ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

فرار مغزها یک پدیده جهانی، نه ایرانی!

نویسنده: علی باستانی

فرار مغزها یک پدیده جهانی، نه ایرانی!

 

 

 

 

, فرار مغزها , فرار مغزهای ایرانی , فرار مغزها احمدی نژاد , فرار مغزها استرالیا , فرار مغزها چیست , فرار مغزها در ایران , فرار مغزها از دانشگاه شریف , فرار مغزها مقاله , فرار مغزها+pdf , فرار مغزهای ایران , فرار مغزها از ایران , فرار مغزها از ایران , فرار مغزها ایران , فرار مغزها از افغانستان , فرار مغزها از فانا , فرار مغزها از اسراییل , فرار مغزها آمار , فرار مغزها آپارات , آموزش فرار مغزها , آمار فرار مغزها از ایران , آهنگ فرار مغزها , آمار فرار مغزها از ایران , آهنگ فرار مغزها از فانا , آثار فرار مغزها , فرار مغزها به آمریکا , فرار مغزها و پیامدهای آن , فرار مغزها به انگلیسی , اثرفرار مغزها بر رشد اقتصادی , بیشترین فرار مغزها , بررسی فرار مغزها , فرار بی مغزها , پدیده فرار مغزها بر اقتصاد کشور , بحران فرار مغزها , پدیده فرار مغزها , پیامدهای فرار مغزها , پاورپوینت فرار مغزها , فرار مغزها ویکی پدیا , پرسشنامه فرار مغزها , پدیده فرار مغزها در ایران , فرار مغزها تابناک , تعریف فرار مغزها , تحقیق فرار مغزها , تاریخچه فرار مغزها در ایران , تعداد فرار مغزها , تتلو فرار مغزها , تاریخچه فرار مغزها , تحلیل فرار مغزها , فرار مغزها در جهان سوم , فرار مغزها در جهان , فرار مغزها در کشورهای جهان سوم , فرار مغزها در عصر جهانی شدن , آمار فرار مغزها در جهان , جوک فرار مغزها , جغرافیای فرار مغزها , فرار مغزها یعنی چه؟ , چرا فرار مغزها , چگونگی فرار مغزها , چالش فرار مغزها , چگونگی فرار مغزها از ایران , دانلود فرار مغزها حامد هاکان , فرار مغزها خامنه ای , خمینی فرار مغزها , خسارت فرار مغزها , فرار مغزها در ایران , فرار مغزها دانشگاه شریف , آمار فرار مغزها در ایران , علت فرار مغزها در ایران , علل فرار مغزها در ایران , فرار مغزها روزنامه شرق , رکورد فرار مغزها , روحانی فرار مغزها , فرار مغزها شریف , شعر فرار مغزها , مستند فرار مغزها شریف , فرار مغزهای دانشگاه شریف , طنز فرار مغزها , علل فرار مغزها , علل فرار مغزها از ایران , عوامل فرار مغزها , فرار مغزها از عراق , علت فرار مغزها از ایران , عوامل فرار مغزها در ایران , فرار مغزها فانا , اهنگ فرار مغزها فنا , دانلود آهنگ فرار مغزها فانا , دانلود اهنگ فرار مغزها فنا , فیلم فرار مغزها , فنا فرار مغزها , آهنگ فرار مغزها فانا , اهنگ فرار مغزها از فنا , مستند فرار مغزها قسمت 2 , مستند فرار مغزها قسمت دوم , دانلود مستند فرار مغزها قسمت دوم , کاریکاتور فرار مغزها , کلیپ فرار مغزها , فرار مغزها از کشور , کتاب فرار مغزها , گزارش فرار مغزها , لیست فرار مغزها , فرار مغزها مقالات , مستند فرار مغزها , مقاله فرار مغزها از ایران , مضرات فرار مغزها , مقاله فرار مغزها در ایران , مسئله فرار مغزها , میزان فرار مغزها در ایران , میزان فرار مغزها , مهاجرت فرار مغزها , نظریه فرار مغزها , نتایج فرار مغزها , نرخ فرار مغزها , مشکل ما فرار مغزها نیست , نمودار فرار مغزها , فرار مغزها ویکی , فرار مغزها یعنی چه ,

 

 

 

 

مهاجرت نخبگان یا فرار مغزها، موضوعی است که همه کشورهای جهان بیش و کم با آن درگیر هستند. در این مطلب به نقش دانشگاه ها در نخبه پروری و ساخت شخصیت های سیاسی پرداخته ایم.

از کجا می آیند؟ به کجا می روند؟ چرا می روند و چه سرنوشتی برای شان رقم می خورد؟ شاید قدیمی ترین پرسش اقتصادی این باشد که چرا برخی کشورها ثروتمند و پیشرفته و برخی فقیر و عقب مانده هستند. نظریه های اقتصادی تاکید دارند بخشی از پاسخ را باید در تفاوت میان نرخ جمعیت تحصیل کرده کشورها جست و جو کرد.

براساس این نظریات، در حالیکه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیروهای تحصیل کرده و متخصص کمیاب هستند. بسیاری از دانشمندان، مهندسان، فیزیک دانان و نخبگان علمی همین کشورها در سرزمین های دیگر مشغول به کار هستند؛ اما آمارها چیز دیگری می گویند: کشورهای توسعه یافته نیز خود به دلایل مختلفی با پدیده موسوم به «فرار مغزها» رو به رو هستند؛ بنابراین شاید لازم است در کنار اندیشیدن به راه حل هایی برای «بازگرداندن مغزهای فرار کرده» به چگونگی استفاده از این نیروها در سرزمین های دیگر- در راستای منافع کشورهای مهاجر فرست- نیز فکر کرد.

سیاست ها و راه حل های ارائه شده برای بازگرداندگان نخبگان هر قدر هم کارآمد. قطعا قادر نخواهد بود همه نخبگان را به کشور بازگرداند؛ اما شاید بتوان تدبیری اندیشید که با حمایت های حساب شده از این افراد، ارتباط آنان را با کشورشان همچنان برقرار نگه داشت. در این پرونده نگاه به مهاجرت نیروهای متخصص و تحصیل کرده از چهار گوشه جهان و مواضع سیاسی دانشگاه های اصلی ایالات متحده در پرورش نخبگان سیاسی انداخته ایم.

فرار مغزها: از ژاپن تا بریتانیا

نخستین بار انجمن سلطنتی برای توصیف مهاجرت گسترده دانشمندان و تکنولوژیست ها از «اروپای پس از جنگ دوم» به آمریکای شمالی عبارت فرار مغزها را استفاده کرد. اما سابقه تاریخی این پدیده به گذشته های دورتر باز می گردد. آگاثیاس، تاریخ نگار یونانی، نوشته است: «وقتی ژوستینین یکم، امپراتور روم شرقی، در سال 529 میلادی، آکادمی افلاطون را برای همیشه تعطیل کرد، اعضای این آکادمی از خسرو انوشیروان دادگر، پادشاه ساسانی، درخواست حمایت کردند و با مهاجرت به پارس، گنجینه های ارزشمند علمی خود در حوزه ادبیات، فلسفه و علم را به این سرزمین بردند».

از علل و عوامل پدیده فرار مغزها که بگذریم، واقعیتی که تمامی کارشناسان درباره آن هم عقیده هستند، خسارات جبران ناپذیر مهاجرت نیروی تحصیل کرده و متخصص، به اقتصاد، فرهنگ و جامعه سیاسی کشورهای مهاجرفرست است؛ صدماتی که جبران آن بسیار دشوار است. همچنین برخلاف آنچه همواره شنیده می شود، این پدیده مختص کشورهای در حال توسعه نیست. در تمام دنیا (حتی کشورهای پیشرفته) افراد بسیاری امیدوارند با مهاجرت بتوانند در دنیایی جدید با بهره مندی از امکانات بهتر، پنجره های خوشبختی را به روی خود باز کنند. در ادامه نگاهی داریم به معضل فرار مغزها در چهار گوشه جهان.

اروپا: فرار از قاره پیر

پدیده فرار مغزها در اروپا، از سال 2007- 2008 میلادی آشکار شد؛ زمانی که بحران اقتصادی کشورهای جنوبی اروپا مانند یونان، اسپانیا و پرتغال را هدف قرار داد. علاوه بر این، پیوستن رومانی و بلغارستان به اتحادیه اروپا باعث شد بخش عظیمی از قشر تحصیل کرده و نیروی متخصص این کشورها تصمیم بگیرند عازم کشورهای دیگر در اروپا شوند.

بریتانیا یکی از مقاصد نیروهای متخصص شرق اروپا، از جمله بلغارستان برای مهاجرت است. گفته شده، هر ساله صدها دانش آموخته و نیروی متخصص از سراسر جهان، به ویژه شرق و جنوب اروپا به امید زندگی بهتر راهی این کشور می شوند. با این حال خروج این نیروها که اغلب در رده سنی 25 تا 50 سال هستند، اقتصاد و سیستم سیاسی این کشورها، از جمله بلغارستان را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است و کسب و کارها علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با مشکلات جدی اقتصادی، اغلب از کمبود نیروی متخصص هم شکایت دارند.

برای مثال، نظام سلامت بلغارستان در آموزش پرستاران در شرق اروپا سرآمد است، اما اغلب پرستاران بعد از فارغ التحصیلی به جای کار در بیمارستان های بلغارستان با درآمدی کم، ترجیح می دهند در لندن پرستار خانواده باشند. گاردین می نویسد: «جوانان ما برای تحصیل در دانشکده های پرستاری در بلغارستان هیچ رغبتی ندارند، بنابراین ما نیروهای کارآزموده آنان را جذب می کنیم».

به اعتقاد کارشناسان، یکی از بدترین تبعات فرار مغزها از کشورهای شرق اروپا، از جمله بلغارستان، اداره شدن این کشورها به وسیله افراد نادرست در سال های اخیر است. واقعیت این است که بازشدن مرزها و سهولت مهاجرت مغزها، علاوه بر تامین منافع فردی نخبگان، دو گروه دیگر را نیز منتفع می کند: سیاست مداران بد اروپای شرقی و احزاب بیگانه ستیز اروپای غربی.

اما داستان به این مهاجرت درون قاره ای ختم نمی شود. روزنامه گاردین، سال 2012 در گزارشی با اشاره به مهاجرت گسترده نیروهای متخصص و تحصیل کرده آلمانی و بریتانیای به آمریکای شمالی، استرالیا و کانادا از تبعات این پدیده قاره ای که نسبت نرخ باروری در آن بسیار پایین است، ابراز نگرانی کرد.

فرار مغزها یک پدیده جهانی، نه ایرانی! (1)

واقعیت این است که گرچه اغلب کشورهای اروپای غربی و شرقی یکی از قطب های جذب مغزها در جهان به شمار می روند، اما خود نیز در معرض این پدیده قرار دارند؛ برای مثال تحقیقات سال های اخیر در بریتانیا نشان می دهد نیروهای متخصصی که متولد این کشور هستند، به طور گسترده ای در حال مهاجرت هستند و جای خود را به مهاجرانی با تجربیات کمتر می دهند. به نوشته روزنامه تلگراف، از هر 10 نیروی متخصص بریتانیایی یک نفر از این کشور مهاجرت می کند و جای خود را به مهاجرانی با تجربیات کمتر می دهد. بنابر اعلام دانشکده لندن، نیروهای متخصص اغلب به دلیل دریافت حقوق بیشتر و برخورداری از استانداردهای بهتر زندگی در خارج از کشور تن به مهاجرت می دهند. همچنین مطالعات دانشکده لندن نشان می دهد مهاجران در بریتانیا تقریبا شش برابر کمتر از کسانی که در این کشور متولد شده اند شانس یافتن شغل را دارند.

گفته شده در حال حاضر، حدود چهار میلیون و 700 هزار بریتانیایی در خارج از این کشور زندگی می کنند و سالانه حدود 300 هزار نفر از این کشور خارج می شوند. به گفته جان جرمی، رئیس انستیتوی دانشکده لندن، اکنون از هر 10 بریتانیایی، آن یک نفر که خارج از کشور زندگی می کند، نیروی فوق العاده متخصص است. به گفته وی، در سال های 1964 تا 2011 حدود 684 هزار نیروی فوق متخصص به صورت انفرادی بریتانیا را ترک کرده اند. این در حالی است که مهاجرانی که در این دوره وارد بریتانیا شده اند، تخصص و مهارت بسیار کمتری داشته اند.

استرالیا یکی از معمول ترین مقاصد نیروهای متخصصی است که از بریتانیا مهاجرت می کنند؛ جایی که تقریبا 2.1 میلیون بریتانیایی سکونت دارند. گفته شده، متوسط درآمد مهاجران متخصص بریتانیایی که در سال 2001 میلادی به آمریکا، کانادا و استرالیا مهاجرت کرده اند، حدود دو هزار و 580 پوند در ماه بوده است: در حالی که حقوق دریافتی این نیروها در بریتانیا در بهترین حالت، حدود دو هزار پوند بوده است. تقریبا 9 نفر از هر 10 متخصص بریتانیایی که به ایالات متحده مهاجرت کرده اند، گفته اند که در مقایسه با زندگی در بریتانیا، سطح رفاه بهتر و امکانات بیشتری دارند.

گاردین در گزارش خود با اشاره به اینکه اغلب مهاجران از بریتانیا متعلق به طبقه متوسط جامعه هستند، نوشته بیش از 93 درصد از این نیروهای متخصص، جوانانی هستند که در مشاغل حرفه ای یا مدیریتی مشغول به کار بوده اند. در این گزارش آمده روند مهاجرت بریتانیایی ها از 363 هزار نفر در سال در دهه گذشته، به 427 هزار نفر در سال 2008 رسیده است. این روند در سال های بعد شاید کمی تعدیل شده، اما دولتمردان بریتانیایی و کارشناسان همچنان از فرار مغزها از این کشور و کمبود نیروی متخصص در آینده ابراز نگرانی می کنند.

آسیا؛ رقابتی نفس گیر

در یک دهه گذشته ژاپن به عنوان کشوری که یکی از بیشترین جذب مغزها را در منطقه داشت، در آسیا حرف اول را می زد، اما به نظر می رسد ورق برگشته است. اکنون بهبود شرایط سیاسی، اقتصادی، خدمات آموزشی و از همه مهم تر استقبال از ایده های نو در کشورهایی، مانند تایوان، کره جنوبی و مالزی فرصت های تازه ای را برای نسل جدیدی از مهاجران بااستعداد، دانشجویان و نیروهای متخصص فراهم کرده است؛ به طوری که نیویورک تایمز اخیرا در گزارشی از مهاجرت گسترده مهندسان ژاپنی به کشورهای همسایه خبر داده است.

این روزنامه نوشته است: روزگاری بود که ژاپن کشوری کوچک با منابع طبیعی محدود بود که برای حفظ بقا در رقابت های جهانی، به صنعت الکترونیک خود متکی بود و به قطب جذب فرار مغزها تبدیل شده بود. اما اکنون هزاران مهندس ژاپنی و متخصص صنعتی در بخش های دیگر به دنبال کار به تایوان، کره جنوبی و چین می روند تا در شرکت هایی که به دنبال استفاده از تخصص ژاپنی ها هستند، مشغول به کار شوند. هیجی کوبایاشی، مهندس 41 ساله الکترونیک، یکی از این متخصصان است که در زندگی کاری خود به بن بست رسید. وقتی که شرکت میتسوبیشی الکتریک، چند سال پیش بخش تراشه های حافظه ای خود را تعطیل کرد، کوبایاشی زمانی که به نظر می رسید دیگر قادر به یافتن شغلی مناسب در ژاپن نیست، راهی تایوان شد. کشوری که با توجه به شکوفایی صنعت ریزتراشه های آن با روی خوش از او استقبال کردند.

فرار مغزها یک پدیده جهانی، نه ایرانی! (1)

ماه گذشته کوبایاشی کار جدید خود را در کارخانه ای در جنوب تایپه آغاز کرد. بخشی از سهام کارخانه را خرید (اتفاقی که در ژاپن به ندرت می افتد) و به عنوان معاون رئیس کارخانه، پیمودن پله های ترقی را در حوزه مدیریت سازمانی با شش هزار و 500 کارمند آغاز کرد. کوبایاشی به نیویورک تایمز گفته است: «مهارت های من بسیار بیشتر از آن چیزی است که در ژاپن از من خواسته می شد». چنین تحرکی در حوزه اشتغال در ژاپنی منزوی تصورکردنی نیست؛ کشوری که نیروهای کارش تا همین اواخر عملا با شرکت خود ازدواج  می کردند و معتقد بودند تقویت صنعت الکترونیک شکورشان افتخاری بزرگ برای آنان است.

با این حال صادرات اخیر جویندگان کار نشان دهنده این واقعیت است که ژاپن در جریان یک دهه افزایش رقابت تا چه حد تغییر کرده است؛ دوره ای که شرکت های ژاپنی مصرانه به دنبال تغییر و پایان تضمین عمر کاری بودند. این دنیا جدیِدِ خشن تر، حقوق بگیران محافظه کار ژاپنی را مجبور کرد در انتخاب شغل خود سخت گیرتر شوند و به شغل خود به عنوان ابزاری برای تامین منافع شخصی و نه لزوما تامین منافع شرکت، نگاه کنند.

این تغییر رفتار و طرز فکر نشان می دهد چگونه اقتصاد بسته ژاپن، سرانجام در جهت ادغام با همسایگانش حرکت کرد، در حال حاضر برای ژاپن، چین جای ایالات متحده آمریکا در تجارت را گرفته است. پکن اکنون بزرگ ترین شریک تجاری توکیو است و ژاپنی های بسیاری آینده ملت خود و سرنوشت زندگی شخصی شان را وابسته به اقتصاد اژدهای زرد می بینند.

میتسوهیده شیراکی، اقتصاددان دانشگاه واسدا توکیو، در این باره می گوید: «آنها در تصمیم گیری برای کارکردن در آسیا کاملا منطقی عمل کردند، جایی که بابت کارکردن مزایای بیشتری دریافت می کنند». اما این داستان روی دیگری هم دارد و آن از دست دادن نیروهای کار ماهر است. هم اکنون هم شرکخت های بسیاری در ژاپن شکایت می کنند که در یافتن نیروهای ماهر و مهندس کاربلد در داخل کشور، با مشکل مواجه  هستند؛ به ویژه اینکه در حال حاضر خیل عظیمی از مهندسان جوانی که تازه فارغ التحصیل شده اند، وارد بازار کار این کشور شده اند.

نیویورک تایمز می نویسد، از آنجایی که خروج حدی نیروهای ماهر از ژاپن از پنج سال گذشته آغاز شده، هیچ کس نمی داند واقعا چه تعداد ژاپنی کشورشان را ترک کرده اند. با این حال آژانس های کاریابی در توکیو گزارش داده اند موج عظیمی از نیروهای میان سال کارآمد و ماهر ژاپنی خواستان یافتن شغلی در خارج از کشور هستند.

همچنین گزارش هایی وجود دارد دال بر اینکه شمار مهندسان بازنشسته ژاپنی که به دنبال یافتن شغلی در کشورهای توسعه نیافته هستند نیز رو به افزایش است؛ کشورهایی که هنوز برای مهارت تخصص آنان ارزش بالایی قائل هستند. کازومیتسو ناکامورا، مهندس سابق 64 ساله شرکت هیتاچی که برای رفتن به تایوان بازنشسته شده است، می گوید: «در کشورهای آسیا می توانیم به راحتی با جامعه ارتباط برقرار و از مهارت خود استفاده کنیم، اما در ژاپن باید در پایان هر ماه به انتظار دریافت حقوق بازنشستگی باشیم».

فرار مغزها یک پدیده جهانی، نه ایرانی! (1)

به نوشته نیویورک تایمز، تایوان یکی از نخستین مقاصد متخصصان ژاپنی است. بنابر اعلام دولت تایوان، در سال های اخیر حداقل دو هزار و 500 مهندس ژاپنی به تایوان رفته اند. به همین دلیل است که شرکت های تایوانی در سال های اخیر به تکنولوژی های برتر ژاپنی در حوزه هایی نظیر الکترونیک دسترسی یافته اند و در بازار، همپای شرکت سونی ژاپنی حرکت کرده و از شرکت های بزرگ رو به توسعه چینی نیز پیشی گرفته اند.

با این حال، در سال های اخیر چین و برخی کشورهای دیگر آسیای جنوب شرقی، از جمله سنگاپور نیز با هدف به دست آوردن دانش ژاپنی ها، استخدام مهندسان ژاپنی را آغاز کرده اند. توموکوهاتا، مدیرعامل گلوبال پاسونا، یک آژانس کاریابی مستقر در توکیو که متخصص یافتن شغل برای ژاپنی ها در کشورهای خارجی است، در این باره می گوید: «این عصر جدیدی است. شمار ژاپنی هایی که در خارج کار می کنند در حال افزایش است.»

مهاجران ژاپنی، اغلب با روی باز و شرایط سخاوتمندانه ای در زمینه پرداخت حقوق رو به رو می شوند. دولت تایوان می گوید از سال 2003 میلادی سالانه 20 میلیون دلار برای جذب مهندسان خارجی، از جمله مهندسان ژاپنی، هزینه کرده است. به گفته دولت تایوان این مهندسان اغلب در صنایعی مانند صنایع نیمه هادی و نمایشگرهای صفحه تخت به کار گرفته می شوند. مقام های تایوانی می گویند برای پیشگیری از عصبانی کردن توکیو، اغلب شرکت های تایوانی به دنبال جذب مهندسان مسن تری هستند که در مرز بازنشستگی قرار دارند. لین فِرنک- چنگ، وزیر فناوری تایوان، می گوید: «ما به مهندسان کارآزموده نیاز داریم و باید این نیاز را به سرعت رفع کنیم. مهندسان ژاپنی بسیار خوب آموزش دیده اند و نسبت به کاری که انجام می دهند بینش خوبی دارند».

به گفته برخی مهندسان ژاپنی، شرکت های تایوانی در زمینه های فناوری، بسته درآمدی یک میلیون دلاری در سال را پیشنهاد می دهند و از آنجایی که طیف وسیعی از مهندسان ژاپنی در سال های اخیر به تایوان رفته اند، در برخی شهرهای این کشور، برای فرزندان مهندسان، مدارس ژاپنی زبان احداث شده است.

وزارت تجارت ژاپن تلاش می کند با متقاعد کردن شرکت های ژاپنی با ارائه مشوق های رفاهی و پرداخت حقوق بیشتر، از خروج مهندسان خود از کشور جلوگیری کند. این وزارتخانه همچنین راه های دیگری را نیز پیش پای شرکت ها قرار داده است؛ از جمله وضع قوانینی که کارمندان سابق را از افشای اسرار سازمانی نزد رقبا منع می کند. دیپلمات های آسیایی همچنین گفته اند مقام های ژاپنی از تلاش آنها برای تطمیع مهندسان ژاپنی گله کرده اند. نوبوهیرو کوموتو، یکی از مقام های ارشد وزارت تجارت ژاپن، می گوید: «دولت نمی تواند جلوی مردم را بگیرد و اجازه ندهد آنها به خارج سفر کنند، بنابراین ما می کوشیم به شرکت های ژاپنی کمک کنیم به روش های خودشان از فوت و فن تکنولوژیکی خود حفاظت کنند».

در حالی که بسیاری از مهندسان ژاپنی می گویند شرکت های آسیایی به آنها پیشنهادهای شغلی داده اند، برخی دیگر نیز می گویند به امید یافتن فرصتی بهتر، به دنبال یافتن شغل در آسیا هستند. طبق آمار پاسونا گلوبال، آژانس کاریابی، سال گذشته چهار هزار و 930 ژاپنی برای یافتن شغل در کشورهای آسیایی در این آژانس ثبت نام کرده اند که تقریبا دو برابر پنج سال گذشته است.

فرار مغزها یک پدیده جهانی، نه ایرانی! (1)

خانم هاتا، از اعضای این آژانس می گوید: تقریبا بیشتر ژاپنی هایی که تجربه کار در حوزه فناوری و الکترونیک را دارند، پیشنهاد کار دریافت می کنند. بیشتر این پیشنهادهای شغلی از طرف چین است، اما بیشتر، مهندسان ژاپنی باتجربه، کار در تایوان را ترجیح می دهند؛ کشوری که فاصله خود را با ژاپن در این زمینه به سرعت کم می کند.

هیروشی ایتاباشی، یک مهندس ژاپنی با 20 سال سابقه کار در یک شرکت تلویزیون سازی متوسط بود تا زمانی که در سال 1999 یک تماس تلفنی غیرمنتظره از شرکت دلتا الکترونیک زندگی اش را تغییر داد؛ شرکتی تایوانی که قطعات الکترونیک تولید می کرد و به سرعت در حال توسعه کار خود بود. ایتاباشی پس از سه مصاحبه و قرار کاری، از جمله صرف ناهار با رئیس شرکت دلتا الکترونیک، تصمیم گرفت به تایوان برود. ایتاباشی، 45 ساله که خواسته نام شرکت ژاپنی ای که پیش تر در آن کار می کرده، فاش نشود، می گوید: «آنها پیشنهاداتی را مطرح کردند که تحقق آن در ژاپن امکان نداشت. این روزها شرکت های ژاپنی کمتر به دنبال طرح ها و ایده های نو هستند».

ایتاباشی می گوید دوستانش در ابتدا او را به خاطر کار کردن در شرکتی خارجی که چندان اسم و رسمی نداشت سرزنش می کردند، اما اکنون از او می خواهند تا برایشان کاری در خارج از کشور بیاید. تاتسو اوکاموتو، مهندس 51 ساله ژاپنی که به گفته خودش تنها بعد از یک مصاحبه 15 دقیقه ای، برای کار در شرکتی تایوانی استخدام شده، می گوید: «مهاجرت کردن به خارج از کشور و کار کردن در جامعه ای غریبه یک تصمیم خطیر با ریسکی بالاست، اما ماندن در ژاپن هم تصمیمی است که می توان بعدها از آن نادم شد».

برچسب ها : hdf چیست،آثار فرار مغزها،آزادي عقيده و بيان،آزادی عقیده،آزادی عقیده چیست،آزادی عقیده در اسلام،آزادی عقیده در غرب،آزادی عقیده در قانون اساسی،آزادی عقیده و بیان،آمار فرار مغزها از ايران،آمار فرار مغزها از ایران،آمار فرار مغزها در ایران،آمار فرار مغزها در جهان،آموزش سبک زندگی سالم،آموزش فرار مغزها،آهنگ فرار مغزها،آهنگ فرار مغزها از فانا،آهنگ فرار مغزها فانا،اثرفرار مغزها بر رشد اقتصادی،احمد رضا عقیده،الهدف ظلموك ياقلبي،اهنگ فرار مغزها از فنا،اهنگ فرار مغزها فنا،ایمان و عقیده صحیح،بازی عقیده قاتل،بازی عقیده قاتلان،بازی عقیده قاتلان برادری،بحران فرار مغزها،بررسی فرار مغزها،بهبود سبک زندگی لازمه توسعه اقتصادی،بیشترین فرار مغزها،پاک عقیده،پاورپوینت فرار مغزها،پدیده جهانی اتصال،پدیده جهانی ال نینو،پدیده جهانی شدن،پدیده جهانی شدن در ایران،پدیده جهانی شدن فرهنگ،پدیده جهانی شدن فرهنگ ها،پدیده فرار مغزها،پدیده فرار مغزها بر اقتصاد کشور،پدیده فرار مغزها در ایران،پدیده گرم شدن جهانی،پدیده گرمایش جهانی،پدیده گرمایش جهانی و اثرات آن،پدیده لیگ جهانی،پدیده لیگ جهانی والیبال،پدیده ی جهانی شدن،پرسشنامه فرار مغزها،پولشويي ، پديده اي جهاني،پیامدهای فرار مغزها،تاثیر سبک زندگی در ثبات خانواده،تاریخ طبری عقیده،تاریخچه فرار مغزها،تاریخچه فرار مغزها در ایران،تتلو فرار مغزها،تحقیق فرار مغزها،تحلیل فرار مغزها،تست روانشناسی عقیده،تعبیر خواب عقیده،تعداد فرار مغزها،تعریف آزادی عقیده،تعریف فرار مغزها،ثبات عقیده،ثبت نام سبک زندگی،ثبت نام سبک زندگی سالم،جغرافیای فرار مغزها،جنگ عقیده،جوک فرار مغزها،چالش فرار مغزها،چرا فرار مغزها،چگونگی فرار مغزها،چگونگی فرار مغزها از ایران،چگونگی هدف گذاری،چگونه هدف انتخاب کنیم،چگونه هدف پیدا کنیم،چگونه هدف تعیین کنیم،چگونه هدف داشته باشیم،چگونه هدف گذاری کنم،حق عقیده،خانه عقیده،خدایا عقیده ام،خدایا عقیده ام را،خسارت فرار مغزها،خمینی فرار مغزها،د ژوند هدف،دانلود آهنگ فرار مغزها فانا،دانلود اهنگ فرار مغزها فنا،دانلود بازی عقیده قاتلان،دانلود بازی عقیده قاتلان 1،دانلود بازی عقیده قاتلان 2،دانلود بازی عقیده قاتلان برادری،دانلود فرار مغزها حامد هاکان،دانلود فیلم عقیده قاتلان،دانلود کتاب عقیده طحاویه،دانلود مستند فرار مغزها قسمت دوم،رکورد فرار مغزها،رمان عقیده یا ادعا،روانشناسی عقیده،روحانی فرار مغزها،زندگی عقیده و جهاد است،سایت رسمی عقیده،سایت عقیده شبکه کلمه،سایت عقیده صحیح مسلم،سبك زندگي آمريكايي،سبك زندگي ايراني اسلامي،سبك زندگي تعريف،سبك زندگي چيست،سبك زندگي در ژاپن،سبك زندگي ديني،سبك زندگي سالم،سبك زندگي شهدا،سبك زندگي شهري،سبك زندگي عاشورايي،سبك زندگي هفتم،سبک زندگی،سبک زندگی آپارتمان نشینی،سبک زندگی آخرالزمانی،سبک زندگی آدلر،سبک زندگی آرام،سبک زندگی آلفرد آدلر،سبک زندگی آلمانی،سبک زندگی آمریکایی،سبک زندگی آیت الله بهجت،سبک زندگی آیت الله خامنه ای،سبک زندگی از دیدگاه رهبری،سبک زندگی از دیدگاه صحیفه سجادیه،سبک زندگی اسلامی،سبک زندگی اسلامی از منظر قرآن،سبک زندگی اسلامی ایرانی،سبک زندگی اسلامی چگونه است،سبک زندگی اسلامی چیست،سبک زندگی اسلامی در روابط خانوادگی،سبک زندگی اسلامی لباس،سبک زندگی امام حسین،سبک زندگی امام رضا،سبک زندگی امام زمان،سبک زندگی امام صادق،سبک زندگی ایرانی،سبک زندگی بازیگران،سبک زندگی بازیگران ایرانی،سبک زندگی برتر،سبک زندگی برنامه طلوع،سبک زندگی بسیج،سبک زندگی بسیجی،سبک زندگی به چه معناست،سبک زندگی به زبان انگلیسی،سبک زندگی بهتر،سبک زندگی بوردیو،سبک زندگی بومی،سبک زندگی پایه هشتم،سبک زندگی پایه هفتم،سبک زندگی پرستاران،سبک زندگی پرسشنامه،سبک زندگی پناهیان،سبک زندگی پولدارها،سبک زندگی پیامبر،سبک زندگی پیامبر اسلام،سبک زندگی پیامبر اکرم،سبک زندگی پیامبر(ص)،سبک زندگی تبریز،سبک زندگی تبیان،سبک زندگی تحصیلی،سبک زندگی تحقیق،سبک زندگی تعریف،سبک زندگی تلگرام،سبک زندگی تمدن اسلامی،سبک زندگی توحیدی،سبک زندگی ثروتمندان،سبک زندگی جامعه شناسی،سبک زندگی جدید،سبک زندگی جنگ نرم،سبک زندگی جهادی،سبک زندگی جهادی پناهیان،سبک زندگی جوان،سبک زندگی جوان نمونه،سبک زندگی جوانان،سبک زندگی جوانان امروز،سبک زندگی جوانان کافی شاپ،سبک زندگی چند سال دارد؟،سبک زندگی چهارده معصوم،سبک زندگی چیست،سبک زندگی چینی،سبک زندگی چینی ها،سبک زندگی حافظ،سبک زندگی حسن عباسی،سبک زندگی حسینی،سبک زندگی حضرت خدیجه،سبک زندگی حضرت زهرا،سبک زندگی حضرت زهرا (س)،سبک زندگی حضرت زینب،سبک زندگی حضرت علی،سبک زندگی حضرت علی (ع)،سبک زندگی حضرت محمد،سبک زندگی حضرت معصومه،سبک زندگی خامنه ای،سبک زندگی خانوادگی،سبک زندگی خانواده،سبک زندگی خانواده اسلامی،سبک زندگی خانواده ایرانی،سبک زندگی خانواده های ایرانی،سبک زندگی خدایی،سبک زندگی خراسان شمالی،سبک زندگی خوابگاهی،سبک زندگی خوب،سبک زندگی دانشجویی،سبک زندگی در اسلام،سبک زندگی در ایران،سبک زندگی در بیانات رهبری،سبک زندگی در ژاپن،سبک زندگی در صحیفه سجادیه،سبک زندگی در غرب،سبک زندگی در قرآن،سبک زندگی در کلام رهبری،سبک زندگی در لغت،سبک زندگی در نهج البلاغه،سبک زندگی دینی،سبک زندگی رائفی پور،سبک زندگی رایفی پور،سبک زندگی رسول خدا،سبک زندگی رضوی،سبک زندگی رفتار مصرف کننده،سبک زندگی رهبری،سبک زندگی روانشناسی،سبک زندگی روستایی،سبک زندگی روستایی و شهری،سبک زندگی روستاییان،سبک زندگی زن مسلمان،سبک زندگی زناشویی،سبک زندگی زناشویی اسلامی،سبک زندگی زنان،سبک زندگی زنان شاغل،سبک زندگی ژاپنی،سبک زندگی ژاپنی ها،سبک زندگی سالم،سبک زندگی سخنان رهبری،سبک زندگی سخنرانی،سبک زندگی سریع القلم،سبک زندگی سلامت محور،سبک زندگی سنتی،سبک زندگی سوالات رهبری،سبک زندگی سیمرغ،سبک زندگی شما چگونه است،سبک زندگی شهدا،سبک زندگی شهری،سبک زندگی شهری و روستایی،سبک زندگی شهید آوینی،سبک زندگی شهید بهشتی،سبک زندگی شهید مطهری،سبک زندگی شهیدان،سبک زندگی صحیح،سبک زندگی صحیفه سجادیه،سبک زندگی صله رحم،سبک زندگی طب سنتی،سبک زندگی طبقه اجتماعی،سبک زندگی طلاق،سبک زندگی طلبگی،سبک زندگی طلبه،سبک زندگی عاشقانه،سبک زندگی عاشورا،سبک زندگی عاشورایی،سبک زندگی عالی،سبک زندگی عرفانی،سبک زندگی عشایر،سبک زندگی عکس،سبک زندگی علامه طباطبایی،سبک زندگی علما،سبک زندگی علوی،سبک زندگی غرب،سبک زندگی غربی،سبک زندگی غربی چگونه است،سبک زندگی غربی چیست،سبک زندگی غربی در ایران،سبک زندگی غربی ها،سبک زندگی غربی و اسلامی،سبک زندگی غربی و ایرانی،سبک زندگی غربی و سبک زندگی اسلامی+ایرانی،سبک زندگی غیر اسلامی،سبک زندگی فاطمه زهرا،سبک زندگی فاطمی،سبک زندگی فرانسوی،سبک زندگی فردی،سبک زندگی فردی از نظر اسلام،سبک زندگی فردی در اسلام،سبک زندگی فرهنگی،سبک زندگی فضای مجازی،سبک زندگی فعال،سبک زندگی فیلم،سبک زندگی قاجار،سبک زندگی قدیم،سبک زندگی قدیم و جدید،سبک زندگی قدیمی،سبک زندگی قرآن،سبک زندگی قرآنی،سبک زندگی قرآنی اسلامی،سبک زندگی قرآنی چیست؟،سبک زندگی قم،سبک زندگی قهرمانان ورزشی،سبک زندگی کارمندی،سبک زندگی کاری،سبک زندگی کتاب،سبک زندگی کره ای،سبک زندگی کلاس هشتم،سبک زندگی کلاس هفتم،سبک زندگی کلیپ،سبک زندگی کودکان،سبک زندگی کیبوتص،سبک زندگی کیت میدلتون،سبک زندگی گذشتگان،سبک زندگی گذشته،سبک زندگی گیدنز،سبک زندگی لباس،سبک زندگی لیبرالیسم،سبک زندگی لیلا حاتمی،سبک زندگی مد و لباس،سبک زندگی مدرن،سبک زندگی مردم،سبک زندگی مردم آلمان،سبک زندگی مردم ایران،سبک زندگی مردم در ایران باستان،سبک زندگی مردم ژاپن،سبک زندگی مصرف گرایی،سبک زندگی مقاله،سبک زندگی مقام معظم رهبری،سبک زندگی مهدوی،سبک زندگی موفق،سبک زندگی ناسالم،سبک زندگی نبوی،سبک زندگی نقویان،سبک زندگی نماز،سبک زندگی نوجوان،سبک زندگی نوجوانان،سبک زندگی نوین،سبک زندگی نیک صالحی،سبک زندگی نیکی کریمی،سبک زندگی هشتم،سبک زندگی هفتم،سبک زندگی همایش،سبک زندگی همایش کرمان،سبک زندگی همسرداری،سبک زندگی هنرمندان،سبک زندگی هوشمند،سبک زندگی هوشمندانه،سبک زندگی و خانواده،سبک زندگی و سلامت،سبک زندگی و شبکه های اجتماعی،سبک زندگی و صله رحم،سبک زندگی و طبقه اجتماعی،سبک زندگی و طلاق،سبک زندگی و عوامل موثر بر آن،سبک زندگی و فضای مجازی،سبک زندگی و مصرف گرایی،سبک زندگی و هویت اجتماعی،سبک زندگی و ورزش،سبک زندگی والس،سبک زندگی ورزشی،سبک زندگی ویکی پدیا،سبک زندگی یاسوج،سبک زندگی یامین پور،سبک زندگی یعنی،سبک زندگی یعنی چه،سبک زندگی یعنی چه؟،سبک زندگی یعنی چی،سبک زندگی یک انسان صبور،سبک زندگی یک فرد،سبک زندگی یک منتظر،سبک زندگی یهودی،سبک زندگی یهودیان،سبک زندگی+تاریخچه،سبک زندگی+نهج البلاغه،سبک زندگی+هویت،سبک صحیح زندگی در دوران بارداری،شرح عقیده طحاوی،شرح عقیده طحاویه،شرکت پديده جهاني اتصال،شرکت پدیده جهانی اتصال،شعر فرار مغزها،صنع عقيده،ضرورت سبك زندگي اسلامي،ضرورت سبک زندگی،طريقة عمل عقيده لازالة الشعر،طنز فرار مغزها،عبدالله عقيده،عقاید جمع عقیده،عقاید وهابیون،عقيده آدم تاخاتم،عقيده ابن رشد،عقيده ابن عساكر،عقيده الاثنا عشريه،عقيده الاخوان المسلمين،عقيده الاشاعره،عقيده الدروز،عقيده الشيعه،عقيده الفرسان،عقيده المسلم للغزالي،عقيده المهيري،عقيده الولاء والبراء،عقيده امام ابو حنيفه،عقيده اهل السنه والجماعه،عقيده بشار الاسد،عقيده بهائيت،عقيده تثليث،عقيده جبر،عقيده چيست،عقيده حزب البعث،عقيده حزب التحرير،عقيده حسن البنا،عقيده دات كام،عقيده داعش،عقيده رجعت،عقيده سكر،عقيده سلف صالح،عقيده شعر،عقيده شفاعت،عقيده شيعه،عقيده صحيح،عقيده طحاويه،عقيده عبده الشيطان،عقيده علي المهيري،عقيده غاندي،عقيده فارسي،عقيده فرسان،عقيده فرسان كلمات،عقيده لازالة الشعر،عقيده للاطفال،عقيده للشعر،عقيده هاي شيطان پرستان،عقيده و جهاد،عقيده و شريعت در اسلام،عقيده وجهاد،عقيده وهابيت،عقیده،عقیده آزاد،عقیده احمدی نژاد،عقیده اسلامی،عقیده اصلاح طلبان،عقیده امامان چهارگانه اهل سنت،عقیده اهل حدیث،عقیده اهل حق،عقیده اهل سنت،عقیده بدا،عقیده برتراند راسل،عقیده به انگلیسی،عقیده به خدا،عقیده بهائیان،عقیده بهائیت،عقیده بهایی،عقیده بهاییت،عقیده پرستی،عقیده پرستی بت پرستی است،عقیده پرسشکده،عقیده پوچ گرایی،عقیده تالکوت یارسونز،عقیده تثلیث،عقیده تثلیث در مسیحیت،عقیده تسنن،عقیده تکفیری،عقیده تکفیری ها،عقیده تناسخ،عقیده توحید،عقیده جبری گری،عقیده جبریه،عقیده جدولی،عقیده جهاد،عقیده چیست،عقیده حشاشین،عقیده حیات النبی،عقیده خوارج،عقیده دات کام،عقیده دات نت،عقیده داد کام،عقیده داشتن،عقیده دانلود،عقیده در لغت،عقیده دراویش،عقیده دراویش گنابادی،عقیده دهخدا،عقیده رجعت،عقیده زرتشت،عقیده زیگموند فروید،عقیده ژان ژاک روسو،عقیده سایت،عقیده سلف صالح،عقیده سلفی،عقیده سلفی تکفیری،عقیده سلفی ها،عقیده سنی،عقیده سوفسطائیان،عقیده شاهین نجفی،عقیده شخصی،عقیده شمردنی،عقیده شیخیه،عقیده شیطان پرستان،عقیده شیطان پرستی،عقیده شیعه،عقیده صادق هدایت،عقیده صحیح،عقیده صهیونیسم،عقیده صوفی،عقیده طالبان،عقیده طحاوی،عقیده طحاویه،عقیده علمای حقوق،عقیده علوی ها،عقیده علویان،عقیده علویان سوریه،عقیده غلو،عقیده فارسی،عقیده فراماسون،عقیده فراماسونرها،عقیده فراماسونری،عقیده فراماسونها،عقیده فرقه مرجئه،عقیده فروید،عقیده قاتلان،عقیده کاوی،عقیده کتابخانه،عقیده کمونیستی،عقیده گروه داعش،عقیده گروه فرقان،عقیده ماتریدی،عقیده مارکسیست،عقیده مجاهدین خلق،عقیده محمد بن عبدالوهاب،عقیده مذهبی،عقیده مرجئه،عقیده مرضیه،عقیده معتزله،عقیده موسول،عقیده میتونه عقیده من باشه،عقیده نسفی،عقیده نوستراداموس،عقیده نیچه،عقیده ها اسیر باد،عقیده های اهل سنت،عقیده های خرافاتی،عقیده های داعش،عقیده های شیطان پرستان،عقیده های شیطان پرستی،عقیده های وهابیت،عقیده همه کتابها،عقیده هیتلر،عقیده و ایمان،عقیده و جهاد،عقیده و نظر،عقیده وحدت الوجود،عقیده وهابی،عقیده وهابیت،عقیده وهابیت چیست،عقیده ویکیپدیا،عقیده ی اهل سنت،عقیده ی داعش،عقیده ی شیطان پرستان،عقیده ی فراماسونری،عقیده ی وهابیت،عقیده یعنی چه،عقیده یعنی چی؟،عقیده یهود،عقیده یهودیان،عقیده یهودیت،علت فرار مغزها از ایران،علت فرار مغزها در ایران،علل فرار مغزها،علل فرار مغزها از ایران،علل فرار مغزها در ایران،علی نوروزی عقیده،عوامل فرار مغزها،عوامل فرار مغزها در ایران،فرار بی مغزها،فرار مغزها،فرار مغزها آپارات،فرار مغزها آمار،فرار مغزها احمدی نژاد،فرار مغزها از اسراییل،فرار مغزها از افغانستان،فرار مغزها از ايران،فرار مغزها از ایران،فرار مغزها از دانشگاه شریف،فرار مغزها از عراق،فرار مغزها از فانا،فرار مغزها از کشور،فرار مغزها استرالیا،فرار مغزها ایران،فرار مغزها به آمریکا،فرار مغزها به انگلیسی،فرار مغزها تابناک،فرار مغزها چیست،فرار مغزها خامنه ای،فرار مغزها دانشگاه شریف،فرار مغزها در ايران،فرار مغزها در ایران،فرار مغزها در جهان،فرار مغزها در جهان سوم،فرار مغزها در عصر جهانی شدن،فرار مغزها در کشورهای جهان سوم،فرار مغزها روزنامه شرق،فرار مغزها شریف،فرار مغزها فانا،فرار مغزها مقالات،فرار مغزها مقاله،فرار مغزها و پیامدهای آن،فرار مغزها ویکی،فرار مغزها ویکی پدیا،فرار مغزها یعنی چه،فرار مغزها یعنی چه؟،فرار مغزها+pdf،فرار مغزهای ایران،فرار مغزهای ایرانی،فرار مغزهای دانشگاه شریف،فروشگاه سبک زندگی طیبه،فنا فرار مغزها،فیلم فرار مغزها،كتاب خانه عقيده،كتابخانه عقيده،كتب خانه عقيده،كيف اعمل عقيده،کاریکاتور فرار مغزها،کتاب خانه عقیده،کتاب عقیده دکتر شریعتی،کتاب عقیده طحاوی،کتاب فرار مغزها،کتابخا نه عقیده،کتابخانه عقیده،کتابخانه عقیده اسلامی،کتابخانه عقیده اهلسنت،کتابخانه عقیده جاوا،کتابخانه عقیده موبایل،کتابخانۀ عقیده،کتابهای عقیده،کتمان عقیده،کلیپ فرار مغزها،گالری عقیده،گروه سبك زندگي سيمرغ،گروه سبک زندگی پرشین پرشیا،گروه سبک زندگی پرشین وی،گروه سبک زندگی سیمرغ،گزارش فرار مغزها،لغت عقیده،لیزر سبک زندگی،لیست فرار مغزها،محمد قطب عقیده،مدیریت و پدیده جهانی شدن،مسئله فرار مغزها،مستند فرار مغزها،مستند فرار مغزها شریف،مستند فرار مغزها قسمت 2،مستند فرار مغزها قسمت دوم،مشکل ما فرار مغزها نیست،مضرات فرار مغزها،معنای لغوی عقیده،معنی لغت عقیده،معنی لغوی عقیده،مقاله فرار مغزها از ایران،مقاله فرار مغزها در ایران،مهاجرت فرار مغزها،میزان فرار مغزها،میزان فرار مغزها در ایران،نتایج فرار مغزها،نداء عقيده،نرخ فرار مغزها،نظریه سبک زندگی گیدنز،نظریه فرار مغزها،نگاهی موشکافانه بر پدیده جهانی شدن،نمودار فرار مغزها،هدف،هدف آفرینش،هدف ابراهيموفيتش،هدف ابراهيموفيتش ضد انجلترا،هدف احمد هايل في اليابان،هدف احمد هايل في عمان،هدف از آفرینش انسان،هدف از ازدواج،هدف از خلقت انسان،هدف از زندگی،هدف از زندگی چیست،هدف از قیام امام حسین،هدف از مطالعات ژئوتکنیک،هدف الاهلي في الاتحاد امس،هدف الخطيب فى تونس،هدف الزمالك في انبي،هدف الگوریتم ژنتیک،هدف المقاصه في الاهلي،هدف الموارد البشرية،هدف براهيمي،هدف براهيمي الاخير،هدف براهيمي اليوم،هدف براهيمي ضد برشلونة،هدف براهيمي ضد مكابي،هدف برهيمي،هدف بزرگ من،هدف بعدی داعش،هدف بعدی داعش کجاست،هدف به انگلیسی،هدف بيل،هدف بيل ضد برشلونة،هدف پارافین،هدف پایان پذیر،هدف پدافند غیر عامل،هدف پرورش درختان،هدف پروژه،هدف پژوهش،هدف پسران از دوستی،هدف پسرها از دوستی،هدف پویش،هدف پیامبر از حجه الوداع،هدف تاريخي،هدف تاعرابت،هدف تحقیق،هدف تريكة فى الصفاقسى،هدف تشاد في مصر،هدف توتي،هدف توريس على برشلونة،هدف تونس في الجزائر،هدف تيوب،هدف تیر،هدف ثائر البواب،هدف ثائر البواب 2015،هدف ثائر البواب الخرافي،هدف ثائر البواب بالكعب،هدف ثائر البواب في عمان،هدف ثائر البواب يوتيوب،هدف ثائر بواب،هدف ثائر قراعين،هدف ثاىر البواب،هدف ثورة الامام الحسين،هدف جاريث بيل،هدف جاريث بيل في برشلونة،هدف جاسم يعقوب على روسيا،هدف جايتان،هدف جحفلي،هدف جدو،هدف جدو فى غانا،هدف جستن ميرام،هدف جميل،هدف جنن المعلق،هدف چت،هدف چيست،هدف چیست،هدف حافز،هدف حافظ،هدف حد نداره عرفان،هدف حسن الراهب على الهلال،هدف حسين عبدالغني،هدف حسين عبدالغني في الدعيع،هدف حمادي احمد على الاردن،هدف حمزة الدردور،هدف حمزة الدردور في الاتفاق،هدف حياتي طلع تسلل،هدف خالد الغامدي،هدف خدا از خلقت انسان،هدف خرافي،هدف خرافي لميسي،هدف خلفان،هدف خلفان على الريان،هدف خلقت،هدف خلقت انسان،هدف خليلي في النصر،هدف خيالي،هدف داشتن،هدف داعش،هدف داعش چیست،هدف دانلود،هدف در زندگی،هدف درفلو،هدف دروجبا مع غلطة سراي،هدف دوري ابطال اوروبا 2015،هدف دوري الاسباني،هدف ديفيد لويز،هدف ذات راس في الوحدات،هدف ذكي،هدف ذهبي،هدف ذهن،هدف ذياب،هدف ذياب عوانه،هدف ذياب عوانه بالكعب،هدف ذياب عوانه على لبنان،هدف ذياب عوانه على منتخب لبنان،هدف ذياب عوانه في لبنان،هدف را بزن همراه اول،هدف راموس نهائي دوري الابطال،هدف رو بزن،هدف رو بزن همراه اول،هدف روبرتو كارلوس،هدف روبرتو كارلوس الخرافي،هدف روبرتو كارلوس في فرنسا،هدف رونالدو،هدف روني الخرافي،هدف رياض محرز الاخير،هدف زكريا سامي،هدف زلاتان،هدف زلاتان ابراهيموفيتش على انجلترا،هدف زندگی،هدف زندگی چیست،هدف زيدان،هدف زيدان التاريخي،هدف زيدان الخرافي،هدف زيدان العالمي،هدف زين الدين زيدان الاسطوري،هدف ژئومورفولوژی،هدف سامي الجابر على الشباب،هدف سعيد العويران،هدف سعيد العويران في بلجيكا،هدف سليماني،هدف سليماني 2016،هدف سليماني الاخير،هدف سليماني اليوم،هدف سليماني ضد بنفيكا،هدف سليماني ضد بورتو،هدف سواريز،هدف شهاب،هدف شهاب فى الاتحاد الليبى،هدف شيبون في اتحاد العاصمة،هدف شيكابالا،هدف شيكابالا فى الاهلى،هدف شيكابالا فى اورلاندو،هدف شيكابالا في انبي،هدف شيكابالا مع الوصل،هدف شيكابالا مع الوصل الاماراتي،هدف شيكابالا مع الوصل اليوم،هدف صابر خليفة،هدف صابر خليفة العالمي،هدف صالح الشهري،هدف صالحاني،هدف صلاح،هدف صلاح امين،هدف صلاح فى تشيلسى،هدف صلاح في ارسنال،هدف صلاح مع روما،هدف صندوق الموارد البشرية،هدف ضائع،هدف ضربة جزاء بالكعب،هدف ضرغام،هدف ضرغام اسماعيل،هدف ضرغام اسماعيل على السعوديه،هدف ضرغام على السعودية،هدف ضرغام على السعوديه،هدف ضرغام على ايران،هدف ضرغام على تايوان،هدف ضرغام في الدوري التركي،هدف ضياء هارون،هدف ضياء هارون على الهلال،هدف ضياء هارون في الهلال،هدف طارق التايب،هدف طارق التايب على النصر،هدف طارق التايب في الارجنتين،هدف طارق العجمي،هدف طاقات،هدف طالب العلم،هدف طاهر أبوزيد في المغرب،هدف طريق الملك فهد،هدف طلبة،هدف طويل المدى،هدف ظافر الياسين،هدف عالمي،هدف عبدالله السعيد،هدف عبدالله السعيد فى الاسماعيلى،هدف عدنان درجال،هدف عصام الحضرى،هدف علي عدنان،هدف عماد متعب،هدف عماد متعب اليوم،هدف عمر جابر،هدف غاريث بيل،هدف غاريث بيل الخرافي،هدف غاريث بيل العالمي،هدف غاريث بيل على التشي،هدف غاريث بيل على برشلونة،هدف غاريث بيل في برشلونة،هدف غاريث بيل مع ريال مدريد،هدف غريب،هدف غلام ضد تنزانيا،هدف غيلاس،هدف فاران،هدف فالكاو،هدف فان بيرسي،هدف فغولي،هدف فلاح حسن على النمسا،هدف فلورينزي،هدف فهد المولد،هدف فياريال على ريال مدريد،هدف فيغولي،هدف فيغولي اليوم امام كوبان،هدف قابل للقياس،هدف قاتل،هدف قطر على لبنان،هدف قطر في لبنان،هدف قواعد حقوقی،هدف قولز،هدف قيام امام حسين،هدف قیام امام حسین،هدف قیام امام حسین (ع)،هدف قیام عاشورا،هدف کارآفرین،هدف کارآموزی،هدف کاربردی،هدف کاربردی تحقیق،هدف کامپیوتر،هدف کسب و کار،هدف کلی،هدف کلی تحقیق،هدف کوتاه مدت،هدف کیمیاصنعت،هدف گذاري،هدف گذاری،هدف گذاری در زندگی،هدف گذاری در سازمان،هدف گذاری در مدیریت،هدف گذاری فروش،هدف گذاری وبرنامه ریزی،هدف گزینی،هدف گستر،هدف گیری سیب،هدف لاميلا،هدف للتوظيف النسائي،هدف للتوظيف عن بعد،هدف للوظائف،هدف ليرا،هدف ليستر سيتي اليوم،هدف ليفربول،هدف ليما،هدف ليما على النصر،هدف متعب في الانتاج،هدف متعب في الانتاج الحربي،هدف محمد صلاح،هدف محمد صلاح اليوم،هدف محمد صلاح فى تشيلسى،هدف محمد صلاح في ارسنال،هدف محمد صلاح في فيورنتينا،هدف محمد صلاح مع تشيلسى،هدف محمد صلاح مع روما،هدف مصر المقاصة فى الاهلى،هدف مصطفى فتحى،هدف ميسي،هدف ميسي في بايرن ميونخ،هدف ناتشو،هدف نايف هزازي،هدف نايف هزازي في الاهلي،هدف نوین،هدف نيمار،هدف نيمار الاخير،هدف نيمار الخرافي،هدف نيمار مع برشلونة،هدف هانى العجيزى فى برشلونة،هدف همام طارق،هدف همراه اول،هدف هوار من نص الملعب،هدف هوار من نصف الملعب،هدف هوست،هدف و اقتصاد،هدف واحد،هدف واحد طب عين شمس،هدف ورزشی،هدف وسیله رو توجیه میکنه؟،هدف وليد سليمان في ليوبار،هدف ويلشير،هدف ويندل،هدف ويندل ليرا،هدف وينديل ليرا،هدف یا اهداف پژوهش،هدف یابی،هدف یابی در زندگی،هدف یادگیری،هدف یارانه،هدف یعنی،هدف یعنی چه،هدف یعنی چی،هدف یک کارآفرین،هدف یوگا،هدفمندی یارانه ها،هدفون بلوتوث،هدفون بی سیم،همایش سبک زندگی دانشگاه لرستان،همایش سبک زندگی لرستان،وقتی عقیده عقده،وقتی عقیده عقده خوانده میشود

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت