ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

فریدون فروغی، صدای اندوه موسیقی ایران

نویسنده: علی باستانی

%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%af%d9%88%d9%86-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%ba%db%8c%d8%8c-%d8%b5%d8%af%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%88%d9%87-%d9%85%d9%88%d8%b3%db%8c%d9%82%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86

 

,فریدون فروغی,فریدون فروغی نیاز,فریدون فروغی غم تنهایی,فریدون فروغی یار دبستانی من,فریدون فروغی قوزک پا,فریدون فروغی گرفتار,فریدون فروغی ویکی صدا,فریدون فروغی قریه من,فریدون فروغی زندون دل,فریدون فروغی تنگنا,فریدون فروغی نیاز ویکی صدا,فریدون فروغی نیاز پیانو,فریدون فروغی نیاز دانلود,فریدون فروغی نیاز متن,فریدون فروغی نیاز Mp3,فریدون فروغی نیاز شعر,فریدون فروغی نیاز دانلود,آهنگ فریدون فروغی نیاز,فریدون فروغی من نیازم,فریدون فروغی غم تنهایی دانلود,فریدون فروغی ..غم تنهایی اسیرت میکنه,فریدون فروغی غم تنهایی Mp3,فریدون فروغی غم تنهایی اکورد,فریدون فروغی غم تنهایی,آهنگ فریدون فروغی غم تنهایی,دانلودآهنگ فریدون فروغی غم تنهایی,غم تنهایی فریدون فروغی ویکی صدا,اهنگ فریدون فروغی غم تنهایی اسیرت میکنه,فریدون فروغی یار دبستانی من متن,اهنگ فریدون فروغی یار دبستانی من,دانلود آهنگ فریدون فروغی یار دبستانی من,یار دبستانی من فریدون فروغی Mp3,فریدون فروغی قوزک پا دانلود,دانلود فریدون فروغی قوزک پا,دانلود آهنگ قوزک پا فریدون فروغی,فریدون فروغی آلبوم قوزک پا,دانلود آهنگ فریدون فروغی قوزک پا,دانلود آلبوم فریدون فروغی قوزک پا,دانلود آهنگ های فریدون فروغی قوزک پا,قوزک پا فریدون فروغی Mp3 Download,فریدون فروغی گرفتار دانلود,متن فریدون فروغی گرفتار,گرفتار فریدون فروغی اپارات,فریدون فروغی ویکی صدا,آهنگ فریدون فروغی ویکی صدا,تنهاترین عاشق فریدون فروغی ویکی صدا,دانلود آهنگ فریدون فروغی ویکی صدا,دانلود آهنگهای فریدون فروغی ویکی صدا,دانلود آهنگ نیاز فریدون فروغی ویکی صدا,فریدون فروغی در ویکی صدا,دانلود فریدون فروغی ویکی صدا,فریدون فروغی – قریه ی من,دانلود فریدون فروغی قریه من,قریه من فریدون فروغی,فریدون فروغی زندون دل دانلود,فریدون فروغی زندون دل,فریدون فروغی+زندون دل+دانلود,فریدون فروغی زندون دل ویکی صدا,فریدون فروغی زندون دل اپارات,فریدون فروغی – زندونی دل,آهنگ فریدون فروغی زندون دل,فریدون فروغی آلبوم زندون دل,کد پیشواز ایرانسل فریدون فروغی زندون دل,فریدون فروغی تنگنا دانلود,فریدون فروغی تنگنا,فریدون فروغی تنگنا متن,فریدون فروغی تنگنا شعر,فریدون فروغی تنگنا متن ترانه,فریدون فروغی تنگنا متن اهنگ,فریدون فروغی تنگنامتن,فریدون فروغی تنگناه,اهنگ فریدون فروغی تنگنا

 

کسی نمی داند که اگر خسرو هریتاش برای ترانه متن فیلم «آدمک» دنبال صدای تازه ای نمی رفت و با جوانی آشنا نمی شد که ترانه های ری چالز را در کلوب های شبانه می خواند، آیا باز هم ممکن بود که ستاره اقبال فریدون فروغی از جای دیگری طلوع کند و او را از تقلید صدای یک خواننده غربی به مسیر تولید ترانه هایی بکشاند که بخشی از تاریخ موسیقی این دیار هستند؟!

صدای فریدون فروغی جوان اما آن قدر تاثیرگذار بود و اجرایش از ترانه های مدنظر خسرو هریتاش آن قدر تازه و با حس و حال بود که هریتاش پس از یک بار شنیدن صدای او، فروغی را پیش تورج شعبانخانی، آهنگساز جوان آن سال ها، فرستاد تا دو ترانه «آدمک» و «پروانه من» ساخته شود. ضبط این دو ترانه به پخش در فیلم «آدمک» خلاصه نشد. این دو ترانه روی صفحه های 45 دور آن سال ها از مغازه های معتبر و به روز فروش موزیک تهران و شهرستان ها سر درآورد و خیلی زود با ذائقه نسل جوان آن سال ها گره خورد. این پیوند البته از سال 1350 تا امروز همچنان ادامه دارد و نسل های مختلفی با شنیدن صدا و موسیقی فریدون فروغی، ترجمان موسیقایی لحظات شخصی و تجربه های زیستی خود را باز می یابند.

 

سرنوشت فریدون فروغی و صدای او همیشه یادآور زنده یاد فرهاد مهراد است و برعکس صدای فرهاد مهراد و آثار موسیقایی اش بلافاصله یاد فریدون فروغی و ترانه های ماندگارش را در ذهن مخاطبان زنده می کند. آن سال ها که فروغی هنوز جوان بود و در ابتدای راه، خیلی ها با شنیدن همین دو ترانه به این احساس رسیدند که او دارد کار فرهاد را در حوزه خوانندگی و تولید ترانه دنبال می کند، اما بعدها با انتشار ترانه هایی مثل «نماز» (یا نیاز) معلوم شد که این دو نفر در این قرابت دنیای ذهنی و عینی شان به هم، هرکدام مسیر خاص خود را در پیش گرفته اند.

فروغی این شانس را داشت که صدایش بر روی فیلم های جریان گریز آن سال ها مورد استفاده قرار بگیرد و همراه آهنگسازانی مثل تورج شعبانخانی و اسفندیار منفردزاده شود و روی شعرهایی کار کند که محصول ذهن خلاق شاعرانی بودند که هم حال و هوای جامعه را درک می کردند و هم قدم های تازه ای را در حوزه ترانه سرایی بر می داشتند تا به تعریف تازه ای از ترانه و پیوند آن به ابعاد مختلف زندگی مخاطبان خود دست بیایند.

زمان و زمانه ای که فریدون فروغی در آن زندگی می کرد، البته چندان سر سازگاری با او نداشت. او پیش از انقلاب چندصباحی ممنوع کار بود و بعد ازا نقلاب هم تا سال های پایانی عمر نتوانست فعالیتی بکند و در اوج خلاقیت مجبور شد به نواختن برای دل خودش و آموزش ساز و خوانندگی دل خوش سازد.

 

فریدون فروغی، صدای اندوه موسیقی ایران

 

کارنامه کاری فریدون فروغی اگرچه مثل فرهاد مهراد کم حجم است، اما همین حجم کم طی چند دهه تکیه گاه و پناه نسل های مختلفی شده است که به دنبال نوع دیگری از موسیقی و احساسی بوده اند که بتواند همنشین غم و شادی لحظات مختلف زندگی شان باشد.

فروغی که پیش از انقلاب یک آلبوم کامل و چند ترانه ضبط کرده بود، پس از انقلاب و با پایان محدودیت هایش در سال های اولیه انقلاب چند اجرا داشت که یکی از آن ها را ضبط کرد و در قالب یک آلبوم روانه بازار کرد. آلبومی که در آن فروغی جدا از حس و حال اجتماعی و عاشقانه آثارش به سراغ اجرای ترانه های متفاوت تری رفت که ضمن نقد اجتماعی و ترجمه شرایط گذشته به زبان موسیقی، از شادی، شور و شوخ و شنگی خاصی بهره می برد. یکی از این ترانه ها، «مشتی ماشاالله» بود که هنوز هم در فرم و اجرا تجربه تازه ای در موسیقی ایران محسوب می شود. ترانه «کوچه شهر دلم» یکی دیگر از تجربه های این خواننده بود که از کمال و غنای صدا و تکنیک او در نوازندگی و خوانندگی حکایت داشت.

جدا از نقشی که آهنگسازان و ترانه سرایان در شکل گیری موسیقی فریدون فروغی داشتند، جنس صدا و تکنیک خوانندگی او هم سهم به سزایی در موفقیت ها و تداوم حیات ترانه هایش داشت. او با تقلید از صدای ری چالز و سایر خوانندگان بلوز، اگرچه دست به تقلید لحن و تجربه های موسیقایی خوانندگانی از فرهنگ های مختلف می زد، اما خواسته یا ناخواسته نوع دیگری از خواندن را تجربه می کرد که ربط چندانی با فضای موسیقایی آن سال های ایران نداشت. او به مرور صاحب صدایی شد که ضمن متفاوت بودن با صداهای آن سال ها، نوع بیان و تشخص هنری خودش را داشت. برای این صدا باید موسیقی مناسب تولید می شد و این اتفاق هم با حضور ترانه سراها و آهنگسازان مختلفی می افتاد که فروغی با آن ها کار می کرد.

اجرای او برای فیلم «تنگنا» و خواندن ترانه ای با همین عنوان بهترین مثال برای اثبات این موضوع است. او در ترانه «تنگنا»، کلمات ترانه را چه در قالب مصراع و بیت ها و چه در نوع تلفظ تک تک کلمات به گونه ای اجرا می کند که پیوند احساسی خاصی را بین کلام و آهنگ ایجاد می کند. فروغی درواقع خواننده ای نیست که با صدایش (چه خوب و چه بد) فقط شعر را بر روی یک ملودی بخواند، او هنرمندی است که فراز و فرود کلمات و بار احساسی آن ها را اجرا می کند و در توالی، تکرار برخی از مصرع ها یا بیت ها به ترجمه ای موسیقایی از ترانه می رسد که در کنار آهنگ، بافت زیبایی را خلق می کند.

 

فریدون فروغی، صدای اندوه موسیقی ایران

 

درواقع اگر بخواهیم از نشانه های هنرهای تجسمی برای توضیح کار او بهره بگیریم، او هنرمندی است (نقاش یا عکاس) که سوژه اش را می شناسد، با آن ارتباط برقرار می کند و از همه مهم تر می داند که برای ارائه یک تصویر زیبا جدا از تکنیک و رنگ و لعاب، به نور و نورپردازی خاص این سوژه نیاز دارد. درواقع او کلمات را می شناخت و می دانست که حالا باید در هنگام خواندن «دیگه دل با کسی نیست، دیگه فریادرسی نیست»، حس و حال موجود در این کلمات چگونه اجرا کند، کاری که حالا معمولا کمتر خواننده ای انجام می دهد. برای خواننده های امروزی ناله کردن در حین خواندن معمولا جای اجرای درست کلام و ترانه را در شکل های مختلف  گرفته است!

فروغی که سال 1329 در تهران به دنیا آمده بود، سال 1380 با زندگی خداحافظی کرد. سکوت طولانی او اگرچه با اجرای ترانه ای برای یک فیلم («می تراود مهتاب» نیما یوشیج برای فیلم «دختری به نام تندر») شکست، اما این شکست سکوت دوام چندانی نداشت. او و صدایش انگار ستایشگر حزن بودند و شاید به همین خاطر نوایی که زندگی اش را شکل می داد یا تصویری که از آن برای نسل های بعدی می ساخت، نوایی محزون و تلخ بود.

برچسب ها : آهنگ فریدون فروغی زندون دل،آهنگ فریدون فروغی غم تنهایی،آهنگ فریدون فروغی نیاز،آهنگ فریدون فروغی ویکی صدا،اهنگ فریدون فروغی تنگنا،اهنگ فریدون فروغی غم تنهایی اسیرت میکنه،اهنگ فریدون فروغی یار دبستانی من،تنهاترین عاشق فریدون فروغی ویکی صدا،دانلود آلبوم فریدون فروغی قوزک پا،دانلود آهنگ فريدون فروغي قوزك پا،دانلود آهنگ فريدون فروغي يار دبستاني من،دانلود آهنگ فریدون فروغی ویکی صدا،دانلود آهنگ قوزک پا فریدون فروغی،دانلود آهنگ نیاز فریدون فروغی ویکی صدا،دانلود آهنگ های فریدون فروغی قوزک پا،دانلود آهنگهای فریدون فروغی ویکی صدا،دانلود فريدون فروغي قوزك پا،دانلود فریدون فروغی قریه من،دانلود فریدون فروغی ویکی صدا،دانلودآهنگ فریدون فروغی غم تنهایی،غم تنهایی فریدون فروغی ویکی صدا،فريدون فروغي تنگنا،فريدون فروغي تنگنا متن،فريدون فروغي زندون دل،فريدون فروغي غم تنهايي،فريدون فروغي نياز دانلود،فريدون فروغي ويكي صدا،فريدون فروغي+زندون دل+دانلود،فریدون فروغی،فریدون فروغی + زندونی دل،فریدون فروغی + قریه ی من،فریدون فروغی ..غم تنهایی اسیرت میکنه،فریدون فروغی آلبوم زندون دل،فریدون فروغی آلبوم قوزک پا،فریدون فروغی تنگنا،فریدون فروغی تنگنا دانلود،فریدون فروغی تنگنا شعر،فریدون فروغی تنگنا متن اهنگ،فریدون فروغی تنگنا متن ترانه،فریدون فروغی تنگنامتن،فریدون فروغی تنگناه،فریدون فروغی در ویکی صدا،فریدون فروغی زندون دل،فریدون فروغی زندون دل اپارات،فریدون فروغی زندون دل دانلود،فریدون فروغی زندون دل ویکی صدا،فریدون فروغی غم تنهایی،فریدون فروغی غم تنهایی Mp3،فریدون فروغی غم تنهایی اکورد،فریدون فروغی غم تنهایی دانلود،فریدون فروغی قریه من،فریدون فروغی قوزک پا،فریدون فروغی قوزک پا دانلود،فریدون فروغی گرفتار،فریدون فروغی گرفتار دانلود،فریدون فروغی من نیازم،فریدون فروغی نیاز،فریدون فروغی نیاز Mp3،فریدون فروغی نیاز پیانو،فریدون فروغی نیاز دانلود،فریدون فروغی نیاز شعر،فریدون فروغی نیاز متن،فریدون فروغی نیاز ویکی صدا،فریدون فروغی ویکی صدا،فریدون فروغی یار دبستانی من،فریدون فروغی یار دبستانی من متن،قريه من فريدون فروغي،قوزک پا فریدون فروغی Mp3 Download،کد پیشواز ایرانسل فریدون فروغی زندون دل،گرفتار فریدون فروغی اپارات،متن فریدون فروغی گرفتار،یار دبستانی من فریدون فروغی Mp3

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت