ایرانیان

تازه های این بخش ایرانیان

فروشگاه

صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

نویسنده: علی باستانی

صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

 

پرچم المپیک,پرچم المپیک چند رنگ دارد,پرچم المپیک نشانه چیست؟,پرچم المپیک 2016,پرچم المپیک,رنگ پرچم المپیک,رنگهای پرچم المپیک,نماد پرچم المپیک,شکل پرچم المپیک,تاریخچه پرچم المپیک,سوگند المپیک,سوگند نامه المپیک,مراسم افتتاحیه المپیک ریو,مراسم افتتاحیه المپیک 2016,مراسم افتتاحیه المپیک,مراسم افتتاحیه المپیک به وقت ایران,مراسم افتتاحیه المپیک 2016 لندن,مراسم افتتاحیه المپیک لندن,مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی,مراسم افتتاحیه المپیک سوچی,مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی سوچی,مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی 2016,افتتاحیه المپیک ریو,افتتاحیه المپیک,افتتاحیه المپیک ریو 2016,افتتاحیه المپیک 2016,افتتاحیه المپیک لندن,افتتاحیه المپیک سوچی,افتتاحیه المپیک زمستانی,افتتاحیه المپیک زمستانی سوچی,افتتاحیه المپیک 2016,افتتاحیه المپیک پکن

 

مراسم افتتاحیه المپیک اغلب با صحنه‌هایی همراه می‌شود که برای همیشه در اذهان عموم جاودانه می‌شوند؛ از روشن کردن آتش بازی‌ها با دستان لرزان محمد علی تا لباسی منحصربه فرد با طرحی از نقشه جهان.
۱۸۹۶: رستاخیز المپیک
 
زادگاه بازی‌‌های المپیک یونان باستان است. این جشنواره ورزشی از سال ۷۷۶ پیش از میلاد مسیح تا ۳۹۳ سال پیش از میلاد رواج داشت؛ تا زمانی که تئودوسیوس یکم، امپراتور روم آن را مصداق “فرقه‌ای بت‌پرستانه” دانسته و ممنوع کرد. ‌احیای المپیک در عصر جدید را مدیون پی‌یر دوکوبرتن، مردی فرهیخته اهل فرانسه هستیم. به همت وی ۵ تا ۱۵ آوریل ۱۸۹۶ بازی‌های المپیک در آتن توسط پادشاه وقت یونان افتتاح شد.

۱۹۲۰: پرچم المپیک، سوگند المپیک

حدود دو سال پس از پایان جنگ جهانی اول بازی‌های المپیک در آنتورپ بلژیک برگزار شد. پرچم المپیک که پیش‌تر در سال ۱۹۱۳ طراحی شده بود، در آن زمان برای نخستین بار افراشته شد: پنج حلقه رنگی (آبی، زرد، سیاه، سبز و قرمز روی پیش‌زمینه سفید) فرورفته در دل هم. این رنگ‌ها تقریبا در همه پرچم‌های رسمی کشورهای جهان به کار رفته‌اند. سوگند المپیک نیز در سال ۱۹۲۰ برای نخستین بار به زبان آورده شد.

صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

 

۱۹۲۸: نظم در آمستردام

بخش زیادی از آداب امروزی المپیک به بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۲۸ در آمستردام باز می‌گردد. در آن زمان برای نخستین بار ورزشکاران یونانی در استادیوم المپیک رژه رفتند و به دنبال آنان تیم‌های دیگر به ترتیب حروف الفبا در زبان کشور میزبان وارد استادیوم شدند. تیم کشور میزبان به عنوان آخرین تیم در ورزشگاه رژه رفت.

 صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

۱۹۳۶: حرکت مشعل المپیک
در سال ۱۹۳۶ برای نخستین بار مراسمی به اجرا درآمد که پس از آن به جزوی جدایی‌ناپذیر از المپیک تبدیل شد: حرکت مشعل. در آن سال مشعل از آتن تا برلین که محل برگزاری المپیک بود، به کمک ۳ هزار ورزشکار به حرکت درآمد. فریتز شیلگن، ورزشکار دو و میدانی (تصویر) آتش المپیک آن سال را روشن کرد. البته المپیک آن سال بازیچه نازی‌ها شد که از این رویداد ورزشی به بهترین نحو در راستای تبلیغات به نفع خود استفاده کردند.
صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

۱۹۶۴: ادای احترام به هیروشیما

یوشینوری ساکای، معروف به “نوزاد هیروشیما” ۶ اوت ۱۹۴۵، روزی که ارتش آمریکا بمب اتمی را بر فراز این شهر انداخت، در هیروشیما به دنیا آمد. در جریان افتتاحیه نخستین بازی‌های المپیک در قاره آسیا این نوجوان ۱۹ ساله مشعل را به ورزشگاه توکیو آورد و یکی از جاودانه‌ترین صحنه‌های المپیک را رقم زد؛ صحنه‌ای که به عنوان نمادی از صلح جهانی در خاطره‌ها باقی ماند.

صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

۱۹۸۰: تحریم در مسکو

المپیک همواره از وضعیت سیاسی حاکم در جهان تأثیر پذیرفته است. دیک پالمر، رئیس وقت کمیته ملی المپیک در افتتاحیه این بازی‌ها در سال ۱۹۸۰ که در مسکو برگزار شد، به جای پرچم کشور میزبان، با پرچم المپیک رژه رفت. ژاپن و آلمان نیز در اعتراض به پیشروی اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان در سال ۱۹۷۹ همراه با آمریکا بازی‌های المپیک مسکو را تحریم کردند.

صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

 

۱۹۹۲: زمان‌بندی بی‌عیب و نقص

در سال ۱۹۹۲ آنتونیو روبولو، تیرانداز اسپانیایی در مراسم افتتاحیه با پرتاب تیری آتشین مشعل المپیک بارسلون را شعله‌ور کرد. البته در اصل تیر روبولو به هدف اصابت نکرد و اگر مسئولان فنی به طور همزمان، در آن لحظه‌ای که قاعدتا تیر شعله‌ور بایستی به هدف می‌‌خورد آتش جام را روشن نکرده بودند، افتتاحیه المپیک بارسلون بی‌حرف و حدیث نمی‌ماند.
صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

۱۹۹۶: لحظه جادویی همراه با علی
محمد علی، بوکسور فقید افسانه‌ای، یکی از تاریخ‌سازان المپیک است. او که به واسطه ابتلا به بیماری پارکینسون لرزش بدنش را در بر گرفته بود، آتش المپیک ۱۹۹۶ در آمریکا را روشن کرد.

صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

۲۰۰۴: لباسی منحصربه فرد

هر چند مراسم افتتاحیه المپیک به صورت سفت و سخت طبق اساسنامه و آداب مقرر اجرا می‌شود، اما با این حال میزبان اندکی فضا برای نشان دادن خلاقیت دارد. بیورک، خواننده شناخته‌شده ایسلندی در سال ۲۰۰۴ در مراسم افتتاحیه المپیک آتن ترانه Oceana را اجرا کرد. به هنگام اجرا لباس بیورک آرام آرام از هم باز شده و همانند یک فرش روی ورزشکاران قرار گرفت؛ فرشی که طرح آن نقشه جهان بود.

صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

 

۲۰۰۸: غرشی طنین‌برانگیز

پکن در افتتاحیه المپیک ۲۰۰۸ نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار خرج کرد که در مقایسه با ۴۰ میلیون دلاری که چهار سال بعد در المپیک لندن هزینه شد، رقمی چشمگیر به شمار می‌آید. در مراسم آن سال دقیقا ۲۰۰۸ طبل‌نواز در ورزشگاه با چوبک‌هایی روشن روی طبل‌هایی سنتی که به نام “فو” خوانده می‌شوند، نواختند. غرش طنین‌برانگیز این طبل‌ها در ورزشگاه نقطه اوج این مراسم پرشکوه سه ساعته بود.
صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

 

۲۰۱۲: در خدمت علیاحضرت

المپیک ۲۰۱۲ لندن توسط ملکه الیزابت دوم که همراه با جیمز باند، ظاهرا با چتر نجات به پایین پرید، افتتاح شد. البته ملکه تنها در یک ویدئوی کوتاه ایفای نقش کرده بود و پایین پریدن از هلیکوپتر را یک بدلکار در ظاهر ملکه انجام داد. ملکه الیزابت نخستین سردمدار یک کشور است که تا به حال دو بار بازی‌های المپیک را افتتاح کرده: او در سال ۱۹۷۶ هم به عنوان ملکه کانادا بازی‌های المپیک مونترال را افتتاح کرده بود.
صحنه‌های به یادماندنی مراسم افتتاحیه المپیک

نظرات کاربران
بدون دیدگاه

مطالب تصادفی

ایستگاه سلامت