ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

عادت کندن مو موجب‌ مرض‌ است!

نویسنده: admin

he3939

عادت کندن مو موجب‌ مرض‌ است! کندن موی سر کندن مو از ریشه کندن موی سفید کندن موی بینی کندن مو کندن موی زیر بغل کندن موی دماغ کندن مو کندن موهای زائد کندن موی سفید کندن مو ابرو کندن موی ابرو کندن مو بعد از لیزر کندن مو در اسلام کنده شدن مو از ریشه علت کندن موی ابرو تعبیر خواب کندن مو از سر تعبیر خواب کندن مو از بدن کندن آدامس از مو آموزش کندن مو با موم کندن مو با موچین کندن مو بدون درد کندن مو بدن کندن مو با موم عوارض کندن مو با موچین بیماری کندن مو درمان بیماری کندن مو کندن بی اختیار مو کندن موی پا کندن موی کله پاچه کندن موهای کله پاچه کندن مو کله پاچه تعبیر خواب کندن مو پا کندن مو تعبیر خواب کندن موی تناسلی مو کندن تبیان کندن موهای ناحیه تناسلی تعبیر کندن مو در خواب تعبیرخواب کندن مو تعبیر کندن مو در خواب تعبیر کندن مو تعبیر خواب کندن مو تیک کندن مو جنون کندن مو کندن موی سفید چه حکمی دارد چسب کندن مو کندن مو با چسب علت کندن مو چیست بیماری کندن مو چیست حکم کندن مو کندن مو خوره کندن موی خال کندن مو در خواب کندن موی روی خال خواب کندن مو کندن موی خرگوش کندن مو در کودکان کندن مو در نوزادان کندن مو درمان کندن مو در بارداری کندن موی دست کندن موهای داخل بینی کندن موهای دماغ روانشناسی کندن مو کندن موی ریش کندن موهای روی بینی کندن موی روی دماغ چگونه مو کندن را ترک کنیم کندن مو زیر بغل کندن مو زائد کندن مو زاید کندن موهای زیر بغل کندن موهای زاید کندن موی زاید کندن موی زیر بغل کندن موهای زائد بدن کندن مو سر کندن مو سفید تعبیر خواب کندن مو سر درمان کندن مو سر کندن مو های سفید کندن مو سایت تبیان مشاهده نظرات تعبیر خواب کندن مو سفید بیماری کندن مو سر سواس کندن مو کنده شدن مو در خواب کنده شدن مو کنده شدن موی سر کنده شدن موی سر در خواب موی کنده شده کندن موهای کاشته شده شمع کندن مو موی کنده شده نجس است کنده شدن موهای کاشته شده کندن مو صورت با شمع کندن مو صورت کندن مو صورت با موچین کندن موی صورت کندن موهای صورت کندن موی صورت مرد حکم کندن موی صورت دستگاه کندن موی صورت بیماری کندن موی صورت کندن موی صورت مردان درمان کندن مو در طب سنتی عوارض کندن مو علت کندن مو عادت کندن مو علت کندن مو در کودکان عادت کندن مو کندن موی عورت کندن موی عانه علل کندن مو علاج کندن مو روش کندن موهای کله پاچه مو کندن کودکان مو کندن کودک روش کندن موی کله پاچه گناه کندن مو درمان گیاهی کندن مو مشکل کندن مو مرض کندن مو مضرات کندن مو کندن مو نجس کندن مو نوزاد کندن موی ناحیه تناسلی کندن موی سر نوزاد کندن موهای واژن کندن موی واژن کندن موی سر و درمان آن وسواس کندن مو وسواس کندن مو کندن مو های زاید کندن مو ها

نیاز به تمیز و زیبا بودن و افتادن در دام برخی وسواس‌ها باعث می‌شود مردم در سراسر دنیا به سمت عادت‌هایی بروند که به مرور آسیب‌رسان می‌شود. گاهی کندن موها و جویدن آنها، جدا کردن پوسته‌های روی پوست، برنزه کردن پوست، دوش گرفتن‌های زیاد و… تبدیل به عادت‌های آسیب‌رسانی می‌شوند که ترک آنها دشواری‌های خود را دارد.

از کندن چند تار موی سفید تا تریکوتیلومانیا
بیشتر مردم به محض دیدن نخستین موهای خاکستری شروع به کندن آنها می‌کنند تا دیده نشوند. کندن چند تار مو مشکل چندانی به بار نمی‌آورد، اما تصورش را بکنید روزی فرا برسد که دیگر نتوانید بر این عادت غلبه کنید. در این صورت بیماری «تریکوتیلومانیا» بروز می‌کند که عبارت است از جنون بی‌وقفه کشیدن و کندن موها. بعضی‌ها تا جایی این کار را ادامه می‌دهند که دچار طاسی جزئی می‌شوند. برخی دیگر به کندن موهای دست و پا یا نیم‌تنه و همچنین مژه‌ها می‌پردازند.

در واقع افراد مبتلا به این بیماری هر نقطه‌ای از بدن که مو رشد می‌کند را نشانه می‌روند. دلیل ابتلا به این مشکل چندان مشخص نیست. این جنون برای برخی افراد روشی برای رفع استرس است و برای برخی دیگر در نتیجه عوامل حسی یا محیطی کلید می‌خورد. این افراد از جانب اطرافیان درک نمی‌شوند و بشدت از کاری که انجام می‌دهند شرمگین و عاجز هستند.

به عقیده متخصصان سال‌ها جنون کندن مو نوعی خودآزاری تلقی می‌شد، اما واقعیت این است که این افراد به دنبال آزار رساندن به خود نیستند ، بلکه قصد تسکین خود را دارند. برخی از این افراد تاکید می‌کنند بعد از کندن موها احساس بهتری تجربه می‌کنند، اما در حالت کلی از مشکلی که دارند عذاب می‌کشند.

از جویدن موها تا مرگ
برخی افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا تنها به کندن موها بسنده نکرده و موهایشان را می‌جوند. در دهه‌های گذشته این تصور وجود داشت که خوردن موها راهی برای تسکین و کاهش کمبود آهن است. برخی افراد نوک موها را می‌جوند یا بعد از کندن آنها ریشه و پیاز آن را می‌خورند. برای مبتلایان به این اختلال خوردن مو کاری رضایت‌بخش و آرامبخش است، اما این کار عادت خطرناکی است چون امکان دارد که موهای خورده شده در روده‌‌ گیر کند و توپ‌های بزرگی از موها تشکیل دهد که برای خارج شدن نیاز به عمل جراحی دارد. اگر این موهای گیرافتاده در روده‌‌ به موقع خارج نشود، مرگبار می‌شود.

از کندن پوست لبه ناخن تا درماتیلومانیا
برای همه ما پیش می‌آید که پوسته‌های ایجاد شده در لبه‌های ناخن یا هر قسمت را بکنیم و احساس خوشایندی پیدا کنیم. البته بیشتر افرادی که پوست خود را می‌کنند این کار را به دلیل واکنش طبیعی بدن نسبت به خلاص شدن از شر کنه‌ها و هر موجود ریز دیگر انجام می‌دهند. مشکل زمانی حاد می‌شود که فردی به طور وسواسی و جنون‌‌آمیز اقدام به کندن پوست می‌کند و باعث ایجاد زخم، عفونت، جراحت و تغییر رنگ پوست می‌شود.

در این صورت صبحت از مشکل «درماتیلومانیا» به میان می‌آید. افراد مبتلا به این بیماری کندن پوست را راهی برای خلاص شدن از هر نوع نقص و عیبی می‌دانند. این افراد زمانی که تحت اضطراب، هیجانات منفی یا خستگی قرار می‌گیرند شروع به کندن پوست خود می‌کنند. افراد مبتلا به درماتیلومانیا ساعت‌های طولانی در مقابل آینه می‌ایستند و به پوست خود نگاه می‌کنند. این مشکل نه‌تنها خود فرد، بلکه خانواده و زندگی حرفه‌ای او را نیز آزار داده و به خطر می‌اندازد.

از دوش ساده تا وسواس شست‌وشو
اکثر ما برای تمیز بودن و رعایت بهداشت روزانه یک روز در میان دوش می‌گیریم، اما برخی افراد به طور افراطی این کار را انجام می‌دهند، به طوری که روزانه سه تا چهار مرتبه بدن خود را می‌شویند. این افراد به صورت وسواسی دوش گرفتن را تبدیل به آیینی می‌کنند که اگر به درستی انجام نگیرد یا وقفه‌ای در آن بیفتد باید از سر گرفته شود.

این افراد لذتی از کاری که انجام می‌دهند، نمی‌برند و ارتباطی بین شست‌وشوی بدن و اتفاقات زندگی خود می‌بینند. به عقیده متخصصان همه ما عادت‌های کمابیش عجیبی داریم. به عنوان مثال موقع در زدن سه ضربه به در می‌زنیم یا از راه رفتن زیر نردبان خودداری می‌کنیم. مشکل زمانی بروز می‌کند که این عادت‌ها تبدیل به جنونی غیرقابل کنترل می‌شود. افراد مبتلا به این نوع وسواس تا جایی پیش می‌روند که حتی خود را در خانه حبس می‌کنند.

از جراحی بینی تا «دیس مورفوفوبیا»
امروزه بسیاری از افراد برای رفع عیوب ظاهری بدن، عمل جراحی زیبایی انجام می‌دهند، اما بعضی به طور افراطی در دام این جراحی‌ها می‌افتند که به آن «دیس مورفوفوبیا» گفته می‌شود. در این صورت فرد کوچک‌ترین نقص یا ایرادی را تحمل نکرده و نسبت به آن واکنش‌های جدی نشان می‌دهد. این افراد خودخوری زیادی نسبت به کوچک‌ترین ایرادی نشان داده و به هر قیمتی برای رفع آن تلاش می‌کنند.

در نتیجه تن به انجام انواع جراحی‌های زیبایی غیرضروری می‌دهند. در حالی که قبل از مراجعه به متخصص زیبایی باید با یک روانپزشک مشورت کنند. افراد مبتلا به «دیس مورفوفوبیا» برای تغییر بینی، چانه، ابروها و حتی عضلات ، بازوها و شکم خود را به تیغ جراحی می‌سپارند. به عنوان مثال افرادی هستند که تصور ریزش موی افراطی و کچلی دارند، به طوری که چندین بار کاشت مو انجام می‌دهند بدون این‌که ریزش موی آنها غیرطبیعی باشد. متاسفانه مبتلایان به این مشکل دچار افسردگی می‌شوند.

از برنزه شدن معمولی تا سرطان
امروزه محققان اعلام کرده‌اند برنزه کردن‌های افراطی بسیار خطرناک است. با این حال رنگ پوست برای برخی افراد یک دغدغه جدی محسوب می‌شود. به طوری که پوستشان از فرط قرار گرفتن در معرض آفتاب شبیه چرم شده و خطر سرطان آنها را تهدید می‌کند. در ابتدا تصور بر این بود افرادی که شیفته برنزه شدن هستند در پی مخفی کردن ایرادات سطحی پوست هستند، اما بررسی‌ها نشان داد که برنزه شدن برای این افراد مثل مواد مخدر عمل می‌کند.

واکنش بدن نسبت به اشعه‌های ماورای بنفش که باعث برنزه شدن پوست می‌شود در عین حال در بدن آندورفین و هورمون‌های کنترل‌کننده استرس تولید می‌کند. این مساله احساس خوبی به افراد داده و به مرور اعتیادآور می‌شود. به طوری که فرد خود را بی‌امان به نور خورشید سپرده و زمینه ابتلا به سرطان پوست را فراهم می‌کند.

از شست‌وشوی دست‌ها تا اختلال وسواس
شست‌وشوی دست‌ها عادتی پسندیده برای رعایت بهداشت است، اما گاهی همین کار ساده تا جایی پیش می‌رود که تبدیل به اختلال وسواس فکری و عملی (OCD) می‌شود. افرادی که به طور افراطی و وسواسی دست‌های خود را می‌شویند به دلیل ترس از آلودگی این کار را انجام می‌دهند، اما واقعیت این است که هیچ نوع صابونی نمی‌‌تواند تمام میکروب‌های روی پوست را نابود کند. این افراد با فکر کردن به آلودگی و کثیفی دچار اضطراب شده و استرس خود را با شست‌وشوی جنون‌آمیز دست‌ها جبران می‌کنند. این کار به مرور علاوه بر سلامت روحی فرد سلامت جسمی او را نیز با خطرات جدی مواجه می‌کند.

از جویدن ناخن‌ها تا اونیکوفاژی
برای همه پیش می‌آید که به طور ناخودآگاه ناخن را بجوند، اما برخی افراد به صورت بیمارگونه این کار را انجام می‌دهند که ناشی از اختلالات رفتاری است. زمانی که این عادت به بروز درد و عفونت در ناخن‌ها منجر می‌شود پای «اونیکوفاژی» به میان می‌آید. هنوز درخصوص عوامل ابتلا به این مشکل اتفاق نظری وجود ندارد، اما استرس، عدم اعتماد به نفس، ترس، عوامل ژنتیکی و… را از جمله عوامل آن می‌دانند. برای درمان این مشکل بیشتر به بدمزه کردن ناخن‌ها متوسل می‌شوند، اما این روش نمی‌تواند مشکل را به صورت ریشه‌ای حل کند. برای درمان این بیماری لازم است فرد را از این اختلال و عادت نادرست آگاه کرد.
منبع:jamejamonline.ir

برچسب ها : آموزش كندن مو با موم،بیماری کندن مو،بیماری کندن مو چیست،بیماری کندن مو سر،بیماری کندن موی صورت،تعبير خواب كندن مو،تعبير كندن مو در خواب،تعبیر خواب کندن مو از بدن،تعبیر خواب کندن مو از سر،تعبیر خواب کندن مو پا،تعبیر خواب کندن مو سر،تعبیر خواب کندن مو سفید،تعبیر کندن مو،تعبیر کندن مو در خواب،تعبیرخواب کندن مو،تیک کندن مو،جنون کندن مو،چسب کندن مو،چگونه مو کندن را ترک کنیم،حکم کندن مو،حکم کندن موی صورت،خواب کندن مو،درمان بیماری کندن مو،درمان کندن مو در طب سنتی،درمان کندن مو سر،درمان گیاهی کندن مو،دستگاه کندن موی صورت،روانشناسی کندن مو،روش کندن موهای کله پاچه،روش کندن موی کله پاچه،سواس کندن مو،شمع کندن مو،عادت كندن مو،عادت کندن مو،عادت کندن مو موجب‌ مرض‌ است!،علاج کندن مو،علت کندن مو،علت کندن مو چیست،علت کندن مو در کودکان،علت کندن موی ابرو،علل کندن مو،عوارض کندن مو،عوارض کندن مو با موچین،كندن مو،كندن موي زير بغل،كندن موي سفيد،کندن آدامس از مو،کندن بی اختیار مو،کندن مو،کندن مو ابرو،کندن مو از ریشه،کندن مو با چسب،کندن مو با موچین،کندن مو با موم،کندن مو بدن،کندن مو بدون درد،کندن مو بعد از لیزر،کندن مو تعبیر خواب،کندن مو خوره،کندن مو در اسلام،کندن مو در بارداری،کندن مو در خواب،کندن مو در کودکان،کندن مو در نوزادان،کندن مو درمان،کندن مو زائد،کندن مو زاید،کندن مو زیر بغل،کندن مو سایت تبیان مشاهده نظرات،کندن مو سر،کندن مو سفید،کندن مو صورت،کندن مو صورت با شمع،کندن مو صورت با موچین،کندن مو کله پاچه،کندن مو نجس،کندن مو نوزاد،کندن مو ها،کندن مو های زاید،کندن مو های سفید،کندن موهای داخل بینی،کندن موهای دماغ،کندن موهای روی بینی،کندن موهای زائد،کندن موهای زائد بدن،کندن موهای زاید،کندن موهای زیر بغل،کندن موهای صورت،کندن موهای کاشته شده،کندن موهای کله پاچه،کندن موهای ناحیه تناسلی،کندن موهای واژن،کندن موی ابرو،کندن موی بینی،کندن موی پا،کندن موی تناسلی،کندن موی خال،کندن موی خرگوش،کندن موی دست،کندن موی دماغ،کندن موی روی خال،کندن موی روی دماغ،کندن موی ریش،کندن موی زاید،کندن موی زیر بغل،کندن موی سر،کندن موی سر نوزاد،کندن موی سر و درمان آن،کندن موی سفید،کندن موی سفید چه حکمی دارد،کندن موی صورت،کندن موی صورت مرد،کندن موی صورت مردان،کندن موی عانه،کندن موی عورت،کندن موی کله پاچه،کندن موی ناحیه تناسلی،کندن موی واژن،کنده شدن مو،کنده شدن مو از ریشه،کنده شدن مو در خواب،کنده شدن موهای کاشته شده،کنده شدن موی سر،کنده شدن موی سر در خواب،گناه کندن مو،مرض کندن مو،مشکل کندن مو،مضرات کندن مو،مو کندن تبیان،مو کندن کودک،مو کندن کودکان،موی کنده شده،موی کنده شده نجس است،وسواس كندن مو،وسواس کندن مو

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت