رمان و فیلمنامه شبیه هم هستند، اما با خواندن رمان و فیلمنامه با ظرایفی در امر فیلمنامه‌نویسی روبه رو می‌شویم که بیش از هر چیز دیگری درس فیلمنامه نویسی برای علاقه‌مندان فیلمنامه‌نویسی و نوشتن است.”

این کتاب در ۳۰۴ صفحه‌ و با قیمت ۲۳ هزار تومان منتشر شده است.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت