ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

فوبیای دندانپزشکی را این جوری دور بزنید

نویسنده: علی باستانی

فوبیای دندانپزشکی را این جوری دور بزنید

 

 

سلامتی,سلامتی مشروب,سلامتی رفیق,سلامتی عرق خوری,سلامتیان,سلامتی مادر,سلامتی خودم,سلامتی رفیقی که,سلامتی های لاتی,سلامتی ترکی,سلامتک,سلامتی,سلامت,سلامتی مشروب,سلامتک من الاه,سلامت نیوز,سلامتی رفیق,سلامتی عرق خوری,سلامتی,سلامتک من المرض,سلامتی مشروب,سلامتی مشروب ترکی,سلامتی مشروب خوری ترکی,سلامتی مشروب خوری جدید,سلامتی مشروبی,سلامتی مشروب انگلیسی,سلامتی مشروب به انگلیسی,سلامتی مشروب برای مادر,سلامتی مشروب خوری 95,سلامتی مشروب جدید,سلامتک من الاه,سلامتک من الاه کلمات,سلامتک من الاه کاظم الساهر,سلامتک من الاه کاظم,سلامتک من الاه mp3,سلامتک من الاه یوتیوب,سلامتک من الاه کاظم یوتیوب,سلامتک من الاه کاظم الساهر سمعنا,سلامتک من الاه سمعنا,سلامتک من الاه کلمات الاغنیه,سلامت نیوز,سلامت نیوز شیر وایتکس,سلامتی نیوز,روزنامه سلامت نیوز,مجله سلامت نیوز,سلامتی رفیق,سلامتی رفیقی که,سلامتی رفیقام,سلامتی رفقا,سلامتی رفیقم,سلامتی رفیق با مرام,سلامتی رفیقای,سلامتی رفیقها,سلامتی رفیقای قدیمی,سلامتی رفیقای نامرد,سلامتی عرق خوری,سلامتی عرق خوری ترکی,سلامتی عرق خوری لاتی,سلامتی عرق خوری جدید,سلامتی عرق خوری به زبان ترکی,سلامتی عرق خوری 95,سلامتی مراسم عرق خوری,ذکر سلامتی عرق خوری,سلامتی عرق خوری به زبان ترکی,سلامتی برای عرق خوری,سلامتی,سلامتی رفیق,سلامتیان,سلامتی عشقم,سلامتی مادر,سلامتی مشروب,سلامتى عرق خورى,سلامتی پدر,سلامتی خودم,سلامتی رفیقی که,سلامتک من المرض,سلامتک من المرض حبیبی,سلامتک من المرض شعر,سلامتک من المرض صدیقتی,سلامتک من المرض بالانجلیزی,سلامتک من المرض mms,سلامتک من المرض فیس بوک,سلامتک من المرض یوتیوب,سلامتک حبیبی من المرض,سلامتک من المرض بالصور

 

 

دندان‌ها نقش زیادی در سلامت و زیبایی ما دارند؛ بنابراین باید به دندان‌های خود و سلامت آنها توجه داشته باشیم. اما متاسفانه یک مانع بر سر راه رسیدگی و درمان مشکلات دندان‌ها وجود دارد و آن ترس از دندانپزشکی است. حتی اگر به بهترین دندانپزشک زیبایی جهان هم مراجعه کنید، ممکن است با فوبیا (ترس بیش از حد) دندانپزشکی مواجه شوید.

فوبیای دندانپزشکی یک ترس بسیار رایج است که بیماران را از مراجعه به کلینیک‌های دندانپزشکی و مراقبت‌های پیشگیرانه باز می‌دارد که عواقب مختلفی مانند درد دندان و از دست دادن آن را در پی دارد. لازم است بدانید بیماری‌های لثه یک عفونت جدی است که می‌تواند باعث آسیب به بخش‌های دیگر بدن شود، به‌طوری که تحقیقات اخیر نشان از ارتباط آن با بیماری قلبی، سکته و دیابت دارد.

پس بهتر است برای کمک به سلامت دیگر اندام‌های بدن‌تان هم که شده ترس از دندانپزشکی را کنار گذاشته و برای درمان اقدام کنید. در این مطلب به شما می‌گوییم برای غلبه بر ترس‌تان چه کنید.

دندانپزشک را  از ترس خود مطلع کنید

می‌گویند آموزش دوای درد جهل است؛ این امر در‌مورد غلبه بر فوبیای دندانپزشکی نیز صدق می‌کند. قبل از آنکه از دندانپزشک خود نوبت بگیرید، بهتر است به‌صورت تلفنی یا حضوری درباره ترس خود صحبت کنید. اگر دندانپزشک را از ترس خود مطلع کنید، شانس بیشتری برای غلبه بر آن خواهید داشت. به‌علاوه در صورتی که دندانپزشک احتیاط بیشتری در درمان شما به خرج دهد، فرصت بهتری برای کنترل ترس خود خواهید داشت. همچنین بسیاری از کلینیک‌های دندانپزشکی برای غلبه بر ترس و بهبود شرایط مشاور روانشناسی هم دارند که می‌توانید از کمک‌شان بهره بگیرید.

ترس‌های خود را بنویسید

بارها بر این موضوع تاکید شده است، اما اهمیت آموزش‌و‌پرورش نباید دست‌کم گرفته شود و این امر به‌ویژه در رابطه با ترس و فوبیای دندانپزشکی صدق می‌کند. اگر می‌دانید که فوبیای دندانپزشکی دارید، بهتر است ترس‌های مشخص خود را با ذکر دلیل یادداشت کنید. شاید اگر به فوبیای خود از دندانپزشکی فکر کنید، درک کنید که ترس شما چندان عقلانی نیست. اگر ترس شما واقعا مشکل‌ساز است، بهتر است لیست یادداشت‌های‌تان را با خود به مطب دندانپزشک ببرید. این لیست به دندانپزشک کمک می‌کند حین درمان حتی‌الامکان با ملاحظه بیشتری با شما مواجه شود.

از جزئیات درمان‌تان بپرسید

وقتی صحبت از فوبیا به میان می‌آید، ترس از ناشناخته‌ها اغلب بزرگ‌ترین مانع در راه مبارزه با ترس است، یعنی همین که نمی‌دانید دندانپزشک چه کاری روی دندان شما انجام می‌دهد، ترسناک است. از این رو، باید قبل از هر عملی کمی وقت بگذارید و از جزئیات مربوط به درمان خود مطلع شوید. راحت باشید و هر سوالی دارید از پزشک یا دستیاران او بپرسید. در صورت لزوم، می‌توانید از یادداشت‌های خود کمک بگیرید. همچنین می‌توانید در اینترنت جست‌وجو کنید تا با جزئیات مربوط به پروسه درمانی خود بیشتر آشنا شوید. خواندن این مطالب به شما کمک خواهد کرد تا آرامش و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

 با مشورت پزشک آرامبخش بخورید

اگر داروهای ضد‌اضطراب مصرف نمی‌کنید، می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید به شما داروهای ضد‌اضطراب بدهد. در بسیاری از مطب‌های دندانپزشکی از داروهای مسکن برای کاهش ترس و اضطراب بیماران استفاده می‌شود. البته در این باره باید با پزشک یا روانپزشک مشورت کنید تا ضرری متوجه شما نشود. در این شرایط، باید از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند، چون ممکن است پروسه درمانی چندان سریع پیش نرود.

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند پروسه درمانی خود را با مصرف کمترین داروی ممکن ادامه دهند، اما بهتر است در این مورد تجدید‌نظر کنند. داروهای مسکن مورد‌استفاده در پروسه دندانپزشکی اغلب سریع عمل می‌کنند و بلافاصله پس از اتمام درمان بی‌اثر می‌شوند. در هر صورت، اگر قبل از ورود به مطب دندانپزشک از داروهای مسکن استفاده کرده‌اید، بهتر است دندانپزشک خود را از این امر مطلع کنید.

نفس‌های عمیق بکشید

اگر به‌طور کامل با داروهای ضد‌اضطراب و انواع مسکن‌ها مخالف هستید، می‌توانید از تکنیک‌های تمدد اعصاب برای کسب آرامش کمک بگیرید. بدیهی است که در اتاق انتظار، زمان کافی برای مدیتیشن وجود ندارد. حتی اگر در همین زمان اندک به انجام مدیتیشن بپردازید، ممکن است نتیجه دلخواه را به دست نیاورید. بنابراین، بهتر است از تکنیک‌های تنفس عمیق کمک بگیرید؛ اثربخشی این تکنیک‌ها در طول زمان به اثبات رسیده است.

تنفس عمیق به شما کمک می‌کند تمرکز کرده و به‌تدریج بر ترس خود از دندانپزشکی غلبه کنید. روش‌های مختلفی برای تنفس عمیق وجود دارد، اما ساده‌ترین روش به این شرح است: یک نفس عمیق و طولانی بکشید و قبل از آنکه آن را بیرون بدهید به یک موضوع مثبت فکر کنید. آن‌قدر این کار را تکرار کنید که به آرامش برسید. با کمی تمرین می‌توانید این تکنیک را در هر زمان و مکانی انجام دهید تا از شر استرس خلاص شوید.

در انتخاب دندانپزشک سختگیر باشید

بسیاری از افراد از دندانپزشک خود می‌ترسند، چون او را مثل بقیه «مردم» در‌نظر نمی‌گیرند. در عوض، دندانپزشک را به‌عنوان موجودی در‌نظر می‌گیرند که می‌خواهد کارهای ترسناکی داخل دهان‌شان انجام دهد. وحشتناک است، نه؟ پس لازم نیست این‌طور فکر کنید. بیماران باید درک کنند که بر کل امور مربوط به درمان خود کنترل دارند و می‌توانند دندانپزشک خود را شخصا انتخاب کنند.

هیچ اشکالی ندارد؛ شما می‌توانید با دندانپزشک‌های مختلف مشورت کرده و کسی را برای درمان انتخاب کنید که هم تحت پوشش بیمه خدمات درمانی‌تان باشد و هم پزشکی که با او احساس راحتی می‌کنید. برای انجام این کار می‌توانید از دوستان یا اعضای خانواده برای مراجعه به سایر دندانپزشک‌ها کمک بگیرید. همچنین می‌‌توانید در اینترنت جست‌وجو کنید و به‌دنبال یک دندانپزشک مناسب بگردید. در هر صورت، تا زمانی که دندانپزشک مناسب خود را پیدا نکرده‌اید، از جست‌وجو دست نکشید.

استراحت کنید

گاهی اوقات لازم می‌شود که بین پروسه درمانی خود استراحت داشته باشید و دوباره آن را ادامه دهید. برای این کار می‌توانید با دندانپزشک‌تان در‌مورد یک پیام «توقف» توافق کنید تا در‌صورتى که لازم بود دندانپزشک انجام عمل روى دندان را ادامه ندهد و به شما استراحت بدهد. این پیام می‌تواند حرکت دست‌تان باشد یا یک اشاره کوچک. در این صورت می‌توانید مطمئن باشید که اگر درد داشته باشید که استرس به شما نزدیک شده باشد، می‌توانید بر آن غلبه کنید.

با اطرافیان‌تان همراه شوید

برای اینکه بتوانید بر ترس خود از دندانپزشکی غلبه کنید بهتر است برای درمان به تنهایی مراجعه نکنید. یک عضو خانواده یا یکى از دوستان‌تان را براى قوت قلب همراه خود ببرید. سعی کنید کسی همراه‌تان باشد که به لحاظ عاطفی و روانی وابستگی بیشتری به او دارید.

فوبیا دندانپزشکی را دور بزنید

از بهداشت مرکز درمانی مطمئن شوید

گاهی اوقات ترس از دندانپزشکی به‌دلیل ترس از سرایت انواع بیماری‌ها طی درمان است. در برخی افراد ترس از اینکه طی درمان دندان‌های خود به بیماری‌های دیگر مبتلا شوند، بر ترس ذاتی از دندانپزشکی اضافه می‌شود. برای غلبه بر این ترس و اطمینان خاطرتان می‌توانید راه‌های انتقال بیماری‌ها را بشناسید و راجع به آنها آگاه باشید. به‌علاوه مراجعه به مراکز معتبر می‌تواند در این زمینه کمک‌تان کند. همچنین می‌توانید از پزشک‌تان بخواهید درباره ضدعفونی کردن وسایل برای‌تان توضیح بدهد.

اتاق انتظار دندانپزشکی

در اتاق انتظار به سوالاتی که در ذهن دارید فکر کنید، یک موسیقی آرامش‌بخش گوش کنید و سعی کنید برای مدتی به چیزی غیر از دندانپزشکی فکر کنید. در بهترین حالت، وقتی نام شما خوانده می‌شود، توانسته‌اید تا‌حدی به یک آرامش درونی دست پیدا کنید. این امر به شما کمک می‌کند وقت ملاقات خود را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید.

به خودتان جایزه بدهید

شاید نتوان روز ملاقات با دندانپزشک را یک روز خوب نامید؛ فکر کردن به این مسئله می‌تواند باعث تشدید ترس و فوبیای شما از دندانپزشکی شود. شما می‌توانید با انجام یک کار ساده به خود کمک و بر ترس‌تان غلبه کنید؛ ایجاد ارتباط مثبت با روز ملاقات دندانپزشک.  به‌عنوان مثال می‌توانید هر بار که از مطب دندانپزشک خارج می‌شوید، به خودتان برسید یا یک جایزه کوچک به خودتان بدهید. برای این کار مثلا می‌توانید به پیاده‌روی رفته یا برای دیدن یک فیلم به سینما بروید.

از صداگیرهای داخل گوش استفاده کنید

یکی از رایج‌ترین علل ترس و فوبیای بیماران از دندانپزشکی، ابزار دندانپزشک و سر و صدای مربوط به آنهاست. صدای ابزار دندانپزشکی بزرگ‌ترین عامل محرک بیمارانی است که از دندانپزشکی می‌ترسند. بیمارانی که فوبیای دندانپزشکی دارند، با شنیدن صدای ابزار دندانپزشک به سرعت تحریک می‌شوند.

بنابراین، به بیماران توصیه می‌شود از صداگیرهای داخل گوش برای جلوگیری از شنیدن صدای محیط استفاده کنند. بهتر است دندانپزشک خود را از پوشیدن این صداگیرها مطلع کنید تا اگر سوالی از شما دارد، صداگیرها را از گوش‌تان بیرون بیاورید.

کمی زودتر در مطب حاضر باشید

اگر می‌خواهید ترس به‌طور کامل بر شما غلبه کند، سعی کنید یک بار زودتر از موعد مقرر در مطب دندانپزشک حاضر شوید. وقتی زودتر از موعد در مطب حاضر می‌شوید، احتمالا با این پیغام مواجه می‌شوید که روی صندلی خود بنشینید و منتظر بمانید. این مسئله بسیاری از بیماران را شگفت‌زده می‌کند.

حتی می‌تواند برخی افراد را با مشکلات مضاعفی مواجه کند. بسیاری از بیماران می‌توانند با حضور به‌موقع و زودتر از موعد در مطب دندانپزشکی بر ترس و اضطراب خود غلبه کنند. از این رو، توصیه می‌شود زودتر از موعد در مطب حاضر شوید، فرم‌های مربوطه را پر کنید و در اتاق انتظار منتظر بمانید.

برچسب ها : اتاق انتظار دندانپزشکی،از بهداشت مرکز درمانی مطمئن شوید،از جزئیات درمان‌تان بپرسید،از صداگیرهای داخل گوش استفاده کنید،استراحت کنید،با اطرافیان‌تان همراه شوید،با مشورت پزشک آرامبخش بخورید،به خودتان جایزه بدهید،بیوگرافی خانواده خامنه ای،ترس‌های خود را بنویسید،تصاویر خانواده خامنه ای،تعداد خانواده خامنه ای،خانواده برتر،خانواده برتر 1،خانواده برتر 2،خانواده برتر تربیت فرزند بهتر،خانواده برتر در اسلام،خانواده برتر در قرآن،خانواده برتر زفاف،خانواده برتر عروس،خانواده برتر محسن نجفی،خانواده برترشب زفاف،خانواده پهلوي،خانواده پهلوی،خانواده پهلوی در حال حاضر،خانواده پهلویی،خانواده تیبو،خانواده تیبو pdf،خانواده تیبو ترجمه ابوالحسن نجفی،خانواده تیبو روژه مارتن دوگار،خانواده تیبو گلشیری،خانواده تیبو ویکی،خانواده تیبو+دانلود،خانواده خامنه ای،خانواده خوشبخت،خانواده خوشبخت از نظر اسلام،خانواده خوشبخت اهل سنت،خانواده خوشبخت در اسلام،خانواده خوشبخت رضی الله،خانواده خوشبخت سارتر،خانواده خوشبخت کیست،خانواده خوشبخت ما،خانواده خوشبخت من،خانواده خوشبخت، فرزند موفق،خانواده دکتر ارنست،خانواده دکتر ارنست قسمت 13،خانواده دکتر ارنست قسمت 15،خانواده دکتر ارنست قسمت 16،خانواده دکتر ارنست قسمت 26،خانواده دکتر ارنست قسمت 7،خانواده دکتر ارنست قسمت چهارم،خانواده دکتر ارنست قسمت دهم،خانواده دکتر ارنست قسمت دوم،خانواده دکتر ارنست قسمت هشتم،خانواده رایدل،خانواده سبز،خانواده سبز آشپزی،خانواده سبز افغانیان،خانواده سبز جدید،خانواده سبز دی 92،خانواده سبز شماره 214،خانواده سبز شماره 222،خانواده سبز فال،خانواده سبزاشپزی،خانواده سبزچ،خانواده سلطنتی پهلوی،خانواده شاه پهلوی،خانواده علی خامنه ای،خانواده مجتبی خامنه ای،خانواده ی پهلوی،خانواده یک،خانواده یک نظام اجتماعی،خانواده یک نظام اجتماعی است،خانواده یک نفره،دانلود رمان خانواده تیبو،دانلود کتاب خانواده تیبو،در انتخاب دندانپزشک سختگیر باشید،درباره خانواده خامنه ای،دندانپزشک را از ترس خود مطلع کنید،ذکر سلامتی عرق خوری،روزنامه سلامت نیوز،سایت خانواده پهلوی،سرگذشت خانواده پهلوی،سرنوشت خانواده پهلوی،سلامت،سلامت نیوز،سلامت نیوز شیر وایتکس،سلامتك،سلامتك حبيبي من المرض،سلامتك من الاه،سلامتك من الاه mp3،سلامتك من الاه سمعنا،سلامتك من الاه كاظم،سلامتك من الاه كاظم الساهر،سلامتك من الاه كاظم الساهر سمعنا،سلامتك من الاه كاظم يوتيوب،سلامتك من الاه كلمات،سلامتك من الاه كلمات الاغنية،سلامتك من الاه يوتيوب،سلامتك من المرض،سلامتك من المرض mms،سلامتك من المرض بالانجليزي،سلامتك من المرض بالصور،سلامتك من المرض حبيبي،سلامتك من المرض شعر،سلامتك من المرض صديقتي،سلامتك من المرض فيس بوك،سلامتك من المرض يوتيوب،سلامتى عرق خورى،سلامتي،سلامتي پدر،سلامتي خودم،سلامتي رفيق،سلامتي رفيقي كه،سلامتي عرق خوري به زبان تركي،سلامتي عشقم،سلامتي مادر،سلامتي مشروب،سلامتي مشروبي،سلامتيان،سلامتی،سلامتی برای عرق خوری،سلامتی ترکی،سلامتی خودم،سلامتی رفقا،سلامتی رفیق،سلامتی رفیق با مرام،سلامتی رفیقام،سلامتی رفیقای،سلامتی رفیقای قدیمی،سلامتی رفیقای نامرد،سلامتی رفیقم،سلامتی رفیقها،سلامتی رفیقی که،سلامتی عرق خوری،سلامتی عرق خوری 95،سلامتی عرق خوری به زبان ترکی،سلامتی عرق خوری ترکی،سلامتی عرق خوری جدید،سلامتی عرق خوری لاتی،سلامتی مادر،سلامتی مراسم عرق خوری،سلامتی مشروب،سلامتی مشروب انگلیسی،سلامتی مشروب برای مادر،سلامتی مشروب به انگلیسی،سلامتی مشروب ترکی،سلامتی مشروب جدید،سلامتی مشروب خوری 95،سلامتی مشروب خوری ترکی،سلامتی مشروب خوری جدید،سلامتی نیوز،سلامتی های لاتی،سلامتیان،عکس خانواده خامنه ایی،فساد خانواده خامنه ای،کمی زودتر در مطب حاضر باشید،مجله سلامت نیوز،معرفی خانواده خامنه ای،نفس‌های عمیق بکشید،نویسنده خانواده تیبو،یک خانواده محترم download،یک خانواده محترم full movie،یک خانواده محترم watch،یک خانواده محترم فیلم کامل،یک خانواده محترم کامل،یک خانواده محترم مسعود بخشی

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت