ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

فاز اول شبکه ملی اطلاعات فردا رونمایی می‌شود

نویسنده: علی باستانی

فاز اول شبکه ملی اطلاعات فردا رونمایی می‌شود

 

,شبکه ملی اطلاعات,شبکه ملی اطلاعات Wiki,شبکه ملی اطلاعات ایران,شبکه ملی اطلاعات چیست,شبکه ملی اطلاعات آسیاتک,شبکه ملی اطلاعات اینترانت,شبکه ملی اطلاعات Ppt,شبکه ملی اطلاعات کشور,شبکه ملی اطلاعات اینترنت,شبکه ملی اطلاعات فروش,شبکه ی ملی اطلاعات چیست,شبکه ملی اطلاعات اینترانت شباب,سرویس اینترانت(شبکه ملی اطلاعات),تفاوت شبکه ملی اطلاعات با اینترنت

 

بر اساس اعلام وزارت ارتباطات، فردا و با حضور معاون اول رییس جمهور، شاهد افتتاح فاز نخست بزرگترین پروژه ارتباطی کشور خواهیم بود.
شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای مبتنی بر پروتکل اینترنت به همراه سوئیچ ها، مسیریاب ها و مراکز داده ای است. با راه اندازی این شبکه، درخواست های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می شوند به هیچوجه از طریق خارج کشور مسیریابی نمی شوند.

برای تحقق این شبکه به عنوان زیرساخت ارتباط فضای مجازی کشور و طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی الزامات زیر وجود دارند:

  • شبکه‌ای متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی
  • شبکه‌ای کاملاً مستقل و حفاظت شده نسبت به دیگر شبکه‌ها (از جمله اینترنت) با امکان تعامل مدیریت شده با آنها
  • شبکه‌ای با امکان عرضه انواع محتوا وخدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم با تضمین کیفیت از جمله قابلیت تحرک
  • شبکه‌ای با قابلیت عرضه انواع خدمات امن اعم از رمزنگاری و امضای دیجیتالی به کلیه کاربران
  • شبکه‌ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه‌ها و مراکز حیاتی کشور
  • شبکه‌ای پرظرفیت، پهن‌باند و با تعرفه رقابتی شامل مراکز داده و میزبانی داخلی

دو فاز بعدی این شبکه قرار است در ایام دهه فجر و روز جهانی ارتباطات سال آینده به بهره برداری برسد.

در آستانه رونمایی از فاز نخست شبکه ملی اطلاعات، شرکت ارتباطات از اجرای دو پروژه مهم در راستای تضمین امنیت در استفاده از این شبکه ملی نیز خبر داده است.

اسماعیل رادکانی، معاون بهره برداری و مدیریت شبکه شرکت ارتباطات زیر ساخت اعلام کرد: «اجرای دو ماژول “دیداس پروتکشن” و “شناسایی و مقابله با فیشینگ” که از جمله حملات سایبری شناخته می شوند در دستور کار شرکت ارتباطات زیر ساخت قرار گرفته است.»

حملات دیداس حملاتی هستند که با ارسال حجم ترافیک زیاد به سمت یک سایت و یا سرور مد نظر، عملکرد سایت مختل می شود و سرور مورد هدف، از فعالیت بازمی ایستد.

رادکانی افزود: «یکی از اهداف شبکه ملی تسهیل ترافیک ارتباطی داخل کشور است. بر این اساس چناچه حجم زیادی از ترافیک ارتباطی در داخل کشور تبادل شود، باید سرورهایی که این خدمات را در داخل کشور ارایه می دهند امنیتشان تضمین شود و نباید با حملاتی مانند دیداس دچار اختلال شوند، چرا که حملات اینچنینی بخشی از پهنای باند بین الملل را اشغال و عملکرد سایت ها را مختل می کند. برای تضمین امنیت شبکه ملی اطلاعات توسعه مبادی ورودی و خروجی کشور از یک نقطه به چند نقطه مورد توجه قرار گرفته که امکان تامین ترافیک از مسیرهای متعدد را فراهم می کند.»

رادکانی ادامه داد: «اقدام بعدی ایجاد سیستم دیداس پروتکشن است که مانع چنین حملاتی می شود. ماژول دیگر برای تضمین امنیت شبکه ملی، مقابله با حملات فیشینگ است تا فضای کسب و کار برای مردم آسان و امن گردد. یکی از مسائل مهم در این خصوص امنیت تراکنش های مالی و بانکی است. بنابراین مدیریت این حملات و تهدیدات نیز در دستور کار قرار دارد.»

به گفته معاون بهره برداری و مدیریت شبکه شرکت ارتباطات زیر ساخت ماژول دیداس پروتکشن هم اکنون در مبادی ورودی ارتباطی کشور به کار گرفته شده و راهکار مقابله با فیشینگ نیز مراحل تکمیلی خود را پشت سر می گذارد.

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت