ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

فاجعه ای بزرگ در غرب تهران به اسم منطقه ۲۲

نویسنده: احمد اعجازی

فاجعه ای بزرگ در غرب تهران به اسم منطقه ۲۲

,منطقه ۲۲ تهران,نقشه منطقه ۲۲ شهرداری تهران,منطقه ۲۲ شهرداری تهران,نقشه منطقه ۲۲ تهران,شهردار منطقه ۲۲ تهران,املاک منطقه ۲۲ تهران,مدارس منطقه ۲۲ تهران,مناطق ۲۲ گانه تهران,قیمت مسکن در منطقه ۲۲ تهران,قیمت آپارتمان در منطقه ۲۲ تهران,دانلود نقشه منطقه 22 شهرداری تهران,منطقه 22 شهرداری تهران,نقشه منطقه 22 شهرداری تهران,نقشه منطقه 22 شهرداری تهران,محدوده منطقه 22 شهرداری تهران,مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران,مناطق 22 گانه شهرداری تهران,مناطق 22 گانه شهرداری تهران,منطقه ۲۲ شهرداری,طرح تفصیلی منطقه ۲۲ شهرداری تهران,منطقه ۲۲تهران کجاست,منطقه ۲۲ نقشه,مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران,نقشه مناطق 22 گانه شهرداری تهران,نقشه مناطق 22 گانه شهرداری تهران,نقشه طرح تفصیلی منطقه 22 شهرداری تهران,دانلود نقشه مناطق 22 گانه شهرداری تهران,مناطق 22 گانه تهران,مناطق 22 گانه تهران به تفکیک,نقشه مناطق ۲۲ گانه تهران,نام مناطق 22 گانه تهران,جمعیت مناطق 22 گانه تهران,نقشه مناطق 22 گانه تهران به تفکیک,مساحت مناطق 22 گانه تهران,املاک منطقه ۲۲,املاک در منطقه ۲۲,غرب تهران,غرب تهران کجاست,غرب تهران پیام نور,غرب تهران نقشه,غرب تهران هتل,غرب تهران پارک,غرب تهران باشگاه,تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی,تهران غرب دانشگاه آزاد آدرس,تهران غرب آدرس,جنوب غرب تهران کجاست,شمال غرب تهران کجاست,ترمینال غرب تهران کجاست,بازار گل غرب تهران کجاست,دانشگاه آزاد تهران غرب کجاست؟,پایانه غرب تهران کجاست,مناطق غرب تهران کجاست,شمال غربی تهران کجاست,گلبرگ غربی تهران کجاست,تهران غرب پیام نور آدرس,واحد تهران غرب پیام نور,مرکز تهران غرب پیام نور,مدیریت تهران غرب پیام نور,دانشگاه مدیریت پیام نور غرب تهران,دانشگاه مدیریت تهران غرب پیام نور,پیام نور تهران غرب تلفن,پیام نور تهران غرب مدیریت اجرایی,شهرک غرب تهران نقشه,ترمینال غرب تهران نقشه,شهرک غرب نقشه تهران,نقشه غرب تهران بلوار فردوس,شهرک غرب تهران روی نقشه,نقشه غرب تهران Pdf,دانشگاه آزاد تهران غرب نقشه,رسالت غرب نقشه تهران,بازار گل غرب تهران نقشه,هتلهای غرب تهران,هتلهای غرب تهران,پارکهای غرب تهران,پارکینگ غرب تهران,پارکور غرب تهران,پارکینگهای غرب تهران,باشگاههای غرب تهران,باشگاه غرب تهران بانوان,آدرس تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی,دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب آدرس,دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب ورود به سیستم,دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب ساختمان شماره 2,دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب دانشکده علوم انسانی,دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب (سما),دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب ساختمان شماره 3,رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب,پورتال دانشگاه ازاد اسلامی واحد تهران غرب,آدرس واحد تهران غرب دانشگاه آزاد,آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب فنی مهندسی,آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب دانشکده معماری,آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب رشته حسابداری,آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب دانشکده فنی,آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب دانشکده مدیریت,آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب معماری,آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب روانشناسی,دانشگاه تهران غرب آدرس,آزاد تهران غرب آدرس,پیام نور تهران غرب آدرس,ترمینال غرب تهران آدرس,گمرک غرب تهران آدرس,مجتمع فنی تهران غرب آدرس,دارایی غرب تهران آدرس,ترمینال غرب تهران آدرس,ثبت احوال+غرب تهران+آدرس

تاریخ انتشار : شنبه, 03 مهر 1395

از سال‌ها قبل منطقه ٢٢ شهر تهران را که جزء مناطق تازه‌شکل‌گرفته در سال‌های اخیر بوده است، به‌عنوان پهنه ویژه‌ای در کرانه شهری تهران با کاربری تفرج و گردشگری و البته خدماتی در نظر گرفته بودند.

به گزارش شرق  ؛ اما آنچه امروز شاهد هستیم، شکل‌گیری منطقه‌ای با تراکم بالای جمعیتی است که هم جزء معدود برنامه‌های خدماتی بزرگ‌محور، خدماتی به تهران ارائه نمی‌کند، هم سرانه‌های خدماتی لازم برای تأمین نیازهای انبوه ساکنان خود را ندارد. اگر جمعیت منطقه ٢٢ امروز ۴٠٠ ‌هزار، یک ‌میلیون یا بیشتر باشد، از تعهد اولیه آن بالاتر است و با قول شهردار تهران برای حداکثر تراکم ٢٠٠‌هزار‌نفری هیچ تطابقی ندارد.

 

براساس سازمان فضایی و پهنه‌بندی شهری، سند مصوب طرح جامع راهبردی- ساختاری تهران (١٣٨۶) منطقه ٢٢ به‌عنوان مرکز گردشگری و خدماتی مجموعه شهری تهران در کنار مناطق ٢١ و ۴ تعیین شده است. در بند ١۶ و ٢٩ ضوابط و مقررات طرح تفصیلی تهران تأکید شده است که برای تحقق طرح تفصیلی در منطقه ٢٢ رعایت مفاد مصوبات صورت‌جلسه ٣۵٧ و مصوبات ٣٢٠ و ٣۵١ کمیسیون ماده ۵ الزامی است.

 

به‌عنوان نمونه در بند ٣٢٠ این ضوابط تأکید شده است که ساختمان مسکونی با تراکم کم باید تراکم خالص مسکونی ۴١٠ نفر در هکتار معادل حداکثر ١٠٠ واحد مسکونی در هر هکتار داشته باشد. در ساختمان مسکونی با تراکم متوسط صحبت از مجموعه مسکونی با تراکم انسانی ۵۵۴ نفر در هر هکتار برابر حداکثر ١٣۵ واحد مسکونی در هر هکتار و در مراکز مسکونی با تراکم زیاد هم تراکم مسکونی ٨٢٠ نفر در هکتار برابر حداکثر ٢٠٠ واحد مسکونی در هکتار را پیش‌بینی و مصوب کرده‌اند که این امر مهم با توجه به آنچه امروز در منطقه ٢٢ شاهد هستیم، آشکار است که در بخش‌های زیادی از منطقه رعایت نشده است.

 

همچنین در مصوبه ٣۵١ کمیسیون ماده ۵ تأکید شده است که درباره کاربری‌های خدماتی باید طبق جداول پیوست اعلام‌شده عمل شود و مهم‌تر این است که تعداد طبقات ساختمان‌ها مشروط به رعایت حقوق مجاوران است. آنچه امروز در برج‌های تو‌در‌توی منطقه ٢٢ به‌ویژه در حاشیه دریاچه خلیج فارس شاهد هستیم، خلاف این امر است و باید پرسید کدام‌یک از این مصوبات در دستور اجرائی بوده است.

 

درباره موارد دیگر باید به انطباق‌نداشتن طرح‌های جامع و تفصیلی با هم اشاره کرد؛ چراکه در مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری درباره انطباق‌نداشتن طرح‌های جامع و تفصیلی در آبان ٩٣ تأکید شده است که ضوابط طرح تفصیلی در منطقه ٢٢ شهرداری به طور کامل حذف می‌شود.

 

شهرداری تهران موظف می‌شود تا با تأکید بر حفظ نقش منطقه ٢٢ در مسائل زیست‌محیطی و نقش این منطقه در بهبود کیفیت هوای تهران و کاهش بارگذاری و فضای توسعه در مدت سه ماه طرح جدیدی را به کمیسیون ماده ۵ ارائه دهد.

 

لغو مصوبه بلند‌مرتبه‌سازی و بعد…

 

نکته درخور‌توجه در تهیه‌نکردن به‌موقع و ارائه ضوابط بلند‌مرتبه‌سازی در شهر تهران است که در این سال‌ها بارها شورای شهر تهران به آن اعتراض کرده است و حالا شهرداری تهران از خلأ ارائه و تصویب‌نکردن این ضوابط حداکثر بهره را برده است. طرح مکان‌یابی ساختمان‌های بلند‌مرتبه در تهران در سال ٧٧ از سوی مشاور «زیستا» و مشاور «تهران – تدبیر- بافت» (مشاوره زیست‌محیطی و زلزله) تهیه شد و مصوبه شورای‌عالی شهرسازی را هم گرفت؛ اما این مصوبه در سال ٨٨ (تقریبا یک سال قبل از شروع برنامه‌های جدید اجرائی و ساخت‌وسازها در منطقه ٢٢) از سوی شهرداری تهران لغو شد و با وجود تذکر شورای‌عالی مبنی بر ارائه جایگزین برای آن تاکنون شهرداری تهران بدون ضابطه مصوب در این منطقه بلند‌مرتبه‌سازی کرده است.

 

خوب است اشاره کنیم که از سال ٨٩ تا سال ٩٣، حداقل ٣۵ پروژه جدید برج‌های مسکونی اجرا شده یا در حال ساخت است که تعداد طبقات آنها بین ١۵ تا ۴٠ طبقه است. عمده این برج‌ها که در حاشیه دریاچه خلیج فارس هم بالا رفته‌اند، متعلق به ارگان‌های دولتی و خاص و نیز تعاونی‌های مسکن شهرداری‌های مناطق هستند.

 

در سال ٨٢ یعنی در سال شروع به کار محمود احمدی‌نژاد در شهرداری تهران، سهم عوارض ساختمانی در درآمدهای شهرداری تهران ٨٣ درصد بوده که این رقم حدود یک دهه بعد در سال ٩١ و در دوران محمدباقر قالیباف با چند درصد کاهش به ٧٠ تا ٧۵ درصد از کل منابع می‌رسد. شهردار تهران چند ماه قبل پس از اعتراض رئیس‌جمهوری به اتکای شهرداری به پول تراکم، اعلام کرد که سهم این درآمدها به حدود ٧٠ درصد رسیده است و با این حساب از سال ٩١ تاکنون تغییر چندانی نداشته است.

 

انفجار جمعیت وقتی آب نیست

 

اعتراض شورایاران در صحن شورای شهر تهران واضح‌ترین و بی‌پرده‌ترین اعتراضات است که همه اعضای شورا به آنها توجه می‌کنند. درباره منطقه ٢٢ هم در این چند سال بارها مشکلات منطقه مطرح شده و یکی از همین مشکلات دائما تکرار شده که ساخت‌وسازها بی‌رویه و خارج از حد مجاز است.

 

اصغر قدیمی، دبیر دبیران شورایاری منطقه ٢٢، در یکی از همین جلسات علنی گفت: در ابتدا قرار بود منطقه ٢٢ به قطب گردشگری تهران تبدیل شود و پروژه‌های بسیاری از‌جمله آبشار تهران، بوستان جوانمردان، دریاچه خلیج فارس و پروژه ‌هزارویک شهر در این منطقه پیش‌بینی شده بود که به‌دلیل ساخت‌وسازهای بی‌رویه در منطقه مشکلات زیادی همراه با آنها ایجاد شد.

 

قدیمی با اشاره به ساخت‌وسازهای بی‌رویه در منطقه ٢٢ گفت: یک‌پنجم ساخت‌وسازها در شهر تهران، در منطقه ٢٢ صورت گرفته است و این در حالی است که حمل‌ونقل عمومی در این منطقه وضعیت بدی دارد. متأسفانه انبوه‌سازان توجهی به مسائل رفاهی و تفریحی در محلات منطقه ٢٢ ندارند. وی تصریح کرد: شهرک‌های مناطق ٢٢ مشکلات زیادی را از جمله افت فشار آب، نبود فاضلاب، نبود روشنایی مناسب در معابر و… دارند و این در حالی است که متأسفانه در این منطقه برنامه‌ای برای مترو پیش‌بینی نشده است و به نظر می‌رسد در آینده مشکل خودروهای تک‌نفره نسبت به شرایط فعلی افزایش یابد.

 

این صحبت‌ها صریح‌ترین بیان برای مشکلات این منطقه است که در سال ٩۴ بیان شد و همین امروز هم ادامه دارد. مسئله درخور توجه درباره شورای شهر تهران این است که در مقام صحبت در صحن علنی و بیان مخالفت و اعتراضشان فعال هستند اما در عمل اتفاقی رخ نمی‌دهد و اصلاحی در اوضاع این منطقه به وجود نمی‌آید. اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران پیش‌تر درباره این منطقه گفته بود که به دلیل بی‌توجهی به ساخت‌وسازهای بی‌رویه شاهد وجود بافت فرسوده در این منطقه هستیم و شرایط فعلی در منطقه ٢٢ در آینده فاجعه زیست محیطی به بار خواهد آورد.

 

مجتبی شاکری، عضو دیگر شورا هم بارها بر این نکته تأکید کرده است که ساخت‌وسازهای بی‌رویه در این منطقه راه تنفس تهرانی‌ها را بسته است و مرتضی طلایی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز به کمبود سرانه آموزشی در محلات منطقه ٢٢ اشاره کرد و گفت: متأسفانه در برخی از محلات منطقه ٢٢ هیچ مدرسه‌ای وجود ندارد و شهروندان برای رفتن بچه‌هایشان به مدارس باید پول‌های هنگفتی را پرداخت کنند. اگرچه ساخت مدرسه برعهده شهرداری نیست، انبوه‌سازان به تعهدات خود برای احداث سرانه‌های آموزشی و خدماتی توجهی نکرده‌اند. تعداد کمی از اعضای شورای شهر تهران تاکنون به اشتباه و البته تخلف شهرداری تهران در ساخت‌وسازهای افسارگسیخته منطقه ٢٢ اشاره کرده‌اند.

 

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران که سال‌هاست ریاست شورا را برعهده دارد، با اشاره به اینکه منطقه ٢٢ با این شرایط و ساخت‌وسازهای بی‌رویه طراحی نشده بود، گفت: حداکثر جمعیتی که برای این منطقه پیش‌بینی شده بود، ۴٠٠‌هزار نفر بود و پیش‌تر قرار بود خدمات شهر تهران و مکان‌های تفریحی در منطقه ٢٢ احداث شود. به عقیده بنده ضرورت دارد که در طرح تفصیلی منطقه ٢٢ تجدیدنظر شود و تا قبل از تصویب طرح جدید، ساخت‌وسازها در این منطقه متوقف شود.

 

همه اینها را باید کنار بی‌آبی این منطقه گذاشت که بارها در این سال‌ها درباره آن تذکر داده شده بود و همین روزها بیش از هزار درخت در پارک جنگلی چیتگر را قربانی کرد. بی‌آبی که علاوه بر بی‌تناسبی جمعیت و امکانات حالا دچار اختلاف شهرداری و شرکت آب و فاضلاب هم شده است.

 

آنچه عیان است؛ چه حاجت به بیان است

 

آنچه در منطقه ٢٢ تهران امروز رخ می‌دهد، فاجعه‌ای بزرگ اما با زرق‌وبرق و پرسرگرمی است که فردایی نزدیک زندگی و آسایش مردم ساکن در این منطقه و البته کل تهران را تهدید می‌کند. در سال ٩١، شورای سوم بارها درباره اجرای نادرست طرح تفصیلی منطقه ٢٢ و تخلف در آن و لزوم برگشت مجدد آن به شورا تأکید داشت.

 

در همان زمان، معصومه ابتکار، رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران در تذکری گفت: در سال ٧٩ به‌عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست رسما اعلام کردم که اگر ظرفیت‌های زیست محیطی را مدنظر قرار دهیم، نباید مناطق ٢١ و ٢٢ تأسیس شود، اما شهرداری تهران تعهد داد که منطقه ٢٢ با حداقل جمعیت، یعنی معادل ١۵٠ تا ٢٠٠‌هزار نفر شکل می‌گیرد؛ با وجود این هم‌اکنون شاهد جمعیت‌پذیری منطقه ٢٢ به میزان بیش از ٧۵٠‌هزار نفر هستیم.

 

ابتکار همان زمان باز هم بر تهیه هرچه سریع‌تر ضوابط بلندمرتبه‌سازی برای بلندمرتبه‌سازی‌ها تأکید کرده بود. در همه برنامه‌ریزی‌ها و اظهاراتی که تا قبل از شروع ساخت‌وسازهای ٨٩ به بعد در منطقه ٢٢ وجود دارد، صحبت از منطقه‌ای با ساخت‌وسازهای ویلایی است، اما یکباره و تقریبا هم‌زمان با برنامه‌ریزی برای دریاچه خلیج فارس، سرنوشت برج‌ها‌ی ٢٠ و ٣٠ طبقه و بیشتر در جوار هم رقم می‌خورد. مجید پاکزاد، مدیرکل شهرسازی و طرح‌های شهری شهرداری در سال ٩١ در جلسه شورای شهر در پاسخ به اعتراض حمزه شکیب گفته بود که تغییری در مناطق ویلایی شهر تهران ایجاد نشده و شهرک‌های تهران همچون راه‌آهن، آزاد شهر و منطقه ٢٢ همانند سابق ویلایی است.

 

اما حناچی، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی پیش‌تر گفته بود که منطقه ٢٢ شهر تهران مانند قطاری است که به دلیل بالابودن ساخت‌وساز از صدور پروانه‌های ساختمانی و بلندمرتبه‌سازی‌ها از ریل خارج شده است و هم‌اکنون منطقه ٢٢ تهران دارای بیشترین تخلف تراکم‌فروشی است.

 

همه این افراد و مسئولان یک طرف هستند و یک حرف می‌زنند، اما قالیباف، شهردار تهران حرف دیگری دارد و می‌گوید آماری که در مورد رسیدن جمعیت منطقه ٢٢ به حدود ١,۵‌میلیون می‌گویند، درست نیست و طراحی آنجا حدود ۴۰۰‌هزار نفر است. حتی اگر این رقم آقای شهردار درست باشد، باز هم قولی که به رئیس سازمان محیط‌زیست برای تعهد جمعیت ١۵٠ تا ٢٠٠‌هزار نفر در منطقه ٢٢ داده، زیر سؤال می‌رود.

برچسب ها : آدرس تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی،آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب دانشکده فنی،آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب دانشکده مدیریت،آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب دانشکده معماری،آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب رشته حسابداری،آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب روانشناسی،آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب فنی مهندسی،آدرس دانشگاه آزاد تهران غرب معماری،آدرس واحد تهران غرب دانشگاه آزاد،آزاد تهران غرب آدرس،املاک در منطقه ۲۲،املاک منطقه ۲۲،املاک منطقه ۲۲ تهران،بازار گل غرب تهران کجاست،بازار گل غرب تهران نقشه،باشگاه غرب تهران بانوان،باشگاههای غرب تهران،پارکهای غرب تهران،پارکور غرب تهران،پارکینگ غرب تهران،پارکینگهای غرب تهران،پایانه غرب تهران کجاست،پورتال دانشگاه ازاد اسلامی واحد تهران غرب،پیام نور تهران غرب آدرس،پیام نور تهران غرب تلفن،پیام نور تهران غرب مدیریت اجرایی،ترمينال غرب تهران آدرس،ترمینال غرب تهران آدرس،ترمینال غرب تهران کجاست،ترمینال غرب تهران نقشه،تهران غرب آدرس،تهران غرب پیام نور آدرس،تهران غرب دانشگاه آزاد آدرس،تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی،ثبت احوال+غرب تهران+آدرس،جمعیت مناطق 22 گانه تهران،جنوب غرب تهران کجاست،دارایی غرب تهران آدرس،دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب (سما)،دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب آدرس،دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب دانشکده علوم انسانی،دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب ساختمان شماره 2،دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب ورود به سیستم،دانشگاه آزاد تهران غرب کجاست؟،دانشگاه آزاد تهران غرب نقشه،دانشگاه تهران غرب آدرس،دانشگاه مدیریت پیام نور غرب تهران،دانشگاه مدیریت تهران غرب پیام نور،دانلود نقشه مناطق 22 گانه شهرداری تهران،دانلود نقشه منطقه 22 شهرداری تهران،رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب،رسالت غرب نقشه تهران،شمال غرب تهران کجاست،شمال غربی تهران کجاست،شهردار منطقه ۲۲ تهران،شهرك غرب نقشه تهران،شهرک غرب تهران روی نقشه،شهرک غرب تهران نقشه،طرح تفصیلی منطقه ۲۲ شهرداری تهران،غرب تهران،غرب تهران باشگاه،غرب تهران پارک،غرب تهران پیام نور،غرب تهران کجاست،غرب تهران نقشه،غرب تهران هتل،قیمت آپارتمان در منطقه ۲۲ تهران،قیمت مسکن در منطقه ۲۲ تهران،گلبرگ غربی تهران کجاست،گمرک غرب تهران آدرس،مجتمع فنی تهران غرب آدرس،محدوده منطقه 22 شهرداری تهران،مدارس منطقه ۲۲ تهران،مدیریت تهران غرب پیام نور،مركز تهران غرب پيام نور،مساحت مناطق 22 گانه تهران،مناطق ۲۲ گانه تهران،مناطق 22 گانه تهران به تفکیک،مناطق 22 گانه شهرداري تهران،مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران،مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران،مناطق غرب تهران کجاست،منطقه ۲۲ تهران،منطقه ۲۲ شهرداری،منطقه ۲۲ شهرداری تهران،منطقه ۲۲ نقشه،منطقه ۲۲تهران کجاست،نام مناطق 22 گانه تهران،نقشه طرح تفصیلی منطقه 22 شهرداری تهران،نقشه غرب تهران Pdf،نقشه غرب تهران بلوار فردوس،نقشه مناطق ۲۲ گانه تهران،نقشه مناطق 22 گانه تهران به تفکیک،نقشه مناطق 22 گانه شهرداري تهران،نقشه مناطق 22 گانه شهرداری تهران،نقشه منطقه ۲۲ تهران،نقشه منطقه 22 شهرداري تهران،نقشه منطقه ۲۲ شهرداری تهران،هتلهاي غرب تهران،هتلهای غرب تهران،واحد تهران غرب پيام نور

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت