ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

فوبی خاص چیست؟

نویسنده: علی باستانی

%d9%81%d9%88%d8%a8%db%8c-%d8%ae%d8%a7%d8%b5-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f

 

,فوبی خاص,فوبیا خاص,اختلال فوبی خاص,درمان فوبی خاص,پرسشنامه فوبی خاص,انواع فوبی خاص,سبب شناسی فوبی خاص,فوبیا,فوبیا چیست,فوبیای اجتماعی,فوبیای ازدواج,فوبیای سوراخ,فوبیا سوراخ,فوبیای مرگ,فوبیای بیماری,فوبیا چیست؟,فوبیا چیست ویکی پدیا,فوبیا چیست,فوبیای چیست,بیماری فوبیا چیست,ترایپو فوبیا چیست,درمان فوبیا چیست,اختلال فوبیا چیست,علت فوبیا چیست,فوبیای اجتماعی+درمان,فوبیای اجتماعی+دارو,فوبیای اجتماعی در کودکان,فوبیای اجتماعی,فوبیای اجتماعی چیست,درمان فوبیای اجتماعی با دارو,بیماری فوبیای اجتماعی,داروی فوبیای اجتماعی,علایم فوبیای اجتماعی,فوبیا ازدواج,فوبیا سوراخ,فوبیا به سوراخ,فوبیا مرگ,فوبیا مرگ,درمان فوبیای مرگ,فوبیای بیماری ام اس,فوبیا بیماری,فوبیای بیماری,درمان فوبیای بیماری,فوبیای ترس از بیماری,درمان بیماری فوبیای اجتماعی,فوبی اجتماعی,فوبی اجتماعی چیست؟,فوبی اجتماعی در کودکان,فوبی اجتماعی Pdf,فوبی اجتماعی در نوجوانان,فوبیا اجتماعی,فوبی اجتماعی,درمان فوبی اجتماعی,پرسشنامه فوبی اجتماعی,داروهای فوبی اجتماعی

 

به طور کلی فوبی به معنای ترس است. فوبی خاص ممکن است به صورت ترس از موضوعات مختلفی مثل عدد 13، سوزن، مار یا بلندی ظاهر شود. از آنجا که اصل کلی در تمام انواع فوبی ها یکسان است به ذکر چندمثال رایج بسنده می شود. برای مثال کسی که دچار فوبی پرواز است همواره از این که در هواپیما گیر بیفتد واهمه دارد.

این ترس باعث تضعیف توانایی های این بیمار می شود زیرا مانع از سفرهای کاری هوایی او می گردد. به علاوه ممکن است موجب شود که چنین فردی اعضای خانواده اش را نیز از مسافرت با هواپیما منع کند. این بیماری علل مختلفی دارد اما غالبا به دلیل ناتوانی در اعتماد کردن به دنیای پیرامون با اطرافیان ظاهر می شود.

از دید رویکردهای روان شناختی، کاوش تفکرات در مورد پرواز و بررسی تمایلات جنسی و یا ترس هایی که وی به هنگام بروز فوبی پرواز با آن روبرو می شود ممکن است به بهبود علایم بیماری کمک کند. اگر زنی متوجه شود که علت ترس آگاهانه او از سقوط هواپیما ترس ناخودآگاهش از تنبیه شدن به خاطر تمایلات جنسی اش در حین مسافرت می باشد علایم بیماری اش کاهش می یابند.

بعضی دیگر ممکن است از موفقیت و کسب موقعیت های شغلی یا تحصیلی بهتر در زندگی شان بترسند. برای مثال احتمال دارد یک مرد جوان به دلیل ترک منزل پدری، ازدواج یا هیجان ناشی از یک سفر کاری در هواپیما دچار حمله هراس شود. هیجان بالا رفتن در هواپیما ممکن است به طور ناخودآگاه یا تمایلات جنسی نیز مرتبط باشد. اگر این مرد بتواند ترس آگاهانه اش از هواپیما را با موفقیت های شغلی یا زناشویی که در انتظار اوست و ترسش از این پیشرفت ها ارتباط دهد به سرعت علایم اش کاهش می یابند. راهکارهای دیگری مثل مصرف دارو یا رفتار درمانی نیز می توانند به بهبود این اختلال کمک کنند.

 

فوبی خاص چیست؟

در فوبی مکان های بسته بیماران از این که در فضایهای بسته گیر بیفتند و قادر به بیرون آمدن از آن جا نباشند هراس دارند. این ترس ممکن است با خیال پردازی در مورد گیر افتادن روی یک پل یا درون یک تونل همراه باشد. به هر حال ترس از حاضر شدن سر یک قرار ملاقات، استفراغ کردن در سالن تئاتر، راندن یک ماشین بدون آشنایی با قوانین رانندگی یا تحت درمان قرار گرفتن در بیمارستان یا یک کلینیک غالبا موجب بروز حمله هراس یا واکنش های اضطرابی می شوند.
فوبی اجتماعی ممکن است بیمار را به یاد خاطرات گذشته اش بیاندازد که معمولا در رابطه با درگیر شدن در یک موقعیت یا ارتباط با انسان هایی مثل مادر، اعضا خانواده یا افراد سوء استفاده کننده است و بیمار قادر به رهایی از این شرایط نیست. تقریبا تمام انواع فوبی ها قابل درمان هستند.
برچسب ها : اختلال فوبی خاص،اختلال فوبیا چیست،انواع فوبی خاص،بیماری فوبیا چیست،بیماری فوبیای اجتماعی،پرسشنامه فوبی اجتماعی،پرسشنامه فوبی خاص،ترایپو فوبیا چیست،داروهای فوبی اجتماعی،داروی فوبیای اجتماعی،درمان بیماری فوبیای اجتماعی،درمان فوبی اجتماعی،درمان فوبی خاص،درمان فوبیا چیست،درمان فوبیای اجتماعی با دارو،درمان فوبیای بیماری،درمان فوبیای مرگ،سبب شناسی فوبی خاص،علایم فوبیای اجتماعی،علت فوبیا چیست،فوبي اجتماعي،فوبيا چيست،فوبيا چیست؟،فوبيا سوراخ،فوبيا مرگ،فوبياي اجتماعي،فوبياي اجتماعي چيست،فوبياي بيماري،فوبی اجتماعی،فوبی اجتماعی Pdf،فوبی اجتماعی چیست؟،فوبی اجتماعی در کودکان،فوبی اجتماعی در نوجوانان،فوبی خاص،فوبیا،فوبیا اجتماعی،فوبیا ازدواج،فوبیا به سوراخ،فوبیا بیماری،فوبیا چیست،فوبیا چیست ویکی پدیا،فوبیا خاص،فوبیا سوراخ،فوبیا مرگ،فوبیای اجتماعی،فوبیای اجتماعی در کودکان،فوبیای اجتماعی+دارو،فوبیای اجتماعی+درمان،فوبیای ازدواج،فوبیای بیماری،فوبیای بیماری ام اس،فوبیای ترس از بیماری،فوبیای چیست،فوبیای سوراخ،فوبیای مرگ

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت